חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גזענות בישראל של 2010? לא יכול להיות!

נושאים דעות, פוליטישוק ב 14.11.10 6:05

בטורו השבועי מתחשבן הכותב עם השמאל האשכנזי ועם מפלגת העבודה שדחתה את עמיר פרץ, ועם אהוד ברק שריח גזענות נודף מהתייחסותו לאמירה של עופר עיני עליו

מאת: הני זובידה


משך שנים יש במדינה מוגלה, המוגלה היא השמאל הגזעני! אני יודע, כן כן, המקהלה כבר תתחיל לצרוח: יש לנו אויב משותף, אל תפלג את הכוח הלא כל כך גדול שלנו ממילא, אתה עוכר השמאל, וכמובן הגדולה מכולם, למה אתה מעיר מתים? אל תוציא את השד העדתי מהבקבוק ועוד מיני דימויים מכוערים וגזעניים. שהרי ברור לכולנו כי בקרב הסוציאל דמוקרטים כולם שווים. אז זהו, שלא!

הכול רקוב, והמוסר הכפול חוגג כמו הטהרנות של השמאל. לא אחזור רחוק מידי, לא משום שאז הכול היה יפה, הכול היה רקוב באותה המידה  ואולי יותר, ובנוסף, אז אפילו לא ניסו להסתיר את המנגנונים הגזעניים בשמאל, ואף התגאו בהם. אם כן, הסיבה לחזרה ההיסטורית היא למנוע לזות שפתיים מאלו שממתינים לטיעון ההיסטורי, וכמובן להראות איך המנגנונים לא השתנו והמנגינה, הגזענית, נשארה אותה מנגינה.

אז לעבודה (תרתי משמע), ובכן בשנת 2005 זכה עמיר פרץ בראשות מפלגת העבודה, מה לא נעשה על מנת לטרפד את זכייתו, ועם זאת בעזרתם של כמה חברות וחברים צעירים מהפריפריה הוא הצליח לנצח את המנגנון ולזכות בראשות המפלגה. ואז החליט אחד משני אחים להתראיין לרזי ברקאי, ובראיון מלא כיעור רוע וגזענות הוא אמר את הדברים הבאים: "פרץ גייס פלנגות שהסתננו למפלגה והשתלטו עליה" והאז הגדיל בגזענותו והוסיף: "כמו הגנרל פרנקו, הוא גייס את הפלנגות מצפון אפריקה".

ניחא אם הדברים היו נאמרים על ידי ההוגה שלהם, אך הפחדן, הלוזר, חמק לו בדלת האחורית לברצלונה לא פחות ולא יותר, והותיר את האחר לומר את דבריו בעוד הוא מבטיח דרך מקורבים כי "למפלגה הזאת כבר לא יחזור". ואני אומר, ברוך שפטרנו וחבל שאדם כזה מכהן כנשיא המדינה, אך נראה כי תפקיד זה הפך לנחלתם של מיזוגנים מתעללים בנשים וגזענים, מסורת שממשיכה בימים אלו גם כן.

כעת צריך להתמודד עם אלו שיגידו "הם לא מייצגים אותנו", ובכן יש מצב שהאחים פרס לא מייצגים אתכם, אך מפלגת הע(א)בודה היא ביתו הטבעי של השמאל הישראלי, הלא כך? ובכן, אז זה קרה. ברק ביקש סליחה מהמזרחים! האמת זה נשמע יותר כמו "סחה" (מהסרט מרס טורקי – ראו בקליפ דקה 2:45 והלאה) ולא התנצלות כנה. גיבובים רבים נכתבו על כך, ובעיקר נכתב כי אותן מילים לא באו באמת להביע סליחה, אלא ניסיון לגייס את אותם מזרחים שמאסו בעבודה אחרי הבגידה בעמיר פרץ. וזה עבד….אז אמרו "המזרחים הם אידיוטים", מעניין למי מצביעים אותם אשכנזים שנדפקים שוב ושוב על ידי הנציגים שלהם?

אך, לא לקח יותר מידי זמן להוציא את המרצע מהשק, ובאיום הראשוני של מזרחי על ברק חזרה וצפה לה השנאה התהומית הגזענות שיושבת לה כמרה שחורה בקרב השמאל האשכנזי הישראלי נגד המזרחים, ובאמירת שפר נוסח האחים פרס, אמר ברק: "ראוי שעופר עיני ישתחרר משפת השוק".

אומר זאת בריש גלי, אבי עבד כל חייו בשוק, הוא היה מנהל חשבונות בשוק הסיטונאי בתל אביב-יפו, וגם אני על מנת לממן את התואר הראשון שלי (לי לא היה אבא, או קופת קיבוץ שתממן את הלימודים, או דוד עשיר או כל דבר אחר שישלם עבור לימודי), אז עבדתי בשוק הסיטונאי במשך שנים לממן את התואר. אין אדם בו אני גאה יותר מאבי, איש שהביא משפחה שלמה ועוד רבים אחרים מעיראק לישראל בשנות ה-70 לישראל. אדם שאיבד את כל הונו, הכלכלי והתרבותי, עם עלייתו לארץ ועדיין חושב ש"כאן זה הכי טוב שיש בשבילנו". אדם שגידל שלשה ילדים על גבו, כן מאותו השוק. נכון, אבי לא היה בצבא קבע, לא הוא לא גנרל מעוטר דרגות, הוא איש מהיישוב, הוא מזרחי, עם עברית לא הכי מלוטשת, והוא ואימי הם האנשים הטובים ביותר שאני מכיר. הוא אדם ישר, ניתן לסמוך על המילה שלו, ולא תמצאו אותו מעסיק עובדת זרה ללא רישיונות, או "משיג" כמויות אדירות של כסף על מנת לקנות מספר דירות במגדלים שעולים מיליונים.

ברק, עם כל הליטוש המפוברק, נגינת הפסנתר, והחיילות שלו (לא ניתן שלא להזכיר את הישגו הדגול ביותר הידוע בכינויו: אהוד ברח) הוא תמציתו של הגועל הישראלי, של השמאל שסרח. הוא גזען, הוא משדר שחיתות לא מובנת, התנשאות על גבול הגועל ואין בינו לבין הבוחרים "שלו" דבר. עד שאנו ב"שמאל השפוי" לא נדע להביט לאמת בעיניים, לתקן את מנגנוני הגזענות האפליה והמידור, כולנו נמשיך להתבוסס במי אפסים ללא שום יכולת לנוע או להניע את המדינה הזו למחוזות טובים יותר.

לבלוג של הני

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

62 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  לדעתי, אם מפלגת העבודה לא הייתה פזיזה בהדחתו של עמיר פרץ, מצבה היה יותר טוב מבחינה תדמיתית ומבחינת התחזיות לקראת מע' הבחירות.
  אין ספק שהיה נוח וקל להדביק את התגיות על פרץ – ועל כך משלמת היום המפלגה את המחיר שמגיע לה.

 2. עמי וטורי :

  היום שבו הודח עמיר פרץ מראשות העבודה היה בעייני אחד הימים היותר רעים של הפוליטיקה הישראלית. כשם שיום בחירתו של עמיר פרץ לראשות העבודה היה הרגע המרגש ביותר של אותה פוליטיקה. רק שמי שאחראי לא מעט לחיסול התקווה הזאת הוא עופר עייני שתמך בברק והעלה את הגנרל המאוס הזה לראשות מפלגת העבודה.

 3. ק. טוכולסקי :

  עיני פואד ושמחון תמכו בברק נגד פרץ. שלושתם לא ממש אשכנזים, שלושתם לא ממש קוטלי קנים חסרי חשיבות אלא אנשי מפתח במפלגת העבודה שחולשים על מתפקדים רבים ועל מוסדות המפלגה.
  מזל טוב מצאנו את נחמיה שטרסלר של הגענות הבינעדתית בישראל ד"ר הני זוביידה שכמו שטרסלר מעניק שרות להון ולא נותן למציאות להפריע לו.

 4. הני :

  היסטוריה היא מאוד פלואידית

  חברות וחברים,
  הבא ואזכיר מספר עובדות:
  1. מזרחיות היא לא בהכרח מוצא, כפי שלא כל אישה היא פמיניסטית!

  2. את הבגידה של שלי יחימוביץ, משום מה, אף אחד לא מזכיר.

  3. שמחון מעולם לא היה עם פרץ, כך גם לא פואד, לעומתם, הרצוג, יחימוביץ וברוורמן היו יחד עימו, מעניין איזה היקש על המוצא עושים עכשיו? מה אשכנזים הם בוגדים מטבעם? זהו היקש מאוד בעייתי…שימו לב לתגובות לגבי המזרחים….

  4. עיני הוא פוליטיקאי, לצערי או לשמחתי, אכן הוא היה נגד פרץ משום שהוא ראה בעיני רוחו ת עצמו במקומו, היום מתבררת לו טעותו לחבירה עם ברק הגזען! אני מקווה שמישהו רושם, לקחים מהיסטוריה זו.

  5. טוכלעסקי, לפחות לאיית נכון את שמי, ד"ר זובידה. אני חש רחמים עליך, כסומא בחושך מביט סביב אך לא רואה דבר. אתה הוא המייצג של כל תחלואי השמאל הישראלי, הגזעני, המתנשא, כשתבין זאת אולי תהיה תקווה. ממש כמו בפגישות של מכורים למיניהם השלב הראשון להבראה הוא ההכרה במחלה!

 5. באר שבעית אשכנזית :

  אהבתי מאוד את ה"אהבל".
  אצלנו בכפר הדרומי זו מילה די שגורה.

 6. הני :

  באר שבעית

  תודה, גם אצלנו בכפר המרכזי….

 7. תכנון קרקע :

  ראינו את הבוחרים האשכנזים של מפלגת העבודה

  כשעמיר פרץ נבחר לתפקיד יור העבודה כבר לא התאימה להם והם עברו לקדימה. מנגד העבודה קיבלה יותר קולות בישובים עם מזרחיים (בעיקר בנגב).
  כשפרץ הפסיק להיות יור המזרחיים כבר לא הצביעו לעבודה וחלק קטן חזר אליה.

 8. הני :

  תכנון

  עזוב אותך מעובדות עוד תבלבל אותם ען העובדות וזה לא בריא זה יותר דיסוננס קוגניטיבי….אתה יודע…

 9. דקל-דוד עוזר :

  כל מילה בסלע חוץ מ...

  ברק אכן גזען עלוב והביטוי שלו מבטא יוהרה מהסוג הגרוע ביותר.
  פרס הוא גזען וההתייחסות שלו לפרץ הייתה פסולה לחלוטין.
  עם זאת, עם כל האהבה, עמיר פרץ גם הוא מתנהל כגזען באופן הפוך וחושב שעצם העובדה שהוא היה היור בזמן שיחימוביץ נכנסה למפלגה הופכת אותה לשפחה, אז שגם הוא ייצא מהסרט שהוא חי בו.
  בסופו של יום גם הוא הפך לשבע ויהיר.

 10. עמית-ה :

  ביום שבחרתי פרץ מול פרס והסברתי לליכודניק ששמר בכניסה לקלפי הפריימריס שהוא עוד יצביע עבודה הייתי מאוד אופטימי.
  אחר כך עמיר פרץ טעה ו"החבורה" גילגלה אותו בזפת ונוצות, וכולם מיחסים את החזרת האימונים לצבא לברק שביטל אותם כרמטכ"ל.
  ככה זה מאבק של תדמיות ונשארנו בלי מנהיג ראוי, חבל מאוד.

 11. הני :

  עוזר ועמית

  מילת המפתח היא תקווה, אולי אמיר הוא לא התשובה אחרי שאכל ממשצניה של ההסתדרות במשך שנים — אך צריך להבין את העניין הגיע הזמן שהשמאל יםקח עיניו יביט בתמונה וישנה את דרכיו רק כך תפתח הדרך לשינוי….

 12. ס"ד מזרחי :

  כל הכבוד הני. ויש כמובן את האשכנזים הערמומיים שמתפרקים על ימי מפא"י

  בהם הם היו האדונים והמזרחים ידעו את מקומם.
  יש אחד כזה באתר שמיילל באופן קבוע על בעל ההון המזרחי שהפריט לו את הצורה.

 13. דקל-דוד עוזר :

  הני אנחנו מסכימים לחלוטין.

  אין ספק שאם כל חטאת ושורש כל רע הוא יהירות, אחרי התכונה המגעילה הזאת מגיעות בתור חוסר סקרנות, ההתנגדות לשינויים שהיא פועל יוצא של אהבה עצמית, אדישות לניצול אחרים שהיא פועל יוצא של שנאת האחר והפחד להתמודד עם המנצלים והרשעים שהוא פועל יוצא של סתם פחדנות ואגואיסטיות.

 14. הני :

  תודה, אבל

  המטרה היא לא רק "לתת בראש" לעוד כמה גזענים קטנים ומסכנים, המטרה היא למצוא פתרון!
  אני חושב שהשלב הראשוןן הוא הכרה בבעיה ופעולה מעמיקה בנסיון לתקנה. אני עומד מול כולם באור יום, שמי חשוף, משרתי ומי אני, ללא פחד ומורא, הדברים צריכים להאמר!
  ברור לכולנו כי במבחן התוצאה השמאל מפסיד! אני כקומוניסט מאמין כי אין לנו שום מפלט אחר מלמצוא את הנוסחה המנצחת, בשלב ראשון הוא להוקיע ולהריא מתוכנו את כל הגזענים והמיזוגנים אלו שעדיין "מתרפקים על ימי מאפ"י העליזים" (תודה ס"ד מזרחי:-)

  בשלב הבא עוזר, ידידי, להקיא את כל המדושנים והיהירים, לאחר שננקה את האורוות יבוא הזמן לצאת לרחובות בקריאה אחידה! כל עוד בקרבנו יושב אותו רוע לא יקרה הדבר….

 15. דקל עוזר :

  ראה בי שותף

  מסכים איתך, אבל הפיתרון אינו לצעוק ברחוב, אלא לקחת את המושכות לידיים ולבעוט במי שלא מתיישר.
  אני קורא לך להעמיד את עצמך לבחירה במפלגת העבודה.

 16. הני :

  תודה מרקו

  אבל עוד חזון למועד…אשמח לשוחח במייל פרטי…גש לבלוג שלי ודרך שם תמצא אותו או באתר של הבינתחומי…
  יום טוב
  הני

 17. סוס שחור :

  בקיצור, הם ממשיכים ליילל על הפסדיהם

  המזרחיים האלה. רק להם מותר להתפרע וכשמקבלים את התוצאות להאשים את הממסד האשכנזי.

  תגידו ספרדיים ממזרח או מזרחיים מספרד, אתם לעולם לא תקחו אחריות על מעשיכם ודרכיכם?
  אתם תמיד תאשימו את האשכנזים החמודים והחכמים?

 18. לקסי :

  שלום לכולם

  חמישה משבעת נכדי אינם יכולים לומר לאיזו עדה הם שייכים.
  מכיוון שהם יודעים "שברים" הם רבע X ושמינית Y ו….

  השלטת פוליטיקת הזהויות על השיח היא לא בדיוק תרומה למאבק המעמדי.
  חבל שאנחנו מועדים אל הפחת הזו.

  בצער
  לקסי
  בן של פועלי כפיים "אשכנזים"

 19. הני :

  הי לקסי

  אבל אם ניקח בחשבון שנכדיך הם המיעוט (מה לעשות ככה אומרת הסטטיסטיקה) הרי שזו אינה המצאיות השלטת.
  אנימבין שיש לך ולעוד כמה בעיה עם השיח הזה, ועל כך בדיוק אני מלין במאמר ובתמות.
  היה עדיף אולי לא לנסות ולדחוק את השיח, הטקטיקה הידטעה והמוכרת של ימי מפא"י (ולא אינני מאשים אותךבמאפינקיות אלא פשוט מצביע על עובדה) אלא לאמץ אותו וללמוד כיצד ניתן לתקן את המצב הגרוע.
  אני חושב שדי להביט על תוצאות הבחירות על מנת להבין כי מה שעשינו עד כה נכשל וכי יש עלינו לאמץ אולי דרך אחרת או לשנות קמעה את אורחותינו, אינך חושב כך?

 20. איתי :

  השלטת פוליטיקת הזהויות על השיח היא לא בדיוק תרומה למאבק המעמדי.

  זה בוודאי נכון.

  אבל כאשר ב-99 מתוך מאה מקרים מי שאומר את הטענה הזו (ומרמז בעצם שהגיע כבר הזמן "לקבור את השד העדתי") משתייך לזהות X ולא לזהות Y, אנחנו בבעיה.

  בני זהות X המחזיקים בדעה זו בד"כ סבורים שהעובדה ש"השד" מסרב להיקבר נובעת מפעולה של בעלי אינטרסים – בעלי הון שעושים הפרד ומשול (ונהנים ממלחמות מזרחים-אשכנזים, חרדים-חילונים וכו', שבזכותן יש להם שקט תעשייתי כדי לגנוב) וגם פוליטיקאים מגזריים מזהות Y שבונים את כוחם על ליבוי שנאה לאחר (אלמנט שקיים גם בקמפיינים של מרצ נגד שס וליברמן, אבל לא מביא מנדטים…).

  אלא מה, מסתבר שרוב בני זהות Y לא קונים את התיאוריה הזו כבר שלושים ומשהו שנה.

  הסברים אפשריים:

  א. בני X-שמאל רוצים את בני Y כשותפים מינוריים, כגייסות של חיילים שיעזרו להם לכבוש את השלטון מידי X-ימין, אך לא כמובילים בעצמם. בוודאי שאין שום נכונות בקרב שמאלני X לחלוק את המשאבים בצורה שוויונית באמת (בגצ הקרקעות, סיפור ארנונה בים המלח, וגם המאמר של אלון שוסטרמן).

  ב. זה לא באמת המצב, אבל זה מה שרוב בני Y חושבים על בני X-שמאל, ולכן הם מצביעים ל-X-ימין (או לשס).

  במקרה הראשון, X-שמאל צריך לעשות לעצמו חשבון נפש כואב. במקרה השני צריך "רק" שינוי תדמיתי עמוק.

  כך או כך, בלי גישור על התהום הפעורה, אין לאן להתקדם. הרעיון התיאורטי היפה של ביטול פוליטיקת הזהויות אינו יכול להתגשם כל עוד הבעיה הזו לא טופלה.

  [וכל הנאמר פה על בני Y רלוונטי עוד הרבה יותר לבני ישמעאל]

 21. מיכאל לינדנבאום :

  עדיפות ראשונה-מלחמה בברונים השודדים

  עושה רושם שיש אנשים שמעוניינים יותר להילחם ב"אשכנזים" מאשר באוייב המעמדי.
  מגיעים למצב שלא יודעים מי אויב ומי אוהב.
  חבל.

 22. הני :

  נו אנחנו מתקרבים

  איתיף אני לא חושב ששינוי תמידי יעזור, אולי לא שמעת אבל ברק, כן אותו אהוד ברח, הזמין כמה מובילי דעת לביתו לפני כשבוע בניסיון להגיע לפורמולה שתעזור לו לצאת במתקפת יח"צ לשינוי תדמיתו, ממה ששמעתי אמרו לו אין מצב!
  לא יעזור יותר שינוי תדמיתי, אם אנו רוצים תמיכה יש ללכת כל הדרך ולהשתית שיוויון, 1992 או אםילו 1999 לא יחזרו יותר מבלי לקבל את המזרחים, נשים וערבים בתור שווים בשמאל הישראל.
  לא רוצים, חלק ימשיכו לדבר בשדים ורוחות, הימין ימשיך להתחזק, והשמאל יעלם לחלוטין מהמפה הפוליטית, ולי אישית זה חבל!

  מיכאל, עושה רושם שאתה מנסה לעשות פסיכולויגה הפוכה, וזה לא כל כך הולך כפי שתראה אם תקרא את התגובות.
  אני יודע מיהם אהובי ומיהם אוייבי, גזענים הם אוייבי וכל האשר אהובי. תחליט למי אתה שייך….

 23. - :

  אלוהים אדירים

 24. - :

  הקומניזם והמרכסיזם – יצירה של המודרנה המערבית החילונית (עידן הנאורות – טפו איזה מושג גזעני). הקומוניזם מרכסיזם ראה עצמו כאנטיתיזה לשמרנות המסורתית והדתית, ומרקס הצהיר שהדת היא אופיום להמונים.
  הקומוניזם מרכסיזם הוא, נרצה או לא, האנטגוניסט של המסורות שהביאו איתם העולים ה"מזרחיים".
  האם יתכן לפיכך שהני הוא בעצמו גזען?

 25. מיכאל לינדנבאום :

  להאני,
  אני מכיר אנשים שהם בטוח לא גזענים.
  למשל,תשובה,בינו צדיק,חיים סבן.
  האם אתה מתייחס אליהם כאל אוהביך ,או כאל אויביך?
  לי ברור מי אוהבי: חברי למאבק נגד הברונים השודדים ומשטר ההפרטה.

 26. ק. טוכולסקי :

  איתי
  אני לא מקבל את ההנחה שלך, הגזענות בישראל היום היא אנטי ערבית לא אנטי אשכנזית או אנטי מזרחית, כמה סוכנים של שלטון ההון, האליטה היחידה שבאמת קיימת פה, באקדמיה (אם אפשר לקרוא למרכז הבינתחומי אקדמיה ולא מוסד תעמולה) ובתקשורת מנסים להחיות את השד העדתי. הסוכנים הללו מרוויחים יופי מהשרות שהם נותנים להון.

  ליברמן המולדבי/רוסי/אשכנזי קיבל קולות רבים של אנשים שהם לכאורה ממוצא מזרחי, כמוהו כצלה מהאיחוד הלאומי, וביבי מהליכוד.

  מי שמנסה להסית את הדיון באופן עקבי מהדיון המעמדי לדיון העדתי פשוט משרת את ההון.

  הסתייגות לטענה הכללית, עושה רושם שבציבור החרדי המאבק העדתי אכן קיים. שמעתי טענות של חרדים שזה לא נושא עדתי אלא נושא של רמות שונות של קנאות דתית ומסורת, אני לא חושב שזה נכון. סביר להניח שבקרב החרדים יש גזענות גלויה שמאפיינת חברה שמרנית ומסתגרת.

  קיימות בעיות נוספות שמאפיינות חברת מהגרים אבל במסגרת התופעות האלו המזרחיים כבר נתפסים כחלק מהמנכרים והמדכאים של החברה הישראלית הוותיקה והם מי שממדרים את אוכלוסיות העולים, מחבר המדינות ומאתיופיה.

  מי שמחפש את המשקל הסטטיסטי של זוגות מעורבים ומודד בני תערובת בכדי לקבוע את היקף התופעות הוא גזען ולי אין ספק שכותב הפוסט הזה הוא גזען, שעושה קריירה מהטפת שנאה עדתית ומשמש סוכן של שלטון ההון. בזמן מאבק ציבורי רחב כנגד שלטון ההון אני לא מופתע שבמסגרת הסחות הדעת של סוכני שלטון ההון גם הוא נשלח למאבק לזרות שנאה ופילוג בקרב מי שיכולים להרוויח המוון ממאבק משותף.

  לקסי נכדיך כמו ילדי יהיו משוחררים מהשטויות אל דאגה, מן הסתם שלטון ההון ימצא דרכים אחרות לצורך נקיטת הפרד ומשול בקרב מעמד העובדים.

  אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה הרווח שמפיקים מספר אנשים משכילים שמשולבים במערכות "הגמוניות" לכאורה מערביות כמו האקדמיה מאחזקתו בחיים של המתח העדתי (שוב להערכתי בצורה מלאכותית), להערכתי התשובה פשוטה: אנשים אכולי שנאה עצמית, שלא יכולים לסלוח לעצמם על כך שהשתלבו במערכת ובעצם זכו במקומם באמצעות היותם X מחמד, חלק מהמערכת, ילד רע שזורק בוץ ובעצם עוזר למעמד ההגמוני להחזיק את המעמדות החארים במקום, מפורדים ומבוזרים. כמו אנשי ה"מאות השחורות" ברוסיה הצארית שנשלחו לפרולטריון בכדי להטיף שנאה ליהודים כתחליף למאבק המעמדי כך גם כותב הפוסט הזה ודומיו, נשלחים מטעם השלטון לחרחר בין העובדים והנדכאים מאבקים חסרי טעם. זה הכל

 27. ל. שלומית :

  "על שלושה פשעי דמשק ועל ארבעה לא אשיבם..."

  הפעם לשם שינוי אני מסכימה לנאמר.
  אינני מצביעה למפלגת העבודה, נטשתי כשסיכמתי לעצמי את כל חולייה, זה קרה מזמן…
  בעיותיו של השמאל הישראלי ומפלגת העבודה מורכבות יותר:
  1. גזענות
  2. פטרונות
  3. הזדהות יתר עם הקמים עלינו.
  4. התרחקות עד מחיקה של הנרטיב יהודי ציוני.
  רשימת החטאים ארוכה יותר, אך רציתי שיתאים לציטוט…
  בוודאי אקים על עצמי קול צעקה, אבל זו המציאות כפי שאני רואה אותה.

 28. הני :

  נו טוב דיון זו התחלה!

  לאנונימי, יש מצב שאני גזען, תמיד אשמח לשמוע ביקורת תובנתית. אך מלבד לציטוט ססמאות, אתה לא עושה דבר, מרכס אמר "הדת היא אופיום להמונים", אבל אני לא מרכס ואני אומר איש, איש באמונתו יחיה….ולסיום תגובתי אליך, למרות חוסר הקוהרנטיות בתגובתך השנייה, אל תיפול למלכודת המטופשת כי אנשי תנועת העבודה היו מרכסיסטים או קומוניסטיים, הם היו לא זה ולא זה, הם היו קפיטליסטים שהשתמשו בססמאות להמשך שליטתם על העם, ותו לא!
  מיכאל, שמי הוא הני ולא שום צורת איות אחרת, ראה מעלה. שאלת שאלה חד ממדית קיבלת תשובה חד ממדית. רוצה הרחבה, בעלי ההון אינם אויבי, אלו שמשרתים אותם גרועים יותר בעיני. ועוד דבר, מדהים איך בצורה סמויה או לא תמיד יעלו אותם השמות: בינו צדיק, חיים סבן, ותשובה, די כבר אינך רואה את המוטיב הגזעני בכך? מה יש כל אותם אשכנזים לא מספקים אותך? בחייך תחשוב קצת.
  שולמית – ראי, כל מה שכתבת בסלע, עם הנקודה האחרונה מחיקתו של הנרטיב היהודי-ציוני יש לי בעיה, לדעתי מה שקורה היום הוא ניסוח והגדרה מחדש של אותו נרטיב, זו בעצם "מלחמה" על הגדרת הקולקטיב בין מספר קבוצות הדתיים הלאומיים, הימין והשמאל. זה אך טבעי שההגדרה תעבור שינוי והתאמה לזמנים חדשים. ואכן, החטאים והפשעים הם רבים יותר, אני חושב שבאדיבות עריכתו הנאה של לקסי, זו הייתה כותרת אחד הפוסטים הקודמים שלי 🙂

  **

 29. מיכאל לינדנבאום :

  הני-בעלי הון אינם אויביך?

  להני,
  כתבת:"בעלי ההון אינם אויבי, אלו שמשרתים אותם גרועים יותר בעיני."
  למה הכוונה,לגרועים שמשרתים אותם?

  האם תשובה וצדיק,סבן ועופר ודנקנר ופישמן ואריסון,הם לא האויבים המעמדיים שלנו.,הם לא אלו ההופכים יום-יום את חיינו לגיהינום?

 30. - :

  הני, ברור שלא הבנת את תשובה 29, אולי בגלל שאתה חף מכל חוש אירוני, ואולי בגלל שמבלי דעת אתה משתמש בטיעונים שמוכרים מ"טובי" הגזענים.
  לא נאמר שם שאנשי מפאי היו מרכסיסטים, ולכן מי שנפל למלכודת זה אתה, כי אתה מגדיר עצמך מרכסיסט והמרכסיזם הוא יצירה של המודרנה המערבית, של עידן הנאורות – קאנט היגל וכו' – תוצרת גרמנית שאולי מכניסה אותך למצב של דיסוננס קוגניטיבי.

  (ואין לראות בדברים האלה ביקורת אנטי מרכסיסטית, כי אין שום קשר בין דיון רציני לבין המאמר שלמעלה והדיון שבעקבותיו).

 31. איתי :

  לא יודע מי מרגיז אותי יותר –
  מי שטוען שאין פה בכלל בעיה או שהיתה פעם ואיננה עוד, ושהמנסים להציף אותה משרתים את האויב , או מי שמציף את הבעיה במטרה מוצהרת למצוא לה פתרון, אבל עושה את זה בדרך שרק מרחיקה אותנו מפתרון.

  כן, לדעתי יש פה בעיה.

  היא לא איזו המצאה של כמה פוסט-ציונים מהחוג לסוציולוגיה שכותבים ב"העוקץ". היא גם לא איום מדומה שבעלי ההון משתמשים בו כדי לייצר מלחמת אחים (הם בהחלט נהנים ומלבים את האש, אבל הם נושפים על מדורה קיימת).

  איך זה שאנשים אינטלגנטים כמו טוכולסקי ולקשי מכחישים שיש בעיה קשה של גזענות במגזר "יוצאי תנועת העבודה"? יכול להיות שבדיוק כמו בעניין שוביניזם גברי והטרדות מיניות, לא כולם רגישים באותה מידה לתסמיני המחלה.

  אני לא יודע אם זה מייצג, אבל אני מריח את התסמינים לעתים יותר קרובות בשיחות עם קיבוצניקים ועם הדור הראשון ליוצאי קיבוץ מבני זהות X, שעימם יש לי קשרי משפחה עקיפים. בדיוק כמו ה"פלנגות" של גיגי פרס, זה יוצא להם לא כפליטת פה, אלא כביטוי של משנה סדורה.

  עוד דוגמאות שאינן מבית הקשת המזרחית אלא פשוט מהמציאות הפוליטית שלנו:
  http://www.blacklabor.org/?p=728

  http://nadav.blogdebate.org/archives/%D7%A2%D7%9C-%D7%92%D7%90%D7%95%D7%95%D7%94-%D7%95%D7%93%D7%A2%D7%94-%D7%A7%D7%93%D7%95%D7%9E%D7%94-%D7%A7%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A6%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%99%D7%9D-%D7%9B%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%A4%D7%99

  מן הצד השני, אני מרגיש שיש בעיה גם מתוך שיחות עם בני זהות Y, ואני לא מדבר על אנשים שקוראים העוקץ ולומדים לדוקטורט בחוג לסוציולוגיה, אלא על אנשים כמוני וכמוך, או על התלמידים שלי למשל.

  את רמת העוינות כלפי תנועת העבודה האשכנזית לא ניתן להסביר ע"י הכוח הפוליטי האפסי של הקשת המזרחית, או ע"י ההשפעה של השמאל הפוסט ציוני באקדמיה על הקונים בשוק מחנה יהודה.

  זרעי ההסתה של בגין ושל הרב עובדיה נובטים על קרקע פוריה. יש שם משהו שאי אפשר לקבור אותו ומי שמנסה בכוחות אדירים לקבור אותו לא עוזר לשמאל אלא פוגע בשמאל.

  מן הצד השני הני,

  הסגנון שבו בחרת כדי להציף את הבעיה ולהתקדם לפתרון נראה לי פשוט הרסני.

  אם הכוונה שלך היא לגרום למזרחים לעלות על בריקדות ולכבוש את "מעוזי השמאל" ("מעוזים" – אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק) מידי האהוד ברקים והגיגי-פרסים – זה לא אפקטיבי.
  מזרחי שחשב קודם או השתכנע עכשיו שהעבודה/מרצ הן זירות שהגזענות שולטת בהן, לא ירוץ להתפקד.

  אם הכוונה שלך היתה לפקוח את עיני האשכנזים יוצאי תנועת העבודה לכך שיש במחנה שלהם מוגלה שצריך לסלקה, עשית בדיוק את ההיפך. הטוקבקים מוכיחים לך שגרמת לקורא הס"ד/סוציאליסט האשכנזי הסביר להרגיש פתאום באותה משבצת של מותקף ביחד עם אהוד ברק הקפיטליסט, ולצאת נגדך. אנשים שמבלים זמן רב בלתקוף את ברק פתאום התחילו לתקוף אותך.

  גם אם אינך סבור כך, לקורא הסביר זה נראה כאילו בעיניך כל אשכנזי-שמאלני הוא בהכרח גזען עד שיוכח אחרת.

  יותר מזה, נראה כי לשיטתך הדרך היחידה שיוכל אשכנזי להשתחרר מהתוית הזו היא פחות או יותר לאמץ את כל עמדות הקשת המזרחית (וגם אז אני לא בטוח שיקבלו אותו).

  גישה כזו כלפי אשכנזים אינה אלא גזענות.

  אם זו אינה דעתך, ואני מקווה שזו אינה דעתך, היה עדיף לנהל את הדיון בדרך אחרת, דרך שבה אתה מנסה לקחת את טוכולסקי-לקס-לינדבאום-בלומנפלד-גוטווין ולחבר ביניהם ובין ספורטא-דהאן-מאיר בוזגלו-שירה אוחיון, שכיום לא מסוגלים לשיתוף פעולה בסיסי, בטח לא לבנות כוח פוליטי חוצה עדות נגד ברק ושות'.

  במובן הזה עבודה שחורה עשתה היסטוריה פעמיים
  א. כותבים בה בקביעות גם נציג הקשת המזרחית* וגם נציגי השמאל האשכנזי מבית מפאי-מפם
  ב. החתמת הקשת המזרחית ויסו"ד על אותו מסמך – מכתבים לשרים בעניין שכר המינימום.

  ועדיין, שני ההישגים הללו הם כאין וכאפס לעומת התהום הפעורה בין "הקשת" ובין יסו"ד, בין פעילים חברתיים בשכונות ועיירות פיתוח ובין חברי התנועה הקיבוצית בהווה ובעבר.
  אם רוצים לטפל בבעיה הזו (חס וחלילה לא לקבור אותה מתחת לשטיח ולהגיד שהכל נפלא ובואו נתאחד…) צריך לפרק את הפצצה בעדינות ובזהירות ולא לבעוט בה.

  * היות שאין איזון מספרי, אני מנסה כל הזמן להביא עוד כותבים חברי הקשת, את שירה למשל, כי גם בקשת ישנו מגוון דעות ואתה מייצג את דעתך ולא דובר רשמי.

 32. הני :

  אכן כן...

  מיכאל, זהו אינו משחק של אויבים, אין כאן מלחמה לפחות לא לדעתי! בעלי ההון כיום הם פחות אויבי מאשר משרתיהם המגוונים, אלו שמביאים אותנו למצב של מלקטי פרורים. אלו שמסייעים בידי בעלי ההון, כמובן שאשמח לראות חלוקה הרבה יותר שיוויונית של ההון אך מתחילים על ידי ניקוי אורוות – ולא אני לא חושב שזו מלחמה (אולי פוליטית ואם זו כוונתך הי שכול תשובתי מיותרת כולל ההמשך)…

  אתה אולי חש במצב של מלחמה עימם לא אני. אם כבר אני נלחם (ואני לא מתכוון פיזית אלא יותר אינטלקטואלית כשאפשר)אזי אויבי הם הגזענות, הפשיזם והלאומיות שבשמם אנו כובשים ומרעיבים אומה שלמה יותר משלשה דורות.

  סועוד עובדה מעניינת מדוע החלטת להוסיף את עופר ודנקנר ופישמן ואריסון, האם זו הייתה הערתי? מעניין….

  רפפורט, ואללה "גייפה" יו דונט סיי, ממש "שפת שוק" מזה הכול התחיל!
  הנה עוד אידיוט קם ממרבצו ומצטרף למקהלת האווילים. עיניים להם ולא יראו, תתיחס לטענות יש לך מה לומר לעניין בבקשה, אחרת אינך יותר מאשר טוכעולסקי ב' (לא שא' זו מציאה כל כך גדולה)..קרא שוב את דבריך, אויל אינך יכול להתמודד אז אתה מלהג…נו עוד סיבה להמשך כתיבת הטורים….אדיוט בא ואידיוט הולך…

  אנונימי, מצטער, לא מוצא את האירוניה…יש מצב שאני חף ממנה, אך לפחות אני מכיר את הטקסטים והעובדות…אך שוב כפי שאמרתי, אולי עיני כהות, האר נא את עיני, כי עדיין אינני רואה את האירוניה! הדיון על גזענים, ומיזוגנים שכתבו דברים יפים וחכמים כבר נערך בענינו של זך הגזען, וכבר הצהרתי שאין לשלול את דבריו של אדם מוכשר בשל דעותיו החשוכות אך יש להקפיד ללמדם בקונטקסט היינו מיהו הכותב ומה היו עמדותיו…
  מרכסיזם אינו תוצר של עידן הנאורות אלא של המהפיכה התעשייתית שהגיעה לאחר עידן הנאורות, ולא הוא לא מביתם של קאנט או הגל, אך תמיד יכול להיות שאני טועה.
  אלו הם דווקא הנביאים של בית המדרש הניאו-ליברלי, אבל אתה יודע תמיד יכול להיות שאני טועה….הייתי מציע קצת קריאה מודרכת של הטקסטים והבנה שלהם (ולא אין אירוניה בדברים)….
  אולי אתה מתכוון למרכס אנגלס ומריעיהם, לא אלו שכתבו על האמנה החברתית והחברה החדשה, אך שוב יש מצב שאני טועה ומטעה, אשמח ללמוד.

  לגופו של טיעונך, האם אוכל לטעון בהמשך לדבריך כי היות והמצרים המציאו את הנייר והכתב המודרני, וגם את המטתטיקה והאסטרונומיה — כי כל אשכנזי שכותב או עוסק בחשבון ואסטרונומיה נמצא בדיסונס קוגניטיבי? שוב ללא אירוניה, שהרי אני חף ממנה, נראה לי שהטיעון קצת נבוב וריק, אבל יש מצב שאני לא רואה את האירוניה מרוב הטעויות העובדתיות וההיגיון הלקוי של הטיעון. רק אולי….

 33. - :

  הני, קרא את תגובה 31 – השקולה, העניינית, ולמד ממנה. מודה ועוזב ירוחם.

 34. הני :

  איתי וכולם.....

  יפה כתבת פעמיים (בלי אירוניה :-), אבל אתה יודע במשך שנים היה נסיון להיכנס לשיח מסרס והרסני על ידי מזרחים שהיה נגוע באפולוגטיקה, ונסיון לנשוא חן בעיני השמאל האשכנזי וזה לא כך כך עבד.
  היות ואני באור ולא בחושך אוכל להוסיף על עצמי מספר דברים על מנת שאולי דברי יהיו ברורים יותר, נכון אני מזרחי (גאה) יליד עירק, עליתי לארץ בשנת 1971, לאחר שדודי נתלה בבגדד בינואר 1968 יחד עם הרוגי המלכות בעירק. משפחתי הינה נצר לגלות בבל העתיקה מחורבן בית ראשון. אני חי בזוגיות עם ילידת בריה"מ גם היא עולה של שנות ה-70 לישראל (1974) והיא פמיניסטית ומזרחית מודעת בעצמה. ילדי (לפחות הגדול בן ה-13) למרות היותם "מעורבים" חיים חיים מודעים של מזרחים-סוציאליסטיים ולומדים על הפער בין הבניית המציאות בישראל לבין השיח האלטרנטיבי שיש. לא, ההסטוריה של עם ישראל לא מתחילה בפולין או אירופה……
  לא! אינני חושב שכול האשכנזים גזעניים!!! חלילה וחס, אך יש רבים הנגועים במחלה, אפילו בלי משים. השיח סביב העניין הוא כוחני, תלוי הון-תרבותי וממדר. אינני מסכים כי זהו השיח בחוג לסוציולוגיה זה או אחר, אני גם לא חושב שיש להשתמש בביטויים אלו כדבר ממדר! אלו הם המודעים, אלו שהצליחו להסיר את הדוק המכסה עיני כל בר בי רב בחברה הישראלית, למען האמת, אנו כאן באתר עבודה שחורה מהווים את החוג לסוציולוגיה, שאתה, איתי, מדבר עליו, בעולם התפיסות הכלכליות של החברה הישראלית! חשוב על כך!
  אינני מצפה או רוצה שכול אשכנזי יאמץ את עמדותיה של הקשת, וכפי שאני רואה ומראה בקרב קהילת הס"ד ישנם עוד כאלו שאפילו אינם מוכנים או פתוחים לדון בעניין, הם מחרפים מגדפים והם ציפו למצוא אותי מתקפל והולך מכאן! טעות בידם, דבר זה רק משאיר אותי כאן יותר צעקני ויותר נשכני! לא, זהו לא סוציאל דמוקרטיה, זוהי גזענות חשוכה, הפחד וחוסר היכולת להתמודד עם הטענות אל מול המציאות היומיומית בישראל רק מוכיח לי שמכאן לא תצא התשובה. אינני חייב להסביר את דברי, הקורא אמור להבין אותן כראות עיניו, ואינני מלין על כך, ראה ישנן תגובות שונות לפוסט, ואני מקבל את כולן מלבד למחרפים הגזעניים שמשתמשים בפרקטיקות ישנות לסתום את השיח, אך הפעם זה לא כל כך עובד והשיח הולך ומחריף, ואל תפצה אתה או אחרים שאחדל, האמת זה די עושה לי את היום להכעיס גזענים ומיזוגנים כאלו.
  אשכנזי לא צריך לאמץ את תפיסות הקשת על מנת לא להיות גזען, צריך פתיחות, הבנה ומוכנות לקלוט את המזרחים, הרוסים האתיופים והערבים כשווים במוסדות התנועה. זה כמו המאמר של רובינשטיין אמנון על מצב המזרחים בהשכלה הגבוהה בישראל, כידוע מבין הפרופסורים הקבועים באוניברסיטאות ישנם 92% אשכנזים ואשכנזיות ורק 6% מזרחים ברובם גברים, לשאלה מדוע הוא ענה במאמר בישראל היום כי "אנשים אוהבים לשכור דומים להם" אני חושב שזהו עיוורון!!!! זוהי אפליה וגזענות על חשבון משלם המיסים לפחות בחלקו הגדול מזרחי! ראה מה עשה בגין על ידי מתן אילוזיה של פתיחות….כשהשמאל הישראלי האשכנזי יבין את מצבו העגום אולי תבוא התובנה.
  בשולי הדברים, אתה משתמש כביכול בשפה מאוד נקייה אך גם עושה מידור לשיח מסוים. אינני מבין מי שמך לקבוע מי אני? מדוע אני "פוסט ציוניים", שהרי ברור לכולם שזהו כינוי גנאי ממדר בישראל כיום! מדוע אתה משתמש בו? אני לא פוסט ציוני!!! אני ציוני מסוג אחר, הלאומיות שלי אינה מוגדרת על ידי דת או קהילה מדומיינת, זכותי להביא הגדרה מתחרה לשלך, בינתיים שנינו מיעוט זניח, ולא על כל אנו מתחרים, אך עדיין אתה משתמש בביטוי זה על מנת להזיז אותי ממרכז הקונצנזוס השולי שיש לנו.
  ולסיום, ישנן טענות רבות לגבי מקום עבודתי, והיותי משרת ההון. אינני מתנצל על עבודתי ומי שלא מתאים לו יכול שלא לקרוא או להביט. אני בניגוד לרבים אחרים כאן ובעוד מקומות, אומר את אשר ליבי ללא התייחסות לסכנה לפרנסתי, מייצג כמעט תמיד את השמאל והעמדות הקומוניסטיות שלי בבלוג, בטלוויזיה ובכתיבתי העיתונאית. אכן, יכולתי לבחור לי פסבדונים ולכתוב מתוך מחבואי (טוכולסקי אינני כותב זאת נגדך) אני מבין את אלו שעושים זאת מתוך דאגה לפרנסתם, אני החלטתי בגיבוי משפחתי שזה לא תהא משנתי, אני איש ציבורי ודברי צריכים להאמר תחת שמי, אז בואו ונראה את כל האמיצים והגיבורים עושים זאת כמזרחי יחידי בקמפוס ניאו ליברלי, כאשכנזים בני אשכנזים בתוככי האליטה חלקחם חש חשש לחייו הקצועיים ואינו יוצא מהאפילה שמתיר האינטרנט, אז באמת הייתי מציע בלילה בחושך, כמו שאתם כותבים כאן תחשבו לבד מי יותר אמיץ ומי שם את ליבו על דש הבגד, זה שעומד איתן מאחורי דבריו או אלו המתחבאים בחושך. לגבי הויכוח בנושא האיכויות המקצועיות אינני מתכוון להיכנס, משום שאני חושב שמריטוקרטיה הינה פיקציה….לפחות אני נהנה ממחקר עם עובדים זרים וגבולות חברתיים…..
  ואוו, זה היה ארוך יותר מידי אולי ווה בתור פוסט…..
  אפילוג: המדהים אותי יותר מכל הוא שתמיד בקרב השמאל האשכנזי מצאתי לי יותר "אויבים" מאשר בימין, וזוהי אולי חולשתו של השמאל האשכנזי, אני יודע בימי זוהי אחיזת עיניים, אך יאמרו פסיכולוגיים כי יש לה משמעות רבה, הקבלה היא חלק הכרחי מקיומו של אדם. אני לתומי חשבתי בשיחה עם איתי להתחיל לכתוב טור פוליטי כי כאן יתפתח ויכוח תובנתי, אינטלקטואלי בנושא, לא ויכוח ייצרי (לא שיש לי בעיה לעשות את שניהם כפי שראיתם), איתי אמר לי שתהיה מהומה לא הבנתי כמה גדולה! חייבת להיות תובנה, משפחה לא בוחרים, ואני חלק מהשמאל הקומוניסטי בישראל, בית לא מצאתי עדיין אני מחפש, אך גם בבית אם אמצא רוצח אסגיר אותו…את מעט הכבוד והסובלנות שהייתם אמורים להפגין כלפי הטורים שלי לא הפגנתם, התנהגתם כאחרוני הבריונים של מפא"י, בכוחנות ובגועל באתם לסלק למחוק לא לראות את כלימתכם באור היום. אך אני שועל קרבות ותיק, אני מבין מקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית, אני הוא התלמיד שבכיתה ט' היועצת השיאה עצה לאימו לשלוח אותו לבית ספר מקצועי על מנת "שלפחות יהיה לו מקצוע", אני הוא התוצר שגדל כאן למרות המערכת והחברה, כל מה שנראה לכם ברור מאליו אני נלחמתי עבורו. כיום, אני מרצה בבינתחומי, חבר הנהלת הקשת הדמוקרטית המזרחית, ובעל טור קבוע (ללא תשלום ותמורה למרות שמשלמים לי לטורים במקומות אחרים) באתר עבודה שחורה, וכדאי שתתרגלו אלי תורידו את ההגנות ותתחילו בשיח אמיתי וישיר, כי השאלה היא לא מי נעלב יותר, או מי יכול להיות יותר שנון בלהעליב אחרים באתר (חבר'ע אחלה יציאה…) השאלה היא מה נוכל אנו לעשות על מנת לשנות את הכיוון אליו הולכת ישראל…..

 35. - :

  האנונימיות שלי היא כמעט בגלל הנימוס.
  משהו בדיון כאן מוציא אותי בכלל מהמסגרת. וויכוח בין אשכנזים ומזרחיים על קבלת האחר, הוא עדיין וויכוח יהודי פנימי, עם שלוחות לבני הדודים השכנים הערבים. מכיוון שאצלנו במשפחה העסק הוא חובק עולם הוויכוח כאן נראה לעומתו כמו כמה גלים באמבטיה.

  כדי לנהל אותו ברצינות, אפשר לנסות להפסיק לבלבל מושגים ו/או לחתוך אותם היכן שנוח.
  אהוד ברק נשוי לספרדיה מטבריה, פינס נשוי לחצי עירקית, הרצוג הוא בן לאמא ממשפחה אליטיסטית ממצרים (לא המצרים ההיא, שעל זה נאמר "הרוצה להטעות ירחיק עדותו…"), במשפחת ברעם האם היתה מרוקאית, משפחת בנאי היא משפחה מזרחית, וכם גם משפחת גאון ומשפחת נבון – אז מה?
  מה שייך כאן בכלל גזענות? יש כאן שימוש במושג מטעה, שבא ליצור פרובוקציה לשמה, כדי להוכיח מה? שדליה למשל, היא אשכנזיה מתנשאת? זו רמת הדיון?
  ככה מחפשים בית?
  לדעתי המאמר הזה לא היה ראוי שיפורסם כאן. הנושא שהוא בא כביכול לברר הוא יותר מדי רציני, ואין טעם להזנות אותו.

 36. הני :

  יפה

  אנונימיות בשל נימוס, את זה עוד לא ראיתי, אני בטוח שזה יעלה עוד כמה פעמים. זה כמו לומר אני מסתתר משום שאני לא רוצה להראות כמה אני חזק…אבל עדיין לא נראה לי טוב, אבל זה רק אני…

  אני מבין שאתה לא רואה את הגזענות כאן, זכותך, אבל היות ואני חזק יותר במספרים אז אומר זאת, בישראל כיום לדור שלישי מזרחים לפי מחקרים יקח עוד 100 שנה להדביק את הפעם בהשכלה מאשכנזים. הפערים בכנסות, באקדמיה וגם בשוק הציבורי פתוחין וידועים לכולם. התבטאותו של ברק היא רק סימפטום. אתה זכאי לחשוב שהיא אינה גזענית. אך לשמחתי אינך זה שקובע מה יהיה התוכן באתר…

  לסיום, אני לא מחפש בית, אני לא זקוק לאישורך להיות כאן או בכול מקום אחר! ועל כך אני אומר תודה לבודהה…..

 37. - :

  הני,
  אף אחד לא אמר שאין כאן בעיות.
  אבל טול קורה מבין עיניך וקיסם מבין שיניך.
  מי, מי אמר לך שאני אנונימי?
  אולי אני אנונימית?
  תשאל את עצמך מה גרם לך לטעות.

  לגבי הבית, סליחה, הדברים מבוססים על דבריך שלך:
  "בית לא מצאתי עדיין אני מחפש," (תגובה 43 פסקה אחרונה), אם אתה מבקש שלא להתיחס ברצינות לדבריך, זו כמובן זכותך.

 38. הני :

  אנונימי

  נוטל, נוטל, או לפחות מנסה. וכמו שאומרים כל אחד בוכה מהמקום שכואב לו, מה יש הצרות שאתה מחליט גדולות וחשובות יותר מאלו שאני מעלה?

  לגבי מגדר, אני מניח כי אין לי שום סיבה אחרת להניח אחרת….ניסיתי לקרוא מהכתוב אך לא היה שום סימן…אם את נקבה אני מצטער, כל מה שכתבתי מתייחסם באוםן מובהק גם לנשים (אני אצטרך לעשות זאת מעתה בלשון נקבה ולומר שזה מתייחס באופן זהה גם לגברים…)

  לגבי הבית את בטח מתכוונת לתגובה 42 והבית שדובר בו הוא בית מחשבתי, משפט לפני מיקמתי את עצמי בתוך השמאל…..אבל אם בהבנת הנקרא עוסקינן אשמח לתת שיעור…זו בעיה מוכרת ויש מרכזים ללימוד קריאה, אם תרצי שאתייחס אליך כשווה הבנת הנקרא היא חלק מהעניין….

 39. מערכת עבודה שחורה :

  לידיעת המגיבים
  מספר תגובות לא ראויות נמחקו. המגיבים מתבקשים לשמור על רמה נאותה של דיון וללא נאצות. תגובות נוספות שלא יהיו ראויות, יימחקו לאלתר.

 40. איציק יאפ :

  מיכאל, לפחות בדבר אחד אני מסכים עם הני

  בעלי ההון אינם "האוייב". לא ולא, הם רק משחקים יותר טוב מכל אחד אחר את המשחק המלוכלך שהאידאולוגיה הניאו ליברלית מכריחה אותנו לשחק.

  מה שהני אמר, הרבה יותר נכון:
  "בעלי ההון כיום הם פחות אויבי מאשר משרתיהם המגוונים, אלו שמביאים אותנו למצב של מלקטי פרורים."

  מי שעוזר לקדם את צורת החיים הזו, של הפרטה, אנוכיות וחתירה בלתי מתפשרת לניכוס הון על חשבון כל דבר, מי שעושה את זה מתוך אידאולוגיה, או אינטרס, מי שמסית את קובעי המדיניות ומנצל אותם שייתנו את המדינה במתנה לידיים של בעלי ההון – הוא מי שניתן לקרוא לו "אוייב".

  בעלי ההון, הם סתם חלאות אדם שאיבדו את צלמם ורק רודפים אחר הון, שלא ממש יעזור להם בחיים. אבל אתה יודע, אם אילו כללי המשחק, הם פשוט משחקים בו טוב ממך (כי אתה, ועוד רבים אחרים, בכלל לא רוצים לשחק במשחק המלוכלך הזה).

  בקשר לכל שאר הדיבורים על הגזענות, אני חושב שזה בדיוק אותו דיון שנעשה פה בלופ בעקבות כל פוסט של הני.

  הני חושב שהבעיה הגדולה ביותר היא גזענות כלפי מזרחים. אחרים חושבים שזה רק סמפטום לבעיה (הני, זה רק סמפטום לבעיה, לא הבעיה עצמה!!), ויש בעלי אינטרס שאוהבים לשסות אותנו אחד נגד השני (הני, זה לא אתה).
  אני בכלל חושב שאם המזרחים היו מתאחדים הם היו יכולים להביא שינוי מבני תהומי בחברה הישראלית.

  אני בכלל חושב שהם כבר עשו את זה ועושים את זה מאז.

  קוראים לזה "המהפך של 77" ומאז אנחנו בוכים על השינוי הזה…

 41. - :

  ככה מחפשים בית אידיאולוגי, פוליטי, אינטלקטואלי, מוסרי?
  מקווה שעכשיו כוונתי ברורה.

  כך או כך, כוונתי איננה חשובה, כי מעולם לא מיניתי עצמי להיות דוברת בשם הדפוקים. (יש שיראו במינוי עצמי כזה, מן סוג של יהירות בפני עצמה).

  זה גם לא חשוב אם אני מעדה כזו או אחרת, כי ממילא המושגים "אשכנזי" ו"מזרחי" כבר מזמן אינם מסמנים מוצא, ולא מסורת של סידור תפילה.

  "אשכנזי" הפך מזמן לשם קוד ומי שבמקרה מוצאם אשכנזי ואינם רוצים להיכלל בקבוצת ה"קוד" הזו, נדרשים להיזהר מאוד בדבריהם, שמא ישמשו מיד הוכחה חגיגית לגזענותם ולהשתייכותם המהותית לגזע ה"אדונים".

  סוג הדיון הזה שמתנהל לא רק כאן אלא גם בבמות אחרות, ולא מאתמול שלשום, לא הביא עד עכשיו תוצאות.
  להאשים בכך את טוכולסקי? זה הפתרון?
  זו הבמה הראויה, האתר של עבודה שחורה?

 42. הני :

  הי איציק

  הנה תובנה ראויה!
  הרי שאינני כותב על הנושא המרכזי, אני מנתח מדוע אין לנו סיכוי להגיע למטרה!!!

  אכן מסכים עימך לגבי המשרתים הם אלו שכעת משמשים כמטרתי הראשונה, נערי האוצר למיניהם ועוד כאלו ואחרים המשרתים את ההון. ההון הוא חסר פנים, הוא קבוצות בורסאיות שנוח לנו לתת להם שמות, דנקנר, צדיק ועוד….

  אני לא חושב שהבעיה הגדולה ביותר היא גזענות כלפי מזרחים, זו בעיה רצינית אך ברת פתרון! ובטוחני כי אם נשכיל להבין את הגזענות לפתוח את הראש והלב לעניין ולקבל את המזרחים כשווים בין שווים, הרי אז נתקרב עוד צעד לגאולה!!! ואת זה אנשים מתקשים להבין…תמהני מדוע?

  המזרחים הם בני ברית אידאליים לשמאל סוציאליסטי/קומוניסטי, הם פשוט מחכים לאות להגיע, ו"משיח לא בא, משיח גם לא מצלצל" ככול שנשכיל להבין זאת מוקדם יותר כך ייטב!

 43. הני :

  אנונימית

  כעת נפתר נושא המגדר. את יודעת לעיתים יש צורך בטיפול בהלם!
  באותה מטבע אני יכול לשאול כך בונים אלטרנטיבה לימין? הרי ברור לכל שאם תקום כיוםפ עוד מפלגה בשמאל סיכוייה לעבור לא את אחוז החסימה אלא 5000 קולות הם קלושים!

  מה סתם מבלבלים את המוח? לא רוצים לעשות כלום אלא לתת אחד לשני להרגיש טוב? מה יש אם יש םצע לא מטפלים? נשמיך כמו ימים ימימה הכול בסדר, עד לסטירה הבאה? לא למדנו את ההיסטוריה משנת 1977 ועד היום לא הספיק? רוצים עוד ימין? רוצים להימחק לחלוטין? הרי הדרך כבר מסומנת….

  אכן, מסכים אשכנזי ומזרחי הם יותר ממוצא כמו שמגדר הוא יותר ממין, וזו תובנה ראויה שהתייחסתי אליה כבר.

  הדיון לא הביא תוצאות לא בשל אי הרלוונטיות שלו וגם לא עקב העובדה שאין בעיה!!! הדיון לא הביא לתוצאות משום שחל מסוים אינו מוכן להביט לאמת בעיניים ולטפל בבעיה!

  טוכולסקי אינו אשם הוא רק אחת מהמקהלה! ראי את תגובתו.
  ולסיום, כן! כמובן שכן! עבודה שחורה הוא המקום האידלי לשיח זה, כאן רוצים לגייס את ההמונים או שאולי הייתה התמרה של מטרות ולא גילו לי…את יודעת פוליטיקה וכאלו, ועל מנת לנצח צריך אנשים איתך….

 44. - :

  NOW YOU START TALKIMG
  אולי.

  כדאי לשים לב, שכמעט תמיד בכל הדיונים מהסוג הזה, ממסד הכיפות הסרוגות יוצא נקי כמו טפלון.

  העובדה שהממסד הזה קיבל לידיו את החינוך הממלכתי דתי ועשה בו כבתוך שלו, כולל דיכוי של מזרחיים, העובדה הזו, נזקפת רק לחובת המפא"י ניקים.

  למה?
  כי לממסד הסרוג יש נרטיב שמציג אותו עצמו כמי שדוכא ע"י מפא"י.

  העניינים, בקיצור, הם קצת יותר סבוכים וזו הסיבה שחלק מהאנשים מעדיפים לגשת אליהם בזהירות, תוך שמירת מרחק מכל המקהלות כולן!

  מי שמציע תכנית ס"ד – סדורה, עקבית, ואפילו נוקבת – הוא שותף לאלטרנטיבה.
  לדרוש ממנו כתנאי לשותפות הזו שיכה על חזהו – אין לדבר הזה סוף. צריך להסתכל קדימה ולהציג אלטרנטיבה של שוויון.
  זה לא אומר התעלמות מצער וכאב ועלבון של רבים בחברה הזאת – אבל הצער והעלבון הם לא תכנית עבודה.

  התיאוריה המניחה שרק דרך נרטיבים קרבניים שיוכרו ע"י האחר ניתן להתקדם, צריכה הוכחה.
  יתכן שנזקה עולה על תועלתה. יתכן שהתיאוריה הזאת שמגיעה מ"בתי מדרש" מסוימים, היא בעצם דרך ליבראלית לברוח מאלטרנטיבה ס"ד.
  שווה להקדיש לכך מחשבה.

  איך שלא יהיה, עלי להודות שהוצגו פה כמה אנשים כמיצגי ההתנשאות המפאיניקית, באופן שעורר בי יותר מחיוך.
  הסימונים האלה פשוט מגוחכים.

  וכן, אל תזלזל בפרספקטיבה המשפחתית האישית שלי, כי אינך יודע מי אני. אז שולים של זהירות לא יזיקו פה.

 45. הני :

  הדיון שלי הוא לא

  בכיפות הסרוגות הם לא מענינים אותי אלא אם הם ירצו להצטרף למחנה שלנו, אני דן בבעיה פנימית של השמאל….גם בליכוד יש גזענים אך לא בם אני דן.

  הכול סבוך זה לא אומר שלא צריך לנסות ולהתיר….זהו לא נרטיב קורבני, את נסחפת, זהו רצון לשותפות שווה! וזה חשוב, מעניין אם היית אומרת את זה על נושא המגדר….יענו רק אם נקבל נשים כקרבן נתקדם? אני לא מבין מה את אומרת….נקבל אותן כשוות ואז נתקדם, כך גם המזרחים….

  לא יודע מתי התייחסתי למשפחתיות שלך…מצטער יורת מידי תגובות ביום אחד וניהול של שני בלוגים…וגם הזכרון כבר לא מה שהיה פעם….

 46. הני :

  נ.ב. יש לי אולי מחשבה מי את...אבל לא בטוח

  אך רצונך להישאר אנונימית כבודך….אך אל תנצלי זאת כנקודת חוזק, זה לא לעניין….כי כל שאני יודע יכול להיות שאת ציפי לבני….

 47. עובד קבלן :

  הייתי רוצה לראות נתונים אמיתיים על שיעור העובדים בחברות קבלן מכל עדה. האם יש יותר מזרחים מרוסים? אני בכלל לא בטוח. בכלל אני אשכנזי ועבדתי עם עוד הרבה אשכנזים כשומר, דייל קרקע (שכר מינימום) וכו'. הטיעונים העדתיים פשוט מדירים את העובדים האשכנזים ויוצרים חיכוך ושנאה מיותרים ביניהם. האם אני באמת אשם במה שקרה בשנות ה-50 ע"י האליטה הפוליטית והכלכלית?
  אגב, אולי המסורת היהודית הדתית שהמזרחים יותר קרובים אליה היא לאומנית ושמרנית יותר ובגלל זה הם תומכים יותר בימין? בצרפת לדוגמה, היהודים תומכים בימין לרוב, האם זה גם באשמת מפא"י והאשכנזים? אולי יותר באשמת המסורת הדתית השמרנית?

 48. איציק יאפ :

  "המזרחים הם בני ברית אידאליים לשמאל סוציאליסטי/קומוניסטי, הם פשוט מחכים לאות להגיע"

  כן, זה נכון, אבל מי ייתן את האות?

  בטח לא "אשכנזים מתנשאים", להיפך.
  זה צריך לבוא ממך, או מאנשים כמוך.
  ובטח שלא על ידי הפניית אצבע מאשימה כלפי מי שאליהם אתה רוצה לחבור.

  גזענות כלשהי תמיד תהיה. תמיד. אתה יודע על כמה תחושות גזעניות הייתי צריך להתגבר כדי באמת לאהוב את החברה הרוסיה שלי?
  אתה יודע על כמה היא, כדי לאפשר לה לראות את מי שאני באמת?
  זו תכונה אנושית טבעית בערך כמו הרצון לאכול אוכל טעים, ומה שטעים לי לא טעים לך.

  אם מישהו מהעדה "שלך" יקום וינהיג אותם לחיוב, ולא לשלילה, ז"א יראה להם את האור ויצעק בואו אחרי, במקום להתלונן ולהצביע על סמפטומים, אז יוכל לבוא שינוי אמיתי.

  אבל מה, צריך להזהר. כי, כאמור, בפעם האחרונה שזה קרה, מישהו אכן הניע אותם לפעולה, אבל בשקרים ומניפולציות גרם להם להביא את המהפך של הליכוד, והלעיט עלינו את הכלכלה הימנית.

  אז מה אתה אומר? נתחיל לדבר חיובי ובצורה מנהיגותית?

 49. הני :

  לא איציק

  אני לא אביא את אחי המזרחים למלכודת השמאל הגזענית….הם לא זקוקים לי על מנת לראות את השקר….השמאל רוצה, שיתנקה, שיפתח ובעיקר שיפסיק את הפרקטיקות הגזעניות ויקיא מתוכו את הגזענים והזגענות, ואז הם יבואו לבד….זהו תהליך והוא יגיע אולי לא בימי…

  אתה מבקש ממני להיות יהודה איש קריות של המזרחים ואת זה אינני מסוגל לעשות!

 50. הני :

  נ.ב.

  אני נורא מעריך את כתובתך והפתיחות, כמו גם את ההכרה בבעיתיות והדרך להתגבר עליה…כמו שאמרתי אני בטוח שיש לי שותפים כאן, השאלה היא כמה…יש עוד עוזר דקל-דוד ועוד, הראו את עצמכם ואז אולי נוכל לייצר אלטרנטיבה….
  לילה טוב

 51. - :

  קורבנות שמוטבעת לתוך נרטיב קורבני נוטה להנציח את עצמה. זה נכון גם לגבי נשים וגם לגבי – זהירות, כן – השואה.
  לכן אי הנוחות שלי ביחס לצורת הטיפול שלנו כחברה בנושא השואה.

  אם תבדוק את מה שכתבת פה לאורך כל הדרך, תצטרך לדעתי הצנועה להכיר בכך שערבת דרישה אלמנטארית לשוויון עם נראטיב של קורבנות מזרחית, קורבנות שהצגת כחסרת אונים שאין לה אלא לשבת ולחכות עד ש"השמאל יתנקה".

  למרבה המזל יש אנשי שמאל "מזרחים" שלא יושבים ומחכים אלא עושים מעשים, קונקרטים, רציניים – בשילוב מלא עם "אשכנזים" ובלי לבדוק בציציותיהם. זה קורה כאן ועכשיו, לא בבלוגים ולא ברב תחומי, אלא בחוץ, בחיים האמיתיים.

  אפילו ציפי לבני שמעה על זה.

 52. הני :

  לא יקירתי

  נראה לי שישנת כמה עשורים, המזרחים הם לא קורבן, הם אלו שקובעים מי שולט במדינה, אולי לא הטובים ביותר לאינטרס הקבוצתי שלהם, אך קובעים, לא יודע אם שמעת אבל היה דבר קטן כזה שקראו לו המהפך של 77!
  אלו בשמאל שעושים בשקט מבלי להעלות את הדרישה לשיוויון הם הקורבנות….

  הנה עוד חשברה שרואה את הבעיה:
  http://kedma.co.il/index.php?id=3004&t=pages

  נכון גם ציפי לבני שמעה על כך, בסטירה המצלצלת שקיבלה מש"ס אחרי שלא רצת ללכת עימם והימרה על בחירות וביום שאחרי רצה למזרחים שיבואו לקואליציה, כולנו מכירים את הסוף של הסיפור הזה….
  בוקר טוב!

 53. - :

  עלי לא תוכל לזרוק את הנארטיב הקרבני, לא זה המזרחי, כפי שאתה מציג כאן, ולא אחר. (דוגמה אחרונה: "הם אלו שקובעים מי שולט במדינה, אולי לא הטובים ביותר לאינטרס הקבוצתי שלהם,…").

  ואני באמת לא מבינה, איך עד היום לא קמה מפלגת שמאל של אנשים לא גזענים מכל העדות, ואיך לא הביאה איתה מספר נאה של מנדטים.
  אם הפוטנציאל כל כך רציני – אז ברק לא יכול לעצור אותו ולא פואד ולא אף אחד ממפלגת העבודה וגם לא הגזענים ו/או המתנשאים שאולי שתולים ב"עבודה שחורה".

  יש ציניקנים שיאמרו "שאם הפונציאל כל כך רציני, גם הקשת לא תוכל לעצור אותו…".

 54. - :

  ודרך אגב, שלא בטובתי, נתקעתי פעם בין הסרוגים לבין מי שלימים התארגנו כמפלגת ש"ס, כשנתבקשתי לתדהמתי להכין לבגרות חיצונית בתנ"כ קרובת משפחה קרובה מאוד של אחד מגדולי הדור הספרדים. היה לי ברור בהתחלה שמישהו חומד לו לצון, אבל כשהתברר לי שזה רציני טרחתי לבדוק קצת יותר לעומק במה העניין.
  וראה זה פלא – ש"ס לא קמה כל כך כנגד המפאיניקים כמו נגד הליכוד והמפד"ל.
  לכן – שמאלנית שכמותי נמצאה ראויה למשימה המתוארת למעלה ובלבד שאותה קרובת משפחה לא תיפול בידיהם של הסרוגים הממלכתיים רחמנא ליצלן.
  אם אינני טועה הנ"ל למדה גם אזרחות וספרות אצל שמאלנים כמוני, והכל מאותה סיבה המתוארת כאן.

 55. מערכת עבודה שחורה :

  לכותבת האנונימית, אולי תכתבי מאמר תגובה?

  את הטוקבקים קוראים בודדים, את המאמרים כותבים מאות.

 56. - :

  עלינא כמאן? אש בדכם פון מיר דאווקע?

 57. הני :

  אנונימית

  ואללה, לא זורק עליך כלום נראה שאת טפלון, הכול עובר ממך ולכל דבר יש לך תשובה, בדיוק כמוני 🙂
  לשאלתך, כמובון שאת צודקת זו השאלה איך לא קמה מפלגה כזו? אולי מישהו שלמד ועשה דקוטורט במדע המדינה יוכל לענות על השאלה….לא יודע… תבדקי אם את מכירה מישהו כזהה שכותב באיזה אתר, אולי הוא כותב על הדברים הללו…כי אם מחפשים לעיתים םמוצאים…

  ההקשת בטוח שלא עוצרת אבל כל אחד בוכה מאיפה שכואב לו, ואני מביןם שהקשת מכאיבה לך ולעוד כמה כאן….

  לנסיון אישי יש משקל כל כך רב בחיינו ובעיק רבהתקדמות מדעית ותובנתית שמרוב שיש כאן נסיונות אישיים אני לא אתייחס לעניין מפאת חוסר המקום להתייחסות לששה מליון נסיונות אישיים…

  לעניי הסכסוך בין הש"ס לסרוגים, זוב זה לא כל כך מעניין אותי…

  ולגבי התגובה של המערכת, נראה לי שמשהו בוער לכם בכתביתי, ואתם מנסים בכל דרך למצוא "קונטרה" אפשר לבקש יפה מי מאלו שכתבו כאן לכתוב כמה יפה בשמאל מבלי להעלות את העניין חזור ושנה בצצורה קצת רגרסיבית ואגרסיבית…זה לא מכובד, לא כלפיכם ובעיקר לא כלפי, מה עוד שאתם אלו שביקשתם, להזכירכם!!!

  לא יודע אידיש אבל נראה לי שזה פון מיר דאווקע….תחשבו על זה….

 58. שאול :

  אגב, הני, הערה קטנטונת. בתור אדם שרגיש לאיות של שמות, נראה לי שאתה מתכוון לעמיר פרץ, ולא לאמיר פרץ. כאן ובבלוג שלך.

 59. -; :

  העבודה + מרץ+ ש"ס = אישור הסכם אוסלו א'.

  הסרוגים היו בחוץ, ברחובות.
  אז אותך זה לא מענין, אחרים דווקא התעניינו בזה מאוד.

  ודרך אגב, ה"עלינא כמאן" – תגובה למערכת.

 60. הני :

  שאול

  כמובן, תודה רבה…אתה צודק במאת האחוזים הכוונה היא לעמיר פרץ — זה תמיד יוצא לי בלהט הכתיבה אני מתבלבל ולא זוכר לתקן לאחר מכן….טעות שלי.
  אך אתה יודע, להבדיל אלף אלפי הבדלות באיות אחד למשנהו…הכוונה היא כל שיש לנו….

  אנונימית, את יכולה לכתוב פוסט על זה, אותי זה לא מעניין וזה לא מה שנטען כאן, את רוצה לדבר תפוזים אחלה, לא עימי, באמת אותי לא מעניין השיח הזה כאן לפחות….אפשר לפתח את זה עם מי שהתעניין בשיח 🙂

  ולי זה היה ברור למי כתבת את ה"עלינא כמאן" והערכתי את זה מאוד 🙂
  אנשים נוטים שלא להבין סולידריות מסוג זה, אני הבנתי…תודה ויום נעים.
  הני

 61. פרוספר :

  הצתה מאוחרת ביחס ללקסי

  ציינת כי אתה בן של פועל ולא הוספת מה היה אחוז המזרחיים בין
  עובדי המפעל של אביך. יש להניח שאפסי כי אם אתה כבר סבא אז יש להניח שאנו מדברים על תקופה שקדמה להקמת המדינה ואז פועלי מפעלים או סו״ב היו אריסטוקרטיה.. מזרחיים עבדו בקניון

 62. לקסי :

  פרוספר, נא לא לייצר

  לא ספרתי את "אחוז המזרחיים בין עובדי המפעל של אבי…", (המפעל לא היה "שלו" הוא היה פועל שכיר שם), לא ספרתי, כי לא היה עניין כזה.
  נכון, להיות פועל היה כבוד!
  המנקה בבית-הספר שבו למדתי היתה… אשכנזיה לתפארת. היא היתה עובדת קבועה של בית-הספר ועד שבוטלה "הדרגה המשפחתית" שכרה היה לפי גודל משפחתה, לא לפי "מעמדה".
  הילדים ממוצא מזרחי היו חברים מלאים בחבורת הילדים.
  אולי בתל-אביב היתה אפלייה, אני גדלתי בנשר.
  ועוד משהו, פרוספר, על קניונים לא חלמו אז.
  וכן, פרוספר, הרבה לפני קום המדינה, הרבה לפני שתרבות הזהויות היתה לכוח מניע בפוליטיקה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.