חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים – מיסוי מלגות הסטודנטים

נושאים דעות, חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב ב 15.11.10 6:07

לפי הצעת חוק ההסדרים, מלגות מטעם המוסד הלימודי בו לומד הסטודנט לא ימוסו. מלגות אחרות ימוסו. המשמעות היא פגיעה בסטודנטים משכבות מצוקה

מאת: יפעת סולל

סודות, שקרים ומלגות לסטודנטים

הרבה דיסאינפורמציה מופצת בימים האחרונים בעניין הצעת האוצר למסות חלק מהמלגות הניתנות לסטודנטים. בניגוד לדברים שנאמרו על ידי שר האוצר, לא כתוב בהצעה שימוסו מלגות רק מגובה מסוים ואילך. בניגוד למה שנמסר ממשרד האוצר, לא כתוב בהצעה שהמיסוי יחול על חוקרים בלבד ולא על סטודנטים.

מה שכן כתוב, הוא שכל מלגה, שאינה ניתנת על ידי המוסד הלימודי בו לומד הסטודנט – תמוסה. אכן, לא כל המלגות ימוסו. המלגות שניתנות על ידי האוניברסיטה ישירות, שהן ברובן מלגות הצטיינות, יוותרו ללא מיסוי, כנראה כך הצליח האוצר להשתיק את המועצה להשכלה גבוהה ואת ועדת התכנון והתקצוב.

אילו מלגות כן ימוסו? המלגות המיועדות לסטודנטים משכבות מצוקה, לסטודנטים מהפריפריה, בקיצור – לכל אותם סטודנטים, אשר אין להם הורים שיממנו להם שכר לימוד ושכר דירה.

כל כמה שנים האוצר מנסה למסות את המלגות ולפגוע בסטודנטים. עד היום, בכל פעם
חברי הכנסת זרקו אותו מכל המדרגות ולא הסכימו לפגיעה. הפעם, האוצר ניסה לעשות תרגיל אחר: הם לא ממסים את כל המלגות, רק את המלגות שאינן ניתנות מהאוניברסיטה – כלומר, רק את המלגות שניתנות לסטודנטים חלשים!

המלגות הללו אינן מספיקות ברוב המקרים והסטודנטים המקבלים אותן, נאלצים גם לעבוד בנוסף ללימודיהם. המלגות, כשלעצמן, לא יביאו את הסטודנטים אל סף מס,  אולם המלגות, בתוספת השכר הדחוק אותו משתכרים אותם סטודנטים בקושי רב, כבר יביאו אותם לדרישת תשלום מרשויות המס.

מדובר בדרישה צינית במיוחד. מדינת ישראל, אשר אינה מספקת חינוך אקדמי חינם, שאינה נותנת לסטודנטים אפשרות למגורים בזול ליד האוניברסיטה ומנציחה את הפערים החברתיים והכלכליים – מבקשת לשלוח את ידה גם אל הכסף שניתן על ידי גופים שלקחו על עצמם למלא את מקום המדינה שהחסירה – את חובתה המופרת – לדאוג לסטודנטים  המגיעים משכבות סוציו-אקונומיות מוחלשות.

במקום לתמוך ולהשלים את המלגות הניתנות על ידי ארגונים שונים לקידומם של הסטודנטים העניים – המדינה מבקשת לקחת לעצמה חלק במה שמלכתחילה צריך היה להיות הוצאה ממלכתית.

יש לקוות שלמרות ההסכמה שבשתיקה, ראשי האוניברסיטאות לא יסכימו לגזל זה וכי חברי הכנסת, אשר נגלה להם ניסיון ההסתרה, יבהירו שוב, כי בכספי הסטודנטים אין לגעת.

זו עוד דוגמא, אחת מני רבות, עד כמה מסוכן חוק ההסדרים ואילו כשלים, מחדלים ורשעות מסתתרים מאחוריו.

יפעת סולל, עו"ד

חברת פורום הארגונים למאבק בחוק ההסדרים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  מיסוי מלגות סטודנטים רעיון רע אבל לעניות דעתי לא יותר מעז, עוד עז בחוק ההסדרים.

  הרשו לי להציע הצעה מפתיעה, בואו נפסיק לשחק את המשחק, בואו נפסק להאבק בחוק ההסדרים. יתכבד העם להנות מהדרך שבחר, עד מתי תתעסק מרצ בהדיפת עזים במקום להגיד מהבוקר עד הלילה מה האלטרנטיבה השלטונית שלה?

  אם הממשלה תטיל מס על מלגות סטודנטים יש סיכוי טוב שמקבלי מלגות יחפשו אלטרנטיבה.

 2. אדם :

  למסות את שווי שכר הלימוד בבתי הספר היסודיים!

  אני חושב שהאוצר מפספס מקור גדול מאד של הכנסה שטרם נוצל, וצריך להאיר את עיניו, ובא לציון (ולקופת האוצר) גואל.
  במערכת החינוך היסודי לומדים כיום יותר מחצי מיליון תלמידים, וכולם לומדים בלא שכר לימוד. את שכר הלימוד שהוריהם חוסכים ניתן לראות כתוספת הכנסה שיש לזקוף אותה להכנסה הפנויה ולמסות אותה בהתאם. רק חישבו וחשבו כמב כסף יוכל האוצר להרוויח…

 3. אלי :

  אני רק רוצה להבין

  חשבתי שבאתר הזה אנחנו בעד מיסוי… אם המילגה והעבודה הצדדית של הסטודנט מסתכמות ל-8000 ש"ח בחודש האם הוא נותר "עני"? כמובן שזה תלוי אם יש לו משפחה או לא, אבל על פניו אני לא מבין את הרטוריקה הממסכנת הזו ואני לא מבין את תקיפת מיסוי המלגות מהכיוון הזה.
  כמובן שאם כל המלגות ימוסו אוטומטית בשיעור קבוע בלי קשר לגודלן ולסך ההכנסות של המלגאי יהיה זה צעד רגרסיבי חסר היגיון ומנוגד לכל השיטה הפרוגרסיבית של מס ההכנסה.

  גילוי נאות: אני דוקטורנט באונ' ת"א וחי על מילגה של כ-5500 ש"ח בחודש.

 4. זיו :

  אני לא מבין מה הבעייה עם המיסוי?

  מדוע שסטודנט שעובד ומרוויח בעבודה קשה 8000 שקלים חייב במס הכנסה ואילו סטודנט שמקבל מילגותצ של 8000 שקלים ולא נותן שום תוצרת למשק לא ישלם שקל אחד מס הכנסה?!

  היכן כאן חוסר ההגיון?!

  מדוע אני כאבא לסטודנט צריך לתת לבני שכר לימוד+הוצאות+ כלכלה וכ"ו והכל על חשבון הנטו שלי ( לאחר ששולם מהכסף מס הכנסה) ואילו גופים אחרים יכולים לתת את אותו כסף עבור אותם צרכים מהברוטו שלהם ( הדבר מזכה אותם בהחזר ממס הכנסה תחת הסעיף תרומות) ואילו הסטודנט המקבל את הכסף לא צריך לתת עבורו שקל למדינה.

  האם המצב הזה יותר הגיוני???

  טענתי, אם מדובר בכסף קטן, הרי במילא הסטודנט לא מגיע לסף המס.
  אם מדובר בסכומים מצטברים לכסף לא קטן, מדוע שסטודנט יזכה בהטבות שאני כבעל משפחה עם צרכים הרבה יותר גדולים לא מקבל ( עבור אותם צרכים)?!

 5. אוהד ק :

  יפעת, זה לא הסיפור המרכזי כאן

  התיקון לחוק הוא טכני בעיקרו ובא בעקבות שינוי שחל לאחרונה בפקודת מס הכנסה אשר פטרה באופן רשמי את המלגות ממס. עד לתיקון זה, לא היה פטור גורף ממס למלגות. כך שלמעשה הפטור הורחב בשינויי החקיקה האחרונים ולא צומצם.

  הבעיה המרכזית היא עצם השימוש הסיטוני במנגנון המלגות בכדי לתגמל תלמידי מחקר או חניכי פרח על עבודתם באקדמיה או בקהילה, באופן אשר שולל מהם יחסי עובד מעביד ומונע מהם בכך זכויות בסיסיות כגון זכות ההתאגדות, שכר מינימום, הפרשה לפנסיה, דמי אבטלה ועוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.