postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תאגידי המים – תושבי הנגב מכריזים על מרד תשלומים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תאגידי המים – תושבי הנגב מכריזים על מרד תשלומים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, מידע על פעילויות ב 20.11.10 21:24

הרפורמה במשק המים והקמת תאגידי המים הינם צעדים לקראת הפרטת משק המים בישראל והעברתו לידי בעלי ההון. כשקיבלתי את חשבון המים מהתאגיד החדש, הכרזתי על מרד תשלומים

מאת: יצחק ג'קי אדרי

הרפורמה במשק המים והקמת תאגידי המים הינם צעדים לקראת הפרטת משק המים בישראל והעברתו לידי בעלי ההון, בעבר הממשלה השאירה את הטיפול במשק המיםבידי הרשויות המקומיות על מנת שאלו ישמשו כזרוע הארוכה של השלטון לצרכי גבייה, ואף השאירו חלק מהרווחים בקופת הרשויות המקומיות דבר שהקל על תקציבן השוטף.

חוק תאגידי המים והביוב 2001

משרד הפנים הוביל את מהלך ההפרטה של  משק המים העירוני.  משרד הפנים דחף לחקיקת חוק "תאגידי המים והביוב", הקים את מנהל המים ברשויות המקומיות, ויחד עם הרשות לשירותים ציבוריים מים וביוב, הוחלט על הפרדת משק המים ברשויות המקומיות משאר הפעילויות של הרשויות המקומיות. על מנת לקדם את ההפרטה והקמת תאגידי מים החל משרד הפנים להפעיל שורת סנקציות נגד הרשויות, הכוללות: אי אישור תקציבים, הטלת כנסות כספיים גדולים על הרשויות, איום בפיזור המועצה, מינוי חשב מלווה לרשות והפסקת אישורים ללקיחת מלוות, ולצד הסנקציות בנו במשרד הפנים "סוכרייה" כספית בדמות מענק חד פעמי עבור כל ראש אדם החי בישוב.

רוה"ע דימונה העומד בראש רשות מקומית בפריפריה בנגב, נאלץ "ונאנס" על ידי משרד הפנים והאוצר להקים את תאגיד המים "מעיינות הדרום" המאגד תחתיו את הערים דימונה, ערד, ירוחם ומצפה רמון. רוה"ע דימונה אישר את הקמת התאגיד "מעיינות הדרום" במליאת מועצת העיר, עם קבלת אישור מועצת העיר ייסדו והקימו את התאגיד מים. מייד עם קבלת חשבונות המים החלו תושבי העיר להקים קול זעקה גדולה אל מול הנהגת העיר שמהירה להודיע שהיא יוצאת למחאה נגד מחרי המים והתאגיד, הגדילו מכולם במחאתם רוה"ע דימונה ומ"מ רוה"ע דימונה שטען "שאין שום יתרון בהקמת התאגיד מעיינות הדרום" למרות שהם הצביעו עבור הקמתו,

למעשה עד היום לא הובאו לציבור לצורך דיון ציבורי כל הנתונים, חלק טוען שמחיר המים יאמיר שכן הרשויות רואות כאן פוטנציאל מימוני, חלק טוען שלטווח הארוך איכות המים תשתפר, חלק טוען שיושקעו כספים גדולים בטיפול בתשתיות המים והביוב המוזנחות והרקובות, חלק טוען שהרשויות יפגעו קשות בתקציביהם השוטפים, חלק טוען שהקמת התאגידים הם עוד שלב בהסרת אחריות המדינה מעל אזרחיה, חלק טוען ואני חלק מהם שכל רעיון הקמת התאגידים הוא שלב ביניים לקראת הפרטת משק המים לבעלי ההון, והם ייקחו את מתת האלוהים לאדם שהם המים ויעשו מהמים מכרה זהב לכיסם הפרטי. במשרד האוצר לא מכחישים שהיעד הסופי עשוי להיות הפרטת תאגידי המים, גם אם לא מדובר בתוכניות מיידיות.

הקריאה למלחמה על הפרטת משק המים ותאגידי המים

כתושב העיר דימונה קיבלתי את תשלום המים מהתאגיד "מעיינות הדרום" ככל תושבי העיר, עם קבלת החשבון נתתי מייד הוראת ביטול לתשלום והכרזתי על עצמי כסרבן תשלומי מים לתאגיד המים, הלכתי ללמוד את חוק תאגידי המים והביוב 2001  ועיניי חשכו מהחוק, עם סיום קריאתו של החוק והבנתו  יצאתי בקריאה ציבורית בפייסבוק – מרד תשלומי מים בדימונה. וקראתי לתושבים לא לשלם את תשלומי המים לתאגיד המים "מעיינות הדרום", ואף הכרזתי בגלוי על מרי אזרחי בנושא הפרטת משק המים והקמת התאגידים.

עם הקריאה הגלויה שלי לא לשלם את תשלומי המים נטען נגדי שאני אדם שמפר חוק, ואני טוען שאני אזרח החי במדינה דמוקרטית ואני לא מפר שום חוק, ואני אף מסתמך על דבריו של אחד מגדול הדור, ג'ון בורדן רולס פילוסוף אמריקאי מהחשובים ביותר בזמננו שכתב את הספר "תאוריה של צדק" הנלמד ברחבי העולם, רולס טוען במשנתו בנושא מרי אזרחי כדלקמן: " המרי האזרחי הוא אקט פומבי שנועד להביא לשינוי מדיניות שמביאה לעוול. המרד נעשה במסגרת נאמנות למערכת כולה והוא רק נגד אותה מדיניות. לכן אסור לו להפר כללים מסוימים. אסור למרד להיות אלים. אסור למפעילו להסתתר שכן הוא מכיר בלגיטימיות של המערכת להעניש. שלוש תנאים מקימים זכות למרי אזרחי: א– זהו האמצעי האחרון. ב– וידאו שלא תיווצר אנדרלומוסיה (שאין כמה קבוצות שמורדות במקביל). ג– מדובר בעוול חמור.

מדבריו של רולס ופרשנותי אני יכול לומר בוודאות דמוקרטית, אני לא מפר חוק, וגם אותם רבבות אזרחים שאינם משלמים לתאגידי המים כאקט של מחאה חברתית אינם מפירי חוק, אנחנו אזרחים עם "אחריות חברתית" הפועלים נגד העוולה שניחתה עלינו בדמותם של תאגידי המים.

לא עולה על דעתי לרגע אחד שמחירי המים במדינת ישראל יהיו מדורגים (דיפרנציאליים), שאני כתושב העיר דימונה ישלם עבור המים יותר מתושב סביון, עומר, גבעתיים, ר"ג או קסריה, לא עולה על דעתי שיהפכו אותנו לאזרחים סוג  ב' במדינה, לא עולה על דעתי כתושב הפריפריה שניפגע קשות מחוסר צדק חלוקתי-שיוויוני מיום קום המדינה! שאני יפגע שוב וישלם יותר מתושב אחר במדינת ישראל, לא עולה על הדעת שקהילות ממצב סציו-אקונומי נמוך לא יקבלו מענים מהתאגידים.

מחיר אחד למים או מרי אזרחי, פירוק תאגידי המים לאלתר או מרי אזרחי אקטיבי שיגן על המים שלנו, עצירת הפרטת משק המים בישראל או מרי אזרחי קשה מול שלטון המטיל עלינו עוולה קשה מנשוא.

כנס החירום במועצת העיר דימונה

המים הם מתנה שקיבלנו מאלוהים, המים הם משאב טבע שיוצרים ומקיימים חיים, בלי מים אין חיים, לא נאפשר לאף אחד לנצל את משאב הטבע לבנות אזרחים סוג א' ואזרחים סוג ב', לא נאפשר לאף אחד לקחת את משאב הטבע המים להפריט אותם ולהפוך אותם למכונה ליצירת רווחים לבעלי ההון, המים הם של עם ישראל והם יישארו של עם ישראל, נקודה, סוף!

אני קורא לתושבי הערים דימונה, ערד, ירוחם ומצפה רמון לקחת על עצמם "אחריות-חברתית" להצטרף למרד תשלומי מים לתאגיד המים "מעיינות הדרום" ולהגיע ביום שני בתאריך 22-11-2010 שעה 19:00 לכנס החירום במועצת העיר דימונה, נתכנס כולנו ברחבת המרכז המסחרי, לכנס החרום מגיעים חברי כנסת, ונציגי רשות המים, תגיע תקשורת כתובה ומשודרת, נגיע כולנו ביחד, נביע את דעתנו במליאה ונביע את דעתנו במחאה, "כן לחיסכון במים . לא לתאגידי המים"

תושבי דימונה, ערד, ירוחם ומצפה רמון היקרים, לא תגיעו לכנס החרום, לא תביעו מחאה חברתית צודקת, אל תבכו מחר! כי אף אחד לא יקשיב לכם. לא תגיעו לכנס המחאה, תשלמו את מחירי המים המופקעים ותשתקו! כי אף אחד לא יקשיב לכם.

בשם כולנו, למען כולנו.

יצחק ג'קי אדרי

לקריאה נוספת:

חוק תאגידי המים והביוב 2001

הבלוג של ג'קי

ג'קי (וחברנו עמית הרפז) בראיון אצל קרן נויבך על תאגידי המים

קבוצת פייסבוק

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. עמית-ה :

  הגיע הזמן להפסיק לשתוק ולצאת לרחובות.

 2. איציק יאפ :

  אני חושב שתאגידי המים ש"פתאום" נוצרו זה הדבר החמור ביותר של מדיניות ההפרטה.
  זה פשוט אבסורד! הממשלה המפריטה היא אשכרה נגדינו, מה לעזאזל? הם לא מבינים שם למעלה שיש פה אזרחים?!

 3. מיכאל לינדנבאום :

  למה שיבינו-כבר מפריטים 30 שנה והכבשים שותקים

  למה שיבינו-כבר מפריטים 30 שנה והכבשים שותקים.
  להזכירך,גם תשובה ובינו צדיק נוצרו "פתאום" יש מאין.
  וכך גם עופר ודנקנר וכל חבורת הגנבים בחסדי הממשלה.

 4. ארטור-למיכאל :

  המתעשרת הראשונה מההפרטה היא המדינה

  הסיפור של הקמת התאגידים מסתדר למדינה טוב מכל ההיבטים .
  הבעיה שאת כל ההיבטים ישלם האיש הקטן .
  א .המיים במגזר העירוני הינם בכמות שנתית של כ 700 מליון קוב .
  מכיוון שמחירם הממוצע כ 8 ש"ח ועכשיו המחיר כולל מע"מ המשמעות המידית שהמדינה מרויחה מהמהלך מידית מיליארד ש"ח כל שנה .
  ב .כל ראשי הערים מקבלים אפשרות סידור ג"ובים טובים בתעריפים גבוהים בתאגיד העירוני .
  ג .לכל ראש עיר יהיה רגע אמת שבו הוא יוכל להכניס לקופה בוחטה גדולה ע"י הפרטת האיגוד ואכילת התרנגולת שמטילה ביצי זהב .
  ד .הזנחה רבת שנים של תשתיות המיים בעיריות החלשות בגלל שימוש העיריות בהכנסות המיים לכיבוי שריפות אחרות לא תיפול על המדינה כי התאגידים החדשים יוכלו בקלות להשתלט על העניין בגלל התעריפים הגבוהים שיוכלו לגבות .
  הממשלה חושבת שכאשר העיריות לא יוכלו להשתמש בתקבולי המיים אז פשוט הבזבוז בעריות יפסק .אבל ברור ששוב שירותים חיוניים של העיריות החלשות יעצרו בגלל חוסר תקציבים מספיקים .

 5. עמית-ה :

  חשוב לזכור איך זה יגמר אם לא נעצור עכשיו וכדאי מאוד לראות את הסרט הזה ולשלוח לינקים לכולם – http://yes.walla.co.il/?w=/7802/1655811

 6. יהונתן קלינגר | על מרד המסים של ג'קי אדרי וזכויות חברתיות ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] (ג'קי) אדרי מאס בתאגידי המים והכריז על מרד מסים בו הוא לא ישלם את היטל המים שיחוייב […]

 7. שחיתות בקופ"ח מאוחדת – המראה של ההפרטה :

  […] **הנה למשל מחאה שהולכת ומתפשטת, ודווקא יכולה לעצור את התהליך לפני הפרטה. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.