חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אומרים לנו שיש מס אחר

מכתב ליולי תמיר: לכי על מצוינות מוסרית

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 5.03.08 6:00

השרה יולי תמיר כתבה לנעמי טלטש כי שביתת המורים הוכיחה את הצורך ברפורמה. בתגובה טוענת נעמי כי הרפורמה המוצעת לא מתמודדת עם הבעיה האמיתית שחסרה למערכת החינוך – מצוינות מוסרית

6.1.08
לכבוד
יולי תמיר, שרת החינוך שלום רב,תודה על תשובתך מיום 31.12.07

קראתי את נוסח ההסכם בין המורים למדינה. הבנתי ממנו שמדובר בשביתת נשק, לכל היותר. הוסכם שם לא להסכים, אם מסכמים אותו ביושר. בינתיים המערכת רותחת, מלמעלה עד למטה, דרך בעיית האולפנים. על פי הבנתי עדיין אין חתימה על הסכם סופי עם היסודיים. [הערת המערכת – הסכם נחתם בפברואר 2008 ראו כאן]

אני מצטערת שאני צריכה לחזור על עצמי: בתור אחת שחרשה בתי ספר לאורכה ולרוחבה של הארץ, ביום בליל ובערפל, במשך 11 שנים, נוסף על עבודה בבתי ספר בירושלים (ליד"ה וחוות הנוער), ברור לי שהרפורמה המדוברת לא תשנה דבר לטובה, במקרה הטוב.

הוספת שעות לשבוע העבודה של המורה היא עניין משני בהשוואה לבעיות הרבה יותר מהותיות, והיא לא תשנה את מעמד המורה. הרי אני, בכבודי ובעצמי "הטרחתי" מורים להגיע לבית הספר לשעות נוספות, נו אז מה? כל המחקרים מראים שהמתאם בין תפוקה לבין שעות עבודה הוא זניח. תפוקה היא פונקציה של עניינים הרבה יותר מהותיים.

כמו כן, נערה הייתי וגם זקנתי וראיתי איך במקביל להוצאת עבודות מן המשרד לגופים חיצוניים, ממשיך החינוך להדרדר. דוגמא מצוינת היא המט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית). מבלי לפגוע במקצועיות האנשים שעובדים שם, צריך מישהו בכל זאת לתהות על פשר המתאם הברור הבא: הדרדרות החינוך בשנים האחרונות מתרחשת במקביל לכך שצמצמו מאוד את האגף לתכניות לימודים, והוציאו עוד ועוד עבודות למט"ח. המתאם הזה שווה בדיקה מדוקדקת.

הדוגמא הזאת קשורה לעובדה, ש"הרפורמות" שמתרוצצות כאן בשנים האחרונות, בכלל ובחינוך בפרט, אינן קשורות לעניינים מהותיים, אלא לדת חדשה של כלכלה ניאו שמרנית. כבר שנים שבשם ה"יעילות" מוציא המשרד עוד ועוד עבודות לכל מיני "קבלנים" ושומו שמיים, המצב רק נהיה יותר רע.

בשם אותה יעילות ובמסוה של אוטונומיה למנהלי בתי ספר, הולכים להפריט כאן עוד חלקים של המערכת. אם עד עכשיו הסתפקו בהפרטת שירותים, מנסים עכשיו להכניס את העיקרון הזה לתוך בית הספר עצמו.

נערה הייתי וגם זקנתי, ואני יכולה להעיד שבמהלך עבודתי במערכת ראיתי איך הסמכויות של המנהלים הולכות ומתרחבות ובמקביל, שומו שמיים, המערכת מדרדרת.

אני עוקבת בדאגה אחרי השתרשות מושג תמים כביכול "מצוינות". רק שבשום מקום לא טורחים להבהיר למה הכוונה, ומעולם לא שמעתי דיבורים על מצוינות מוסרית. אני חוששת שפוליטיקאי בינוני שדואג לעורו יזהר משימוש ב"מצוינות מוסרית" כמו מאש.
אבל מצוינות מוסרית, זה מה שחסר היום למערכת. המצוינות המוסרית תוביל למצוינות בתחומים אחרים, ותתווה ממילא את קווי הרפורמה החינוכית.

לשם כך נחוצה הנהגה מתאימה, וציפיתי ממך וממפלגת העבודה לסוג כזה של הנהגה, זהו הצידוק היחידי לקיומכם.

נעמי טלטש

נערך על ידי טל
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. מוטי - לגבי הערת המערכת (הסכם כביכול) :

    הקישור הנ"ל הינו להסכם בנושא פיצוי על שחיקה לשנים 2002-2007. אין זה הסכם, לא זמני ולא סופי, הנוגע לרפורמה במערכת החינוך – אליה מתכוונת המחברת.

    הסכם שכזה היה אמור להחתם עד 15 בדצמבר 2007. עד היום עוד אין הסכם סופי, ונראה לי שלא יהיה עד סוף שנת הלימודים, אחרי שינסו לצרף מספיק מורים ובתי ספר להסכם רפורמה לא חתום!

    במקום לסיים כבר את המשא ומתן, לוחצים על המורים (דוגמת אשתי) להצטרף ל"רפורמה הבלתי גמורה".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.