למה מפריטים את הסוכנות היהודית?

מבין כל ההפרטות הבאות עלינו, ק. טוכולסקי מסב את עינינו להפרטת אחד המוסדות הוותיקים – הסוכנות היהודית – הפרטה שמתבצעת רחוק מהעין

מאת: ק. טוכולסקי

בשקט בשקט עובר תהליך של הפרטה על הסוכנות היהודית. העובדה שהתהליך עובר בשקט מעידה על ירידת קרנה של הסוכנות ה"ממשלה העולמית" של העם היהודי. כבר שנים שבראש הארגון עומדים עסקנים פוליטיים בדרך לתפקיד הבא או לקראת סוף הקדנציה, כבר שנים שהארגון שוקע בתוך אלמוניות עגמומית. בשנים האחרונות נאלץ הארגון הוותיק להתחרות עם ארגונים פרטיים שעוסקים במה שהוא עוסק ולהם פטרונים פוליטיים חזקים. והנה הגענו לרגע שבו הארגון מחסל את מחלקת העלייה והקליטה שלו, ספינת הדגל של הארגון לאורך שנים ואף אחד לא אכפת.

במדינת ישראל הייתה במשך שנים כפילות לכאורה בין עבודת הסוכנות ועבודת משרד הקליטה, רבים תהו למה יש צורך גם במשרד קליטה וגם במערך עלייה וקליטה בסוכנות, בפועל לא הייתה כפילות מהותית אלא חלוקת תפקידים מסורתית. הסוכנות ניהלה לדוגמא את מרכזי הקליטה, הסוכנות העניקה חינוך והכשרה וליווי לעולים חדשים. היום יש פחות עולים ויש גם תחרות, לסוכנות יש מתחרים. ארגון נפש בנפש פועל להבאת עולים לישראל וארגון זה לא עוסק בהבאת יהודים עניים מארצות מצוקה, את זה הוא משאיר לסוכנות. נפש בנפש מביאים עולים חזקים מארצות עשירות. גם נתיב, ארגון בעל עבר עלום ועדוי תהילה, כדרכם של ארגונים לא סיים את דרכו לאחר נפילת ברית המועצות אלא מצא לעצמו סיבות חדשות להתקיים. במסגרת הראורגניזציה של הסוכנות, היא תפסיק לעסוק בעלייה (למעט אתיופים) והארגונים החיצוניים ייקחו על עצמם את העבודה.

הארגונים החדשים הם עמותות. אין בהם עובדים בקביעות, אין בהם וועדי עובדים ויש בהם כר נרחב למינויים פוליטיים בדרגים בכירים (זאת יש לציין בדומה לסוכנות בעבר). הם יעסקו בהבאת עולים חזקים וקליטתם בארץ ואילו הסוכנות תמשיך להתמודד רק עם קליטת יהודי אתיופיה, הרי בסופו של דבר אף אחד לא רוצה להתמודד עם מה שקשה. לכן הסוכנות שמסייעת היום לעולים שסובלים ממצוקה כלכלית ולעולים שמודרים בשולי החברה, לא יוותרו כלים ותקציבים לסיוע זה, הרבה יותר שיקי לתרום לארגונים נוצצים שמייבאים רופאים מאשר לתמוך במימון מלגות סיוע לעניים צעירים.

לארגונים החדשים מבנה שילדי וחוסר ניסיון משווע אבל זה לא הפריע למדינה מעולם. לא כשהפריטו את עבודת משרד הרווחה והבריאות ולא כשמפריטים את הסוכנות. מהפרטת הסוכנות אפשר גם להרוויח כי לסוכנות יש המון נכסים.

בשנה האחרונה בשקט בשקט נסגרו המון מוסדות של הסוכנות, מרכזי קליטה, מעונות, משרדים. בכל הארץ פרוסים הנכסים האלו שמועברים אחר כבוד לחברת הבת של הסוכנות עמיגור ומוצאים להשכרה ו/או מכירה. לא צריך להיות הגאון מוילנה בשביל לראות שחיסול הפעילות של הסוכנות בארץ נושאת בצידה אפשרויות נדלניות כבירות.

מה שעובר על הסוכנות אינו שונה בעיקרו ממה שעובר על ישראל, חיסול מקומות עבודה ציבוריים מאורגנים והחלפתם בנותני שירותים וחברות קבלן. חיסול מוסדות בעלי ידע ארגוני וניסיון והחלפתם בארגונים שמנוהלים בידי מקורבים במשכורות עתק ומופעלים בידי עבדים במשכורות רעב. הפרטה של נכסים לטובת אינטרסים זרים, בשביל מה להחזיק מרכזי קליטה ומוסדות בליבם של ערים חזקות אם אפשר למכור את הנכס? את העובדים קיימים יקנו בתנאי פרישה טובים, והדור הבא של עובדים שיעסקו בעלייה וקליטה כבר יהיו כולם עובדי קבלן.

נכון גם הסוכנות בשנים האחרונות הוציאה יותר ויותר עבודה לקבלני משנה, כמו כל ארגון ציבורי/ממשלתי שעובר הפרטה התהליך היה מדורג, אבל לסוכנות נותרה תמיד הליבה תמיד נשאר שלד של עובדים מאורגנים שניתן יהיה להרחיב אם רק אי פעם השמאל יחזור לשלטון במדינה ובהסתדרות הציונית ובאמצעותו ניתן יהיה לחזור להעסקה ישירה. לא עוד, עכשיו מחסלים.

יש בשינוי שעובר על הסוכנות כמה נקודות חיוביות, ההבנה שרוב היהודים בעולם שרוצים לעלות כבר עלו, הסוכנות לא רודפת אחרי שבטים של "יהודים" שצריך לגייר בהודו ומשקיעה את עיקר מאמציה בארצות חזקות בחיזוק הקשר בין יהודים וישראל ובארצות בהן קהילות חלשות בחיזוק חיי הקהילה. לא בטוח שצריך את המשך המבנה המסורתי, מה שבטוח הוא שלא צריך שארגונים חדשים יכנסו לתחום רק בשביל שליברמן ונתניהו יוכלו למנות שליחים ומנכ"לים, ומקורבים יוכלו לרכוש נדל"ן בזול בעוד מכירת חיסול של נכסים ציבוריים. הפרטת הסוכנות היהודית היא כיבוש של עוד מוסד ותיק הפרטתו וחיסולו. העברה של עוד תחום מידיהם של עובדים מאורגנים לידיהם של עבדי קבלן והעמקת תהליך שבסיומו גם אם נוכל להיאבק בהפרטה כבר לא יהיה ממש איך וממה. הסוכנות היא לא רק ארגון היא גם סמל והסמל הזה הופקר לאינטרסים פוליטיים ונדלניים, את המכיר ישלמו עובדי הסוכנות, ישלמו עולים ובסופו של דבר ישלם גם הציבור כולו.

Tags: , ,

10 Responses to “למה מפריטים את הסוכנות היהודית?”

 1. עודד גלעד הגיב:

  תרתי משמע

 2. א. קוריאל הגיב:

  למה מפריטים את הסוכנות? כמו שמפריטים הכל. ההפרטה כבר מזמן חדלה להיות אמצעי כלכלי והפכה לדת הרשמית של השלטון בישראל.
  כמו כל דת היא משרתת את כוהניה – ברוני ההון ועושי דברם במשרדי הממשלה.
  הדרך היחידה להילחם בדת ההפרטה היא להחליף את השלטון, וזאת על-ידי גיוס נפגעי ההפרטה לשמאל. כאשר השמאל יחזור לשלטון יהיה קל מאוד לסגור את "נתיב" ואת "נפש בנפש", וגם זה לא יהיה כרוך במשמעות סמלית כמו סגירת מחלקת העליה של הסוכנות.
  אין טעם למלחמות מקומיות בהפרטה שמנותקות מההקשר הכללי. כל מלחמה בהפרטה של שירות ציבורי זה או אחר צריכה להיות קרב נוסף בדרך חזרה של השמאל אל השלטון.

 3. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  נפלא,
  אנו בדרך למדינת עבדים מחד ועשירים מופלגים מאידך.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לא לשכוח את ההפרטה והרפורמה במערך בריאות הנפש הציבורי

  עומדים לבצע צעד שיהרוס מערך בריאות מקצועי עם נסיון עשיר בטיפול במגוון רחב של בעיות נפשיות

  מערך בריאות הנפש הציבורי עם כל הקשיים התקציביים ממשיך לתפקד וממשיך להעניק טיפול ותמיכה לכל הנזקקים

 5. דנדו דוד הגיב:

  אני מתנצל שאני חוזר על כך, אבל חייבים להבין שאנו בשעת משבר, מלחמה תרבותית-כלכלית ועלינו להתאחד.
  אני קורא לכל חברי השמאל – עזבו אתכם מהתאגנויות קיקיונית, שימו בצד את האגו האישי ועמדו כגוף אחד מאחורי שלי יחימוביץ לראשות מפלגת העבודה.

  ברור לחלוטין שזוהי האפשרות היחידה להשיג את השלטון ולעשות שינוי במדינה בשנים הקרובות והדבר בנפשו של כל יהודי ציוני.

 6. דמוקרט הגיב:

  לא יודע מדוע זה לא פורסם, אז אכתוב את התגובה שוב באותה הרוח:
  אם רוצים לגייס את כל העובדים בארץ למאבק משותף, צריך קייס משותף. מאבק למען הסוכנות היהודית מוציא בחוץ חמישית מהעובדים בארץ, האזרחים שאיתרע מזלם ואין להם אמא יהודיה. עבורם הסוכנות היהודית היא הסמל להדרתם מהאתוס של המדינה ולאפלייתם המעשית.
  אחת הבעיות החוזרות אצל הרבה ס"ד ישראלים היא חוסר היכולת להבין שבתנאים של חברה דו לאומית דה-פקטו, בתכלס אין אפשרות להצליח במאבק הס"ד אם בני כל עם מסתגרים בדל"ת אמות הלאומיות שלהם. זה בדיוק מה שהשלטונות מנסים לעשות, הפרד ומשול קלאסי.

 7. ק. טוכולסקי הגיב:

  לדמוקרט
  הסוכנות היהודית בדיוק כמו ארגון ג'וינט ישראל ועוד שורה של ארגונים בלב האתוס הציוני משקיעים משאבים גם במגזר הלא יהודי ולא רק בקרב דרוזים וצרקסים.

  לידיעתך אם היו מפריטים את הווקף ופובליציסט לא יהודי היה מפרסם קריאה כנגד הפרטת הוואקף לא הייתי מהסס לתמוך בקריאה. יש לי הרגשה שגם אתה לא.

  אני כשלעצמי הייתי מאוד שמח אם כל המוסדות הלאומיים הסמלים והמידורים היו מתבטלים אבל הייתי שמח לשמוע ממך שלא רק העם היהודי צריך לבטל את מוסדותיו הלאומיים והגדרתו העצמית אלא גם שותפיו לארץ הזו.

  בחברה דו לאומית דה פקטו ואני מקבל את הגדרתך יש מקום לביטוי הלאומי של שני הלאומים שמרכיבים את הדו, וזה כולל גם את הלאום היהודי.

 8. מומלצי הבלוגוספירה הגיב:

  כן. יש הגיון בהפרטה. אין הגיון בהתנהלות. והרי אנו יודעים שהסוכנות גם לא יכולה להעלות את גלעד שליט לארץ כל שכן להתעסק עם יהודי קנדה או דרום אפריקה…הי, זה גדול עליה.

  אירוניה. מוסדות הסוכנות היו ועדיין המוסד הטוב ביותר לקליטת עליה וטיפוחה בחו"ל.
  כל יתר העמותות הן אוכלי שכר גבוה ומנופח ובודאי שחסרות הן את הלהט הציוני. זה בטוח.

  יופי שהבאת את המאמר.
  מומלץ אצלי במאמרים
  http://hamimlatsim.blogspot.com/2010/11/1911-1211.html

  אסתי.

 9. דמוקרט הגיב:

  לק.ט.
  תודה על תשובתך. אבל לא השתכנעתי, מכמה סיבות:
  ראשית השקעתה של הסוכנות היהודית בלא יהודים היא בטלה בשישים, ביחס להשקעתה ביהודים. המטרות של הסוכנות אין להן דבר עם לא יהודים. כפי שהם עצמם מגדירים זאת באתרם: "שותפות של יהודי העולם למען יהדות העולם, ובמרכזה מדינת ישראל".
  מטרתם העיקרית היא הגברת העליה (שזה שם קוד למאבק דמוגרפי).
  שנית אין כבר ואקף בארץ, מאז קום המדינה, כשנכסיו הועברו לאפוטרופוס. מה שמכונה היום ה"ואקף " הוא רשות קהילתית מוסלמית האחראית על הר הבית, לא גוף ממלכתי. אני לא חושב שבמדינה דו לאומית אמיתית אחד מהלאומים צריך לבטל את הגדרתו העצמית, אבל אנחנו לא מדינה דו לאומית באמת. אנחנו חברה דו לאומית דה פקטו שחיה במדינה אתנוקרטית שבה אין כל הדדיות, אלא עם אחד שולט ולעם השני אין הגדרה עצמית או מוסדות לאומיים (אלא אם מישהו מתייחס ל"ועדת המעקב" כמוסד לאומי…). לכן יצירת משוואה מלאכותית בין המיעוט הפלסטיני בישראל לרוב הישראלי היא לא הוגנת.
  ואם תתעקש אז כן, תיאורטית במדינה דו לאומית אמיתית, אם היה מוסד קהילתי שהיה עוסק אך ורק בטיפוח חיי התרבות של אחת הקהילות או בעזרה הדדית בתוך הקהילה זה היה ברמת הסביר לטעמי.

 10. ק. טוכולסקי הגיב:

  שלום דמוקרט
  ראשית תפקידה של הסוכנות היהודת הוא להתרכז בעם היהודי וכל פעולה שלה בציבור הלא יהודי היא פעילות יוצאת דופן כאשר בוחנים פעולות של ארגונים וגופים לאומיים, רובם לא משקיעים באחרים.

  שנית, הסוכנות היהודית החליטה להתעסק לא בעלייה אלא להתמקד בחיזוק הקהילו היהודיות בתפוצות.
  שלישית הסוכנות היהודית היא לא גוף ממלכתי אלא גוף ציבורי של העם היהודי.

  נכון אנחנו לא חיים במדינה דו לאומית וגם לא בכל צורה הגיונית אחרת של קיום כאן, עם זאת אין בכך בכדי לתמוך בהפרטת הארגון היציג של הלאום היהודי. הסוכנות וקיומה גדולים משאלת הסכסוך בארץ. מדינה דו לאומית אם תקום תהיה מדינתם של שני עמים בין הירדן והים, ובין הירדן והים לפחו כמה שאני יודע מאתר הרשות הפלסטינית בעברית כבר יש שני גורמים ממלכתיים אחד ישראלי והשני פלסטיני. נכון שהיחסים ביניהם הם עדיין יחסים של שולט ונשלט אבל מירצהשם במהרה בימינו העסק הזה יגמר במדינה או שתיים.

  שזה יקרה ולאור העובדה שהלאומיות לא הולכת לטוב או לרע להתבטל, נוכל לעות בסוכנות שימוש ראוי לטעמי ולטעמך. זאת כבר סיבה להתנגד להפרטה וביטולה היום.

Leave a Reply