חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כוח לבית המשפט העליון לשמור על הערכים של כולנו

נושאים פוליטי ב 4.03.08 6:00

שר המשפטים, דניאל פרידמן, פוגע בבית המשפט העליון. פגיעה בבית המשפט היא פגיעה בדמוקרטיה, ופגיעה בדמוקרטיה היא פגיעה בנו, האזרחים. מפלגת העבודה חייבת להתאחד כדי להפסיק את התהליך המסוכן ולקיים הבטחותיה לבוחר בעניין

מאת: השר עמי אילון

השבוע יצא שר המשפטים, בראיון מקיף לרגל שנה לכהונתו, בהתקפה נוספת על מערכת המשפט בישראל ועל בית המשפט העליון. הטיעונים של פרידמן מוכרים וידועים, אך הסגנון הולך ומחריף. פרידמן טוען שבית המשפט העליון פועל כמו מפלגה בעלת אופי דתי, מבקר אותו על מעורבות יתר בנושאים ציבוריים ופוליטיים ומאשים את בית המשפט כמי שעומד בדרכה של הממשלה במניעת טרור.

מאז מונה לתפקידו לפני שנה יכול פרידמן לזקוף הצלחה אחת לזכותו. פרידמן הצליח להוריד את קרנו של בית המשפט העליון בציבור הרחב. ההצלחה הזו של שר המשפטים משמעותה דמוקרטיה חלשה יותר. דמוקרטיה חלשה יותר משמעותה אזרחים בעלי פחות זכויות והגנה.

מידת ההגנה לה זקוקים האזרחים תלויה, בין היתר, באופי השלטון וטיב נציגי הציבור אשר נבחנים בטוהר מידותיהם. השופט העליון אדמונד לוי כתב השבוע בהכרעתו בעניין הנשיא לשעבר קצב ביקורת יוצאת דופן בנושא זה. השופט לוי ביקר את התופעה של אישי ציבור אשר מנצלים את מעמדים ואת השררה כדי להטיב עם עצמם ועם מקורביהם על חשבון הקופה הציבורית. נוכח מציאות קשה זו, כותב השופט לוי, כמו מאליהם עולים ומהדהדים דברי התוכחה של הנביא ערב החורבן: אֵיכָה הָיְתָה לְזוֹנָה קִרְיָה נֶאֱמָנָה.

השופט לוי כותב כי סכנת השחיתות הציבורית אינה נופלת מכל סכנה ביטחונית-קיומית אחרת, ומסיק כי יש לחזק את מערכת אכיפת החוק. החלשת מערכת אכיפת החוק, כותב השופט לוי, הינה מתכון בדוק לפגיעה אנושה בדמוקרטיה, לסאוב השלטון ולשחיתות נמשכת.

אמירתו של פרידמן לפיה בפורומים בינלאומיים ישראל זוכה להבנה גדולה יותר מאשר בבית המשפט שלנו היא אמירה דמגוגית ומקוממת. הכרעות בג"צ מגנות על ישראל. ויתור עליהן יחזיר אותנו לצווי מעצר פליליים שמוצאים לקציני צה"ל ולשרי ממשלה בעולם. מי שלא יאפשר לבג"צ לשפוט יגלה שיש שופטים גם בהאג, ובניגוד לשופטי בג"צ הם אינם מבינים את צורכי הביטחון של ישראל.

למפלגת העבודה כוח רב למנוע מפרידמן להמשיך ולכרסם במעמדה של מערכת המשפט. זו הזדמנות למפלגת העבודה לחדד את זהותה, למלא את המחויבויות שלה לבוחריה ולהתאחד סביב נושא קריטי לדמותה של הדמוקרטיה בישראל לדורות הבאים. זו גם ההזדמנות להשיב לפרידמן אשר טוען שעמדת שרים במפלגת העבודה שונה מזו שמשתקפת כלפי חוץ. תשובה תקיפה תחזק הן את מפלגת העבודה והן את מערכת המשפט בישראל.

פרידמן טוען שבג"צ מבקש לעצמו כוח ולא מגן על ערכים. פרידמן צודק בעניין הכוח אך טועה בעניין הערכים. בג"צ אכן מבקש עצמו כוח. כוח זה מנוצל להגן על ערכים שמגנים על כולנו. עלינו להגן על עצמאותו של בית המשפט על מנת שימשיך להגן על ערכי היסוד שלנו.

הטקסט פורסם במקור באתר של השר אילון.

רוצים לשבח את השר אילון על דבריו, לבקר או לשאול שאלות?
לחצו כאן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.