חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יש דיון על חלוקת הפנסיה, הנשים בחוץ

נושאים כלכלה ותקציב ב 26.02.08 6:00

אורית נוקד וחיים אורון הגישו הצעת חוק לחלוקת פנסיה בין בני זוג במקרה גירושין. בהודעה לעיתונות בנושא מגיבה נוקד בחריפות על החלטת ממשלה להקים וועדה שתדון בנושא, ובה אין כלל ייצוג לארגוני הנשים, שהיו מעורבים בניסוח הצעת החוק

‏יום שני י"ט אדר א תשס"ח ‏25 פברואר 2008

הודעה לתקשורת

הממשלה לא מצאה לנכון לתת ייצוג לנשים בוועדה הקובעת חלוקת הפנסיה בין בני זוג

היום (25/5) התקיים דיון בוועדה לקידום מעמד האישה בנושא הצעת החוק "חלוקת פנסיה בין בני זוג" של ח"כ אורית נוקד וח"כ חיים אורון. הצעת החוק קובעת כי הפנסיה, שנצברה על שמו של בן הזוג האחד בתקופת הנישואין, תתחלק בין שני בני הזוג במקרה של גירושין. זאת בניגוד למצב הנוכחי בו בדרך כלל, אישה שהיא עקרת בית נשארת ללא פנסיה לאחר הגירושין.

במהלך הדיון נודע כי הממשלה הקימה צוות בין משרדי בראשות השופט שוחט לדון בנושא חלוקת הפנסיה. הצוות כולל חמישה עשר מומחים כולל שלושה נציגים של משרד האוצר ונציגים של קרנות הפנסיה אך אינה כוללת ולו נציגה אחת של ארגוני הנשים. זאת על אף שנערכה עבודה יסודית בנושא בארגונים אלו ובצוות של נעמ"ת אף מועסק מומחה פנסיה.
בדיון, שנוהל על ידי ח"כ נוקד, הוחלט לקרוא לממשלה לצרף לאלתר את ארגוני הנשים לצוות, זאת על אף שמשרד האוצר התנגד בטוענה, שלעומת צוותי האוצר וקרנות הפנסיה "המקצועיים", ארגוני הנשים הם ארגונים אינטרסנטיים.

ח"כ נוקד: "לא יעלה על הדעת שתקום וועדה הדנה בנושא כה קריטי לנשים בישראל והממשלה לא תמצא לנכון לערב בכך את ארגוני הנשים. חמור עוד יותר שארגוני הנשים נתפסים כארגונים אינטרסנטיים ואילו שיקולי האוצר הם "ממלכתיים".

לפרטים נוספים: עדן קנובסקי 0506230286 דוברת ח"כ אורית נוקד

להצעת החוק ודברי ההסבר לחצו כאן (קובץ RTF). שימו לב לקרדיט בסוף: "הצעת חוק זו היא פרי יוזמה של עמותת ג.ר.נ.י.ת ותנועת נעמת, בסיוע ארגון שתי"ל."

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. אבי לב :

  למעשה, רק אתמול (25/2) בדיון בועדה לקידום מעמד האישה, גילו לראדונה ארגוני הנשים כי לפני תשעה חודשים הוחלט על הקמת הצוות הבין משרדי לנושא.

 2. שושי :

  בהודעה חסר מידע מהותי:
  1. שהקרדיט על הצעת החוק החשובה מגיע לא רק לחה"כ נוקד ואורון, אלא גם ל-12 ח"כ נוספים (עפ"י הקישור הכלול בהודעה).
  2. פירוט הנשים החברות בוועדה. לא כתוב שאין בוועדה נשים, אלא רק שאין בה נציגים של ארגוני נשים.

 3. אבי לב :

  שושי שלום,

  הצעת החוק המצורפת היא הצעת החוק של חיים אורון (ומספרה 2087) שבה אורית נוקד הצטרפה כמציעה. בנוסף, לאורית נוקד ישנה הצעה משלה (ומספרה 2080). בוועדה נידונו שתי ההצעות גם יחד.

 4. קיבוצניק :

  האם יודעים קוראי 'עבודה שחורה' שבמעוז הסוציאליזם וה'חברתיזם' – בקיבוצים – אין חובה של צבירה לפנסיה ותשלום פנסיה לחברים ? על-פי החוק בישראל חובה על המעסיקים להפריש לקרנות-פנסיה על שם השכירים העובדים אצלם. צו-הרחבה עליו חתם שר התמ"ת בינואר השנה, לאחר הסכם בין המעסיקים להסתדרות העובדים החדשה, הרחיב את חובת-ההפרשה לפנסיה גם על עצמאים העובדים בעסקיהם. מי נשאר בחוץ ? הקיבוצניקים ! לגביהם ישנה רק "המלצה" של אגף חברה בתנועה הקיבוצית, ותקנה על-פי חוק האגודות השיתופיות, המחייבת קיבוץ לשלם למי שעוזב אותו (!) מעין 'מענק עזיבה' לא גדול, הכולל כביכול גם "משהו" לפנסיה (ללא כל זיקה אמיתית וישירה לשכר מקובל במשק הישראלי, אלא למה שמכונה 'כללי-העזיבה', המחושבים לפי בסיס שכר פיקטיבי, ו"הסטורי"). מה על חברי-קיבוצים שהגיעו לגיל פרישה מעבודה ? תלוי בקיבוץ שלהם, ברצונם הטוב של חבריו ובעלי-התפקידים בו, ובמצבו הפיננסי: בקיבוץ שבו רוצים ויכולים (בעיקר בכ-80 הקיבוצים שנשארו שיתופיים, מתוך 260) – דואגים למחייתם ולרווחתם של הותיקים. בקיבוץ שמסיבותיו – חשיבותה של איכות-חיי הותיקים פחותה – מודיעים להם שעליהם לדאוג לעצמם (לפעמים אפילו גובים 'מס-קהילה' ו'מס מוניציפאלי' מקיצבת הזיקנה שהםמקבלים מהביטוח הלאומי, ותמורת זה מאפשרים לקשישים לקבל כמה "שירותים בעין" הממומנים מכעין 'רשת-בטחון'…). רק לאחרונה התחילה להתארגן 'סיירת-פנסיה' של כמה חברים ותיקים בקיבוצים + כמה בני-קיבוץ (בהם שכבר אינם חיים בקיבוץ הולדתם, אבל הוריהם קשישים כן), כדי להחיל גם על הקיבוצים את הסדרי-הפנסיה שרוב העובדים במדינת-ישראל כבר זכאים להם מכח החוק ו/או צוי-ההרחבה. לא הגיע הזמן ? ק.

 5. ותיק :

  חברת-הכנסת אורית נורד ניסתה לקדם את ענין הפנסיה לקיבוצניקים שאין להם (לה יש, גם כעורכת-דין שעבדה במקצועה, גם כחברת-כנסת, וגם כחברת קיבוץ די אמיד – שפיים). אלא ש"מנהיגי" התנועה הקיבוצית הודיעו לה שעליה "לעצור", את פעילותה ויזמותיה בענין זה, שאינו לרוחם. מזכירי התנועה הקיבוצית (הפנסיה שלהם אולי כבר מסודרת) לא כל כך מעוניינים שלחברי-הקיבוצים תצטבר על שמם קרן-פנסיה אישית. מדוע ? בולשביזם ? "להחזיק" את חברי-הקיבוצים "קצר" ? מי יסביר ?

 6. נדב פרץ :

  קיבוצניק – עוד אחד מהרעות החולות של ההפרטה.
  הקיבוצים המופרטים מעדיפים להשאיר את עצמם תחת כותרת של קיבוץ, כי זה נותן להם הטבות מצד המדינה. זה לא רק הפנסיה, זה גם מס הכנסה – קיבוץ מופרט משלם מס הכנסה לפי ההכנסה הממוצעת של חבריו, ולא באופן פרוגרסיבי כמו שאר אזרחי ישראל, בגלל שבקיבוץ שיתופי ההכנסה היא אכן ממוצעת.

  למזלי הרב, אני חי בקיבוץ שיתופי שמבמקביל מפריש לי לפנסיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.