חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על המורים, האחיות ועוד קבוצות לנטוש את ההסתדרות

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 9.11.10 6:07

עופר עיני הוא כוח עולה בשמי הפוליטיקה הישראלית, אך יש ביקורת רבה על תפקודו ותפקודה של ההסתדרות כמגינת העובדים החלשים. במאמר שלפניכם מפרט דניאל גיגי את הבעיות בהסתדרות וקורא למגזרים שלא ללכת בעיוורון אחרי הארגון הוותיק, ולהתארגן מחדש

ההסתדרות בוגדת בעובדים החלשים

במערכת הפוליטית ממהרים להכתיר את עיני כמנהיג הבא, בגלל שההסכם הכושל שהשיג עיני עם האוצר, מוצג על ידי מקורביו כהצלחה מסחררת. ההסכם שמפלה בין מגזרי עובדים ופוגע במגזרים החלשים, מסמל יותר מכל דבר אחר את אוזלת היד של ההסתדרות ושל העומד בראשה, שנמצאים על סף פשיטת רגל ערכית. פערי השכר במגזר הציבורי ממשיכים וימשיכו להיות גדולים, למרות ההסכם, כאשר וועדי העובדים הגדולים והמושחתים, ימשיכו ליהנות משכר מופקע, על חשבון משלם המיסים, ואילו עובדי ציבור אחרים ימשיכו לסבול משעות עבודה לא סבירות, ומשכר מביש. עיני, שהתנגד למימוש השכר הדיפרנציאלי, שהיה אמור להעניק הטבות על פי מגזרים, כשהמגזרים החלשים היו זוכים לתוספת גבוהה יותר, נכנע לוועדים הגדולים, ושוב הוכיח שדרכו הפופוליסטית היא אינה ערכית, או מצפונית.

דוגמה לציבור שלא זוכה להגנת ההסתדרות הם המורים, שרק ממשיכים לסבול מהייצוג הרע של הסתדרות המורים, שהובילה להרעה בתנאים שהם מקבלים. המורים הם אלו שדורגו במקום האחרון מבחינת סולם השכר במגזר הציבורי, וגם בהשוואה לעולם המערבי המורה בישראל עובד יותר, ומרוויח הרבה פחות. רפורמת "אופק חדש" שעליה חתמה הסתדרות המורים, והייתה אמורה להעלות את שכרם של המורים, רק הפחיתה את שכרם, וגרמה לפגיעה חמורה בתנאי העבודה שלהם. הסכם העבודה שעליו חתמה ההסתדרות לא רק פגע בתנאים ובשכר של המורים, היא גם כלל מגבלות שמונעות מהמורים את הזכות הבסיסית להתארגן ולמחות כנגד ההסכם, מאחר וההסכם שם "חרב של פיטורים" מעל ראשם, ואסר עליהם לשבות. ההסתדרות יכלה בהסכם הנוכחי עם האוצר לשנות את המצב, אך בגלל שעיני מייצג רק אינטרסים צרים הוא בחר לקבל את העלאת השכר הלא צודקת, שכנראה בכלל לא כוללת בתוכה את המורים, וגם אם כן תעניק להם רק תוספת שכר זעומה.

העובדים הסוציאליים, שגם על עבודתם החשובה לא ניתן לערער, זכו ליחס דומה מההסתדרות, כאשר מצבם המבייש לא טופל, והם לא נכללו כחלק בהסכם עם האוצר. עיני בחר במודע להשאיר את המגזר הכי עני מבין עובדי הציבור, לבד במלחמתו כנגד האוצר, כאשר במקום להשתמש בעוצמה של ההסתדרות, כדי לכפות על האוצר רפורמה רצינית בשכר העובדים הסוציאליים, הוא החליט שהעובדים הסוציאליים צריכים לנהל את מאבקם, בנפרד משאר העובדים במשק. החלטה תמוהה זאת של עיני היא לא הגיונית, והיא לא עולה בקנה אחד עם תפקידה של ההסתדרות, לתת ייצוג שווה לכל המגזרים שהיא מייצגת. הסיבה שעיני בחר בדרך הזאת היא כי הוא ידע שדיון על תנאיהם של העובדים הסוציאליים יוביל למאבק אל מול האוצר, ואילו נטישתם תשיג לו ניצחון מהיר, שיספק בעיקר את הוועדים הגדולים.

עיני כנראה גם שכח את השוטרים והאחיות במדינה, שמצבם לא הרבה יותר טוב מהמורים והעובדים הסוציאליים, למרות שהם כן זכו להעלאת שכר זעומה כתוצאה מההסכם. שכר המינימום של השוטרים והאחיות, שעושים עבודת קודש ועובדים שעות מאומצות ולא שגרתיות, יעלה רק בעשרות שקלים, בעוד שכרם של שיאני השכר יעלה במספר מאות שקלים. העובדה שמי שמרוויחים שלושים אלף שקלים לחודש ומי שמרוויחים ארבעת אלפים שקלים לחודש, זוכים לאותה אחוז העלאה בשכר היא לעג לרש, והיא מנציחה את הפערים בחברה הישראלית ובמגזר הציבורי.

המגזרים האלה שמופלים על ידי ההסתדרות צריכים להפסיק ללכת בצורה עיוורת אחרי ההסתדרות, ולפעול כדי להתארגן מחדש ולהיאבק על זכויותיהם. ההסתדרות כנראה בחרה לא לייצג את המגזרים האלה, ולכן חשוב שמגזרים אלה יתארגנו במסגרות אחרות, שייצגו אותם בצורה ראויה יותר, ואולי ייצגו גם אזרחים מהמגזר הפרטי שמהם מתעלמת לחלוטין ההסתדרות.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

11 תגובות

 1. שושי פולטין :

  כל מילה בסלע ובכל זאת…
  מדובר בקבוצות שההתארגנות שלהם היא מאוד בעייתית אפילו מבחינה פיזית –
  מורות אשר עובדות בבתי ספר נפרדים,
  אחיות בבתי חולים, עובדים סוציאליים וכך הלאה.
  נמשיך את הפחד מ…מה יקרה אם אני אעזוב… אילו זכויות יאבדו לי…
  בקיצור, נכון מאוד אבל לא פשוט בכלל.

 2. עודד גלעד :

  טור מצויין

  תודה.
  גם אם הדרך לעשות את זה קשה ומסובכת, טוב לדעת לאן צריך לשאוף.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  לגיגי,
  אסור לשכוח שצמרת ההסתדרות היא דיקטטוריאלית וכלל לא נבחרת על ידי העובדים שהיא אמורה לייצגם.
  לשם יתר בטחון היא משתפת פעולה עם המעסיקים כדי לפטר את העובדים ה"מיליטנטיים".
  לא צריך לשכוח-היא הצד השני של הטירור התעסוקתי.

 4. נדב פרץ :

  אני לא בא לסנגר על עיני, אבל...

  ההסכם שעיני חתם הוא אמנם גרוע עבור מי שנכלל בו, אבל דווקא את שתי הקבוצות שהזכרת לא 'הזניחו' בהסכם.

  נתחיל מהעובדים הסוציאלים – הסכם השכר של העובדים הסוציאלים הוחרג מהסכם השכר הכללי במשק, לבקשתו של איגוד העובדים הסוציאליים, ומתוך הכרה של האוצר וההסתדרות בכך שהמגזר הספציפי הזה צריך הסכם אחר, נדיב יותר. הדיון על שכרם מתחיל עכשיו, ונקודת ההתחלה שלו היא ההסכם שהושג עם כל עובדי המגזר הציבורי. כלומר, אפשר לבקר את ההסכם של העו"סים, אבל כדאי לחכות שיהיה הסכם כזה לפני שמבקרים אותו…

  לגבי המורים: המורים הם לא חלק מההסתדרות, גם אם וסרמן חתם עם עיני על הסכם שיתוף פעולה מוגבל (מהלך מבורך כשלעצמו). לבוא לעיני בתלונות על הסכם השכר של המורים זה הגיוני בערך כמו לבוא בתלונות האלה לעמי וטורי מכוח לעובדים, או לוונג'ה לונדבי-וודין, ראש קונפדרציית האיגודים השבדית.

  מעבר לכך, למורי ההסתדרות – בניגוד לשאר עובדי המגזר הציבורי – יש הסכם שכר חתום, כך שלא ברור על מה ולמה הם אמורים לשבות. התלונות של המורים שלא מרוצים לאופק חדש לא צריכות להיות לעיני, ולא למשרד האוצר. הן צריכות להיות ליו"ר האיגוד שלהם – וסרמן (והביקורת על הדמוקרטיה באיגוד הזה היא, כמובן, ביקורת במקומה).

 5. מיכל ל. :

  צודק ואמיץ!

  עפר עיני הפך למשרתם של הועדים הגדולים – רשות שדות התעופה, חברת החשמל וכו', וכל הארגונים הקטנים שחשבו שירוויחו מזה כמו הסתדרות המורים רק הפסידו. הסתדרות המורים היא צעצוע בידיים של עיני כדי להלחם באוצר אבל כשהמורים צריכים אותו הוא בקושי מתאמץ. לכן הפתרון היחיד הוא כמו שנכתב פה – התארגנות בסגרת בלעדית של המורים ולמען המורים, ללא תלות במקומות אחרים, והמקום היחיד שמציע את זה היום זה ארגון המורים שדואג רק למורים.

  אפשר להצטרף עוד היום והפחד ששושי דיברה עליו והוא מובן לא צריך להדאיג אתכם: הפנסיה וקרנות ההשתלמות לא נפגעות מהמעבר והארגון היציג שלכם יכול להשיג עבורכם הרבה יותר כשרק אתם בראש מעייניו. זכרו – ארגון מורים חזק משרת את המורים.

  http://www.irgun-hamorim.org.il/FormsJoin2/Default.aspx

 6. ל. שלומית :

  מיכל, הפתרון שאת מציעה טוב למורי החטיבות

  והעל יסודיים.
  עלינו לבקש מאירגון המורים לייצג גפ את הגננות ומורי בתי הספר היסודיים.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  למיכל ל.,
  נראה לי שאת טועה.ה"ועד" הגדול ביתר בארץ הוא דווקא הסתדרות המורים על 80.000 חבריה.
  אם תצטרפו לאירגון ,תהיו כח אדיר של 120.000 חברים.
  איך לא רואים שהאור ממש מתחת לפנס.

 8. סנטה קלאוס :

  אכן, עיני מייצג רק את החזקים ולא את העובדים החלשים

  ועל כן על חברי הסתדרות המורים לנטוש את יוסי וסרמן ואת דברי האיוולת שלו בזכות אופק שחור ולעבור לאירגון המורים.

 9. רינת :

  עושק

  המורים היוצאים לפנסיה מקבלים סכומים זעומים-במיוחד מורי הבעלויות והרשויות המקומיות.יש מורים סוג א ויש סוג ב,כולנו מלמדים לבגרויות ,כולנו מחנכים, כולנו עמלים ויש אפלייה.

  בכל משא ומתן עתידי או קיים יש לקחת בחשבון גם את אלה שפרשו.צריך להימצא תקציב להשלים לכל המורים את אשר לא קיבלו במרוצת השנים.

 10. אורי אפלבוים :

  לתקן את האמור לגבי העו"סים

  אני מסכים עם כל מילה בתגובה 4 של נדב. הייתי רוצה לדעת האם ישנה מדיניות של תיקון פוסטים לאחר פרסומם. לדעתי פוסטים כאלה עושים נזק עם המסר המרכזי שלהם על ידי כך שהם מעלים בנוסף לטענות הצודקות שלהם גם טעויות רציניות וכך מאפשרים למתנגדים וללא משוכנעים לבטל את כלל הטענות. מובן שהטענה הבסיסית נגד ההסכם בשל כך שהוא לא מאפשר תיקון דיפרנציאלי היא צודקת מאין כמוה, וחבל שהקורא יכול לפתור את עצמו ממנה כי הוא רואה טענות שגויות אחרות.
  מי שפרסם, ראוי שיבדוק, נדמה לי שהוא יגיע לאותם מסקנות שנדב הגיע אליהם ולכן ראוי שישנה את המאמר כך שיתייחס לעיקר ולא לתפל והשגוי.

  שבת שלום

 11. מירית :

  עושק מורים המקבלים פנסיה

  עושק מורים קיים גם כשהמורים עובדים בפנסיה

  מורה המקבל משכורתו מרשות מקומית ומלמד כאשר הוא בפנסיה , מקבל משכורת ללא הגמולים שצבר ללא תגמול עבור תעודת ההוראה . יש בכך עושק של 30 אחוז מהמשכורת.
  לטענת רשות גדולה באיזור השרון, המורים המורים המקבלים פנסיה לא זכאים לכך.

  אז גם כשעובדים בפנסיה עושקים אותך.

  מסקנה – במערכת שעושקת יש להותירה ללא עובדים.שתעשוק את האוויר

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.