חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ברית זוגיות אמיתית דרושה למען השוויון

נושאים דעות, זכויות אדם ב 4.11.10 6:04

בעקבות העברתה של הגרסה המקוצצת של ברית הזוגיות, קוראת קטיה וולקוב לחקיקת הנוסח המלא שלה, או להקלה על תהליך הגיור – כדי להביא לשוויון זכויות אמיתי

"לפני כ-10 שנים עליתי ארצה במסגרת התוכנית…" – כך כנראה מתחילים קורות החיים של לא מעט צעירים אשר עלו ארצה במסגרת פרויקט כזה או אחר של הסוכנות היהודית. גם אני, בת למשפחה מתבוללת מחרקוב, עליתי לישראל מתוך רצון להגשים את החלום הציוני – לחיות במדינה יהודית.

מה לעשות שאני וגם רבים כמוני, לא השכילו לברר מה יהיה מעמדנו בארץ האבות? יש איזה ילד בעולם שבגיל 16 מברר האם יוכל להתחתן ולהיקבר במדינה שמעניקה לו אזרחות וגובת מיסים?

מה לעשות שבמפעל המחנות לנוער של הסוכנות היהודית לא סיפרו לנו שרובינו בכלל לא יהודים לפי ההלכה היהודית. האם ילד שרק עתה החל להתקרב למסורת ולהיסטוריה של העם היהודי ועבר בעקבות כך שינוי משמעותי בזהותו, יהיה מסוגל לשאול שאלות קטנוניות מצד אחד ופילוסופיות מצד שני – מה זה בעצם "חוק השבות" ומה הבדל בינו לבין ההלכה היהודית מבחינת הזכויות שיקבל אחרי עלייתו?

מה לעשות שגם אחרי שעלינו והבנו עד כמה המצב מורכב וקשה – אנו ממשיכים לקיים אורח חיים יהודי: חשים זיקה חזקה למדינה ולעם, מציינים חגים ישראלים ויהודים, משרתים בצה"ל, מתקרבים למסורת היהודית, עורכים חופה, מעניקים לילדינו שמות יהודיים, עושים ברית מילה, צמים ומה לא בעצם.

אנו יהודים, ציונים וישראלים לכל דבר, לא תבחינו ברחוב בינינו לביניכם. אבל לא כך הדבר – ברוכים הבאים למדינת ישראל – פה אנחנו חסרי דת ופסולי חיתון.

מי אשם: תנועת ההשכלה? הטרור של סטאלין? התבוללות? אנטישמיות? גלות? הרומן הנצחי שבין דת למדינה בישראל? היעדר מנהיגות? אין לי תשובה. כנראה שכולם. אבל למה לעזאזל אף אחד לא מוכן להתגייס למעננו.

לא מזמן נשמעו במערכת הפוליטית הקולות המודאגים בעקבות "חוק הגיור" המשונה של ח"כ דודו רותם. כולם היו חרדים ליחסינו הנפלאים עם הקהילה היהודית באמריקה שהחוק היה עלול לפגוע בהם. אין עוררין על כך שיהדות ארצות הברית היא החוליה החשובה והמרכזית בעמנו. העובדה שמקרבה באים תורמים ותומכים רבים בישראל  –  רק חיזקה את הדאגה במשרדי הממשלה ובכנסת.

כמעט אף פוליטיקאי לא היה מודאג מכך שהחוק הזה יקשה על 300 אלף אזרחים ישראליים לעבור הליך גיור ויעכב אותם בדרכם להפוך לשווי זכויות במדינתם. אף אחד לא היה מודאג מכך ששולחים אותנו לרבני ערים שלא יהיו יותר ליברליים, פתוחים ובעלי הבנה מאיזה רקע באים המתגיירים מברית המועצות לשעבר.

שוב נצטרך להעמיד פנים ולהתבייש באורח החיים שלנו, מהדרך בה  אימצנו את הסמלים ואת הערכים היהודיים. שוב ישאלו אותנו איך מברכים על עוגת השמרים, איזו ברכה אומרים אחרי השירותים, איך מכשירים כפית ואיזה פסוק מוסיפים לברכת המזון בשבת.

ברבנות הראשית מגלים חסדים וקוראים לנו "זרע ישראל" עם הסבתא הלא נכונה בצד האימא. אבל שלא תטעו – לא ישאלו אותנו אילו חגים נחגוג עם משפחותינו, באיזו מדינה נחיה ולאילו ערכים נחנך את ילדינו. זה לא מעניין שם אף אחד – העיקר, שתדעו לברך נכון על עוגת השמרים.

יש שתי דרכים לעזור לנו ולהפוך אותנו לשווי זכויות במדינתנו –בדיוק כפי שזה נהוג בדמוקרטיות תקינות. הדרך הפחות ריאלית היא לחוקק חוק שיכפה על הרבנות הראשית לתת תעודת המרה לאנשים שעברו גיור רפורמי או קונסרבטיבי. מדובר בהליך גיור הרבה פחות דרקוני, הוגן ולא משפיל בהשוואה למה שאנו נאלצים לעבור במסגרת ההליך האורתודוקסי, היחיד שמוכר כיום ע"י הרבנות הראשית.

הדרך השנייה, יותר ריאלית, היא לחוקק את "ברית הזוגיות" בנוסח המלא שלה כך שתאפשר לכלל האזרחים להתחתן במדינתם עם כל אדם ללא קשר לדתו, אמונתו ועדותו. לשם כך דרוש מנהיג עם יושר פוליטי שיעביר את החוק בנוסח מלא ולא יעבוד על הציבור כפי שעשתה "ישראל ביתנו", בניסיון לאפשר רק לחסרי דת, אזרחים שאינם יהודים עפ"י ההלכה, להתחתן. דרוש מנהיג אמיץ שיסלול את הדרך לחוק הזה למרות המכשולים של המפלגות החרדיות וגורמים קיצוניים אחרים במערכת הפוליטית.

אם אחת הדרכים האלו לא תתממש – אצטרך לשבת עם ילדים שלי ולהסביר מדוע אנו מנהלים אורח חיים יהודי, חוגגים חגים ישראלים, משרתים בצה"ל, משלמים מסים אבל לא מתאימים להיות אזרחים שווים במדינתנו. איך מסבירים את האבסורד הזה?

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. ניר :

  יהדות כלאום, לא כדת

  אמנם אני יליד ישראל ועל כן מעולם לא הייתה לי בעיה עם "יהדותי", אבל אני אתאיסט, ללא דת, ולא מעוניין בשום קשר עם איזה מימד דתי בחיי.
  אבל מה לעשות? עדיין לא קיים מושג כזה "יהודי" שאינו יהודי…
  צרפתי/רוסי יכולים להיות צרפתים/רוסים בלי שום התייחסות לדת שלהם. האם זה אפשרי לעם היהודי (במובן הלאומי/תרבותי/הסטורי)? איך מפרידים בין הדת ללאום?
  עוד לא נמצאה הנוסחא לכך. האם יש לך הצעה שתהיה טובה גם לי?

 2. יוני :

  אין הפרדה ביהדות בין לאום ודת ולכן לא ניתן להפריד ביניהם,עצם המחשבה על הפרדה היא דבר שאומץ מהגויים(ותרגעו זאת לא מילת גנאי,גוי זה עם) שמקיימים מסגרות לאומיות תחת אוניברסליות כמו נצרות ואסלאם.

  גם לא צריכה להיות הפרדה,בתכל'ס רוב הדת היא לאומית(רוב החגים הם בעלי מרכיב לאומי חזק מאוד,חנוכה,פסח,כל הצומות למעט כיפור,פורים וכו').

 3. איציק יאפ :

  זה מקומם.

  אני חושב שהרבנות הראשית היא זו שצריכה להוכיח את יהדותה, כי אם לשפוט על פי מעשיה היא רחוקה מהרוח היהודית עוד יותר מאחרוני החילוניים ה"כופרים"…

  אפשר לשלול לה את היהדות?

 4. עמית-ה :

  ככה זה עם גזענות אין לה סוף וגבול.
  וכולם מוצאים את עצמם סובלים מהפליה כזאת או אחרת.

 5. משה עברי :

  "אין הפרדה ביהדות בין לאום ודת ולכן לא ניתן להפריד ביניהם"

  דברי הבל. החיים כאן במציאות המודרנית אינם ואסור שיהיו מוכתבים ע"י חוקי ההלכה הלא נאורים.
  רב היהודים בארץ זו ממילא אינם מקיימים את רוב חוקי ההלכה ולכן כמדינה דמוקרטית יש ליתר את אלו המעוגנים בחוק (חובת נישואים דתיים).

 6. יוני :

  משה,עניתי בדבריי לניר על חוסר ההפרדה בין דת ללאום ביהדות,לא אמרתי דבר על הקשר לחוקי המדינה.

  לגבי דברי הבל,אין ספק שיש לך מומחיות בהם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.