חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 6

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 19.11.10 6:00

מבחר תכנים שהתפרסמו בשבוע החולף ועשויים לעניין את קוראי עבודה-שחורה. ליקט וערך נגה תדמור


האם יכולה כלכלת השוק לדאוג לפתרון בעיית העוני של ישראל? ד"ר מומי דהן אומר על כך, בעקבות דו"ח העוני האחרון, "האמונה התמימה כאילו כלכלת השוק תבטיח התחלקות הוגנת של המשאבים נכשלה כישלון חרוץ". ומוסיף גם הצעות מה יש לעשות

—  מיהם אלה שמתחת לקו העוני? השקפה מנקודת מבט בלתי שגרתית על מצבם, ומה פירוש לחיות בעולם שמתחת לקו, בו רבים לא נהנים מיתרונות החברה ולכן אין להם מחויבות כלפיה. וגם, בשביל חלקם – הנורמטיבי הוא איום, ולא הגנה, ועובדי הציבור הם סכנה פוטנציאלית.

לעובדים סוציאליים שאינם כלולים בהסכם השכר החדש בשירות הציבורי ניתנה הזדמנות לחדש את מאבקם לשכר הוגן. הדים מכנס שדרות ופרטים על המשא ומתן עם האוצר מאז תחילת 2011 והכנות להחרפתו בהמשך, בכתבה באתר שלהם

—  היש סיכוי שממשלה תקבל על עצמה לבצע מה שנכלל בקריאה ליעֵד את הכנסות המדינה מהפקת הגז למטרות ראויות. קידום אינטרסים רחבים: חינוך ותשתיות, צמצום פערים באמצעות מתן אמצעים לאוכלוסיה חלשה וחבלי ארץ נחשלים, המשך צמצום של החוב הלאומי ופיתוח ענפי משק בעלי פוטנציאל צמיחה גבוה (היי-טק).

—  חשוב. לתועלת כולנו: בפרסום של מרכז המחקר של הכנסת מוסברים בקצרה כמה מונחים עיקריים הקשורים בתקציב המדינה.

—  דיור בר השגה כצורך ציבורי. הרציונל – הקואליציה לקידום דיור בהישג יד מציעה לקבוע לראשונה כי דיור בר-השגה הינו "צורך ציבורי" חשוב, שהמושג ייטמע ברשימת צרכי הציבור הקבועה בחוק כדי שיהיה ברור שהאחריות נופלת על הרשויות להקצות שטחים בתכניות מתאר לטובת דיור בהישג יד כשם שהיא עושה זאת עבור צרכי ציבור נוספים.

—  מה כוללת האחריות החברתית? חברת יונילוור על תכנית "תפור עלי להיות בריא", שהיא מפעילה מזה עשור, בשיתוף גורמים נוספים, ועוסקת בחינוך לתזונה נבונה והרגלים בריאים מגיל צעיר. מחקר על התוכנית מ- 2008 , מצא שהיא תורמת לשיפור אורח חיים בריא בקרב ילדים.

— ובכיוון אחר: אחריות תאגידית ושיווק חברתי, וחנות ישראלית לסחר הוגן.

הרפורמה בבריאות הנפש יש תוכנית – אין תקציב זה מה שהתברר בדיון בוועדת הבריאות של הכנסת.

סיור ועדה משותפת פנים-עבודה בחבל עדולם לבחינת הפיילוט להפקת נפט מפצלי שמן. חששות האוכלוסיה והבטחות החברה היוזמת באתר חדשות האנרגיה. על סכנות מניצול פצלי השמן ומחאת התושבים – באתר בשביל עדולם.

—  מה עושים כשאסור לבנות על קו החוף של הכנרת? מרחיקים אותו. וגם, התרעה על סכנות חמורות שתגרום הרפורמה בתחום התכנון והבנייה, ובהן – יצירת ריכוזי עוני והחלשת הפריפריה, העצמת הפרבור, פגיעה בסביבה ובנוף והגדלת מצוקת הדיור הקיימת

המשטר בישראל

— יו"ר הכנסת רובי ריבלין, בביקורת על רמת הכנסת וקריאה לכניסת הארגונים החברתיים אל המערכת הפוליטית, כנגד המגמה של הפרטת הדיון הציבורי באמצעות פורומים חוץ פרלמנטריים, המעתיקים את השיח הכלכלי, החברתי ואפילו המדיני, אל במות אלטרנטיביות.

תכופות נשמעת הטענה בקרב סטודנטים ובעיקר בציבור הרחב כי המדיה כופה את דעתה על הקהל שלה, והדרישה: מדוע שלא נקבל את העובדות והנתונים מהתקשורת ואז נחליט לבד, איננו רוצים את תכתיבי הפרשנות של העיתונאים. מה עלה לה לעיתונאית שעשתה כך מתואר בכתבה שלה.

הדים מן השטח במפלגת העבודה. בחירות לראשות מחוז ירושלים, מכתב של אבישי ברוורמן, טורו של העיתונאי דוד מרחב "שלי רוצי לראשות מפלגת העבודה", וקריאות נגד אהוד ברק ועיני.

—  נציגי מר"צ נגד שלילת אזרחות ממי שביצע עבירות ביטחוניות, בהגנה על החופש האקדמי, וגם גינוי להחלטת שרי "ישראל ביתנו" למנוע מימון מן באומנים שמסרבים להופיע באריאל.  אגב, בדיון על החופש האקדמי, סילק יו"ר ועדת חינוך את נציגי האגודה לזכויות האזרח, מן החדר.

—  פרסום של מכון אדוה על ההפרטה במערכת החינוך וגם רק לאחר עשור של קיצוצים חזר תקציב שעות תקן לרמתו הקודמת, ואילו תקציב הפיתוח עדיין נמוך: "חסרות אלפי כיתות לימוד ובתי ספר רבים מתקשים לממש את חוק יום לימודים ארוך ואת תוכנית "אופק חדש" בשל היעדר תשתיות ראויות".

—  קוריוז או תנועה מתעוררת? מי שמוותרים על לימודים של ילדיהם בבתי הספר בכלל, מאורגנים ב'קהילת המחנכים בבית'. באתר שלהם כתבה מקיפה על מה שמעסיק אותם, וקריאה לפעילות, בעקבות נוהל מעודכן ללימודים בבית, שיצא לאחרונה מטעם משרד החינוך.

—  ובאותו עניין: משרד עורכי הדין שייצג את בית הספר "חברותא" בוועדת הערר, מפרסם דיון ארוך, בהקשר בעיקר של החינוך הביתי, על הזכות לעצמאות ובחירה הורית. וכך רואה את זה אמא אחת, בתשובה לגדעון סער: בגלל שהפכתם את החינוך במדינה הזו לדבר שולי והחרבתם אותו, לא אסכים שתתערבו לי, לא בארנק ולא בילדה.

— על חולייה של מערכת החינוך ועוד הצעה שהתפרסמה, כיצד לתקנם. ראוי לתשומת לב החלק הדן בחינוך הטכנולוגי שלא תמיד נזכר בדיונים כאלה.

—  ובשטח – סיירת הורים. לדאוג לבני הנוער בבילויים בלילות שבת – תאור פעילות סיירות הורים בקרית ביאליק. ושם גם קישור לראיון בערוץ    2, על סיירות במקומות אחרים.

תוספות מחברנו עמית הרפז, מיועדות לקוראי האנגלית שביניכם, ובייחוד לאלה שירצו להעתיק את הרעיון ולתרגם אותו לעברית, ערבית, רוסית, אמהרית…

אתר MSP שם לו למטרה מציאת חלופות קהילתיות דמוקרטיות להפרטה ומיסחור של המרחב הציבורי.
דמוקרטיה מתחילה במרחב המקומי המוניציפלי, בקהילה הקרובה אלינו זאת שאנחנו פוגשים יומיומית.
נמאס לכם לראות את חברים ומשפחה מתייחסים לסיבוב קניות כאל טיול?
נמאס לכם לשמוע שהכי חשובה היא השורה התחתונה ושהיא תמיד צריכה להיות "רווח" כספי?
כאן תוכלו לקרוא רעיונות מכל העולם ולהציע משלכם.

מים הם משאב ציבורי.
מגילת האו"ם לזכויות האדם היא תנאי הבסיס לקיומה של מדינה מתוקנת, מדינה שטובת אזרחיה היא תכלית קיומה.
מדינה חייבת לאזרחיה הספקת מים ראויים לשתיה בחינם או במחיר שווה לכל נפש זאת זכות אדם בסיסית.
אתר "מים לכולם" מקדם דמוקרטיזציה של ניהול והספקת מים.
מטרותיו: הבטחת בעלות ציבורית על משאבי המים.
ניהול בר קיימא של מקורות המים.
הבטחת זכויות הטבע.
שמירת איכות ומניעת זיהום המים.
יחס לאגני ההיקוות של המים כאל משאב ציבורי
קידום ניהול קהילתי של מים ועוד.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. שושי פולטין :

  תודה,
  הדייג מעשיר אותי, מחכה לו מידי שישי.
  ליבי נצבט לקרוא את דברי "אמא אחת" הדילמה בין האידאולוגיה לבין להיות הורה.

 2. יוני :

  לגבי מים-אני זוכר במעורפל שנגישות סבירה ל90 ליטרים מים ביום נחשבת לזכות אדם,מכיוון וניתן לקנות כמות כזאת במחיר של פחות משעת עבודה בשכר מינימום לא כדאי לגשת לנושא מנקודת מבט של זכויות אדם(כשניגשים לכל נושא כ"זכות אדם" וכל דבר הוא "זכות אדם" הרי שזכויות האדם מאבדות את המעמד הייחודי שלהם והופכות מזכויות שלא ניתן להפקיען(או שלפחות יש דרישות איזון מחמירות מאוד בקשר אליהן) לעוד נושא פוליטי,כמו שכתבה השבוע פרופ' נעמה כרמי).

 3. עמית-ה :

  יוני
  לטעמי השאלה הגדולה איננה שאלה של מחיר.
  השאלה היא מי אחראי לזכויות האדם כפי שבית המשפט כבר החליט מי רשאי לבצע שלילת חופש, בבג"צ בתי סוהר פרטיים.
  אני חושב שמים אינם סחורה וזכות הציבור להחליט מעת לעת מה יעשה בהם מבלי להידרש לרצונם של בעלי ממון כאלו ואחרים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.