חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דב חנין והועדה לבריאות וסביבה: לא לשדה-בריר

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 11.11.10 19:31

הועדה המשותפת (פנים-עבודה) לנושא סביבה ובריאות קיימה היום (ג', 9.11.10) דיון בנושא "הנגב – גן פורח או פח האשפה של המדינה?". הדיון התקיים במסגרת כנס ישראל-שדרות לחברה שהתקיים במכללת ספיר. בדיון עלתה השאלה המרכזית – "האם קיימת תכנית לפיתוח מקיים של הנגב?" אך נדונו גם מפגעים בריאותיים נוספים המסכנים את בריאותם של תושבי הנגב

הועדה לנושא סביבה ובריאות, בראשות ח"כ ד"ר דב חנין, מתנגדת להקמת מכרה הפוספטים שדה בריר סמוך לערד
(הודעה לעיתונות)

ח"כ ד"ר דב חנין: לנגב יש קסם משלו. יש לפתח את הנגב בפיתוח מקיים ובראייה סביבתית, חברתית וכלכלית. ח"כ חנין דרש מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל להגיש תוך 3 חודשים מסמך שיתאר את תכניות המשרד לפיתוח מקיים של הנגב

בפתח הדיון ציין ח"כ ד"ר דב חנין את ריבוי התעשיות המזהמות בנגב ואמר כי ניתן גם לקיים תעשייה שאינה מסכנת את בריאות הציבור. ח"כ חנין ביקש ממחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה להגיש בתוך שבועיים את תוצאות בדיקות המפעלים שהתקיימו בשנת 2010.

בהמשך הדיון עסק ח"כ חנין במכרה הפוספטים המתוכנן לעיר ערד – שדה בריר.
מר יעקב לקס, נציג התושבים שהציג את הנושא, אמר כי אבק הפוספטים שעלול לשאת תרכובות רדיואקטיביות עלול ליצור אצל כל אזרח "כור אטומי קטן בריאות". לקס הוסיף ואמר כי על פי חוות דעת רפואית שקיבלו, מכרה הפוספטים עלול לגרום תוספת של 7 מתים בשנה לעיר ערד. ד"ר אילנה בלמקר, רופאת מחוז באר שבע במשרד הבריאות, אישרה את דבריו ואמרה כי  משרד הבריאות מתנגד באופן מוחלט למכרה המתוכנן שכן הוא עלול להזיק לבריאות התושבים.

ח"כ חנין עסק בדיון גם בתכנית להקים 11 ישובי לווין לעיר ערד וביקש את התייחסות המשרד לפיתוח הנגב והגליל לנושא. גב' אדווה אשל-רבינוביץ', ראש אגף נגב במשרד, אמרה כי משרדה מתנגד לתוספת יישובים חדשים ומעדיף את עיבוי וחיזוק היישובים הקיימים. בדיון הסתבר כי לגב' אשל-רבינוביץ' לא הייתה היכרות מוקדמת עם המכרה המתוכנן בשדה בריר.  כמו כן התברר כי למשרדה אין היכרות מוקדמת עם החלטת הממשלה (246) המחייבת את משרדי הממשלה לפעול על פי עקרונות של פיתוח בר קיימא.

ראש העיר קריית גת, מר אבירם דהרי סקר את הבעיות הסביבתיות של העיר ותיאר, בתוך כלל המפגעים,  את מפגעי הריח הקשים הנובעים מאתר קומפוסטציה המצוי בסמיכות לעיר ושאינו מורשה ואינו פועל כדין. "הופכים את קריית גת לפח הזבל של המדינה", אמר דהרי.

בדיון עלתה גם בעיית הכפרים הלא-מוכרים בנגב והעובדה שיישובים אלו סובלים בריאותית מהיעדר מים זורמים. בדיון התברר כי קיימת פסיקה של בית המשפט העליון לספק מים ליישובים אולם רשויות המדינה אינן מכבדות פסיקה זו.

בסיכום הדיון אמר ח"כ ד"ר דב חנין, יו"ר הועדה, כי "הנגב הוא איזור מיוחד במינו ואין כל כוונה ליירק את הנגב. יש לפתח את הנגב בגישה של פיתוח מקיים המשקלל את נושאי הסביבה, החברה והכלכלה על מנת להגן על האדם ועל בריאותו וסביבתו. לאורך שנים התייחסו אל הנגב כאל פח אשפה. המצב חייב להשתנות באופן ברור".

בתום הדיון הוחלט כי:

1.       הועדה דורשת מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל להעביר, תוך 3 חודשים, מסמך המפרט את תכניות המשרד תוך כדי התייחסות להתאמה של תכניות אלו להחלטת הממשלה אודות החובה של כל משרד ליצור תכנית אסטרטגית לפיתוח בר קיימא.

2.       בנושא מכרה הפוספטים שדה בריר, הוועדה מאמצת את עמדת משרד הבריאות ומתנגדת להקמת המכרה. ח"כ חנין, יו"ר הועדה, אמר כי העקרון שמנחה את הוועדה בהתוויית מדיניות סביבתית הוא עקרון הזהירות המונעת.

3.       הוועדה מתנגדת להקמת יישובי לווין סביב ערד.

4.       הועדה תפנה לרשויות על מנת לקבל התייחסות למפגעי הסביבה ליד קרית גת ותבקש הצעות מן הרשויות הצעות לפתרונות אופרטיביים.

5.       הוועדה הביעה דאגתה מכך שצו בית המשפט העליון המחייב אספקת מים לתושבי הכפרים הלא-מוכרים אינו מכובד. הוועדה מאמצת את הפתרון של מרכזי מים ותפנה לרשות המים על מנת לקדם פתרון זה.

6.       בשבועות הקרובים תקיים הועדה דיון מקיף בשאלות של סביבה ובריאות ביישובים הלא-מוכרים.

למידע נוסף: שמואל חן, דובר הועדה. 050-6230457, [email protected]

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  נראה לי שמשרדי הממשלה צריכים לתאם ביניהם ולשתף פעולה לצורך ביצוע פרוייקטים. הבנתי שמשרד אחד מציע להקים 11 ישובים סביב ערד ומשרד אחר מתנגד. קודם שיחליטו ביניהם, אחר כך שיפרסמו לציבור את המידע.
  ולגבי שדה בריר, לפני שעושים משהו להקמת מכרה, ורק בתנאי שתובטח בריאות הציבור, כדאי שתתבצע חקיקה שתבטיח שאוצרות הטבע של ישראל שייכים לאזרחיה ולא לטייקוניה.

 2. איתי :

  בעניין יישובים חדשים חשוב מאוד להעלות לדיון ציבורי את השפעת ההקמה של מודיעין על לוד ורמלה.

  http://planning-jerusalem.blogspot.com/2010/11/blog-post.html

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=928065&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0

  http://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3420507,00.html

 3. עמית-ה :

  באמת מצער שבמשרדי הממשלה קיימת יכולת מוגבלת מאוד לבצע תיכנון ופיתוח איזורי.
  אולי כדאי שיפנו לנציג ערד וחבר עבודה שחורה יעקב לקס, שיתן להם קווים מנחים ופיקוח על.
  בכדי שיבינו את בסיס חוסר הידע שלהם כדאי להתחיל לקרוא בקישור הבא ולהפתח משם –
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7%A9%D7%95%D7%AA_%D7%A2%D7%9E%D7%A7_%D7%98%D7%A0%D7%A1%D7%99

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.