חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העסקה ישירה – להחזיר את הגלגל לאחור למען העובדים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 21.11.10 5:47

הגיע הזמן לומר זאת בקול חד וברור: ההעסקה הקבלנית לא עובדת

מאת: מרטין וילר

בשבוע האחרון השגנו אנו – הסטודנטים באוניברסיטה העברית – הישג קטן וחשוב בדרך הארוכה והמייגעת להעסקה הוגנת של עובדים בישראל; 3 עובדי ניקיון שפוטרו בידי קבלן עושק לאחר שעמדו על זכויותיהם, הושבו לעבודה. קדמו לכך צעדי מחאה חריגים בהיקפם, בדמות חסימת הכניסה לאוניברסיטה העברית ו"בליץ תקשורתי" שהטיל את האחראיות לפגיעה המתמשכת בעובדי הקבלן על נשיא האוניברסיטה העברית, הפרופ' מנחם בן ששון. השבוע הצלחנו בקטן, אבל המאבק כה ארוך עד כי נדמה שניצחון זה – חשוב ככל שיהיה – הוא טיפה בים הסוער של עושק העובדים בישראל. וכשהייאוש משתלט, התחושה היא כי מעסיק שלא פוגע בעובדיו הוא הוא העבריין, בישראל המוטרפת של 2010.

אולם אם נניח לרגע בצד את העיסוק בזכויות עובדי הקבלן וננסה לנתח את הכדאיות של העסקה קבלנית, ניכר כי אט אט מתחילה להתגבש ההכרה בציבור כי מיקור החוץ ונגזרותיו, נכשלו כישלון חרוץ. הבעיה היא שהגאווה הניאו ליברלית – או תפיסת העולם שבבסיסה פחד אימתני ממושג ה"עבודה המאורגנת" –  לא מאפשרת להודות בכך.

מכבסת המילים של הניאו ליברליזם הדורסני – העסקה קבלנית, קניית שירותים, אאוטסורסינג – לא מתייחסת כמובן לתוצאות בשטח. כישלון השיטה ניכר בכל כך הרבה מישורים, אולם ראשי המשק הישראלי והממשלה מתעקשים להמשיך ולהעלים עין.

אז מה כל כך גרוע בקניית שירות? מדוע לא להעסיק מנקים, שומרים, מורים ורופאים דרך קבלני שירותים? אין המדובר כמובן רק בהפרה הבוטה של זכויות עובדים, כי אם גם באיכות ובטיב העבודה. אין זה סוד שתחת משכורת גרועה, מעסיק עושק ותנאים סוציאליים מופרים, התוצר לרוב יהיה באיכות ירודה. מאבטח המקבל שכר מינימום ולא עבר הכשרה מספקת מטעמים של חסכון כספי – לא ייתן מענה בשעת מבחן; הרופא השחוק מעבודה וממשכורת נמוכה לא ימלא את תפקידו נאמנה; והדוגמאות רבות. מכאן שההתהדרות של חסידי הקפיטליזם בצורות העסקה המאפשרות גמישות ניהולית ויעילות, והניסיון להציב במשוואה דיכוטומית את תחלואי המגזר הציבורי אל מול נפלאות המגזר הפרטי –קורסים אל מול המציאות הישראלית של ימינו.

מישור נוסף הוא זה החוקי; אין זה סוד שהליברליזם המערבי מקדש את שלטון החוק ואת המסגרת המדינתית. ליברל בן המערב, בין אם הוא אמריקאי או אירופי, מבין כי שמירה על שלטון החוק וטוהר המידות הם מאבני היסוד של השיטה הדמוקרטית; ההעסקה הקבלנית כפי שבאה לכדי ביטוי במשק הישראלי, היא כר פורה להפרת חוק ברוטאלית, ואבן שואבת לעבריינים גדולים וקטנים העושים את הונם משוד לאור יום של כספי העובדים.

המישור האחרון הוא זה המוסרי – ערכי. מדינה דמוקרטית חפצת חיים לא יכולה להרשות לעצמה לקחת מציבורים גדולים כל כך את הזכות לחיות בכבוד; גם אם עובד קבלן יקבל את מלוא זכויותיו, הרי שהוא נדון ממילא לחיי דלות. לנגד עיניהם של קברניטי המדינה ומנהיגיה צריך לעמוד האינטרס הציבורי, זה המגולם בשכר המאפשר קיום בכבוד.

בישראל 2010 מתחילה להתגבש ההכרה כי יש להחזיר את הגלגל לאחור; אפשר וצריך להעסיק ישירות. רצוי לבטל את התופעה המגונה של העסקה הקבלנית, להחזיר עטרה ליושנה ולהפוך את המנקה, השומר, הרופא והמורה לעובד מן המניין של מקום העבודה בו הוא שוהה במרבית שעות היממה.

הכותב הוא חבר ארגון "כוח לעובדים" בירושלים וסטודנט באוניברסיטה העברית. מרטין מרכז את פעילות כוח לעובדים בנושא עבודה קבלנית במטה ירושלים.

בסרטון: פעילי כוח לעובדים, תא אופק, "קמפוס לכולנו", מרצים וסטודנטים, מפגינים עם העובדים בבניין המנהלה


נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  פעם לא היו עובדי קבלן

  הצעירים,שחושבים שהעולם נוצר יחד איתם ,כלל לא יודעים שלפני 30 שנה,לפני שבא הליכוד עם ההפרטה הפשיסטית, לא היו כלל עובדי קבלן.
  הכל היה בהעסקה ישירה.

 2. איתי :

  מתוך המכתב של שלי יחימוביץ' לפעיליה:

  "וכל הכבוד לסטודנטים מרטין וילר, יעל סיני ואיתי גוטלר, חברי תא "אופק" והמשמרת הצעירה, שלא מרפים מהמאבק להגנה על המנקות באוניברסיטה העברית. אחרי שהאוניברסיטה החליפה קבלני ניקיון מבלי לדאוג לזכויות המנקים, ואחרי שפוטרו שלוש המנקות שהעיזו לעמוד על זכויותיהן – הם וחבריהם חסמו את הכניסה לקמפוס. פאטמה שתאוי, אחת המנקות שפוטרו, עמדה בראש המחאה. אחרי חודש של צעדי מחאה כאלה הוחזרו המנקות המפוטרות לעבודה והאוניברסיטה מינתה עו"ד המתמחה בזכויות עובדים, שיפקח על חברות הקבלן ויוכל להטיל סנקציות כספיות של ממש בגין הפרת זכויות."

  1. אכן כל הכבוד לתא אופק שהתגייס כל כולו למאבק הזה (הייתי איתם בהפגנה קודמת)

  2. שימו לב שמתוך הדיווח של יחימוביץ' נשמט לגמרי תפקידו של וילר בכוח לעובדים ותפקיד כוח לעובדים בהתארגנות עובדי הקבלן באוניברסיטה. מצער.

 3. איציק יאפ :

  כל כך רציתי לקרוא את זה!!!

  בישראל 2010 מתחילה להתגבש ההכרה כי יש להחזיר את הגלגל לאחור;

 4. הגיע הזמן לבטל את ההעסקה הקבלנית / מרטין וילר | ישירה. :

  […] פורסם במקור ב"עבודה שחורה" […]

 5. מתן :

  קצת מצחיק להכתיר מאבק מהפכני בכותרת "להחזיר את הגלגל לאחור". המאבק על העסקה ישירה הוא מאבק צודק, חשוב, מגייס ונכון פוליטית, אבל צריך לזכור שהרבה לפני שהיו פה עובדי קבלן כבר היה פה דיכוי וניצול של עובדים.
  זו הנקודה המהותית שיחימוביץ' מפספסת: המאבק הוא לא על זה שהאוניברסיטה תואיל בטובה לדאוג לתנאים טובים לעובדות, אלא על העסקה ישירה כדי שלעובדות יהיה קל יותר להתארגן ולשמור על זכויותיהן בעצמן. ההסתדרות נורא פוחדת מזה, ולכן קיים כוח לעובדים.

 6. נדב :

  למיכאל

  טוב שאתה כאן להזכיר לנו. כל כך הרבה פעמים אנחנו שומעים את הטיעונים של האוניברסיטה על כך ש"אי אפשר להעסיק אחרת", כאילו זה חוק טבע שמנקה ומאבטח צרכים להשתתף בשכרם עם מר "מנפאוור".

  ליכוד או לא, אי אפשר להתעלם מהתפקיד המרכזי של ההסתדרות ומפלגת העבודה שנתנו יד לחקיקה שאיפשרה העסקה קבלנית בישראל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.