חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגות וארגוני עובדים

נושאים דעות, פוליטי ב 8.11.10 6:09

עמי וטורי מסביר את המשמעות של ארגוני עובדים במערכת הפוליטית, ועל החשיבות של בניה מלמטה במאמר שלפניכם.  הדברים נאמרו כהרצאה בפגישת המטה הסוציאל דמוקרטי

מפלגות וארגוני עובדים הם שני הסוגים המרכזיים של גופים המסוגלים להוביל מדיניות סוציאל-דמוקרטית. ארגוני העובדים יכולים לעשות זאת ע"י אמצעים רבים שהבולטים בניהם הם: הסכמי שכר, הפעלת לחץ ישיר ועקיף על רשויות המדינה ויישום בפועל של הדמוקרטיה במקום העבודה. דמוקרטיה המתבטאת בין השאר בכך שמוסדותיו הדמוקרטיים של ארגון העובדים הם לפחות שווי מעמד להנהלתו הלא דמוקרטית בדרך כלל של המעסיק. בנוסף ארגוני עובדים גדולים יכולים לנהל הצברים גדולים של הון פיננסי ,(למשל קרנות פנסיה), לטובת העובדים ולטובת מדיניות סוציאל-דמוקרטית, לקיים חלק מהשירותים של מדינת הרווחה ולקדם פעילויות חינוכיות ותרבותיות בהיקף רחב.

ארגוני העובדים מבוססים הן על אינטרס מעמדי מתמיד , (המאבק לשיפור מצבם של השכירים אל מול המעסיקים), והן על האידיאולוגיה שמעצם תפקידם חייבת להיות לפחות באופן הצהרתי סוציאל-דמוקרטית או מזן סוציאליסטי אחר. פעילותם היא מתמדת והאמצעי החזק ביותר המצוי ברשותם, השביתה, מחייב התגייסות המונית של חברי הארגון כמו גם של עמיתיהם לעבודה. למעשה בדומה למדינה ארגון העובדים הוא גוף ציבורי של קבע. אך שעה שהמדינה היא גוף ניטראלי שצביונו יכול להיות הן קפיטליסטי והן סוציאליסטי, לארגון העובדים בהנחה שהוא בנוי במבנה נורמאלי של ארגון עובדים ולא במבנה החריג של ההסתדרות הכללית, תמיד יהיה צביון סוציאליסטי. ככזה ארגון עובדים הוא בין השאר גם החסם הטוב ביותר כנגד פאשיזם וביטול הדמוקרטיה. ולראייה ההבנה הפוליטית של רוב העריצים במאה ה 20. הבנה שהוליכה לכך שפעולותיהם הראשונות כללו את חיסול ארגוני העובדים העצמאיים והחלפתם בארגונים מטעם.

מפלגות בדומה לארגוני עובדים או להבדיל ארגוני בעלי ההון והמעסיקים, אמורות להיות מי שייצגו בעיקר ברמה הפרלמנטארית את האינטרסים של אותם גופים ושל הציבוריים הניצבים מאחוריהם. אולם שעה שארגון עובדים יכול להתקיים ללא צורך במפלגה, (הגם שקיומה בהחלט מועיל לו), מפלגה סוציאל-דמוקרטית שאינה סוציאל-דמוקרטית רק בשם, לא תוכל להתקיים ללא ארגוני עובדים. בהעדר ארגון שטח של קבע הבנוי על אינטרסים מעמדיים מתמידים, יוותר למפלגה עתידית זו רק הדבק האידיאולוגי. זהו מטבעו דבק חלש. אידיאולוגיה אינה נוטה לפשרות. לכל סוציאל-דמוקרט יש סוציאל-דמוקרט סוציאליסטי ממנו וגם סוגיות מדיניות, ענייני היחס לדת, זהות תרבותית וסביבה ברת קיימא יכולים לשמש כר פורה לוויכוחים ומחלוקות.

המבנה החריג לרעה של ההסתדרות הכללית, הניוון שפושה בה ושאר "מעלותיה" מנע ומונע צמיחת מפלגה סוציאל-דמוקרטית בעלת דבק חזק. אך שינוי ההסתדרות מבפנים היא משימה סיזיפית וכמעט בלתי אפשרית. הרבה יותר אפקטיבי להקים אלטרנטיבה מבחוץ ובדרך גם לעודד מגמות שיביאו לשינוי לטובה של ההסתדרות מבפנים. לגבי חלק א של המטלה, זה מה שעושה כיום כוח לעובדים ובהצלחה, תוך שבירה של קווי חלוקה מסורתיים המפרידים בין יהודים וערבים, חרדים וחילוניים, ותוך התבססות על מעמד העובדים המזרחי והרוסי, מהגרי העבודה ומעמד העובדים החדש של הפרולטריון האקדמי המתדרדר. ולגבי חלק ב עוד חזון למועד.

להערכתי רק כאשר ארגון או ארגונים דוגמת כוח לעובדים יגיעו לסדר גודל משמעותי יותר מזה שיש להם כיום יהיה ריאלי לצפות שמפלגות קיימות או מפלגות העתידות לקום יהיו בעלות עוגן סוציאל-דמוקרטי מוצק ויציב. עד אז יש כמובן מקום לקידום ח"כ בעלי סדר יום סוציאל-דמוקרטי  ואולי גם לקדם שינוי של קווי המתאר המפלגתיים כך שיועילו יותר לקידום רעיון זה. אולם אף אחד מהדברים הללו לא יוכל להוות תחליף לבנייה מלמטה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.