חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 5

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 12.11.10 9:43

מבחר תכנים שהתפרסמו בשבוע החולף ועשויים לעניין את קוראי עבודה-שחורה. ליקט וערך נגה תדמור

מרכז מחקר ומידע של הכנסת מציג בתמצית הנחות מקרו כלכליות בתקציב המדינה, כפי שפרסם האוצר. מסתבר כי כתוצאה מהערכת חסר תהיה תוספת צפויה של כ- 10 מיליארד ש"ח, לעומת התחזית. ומה יעשה בתוספת? המחקר אינו עוסק בזה. האוצר כנראה יסתפק בצמצום יחס החוב תוצר על חשבון הצרכים החברתיים. וזה גם מה שיקרה על פי התקציב לשנים 2012 – 2011.

תקציב סל התרופות. מוצג בניתוח מנקודת מבט של חברת פארמה ישראל, ומעורר שוב את השאלות הקשות בקביעת התרופות הנכנסות לסל .

העוקץ מפנה תשומת לבנו למה שאין בדו"ח השכר בשירות הציבורי.  קבלני כוח אדם קוראים לעצמם 'נותני שירותים' ועוקפים את החוק. כתוצאה מכך גם אין בדו"ח הממונה על השכר כל מידע עליהם.

לדעתו של יואב קרני עם קונגרס לעומתי  הנשיא האמריקני מנוטרל מכל השפעה על הנושאים הפנימיים שבזכותם נבחר. זה גם מה שקרה לכמה וכמה נשיאים לפניו. בשאלה אחת אין קרני עוסק, מהם הכוחות הנטועים כה חזק בחברה האמריקנית שאינם מאפשרים שינוי לטובת המוני האזרחים הפשוטים…

הצצה למשנתה של ישראל ביתנו בנושא בטחון חברתי כלכלי. מצד אחד הטענה כי המדיניות הכלכלית של ישראל נקבעת במסגרת כיבוי שריפות. מצד שני סיסמת המפתח: משנתה הכלכלית של "ישראל ביתנו" מבוססת על  חמלה חברתית וכלכלה חופשית, בעת ובעונה אחת.

על קפיטליזם וערכים. סנגוריה על הקפיטליזם מציעה להכיר מחדש את הבסיס המוסרי שלו, שבניגוד לנצרות הקתולית הגורסת 'כי העניים ירשו הארץ', היהדות בדומה לפרוטסטנטיות, מעלה על נס חיי עבודה וחריצות, חסכנות וזהירות, יושר והגינות, דאגה לחלש ולמוגבל. בהמשך מגויסים גם האייק ופרידמן ויש גם גינוי לפמיניזם הרדיקלי.

הדיון בנושא אחריות תאגידית, צובר תאוצה,האם הוא מגמה מועילה או טרנד של יחסי ציבור? זאת דעתו של עופר סיטבון האומר שאחריות חברתית אמיתית אינה עניין של טוב-לב – לא להכריח עובדים "להתנדב", אלא לאפשר להם להתארגן; במקום לשפץ מועדוניות לאנשים עם מוגבלות, להעסיק אותם; במקום לחלק מזון, לשלם שכר הוגן; במקום לתרום כסף, לוותר על מקלטי מס.

רשימה על הערכת מורים בגישה שונה. הכוללת הצעה להפוך אותה לתהליך לא פורמאלי הנתון בידי צוותי מורים.

בוויכוח האינסופי: האם "כישורי המאה ה-21" הוא פרויקט חדשני משמעותי או עטיפה, ועדיף להדגיש תכונות כגון, חשיבה ביקורתית, יצירתיות, ושיתוף, כמו גם מיומנויות למידה בסיסיות וידע כללי.

ומן הגבוה ליומיום: מחאה והתארגנות בשל שימוש לא ראוי בכספי הורים בבתי ספר בנתניה.

כיצד נוסדה שדרות בראי התפיסה המזרחית ביקורתית

חשדות בקשר למינויו של הרמטכ"ל. זה המאמר מצדיק את התנהלות אהוד ברק בבחירת הרמטכ"ל החדש או זה המאמר מתאר את מאבקו של השר מיכאל איתן נגד המינוי של הרמטכ"ל החדש ללא בדיקת עבירות הבנייה בסביבת ביתו

הצצה לקשרי חברי כנסת עם הציבור. ח"כ אורי אורבך תגובה לביקורת על ידי העוזרת הפרלמנטרית שלו, והח"כ ינצל כתיבה בפייסבוק לקשר ישיר עם הפונים אליו.

האופנן כותב על מחקר של בנק ישראל המתאר את החסרונות של הקמת יישובים קהילתיים חדשים סביב ערי פיתוח. והעיקרית שבהן – יציאת המשפחות החלישה את היישובים ההטרוגניים – הערים – וחיזקה מנגד את הפרוורים והיישובים הקהילתיים, ההומוגניים והמבוססים. ובאותו עניין בין לוד לערד.

וגם שכונה ותיקה יכולה בעצם להיות פריפריה. למשל, כשאין בה גני ילדים ולא ברור מתי יהיו.

למה אנו זקוקים כדי לפתור את בעית המחסור במים, לתשדירי שירות או מתקני התפלה? על –  משק המים, המנוהל על ידי רשת של גופים, ומתקן ההתפלה הגדול הראשון שלא קיבל עדיין אישור להתחיל בבניה.

צומת קסטינה או צומת גזינה? על שלוש תוכניות של פגיעה בסביבה בשטחים הפתוחים ובאיכות החיים – בקסטינה, התארגנות נגד ניצול פצלי שמן בחבל עדולם, והתארגנות נגד תוכנית עיור באזור הישוב חריש.

מבט מן הצד השני על חוק האברכים – אברך מציג את עמדתו לציבור החילוני. וממקור אחר- תחשיב: סטודנט פרזיט למדעי הרוח נתמך פי 4  מהאברך.

על אליטה ישנה וחורבנה את מי משרת העיסוק  במדינה יהודית דמוקרטית וגם כל זמן שלא נכיר בעובדה שכבר אין לנו מערכת פוליטית דו קוטבית של ימין ושמאל אלא פוליטיקה רב קוטבית של זהויות מגזריות, או לחילופין, מערכת דו קוטבית של בעד דמוקרטיה מול נגד דמוקרטיה כשתומכי שני הצדדים מפוזרים בכל המגזרים, השיח הציבורי ימשיך להיות מורכב בעיקר מבולשיט.

תמר בן יוסף מתארת את מבוכתם של שלושה כלכלנים בינלאומיים לנוכח בעיות המטבע בעולם. ויוצאת נגד המודל שממקד את פעילות הממשלה באמצעים כוללניים כגון תקציב ורבית ומתעלם מיכולתה להשפיע בעזרת המון פרטים קטנים, המודל שמתיר לממשלה לפעול כסוחרת בשווקים אך אוסר עליה לעצב את השווקים על פי הבנתה – המודל הניאו-ליברלי שהביאנו עד הלום.

עתירה שנתקבלה של הקליניקה לדיור, קהילה והתחדשות אורבאנית גרמה לפתיחת אתר מאגר מידע שיש בו כל הנתונים על עסקאות המקרקעין. לתועלת כל מחפשי המידע, וגם תגביר את הבקרה ואת הפיקוח על עסקאות המקרקעין.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. איל רדושקוביץ' :

  התחשיב סטודנט – אברך, מגוחך.

  ההפנייה שלך די פרובוקוטיבית.

  הדיון במכתב האברך די מעניין.

  שבת שלום

 2. נגה תדמר :

  לאיל.
  קל להתרשם ממכתבו של אברך, המכוון כלפי חוץ, לחילונים, כי הוא נכתב בנעימה פייסנית. הקישור שהבאתי בהמשך הוא מפרסום שנועד כמובן לצרכי פנים, שם לא כולם יסכימו שהוא מגוחך. כפי שבוודאי ראית, ציטטתי במדויק מה שהופיע שם כפתיח. אלה הן שתי דוגמאות מתוך שלל תגובות רבות מאד ברשת. אינני בטוח שהנימה הפייסנית גוברת ברשת על הסברים מניפולטיביים כמו בדוגמא השנייה.

 3. יוני :

  לגבי המחסור במים,דן אריאלי קטל את גישת העלאת המחירים על מים כדרך לשלוט בצריכה שלהם(בספר "לא רציונלי ולא במקרה").

  לגבי אחריות תאגידית,אחריות עוסקת באמת באחריות של חברה למעשיה והתנהלותה ולא רק תרומה אקראית,עם זאת לא סביר לצפות שחברה מסוימת תפסיק לנסות ולהיות ריווחית בגלל זה.
  הטענה לגבי מקלטי מס שצריך להמנע מהם היא טענה בעייתית,המדינה משתמשת במדיניות מס
  0בין השאר בהקלות ובתחומים שהם מקלטים) כדי לנתב את המשק.

 4. ק. טוכולסקי :

  אני חושב שצמצום החוב לא בא על חשבון השקעה חברתית, יכול להיות שאני טועה אבל התפיסה שלי היא שחיסול החוב הלאומי יפנה המון כסף בתקציב, בין 25-30 אחוז.
  את החוב אפשר לחסל באמצעות העלאת מסים וחשוב גם שלאחר חיסול החוב לא יקטינו את התקציב במקום להפנות את הכסף שהתפנה לשימושים ראויים. אבל העיקר מבחינתי הוא שחיסול החוב טוב לישראל ומדינה מאוזנת תקציבית ועם עודפים יכולה להיות מדינת רווחה טובה ויעילה יותר ממדינה עם חובות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.