postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מרד נגד הפרטה – ההקשר המשפטי והפוליטי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מרד נגד הפרטה – ההקשר המשפטי והפוליטי

נושאים זכויות אדם, כלכלה ותקציב, מועד ב', משפט ופלילים ב 22.11.10 5:55

על הקו המחבר בין הפעולה הישירה של יצחק ג'קי אדרי ובין המאבק לזכויות האדם, שהפך למרבה הצער לטריטוריה של השמאל

מאת: יהונתן קלינגר


יעקב (ג'קי) אדרי
מאס בתאגידי המים והכריז על מרד מסים בו הוא לא ישלם את היטל המים שיחוייב בו.לשיטתו, אי תשלום חשבון המים לחברה פרטית נובע מתפיסתו ש"כל רעיון הקמת התאגידים הוא שלב ביניים לקראת הפרטת משק המים לבעלי ההון, והם ייקחו את מתת האלוהים לאדם שהם המים ויעשו מהמים מכרה זהב לכיסם הפרטי. במשרד האוצר לא מכחישים שהיעד הסופי עשוי להיות הפרטת תאגידי המים, גם אם לא מדובר בתוכניות מיידיות". על פניו, גם אם צודק אדרי, יש לא מעט בעייתיות חוקית בקריאתו. ראשית, סעיף 289 לחוק העונשין קובע כי מי שקורא לאחר לא לשלם תשלום חובה שהודיעה עליו הממשלה, דינו מאסר לחצי שנה.

"המסית אדם, או קבוצת בני אדם, שלא לשלם, או לעכב, תשלום חובה שהודיעה עליו הממשלה ברשומות, בין שההסתה היא מפורשת ובין שהיא משתמעת, בין במלים שבעל פה או שבכתב ובין בסימנים או במוצגים חזותיים, ובין בדרכים אחרות, דינו – מאסר ששה חדשים"

אלא, שדווקא בדבריו של אדרי על המחאה החברתית מבית מדרשו של ג'ון רולס יש עוד תפיסה; בימים אלה, ולקראת מצעד זכויות האדם עולה השאלה כיצד ארגונים חברתיים יכולים לצעוד באותו מצעד זכויות אדם? כלומר, השאלה האם הזכות לשוויון, מים, בריאות וחינוך שוות במעמדן לחירות הביטוי, התנועה, המחשבה והקניין עולה היום לדיון במיוחד כאשר הזכויות החברתיות מותקות למען חירויות שניתנו לתאגידי ענק: כאשר הקניין הציבורי, של כלל הציבור, מועבר לתאגיד וזה מאיים בפניה לבית הדין הבינלאומי בהאג במידה וזכויותיו תפגענה, עולה השאלה כיצד ניתן לראות את התחייבויות המדינה כלפי אזרחיה כחלק מתפיסה רחבה יותר.

התבונה מחייבת, אפוא, כי ממשלות שנוסדו זה מכבר לא יוחלפו בשל סיבות קלות ערך וחולפות, ואכן, הנסיון מלמד, כי בני האדם נוטים יותר לסבול, כל עוד ניתן לשאת את הרעות, מאשר לעשות דין לעצמם על ידי ביטול צורות השלטון שאליהן הם מורגלים. אך בשעה ששורה ארוכה של עוולות ופגיעות, הנמשכת ללא שינוי לאורך זמן, וחושפת מזימה להעמידם תחת עריצות מוחלטת, הרי זו זכותם, ואף חובתם, להתנער מממשל מעין זה ולהעמיד שומרים חדשים על ביטחונם לעתיד לבוא (הכרזת העצמאות של ארצות הברית)

אדרי מדבר על מצב בו השלטון מפריט עצמו לדעת ומנער מעצמו את האחריות לאזרחי המדינה, לאו דווקא במישור הכלכלי של המונח אלא כאשר שר הרווחה, יצחק בוז'י הרצוג מאפשר את הפרטת שירותי הרווחה, וכאשר אחריות המדינה לספק לתושביה את שלושת האלמנטים הבסיסיים ביותר: אוויר נקי, מים ואפשרות לגור מופקעת לטובת בעלי הון, הרי שנותר לשמוח שהמדינה לא יכולה לחלק צ'רטרים בלעדיים להנאה מהשמש אחרי שמי שקיבל צ'רטר להנות משאר משאבי הטבע זיהם את האוויר ופגע ביכולת של הציבור להנות ממנו; אדרי, ומי שמורד יחד איתו, חוששים מהיום בו מי הברז, כמו המים המינרלים, יהיו נחלתם של העשירים בלבד ואלה יוכלו למנוע את הגישה של שאר הציבור למים.

הזכויות החברתיות עליהן מדבר אדרי הן הזכויות של כולנו לקבל את ההון הטבעי והאנושי מהמדינה: את הזכות לחינוך שאינו מוטה לטובת בעלי הון מסוימים, את הזכות שהמדינה תאגור עבור כלל אזרחיה את משאבי הטבע: השמש, הגשם והאוויר ותופקד עליהם נאמנה ואת הזכות של בני האדם להתאגד יחדיו על מנת לדאוג אחד לשני. כאשר המדינה אינה מאפשרת לציבור לממש את זכויותיו אלה, היא מסכנת אותו ומעמידה אותו בדיוק באותו המקום עליו דיברה הכרזת העצמאות האמריקאית; במרד של אדרי אין אלא כדי לקדם את התפיסה הזו.

במצעד זכויות האדם חייבים לצעוד יחד מי שנלחם על מנת שאחרים יוכלו לפתוח את פיהם ומי שנלחם על מנת למנוע ממעסיקים לנצל את עובדיהם, מי שנלחם למען האוויר אותו אנו נושמים ומי שנלחם על מנת שבעלי הון נוספים יקבלו עוד ממון בדמות סל התרופות, מי שנלחם למען זכות האדם על גופו יחד עם מי שפועל למען שחרור המדינה מנטל השטחים. רק בישראל נוצר מצב בו זכויות האדם נוכסו לשמאל כיוון שהימין ניער עצמו מהן, בין היתר כיוון שזכויות כמו חופש הביטוי מפריעות לו לעצור זכויות חברתיות שנוצרות בעקבות פעולתו.

אין אלא לקוות שאדרי טועה ושתאגידי המים לא יופרטו, אלא שמהיכרות עם ישראל, רק בית המשפט העליון (לבינתיים) יכול להרגיש בטוח שלא יופרט.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

9 תגובות

 1. יוני :

  אין קשר לזכויות אדם(הפרטה אינה נוגדת זכויות אדם,לא ניתן לקרוא לכל דבר זכויות אדם) והאמת שגם הפאתוס על התפרקות המדינה מאחריותה קצת מוגזם.

  יהיה מעניין לראות איך הצהרת העצמאות האמריקאית תגן על מישהו בבית משפט ישראלי,מעניין יותר לראות שכדי להצדיק עמדה מסוימת צריך לפנות לשם ולא למקורות אחרים(למה לא לצטט מהאיליאדה או המגנה כרטא או הקפיטל וכו'?).

  אם כל אחד יצדיק אי ציות לחוק בטענה שהמדינה מעוללת לו עוול אזי אנחנו בדרך להתפרקות טוטאלית(המדינה,במיסיה ובמדיניות ההקפאה שלה ביו"ש וכן הלאה גורמת לי עוול ומרגיזה אותי,האם עכשיו אני יכול להשתמש בטענה הזאת כדי שלא לשלם מיסים? כי יש לי לא מעט חובות לביטוח לאומי שאני אשמח לבטל באיזו טענה מפוברקת על מדיניות שלא מוצאת חן בעיני).

  אין מה לעשות,כדי להקיים את אותה מסגרת שנקראת מדינה(וכל מסגרת חברתית אחרת) חיייבים מידה מסוימת של קונפורמיות גם כשלא מסכימים לכל דבר שנעשה בה "בהשמר חוק תשכון קריה לבטח"(קריון,אנטיגונה).

  אוף טופיק:

  החולשה שבהיתלות באילנות גבוהים היא שהתרבות האנושית היא כמו יער,כל אחד יכול למצוא את העץ שמתאים לו ויהיה זה פסאודו אנרכיסט מרמת אביב,ליברל סוציאליסט עגול משקפיים,פנתר מפוספס,ימי קיצוני עם פאייס או דוס 7.

 2. לקסי :

  ליוני

  לא מכבר נעשו נסיונות ההיסטוריים להעמיד את המדינה מעל לכל, גם מדינה שאין בה מערכות של בלמים נגד התעמרות בחלשים. הנסיונות האלה שנעשו – בין השאר – באיטליה ובספרד במאה הקודמת הביאו את העולם וביחוד את בני עמנו למקומות רעים מאוד.

  האם זה התוואי שבו אתה רוצה לראות את מדינתנו / חברתנו פוסעת?

 3. יוני :

  כן,אני שואף ליום בו יוציאו אנשים להורג על עבירות מס,יותר מזה אני חושב שבכל בית צריך להתקין עשרות מצלמות שידווחו לשלטון על כל אמירה ומחשבה,למעשה המודל של 1984 הוא המודל המוצלח בעיני.

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%94

 4. מיכאל לינדנבאום :

  ליוני,
  אז מה אתה אומר על תביעתם של תשובה וברוני הגז נגד המדינה על סך 10 מיליארד דולר ?.
  האם גם פה תקף,אני מצטט אותך, "חיייבים מידה של קונפורמיות גם כשלא מסכימים לכל דבר".

 5. עמית-ה :

  יונתן פוסט משובח עם קישורים מעולים ממש הנאה.
  אני חושב שעדיף היה אילו נבחרינו היו משתדלים להקשיב לדעת הציבור, אזי לא היינו צריכים ללכת לבג"צ לא בנושא בית כלא פרטי ולא בנושא הפרטת המים,
  ואני מקווה שבקרוב נמצא נבחרים כאלו.

 6. יוני :

  זכותם לפנות לבית המשפט,אבל אם בית המשפט יכריע נגדם לא תהיה להם זכות שלא לכבד את פסק הדין.

 7. יצחק ג'קי אדרי :

  אני שומר חוק מול המדינה

  שלום רב חברים.
  תאגיד המים הוא חברה בע"מ לכל דבר ונושא, תאגיד המים יש לו ח.פ והוא רשום במשרד המשפטים כחברה בע"מ.
  מותר לי לקרוא למרד תשלומים נגד כל חברה בע"מ אם זאת פלאפון, קוקה קולה או תאגיד מים.
  תשלומי המים מועברים לחברה בע"מ שהיא תאגיד מים.
  אני לא סרבן תשלומים לתשלומים למדינת ישראל, אולם מדינת ישראל חייבת לספק לי מים לשתייה בכדיי לשמור על קיומי כישות חייה.

 8. דקל-דוד עוזר :

  תאגידי המים הם הפרטה, אין כאן שאלה בכלל!

  אם תרצו שאפנה אתכם להוראות החוק שכל כולו נועד לייצר גוף הניתן להפרטה אשמח.
  יתר על כן: עו"S גידי פרישטיק ממשרד לשם, ברנדוויק וכו' וכו' הוציא חוות דעת (אשמח להעביר אותה) לפיה לעיריית הוד השרון אין סמכות לקיים דיונים בענינים הקשורים לתאגיד המים (חוות דעת שלטעמי עברה בהרבה את גבול ההזויה והוצאתי חוות דעת נגדית שגם אותה אשמח להעביר).

  אז אם למישהו יש איזו שהוא ספק לגבי מטרת תאגידי המים אז יסירו מליבו ויפנה לדברי המתדיינים בחוק

 9. איציק יאפ :

  דקל, תעביר, תעביר!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.