חוק האברכים – איפה מפלגת העבודה?

הראל ליבוביץ' תוהה היכן היה שר הבטחון אהוד ברק ושאר חברי העבודה כשהממשלה מכשירה חוק המפלג בין הציבור הדתי לציבור החילוניץ בטור שלפניכם הוא מסביר למה החוק רע ולמה יש להיאבק בו

מאת: הראל ליבוביץ'

"חוק האברכים" הוא צעד ענק ומשמעותי בהמשך כריית התהום בין המגזר החילוני למגזר החרדי בישראל.

שוב מניעים פוליטיים ואינטרס משמר יציבות הקואליציה בישראל, מובילים להקצאת תקציבים שערורייתיים הנוגדים את עיקרון השוויון הדמוקרטי, וממשיכים לפגוע בציבור העובד, הרוכש השכלה גבוהה, המקיים את חובותיו האזרחיות, המשלם מיסים כדין, ומנגד – ממשיכים לתמוך ולכלכל את המיעוט בחברה שלא יוצא ללימודים, שלא יוצא לעבודה, שפטור מחובות אזרחיות בסיסיות בניגוד לרוב המוחלט וזוכה להעדפה פסולה מצד הממשל.

ראינו השבוע את קולות המחאה של הסטודנטים נגד חוק האברכים. הפגנה עם מטרה צודקת וטהורה. אסור לא רק לסטודנטים, אלא לכולנו – הרוב השפוי וההגון, לאפשר למלגות הללו לזכות לגושפנקא ממשלתית ולצאת אל הפועל.

ספגנו את "חוק טל" שציין לא מכבר עשור – אל לנו לספוג גם את חוק האברכים.

אני כותב את הדברים ומסתכל עליהם לאו דווקא מנקודת מבט פוליטית – אלא כצעיר אשר נמצא ממש לפני תחילת הלימודים באוניברסיטה והפיכתי לסטודנט מן המניין. אני רואה את חוסר ההגינות בנושא, את חוסר השוויוניות, את חוסר הצדק.

הממשלה ממשיכה להתקפל נוכח דרישות חסרות מצפון ובושה של הסיעות החרדיות, ואין אף קול שפוי סביב שולחן הממשלה בירושלים, שיגיד "עד כאן!".
היכן שר הביטחון ושאר שרי מפלגת העבודה שיגנו על ציבור הסטודנטים וימנעו את האפליה הפסולה הזאת?

יצאו בשבוע האחרון 2 שרים בהכרזות נרגשות על כוונתם להתמודד על ראשות מפלגת העבודה – השר ברוורמן והשר הרצוג. שניהם ממשיכים למרות התנגדותם העזה לדרך בה מוביל אהוד ברק את מפלגתם בתוך הממשלה ובכלל, לשבת בממשלה כחברים בה ואף הצביעו בעד הצעת התקציב בקריאה הראשונה בכנסת.

כמעט בכל שנה ישנם מספר סעיפים וגזרות בהצעת חוק ההסדרים שמעוררים כעס, זעזוע והתנגדות. בכל שנה גם קוראים לבטל את חוק ההסדרים במתכונתו הנוכחית, אך דבר לא משתנה.
אינני יודע עד כמה הפגנות הסטודנטים ישפיעו על הממשלה וקברניטיה, שמונעים על פי אינטרס אחד בלבד – יציבות הקואליציה ושלמותה. ולכן, הצעד אולי היחידי, שיכול למנוע את הגזרות הבזויות דוגמת חוק האברכים – הוא פרישה של מפלגת העבודה מן הממשלה. ומי שכבר הכריז שבכוונתו להתמודד על ראשות המפלגה, שלדבריהם הולכת בדרך האבדון – מן הראוי שיעשה זאת שעה אחת קודם, ויתפטר ממנה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

3 Responses to “חוק האברכים – איפה מפלגת העבודה?”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  מפלגת העבודה נמצאת איפה שקדימה הייתה עם היא הייתה בשלטון, בצד שמשתף פעולה עם כל עוולה וסופג בנחת צעקות מהאופוזיציה.

  יואל חסון היה ממלא את תפקידו של אופיר אקוניס, נחמן שי היה ממלא את תפקידו של זאב אלקין וכיוצא באלו. הם היו מצביעים בעד חוק ההסדרים, תומכים בתקציב, מסבירים על האילוצים הקואליציונים.

  אני מאמין שבקואליציה של 30 מר"צ, 20 הירוקה-מימד ו-15 חד"ש זה היה נראה אחרת.

 2. דקל-דוד עוזר הגיב:

  נכתב כאן "אני כותב את הדברים ומסתכל עליהם לאו דווקא מנקודת מבט פוליטית – אלא כצעיר אשר נמצא ממש לפני תחילת הלימודים באוניברסיטה והפיכתי לסטודנט מן המניין. אני רואה את חוסר ההגינות בנושא, את חוסר השוויוניות, את חוסר הצדק."

  מדובר בשקר עצמי – הנושא הוא נושא פוליטי, ולא שוויון ובכלל שוויון הוא דגל רע מאוד ואינו רלוונטי במקרה המדובר.

  מידת הסבסוד של מערכת ההשכלה הגבוהה על ידי המדינה גבוהה עשרות מונים ממידת הסבסוד של מערכת הלימוד התורנית הגבוהה, באופן מוחלט וגם פר תלמיד.

  המדובר הפעם במאבק לנטילת הטבות לעניים מרודים בשל דתם ואורח חייהם – זהו מאבק בלתי מוצדק בעליל.
  עם זאת, הרצון לשנות את אורח חייהם לאורח חיים יותר "פרודוקטיבי" או לקבוע מכסות לימוד וכו' יכול להיות רלוונטי אבל יש לעשות זאת בחוכמה ותוך התייחסות למכלול ולא לדמגוגיה וקפיצה על הזדמנות לא מוצדקת שפשוט הייתה.

  הייתי מצפה מחברי מפלגת העבודה לומר את שאמרתי לעיל ולא להצטרף למאבק דמגוגי, אבל מאהוד ברק, פואד, ברוורמן ובוז'י אין לי שום ציפייה כבר.

 3. האם יתכן שברק משקר? הגיב:

  הגיעו אלי היום שני אימיילים.

  א. מכתב ששלח ברק לחברי המפלגה ובו הוא מונה בין השאר את הישגי המפלגה בממשלה, למשל:
  "הצמדת קיצבאות הזקנה למדד כמידי שנה במקום שנתיים".

  ב. הפניה הבאה:
  "חברים יקרים,
  בחוק ההסדרים, העומד בקרוב מאד לאישור בקריאה שנייה ושלישית, נכלל סעיף, המקצץ ב – 1.5% את העדכון המתוכנן בקצבאות הזקנה של כלל גמלאי ישראל. הקיצוץ יחול הן בשנת 2011 ובשנה שאחריה, 2012.

  סכום הקיצוץ אולי לא משמעותי לרבים שקוראים מייל זה, אבל כן משמעותי לרבבות הגמלאים שאין להם הכנסות מלבד הקצבה, או הכנסות מועטות ביותר.

  זכרו הקצבאות אינן חסד. לפני שהגענו לגיל פנסיה שלמנו הרבה כסף, חלקנו אפילו הרבה מאד כסף לבטוח לאומי.

  אסור לתת לנוהג שאפשר לקצץ בזכויותנו ככל שעולה על דעתו של פקיד זה או אחר באוצר, וללא תגובה להמשך.

  הנהלת שדולת גמלאים – חיפה יזמה עצומה נגד הקיצוץ אשר – אחרי שתחתמו עליה – תשלח למקבלי ההחלטות בכנסת.

  אם עוד לא קבלת את ההודעה ועוד לא חתמת, אנא הזדרז לעשות כן.

  אנא לחץ על הקישור הבא:

  http://www.atzuma.co.il/gimlaimisrael

  אנא שלחו הודעה זו לכל חבריכם, הגמלאים ואלה שפעם יהיו גמלאים (מי לא)

  שבוע טוב

  ועד שדולת גמלאים – חיפה ע"ר"

  האם ברק משקר? אינו מכיר את חוק ההסדרים? האם כבר הבטיח את מחיקת הסעיף המביש מן החוק?

  ×—

Leave a Reply