חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אומרים לנו שיש מס אחר

עמי אילון על הבטחות, שדרות ו… אופיר פינס

נושאים פוליטי ב 24.02.08 6:07

הראל לייבוביץ', חבר "עבודה שחורה" וחבר מפלגת העבודה, סוקר את המפגש של השר עמי אילון עם חוג חיפה של מפלגת העבודה

עיקרי הדברים

ביום רביעי, ה-20 לפברואר התקיים מפגש של חוג חיפה של מפלגת העבודה עם השר עמי אילון.
בתשובה לביקורת ושאלות מהקהל אילון מנה את הטעמים להישארות המפלגה בממשלה והסביר גם את הקשיים הפוליטיים
בתסריט יציאה לאופוזיציה. בנושא הביטחוני אמר אילון כי יש לומר לתושבי שדרות את האמת הקשה וכי על המדינה לשפר את מצבם בסיוע כלכלי וסוציאלי. לבסוף האשים אילון את אופיר פינס בכך שהוא שוקל לחבור למפלגת הירוקים (יכולנו לעשות מזה כותרת ראשית אבל אנחנו לא כמו העיתונים הצהובים הרגילים…).

ומכאן – הדיווח של הראל:

כ-40 חברים הגיעו למפגש, להוטים לשמוע הסברים ולהוציא את אשר על ליבם, לא מעט חברים דיברו ובשורה התחתונה, בין אם ההוא הלין על נושא חינוך והאחר על נושאים מדיניים וביטחוניים, הרי שאפשר לסכם זאת כך: מילים לחוד ומעשים לחוד. רוב החברים הביעו בפניו של השר איילון את אכזבתם מהמפלגה, ואישית ממנו. "רציתי שתהיה רפורמטור", אמר אחד הנוכחים, בלהט וברגש. "צריכים מנהיג!" אמרו נוספים. אילון שמע את הדברים, רשם אותם עד אחרון השואלים. היו לא מעט שאלות וטענות מעניינות מאוד שחיכיתי לשמוע תשובה עליהן, אך אתם יודעים איך זה – "מפאת חוסר הזמן…" אפילו לא נגענו בהם. אז מה כן למדתי מהמפגש עם עמי אילון?

למה המפלגה נשארת בממשלה?

אילון מנה 4 סיבות מדוע בעיניו מפלגת העבודה צריכה להישאר, ונשארת, בממשלה:
א. התהליך המדיני – "שנת 2008 היא הזדמנות שיש לנצל אותה", אמר. אילון אומר כי אם ישראל תלך לבחירות עכשיו, היא תיכנס לסחרור פוליטי עמוק וכל התהליך המדיני יתרסק. לכן, יש להישאר בממשלה ולמצות את התהליך המדיני – לדבוק בו, להמריץ אותו ולשכנע את הציבור בחשיבותו.
ב. המצב הביטחוני – כל הבעייתיות הביטחונית ההולכת וגועשת בעזה.
ג. המצע הכלכלי-חברתי – אילון אמר שלמפלגה יש דרך חברתית כלכלית נכונה וטובה, אבל "לא עשינו בזה עדיין דבר!". לכן, נשארים בממשלה כדי לעשות במישור הזה.
ד. כל נושא בתי המשפט.

אילון אמר כי צריכים להיות זהירים: יש למפלגת העבודה 19 מנדטים, רק לפני עשור היו לה 44. לדבריו "לא בטוח אם כשהעבודה תפרוש, הממשלה באמת תיפול". נוכח המציאות הפוליטית הזו, להערכתו מפלגת העבודה תשפיע יותר מתוך הממשלה ולא מהאופוזיציה. "חייבים לרדת לקרקע – להבין את המציאות הפוליטית" אמר, וביקש – סבלנות. אילון דיבר על כך שאולי מדובר בתהליך ארוך שמתקדם באיטיות, אך בסוף אנשים ישתכנעו ואם המפלגה תצליח להשיג את 4 הדברים שהיא שמה לה למטרה – אז גם התמיכה הציבורית במפלגה תצמח.

למה המפלגה לא יוצאת לאופוזיציה?

אילון התוודה ואמר כי הוא לא יכול להציב תנאים. הוא לא מסוגל לאיים על אהוד ברק ולהציב אולטימטום כלשהו על מנת להוציא את המפלגה אל ספסלי האופוזיציה. ברק לא ייצא מהממשלה, לדברי אילון, כיוון שאינו חבר כנסת, ולכן לא יוכל להיות יו"ר האופוזיציה. אילון סיפר כי הודיע לברק, כי במקרה כזה הוא מתכוון להתמודד על תפקיד יו"ר האופוזיציה, ולא ייתן לברק "למנות את בנימין בן-אליעזר" לתפקיד.

רכילות מפלגתית

אילון הזכיר במפגש את אופיר פינס. הוא סיפר כי הסיבה שלא הסכים להבטיח לפינס כי ידרוש את פרישת העבודה מן הממשלה עם פרסום דו"ח וינוגרד מבלי לבחון אותו היתה משתי סיבות: הרצון להתייחס לנוסחו ופרטיו של הדו"ח ולהקשר: המצב הבטחוני והמדיני, כפי שעשה ברק בסופו של דבר בניגוד להבטחתו המפורשת, והותיר את פינס במצב מביך. עוד הוסיף כי פינס עשה טעות כשהשקיע את כל סדר יומו בדגל של וינוגרד. אילון סיפר בסוף המפגש כי לדעתו/ידיעתו, אופיר פינס שוקל לפרוש ממפלגת העבודה ולהצטרף לירוקים.

המצב בשדרות

בנושא שדרות דיבר אילון בכנות ואמר שהממשלה צריכה להגיד את האמת לתושבי שדרות, והיא – שהמציאות הזו תימשך. אילון אמר כי למרות זאת, המדינה כמדינה צריכה ויכולה לעשות יותר למען תושבי העיר מוכת הקסאמים. "ישנם 75 ילדים עם אבחנות פוסט טראומה שמחכים לטיפול רק בגלל שחסר עובד סוציאלי", סיפר אילון שביקר בשדרות ביום חמישי האחרון. לדבריו המדינה צריכה לפטור ממיסים עסקים קטנים בשדרות, להביא יותר עובדים סוציאליים לעיר, להוסיף שכר לעובד סוציאלי בשדרות , להוסיף מורים, אחיות. זה מה שהעיר הזו צריכה מהמדינה, אמר אילון. "הם שם בשבילנו, והמדינה צריכה להיות שם בשבילם".

עזה והגדה

אילון אמר כי "כוח רב לאומי חייב להיות חלק מכל הסדר מדיני עתידי". אילון תקף את שר הביטחון, אהוד ברק, וסיפר כי מאז נפלה החומה במעבר רפיח בין עזה למצרים, דבר שיצר מציאות חדשה לגמרי, לא התקיים שום דיון בנושא בקבינט הביטחוני, זאת לטענתו, כי שר הביטחון לא מעוניין בדיון בנושא. אילון אמר כי הוא מתנגד להקלות במחסומים שקיימים בין שטח פלסטיני לשטח ישראלי. אך לדבריו יש להקל במחסומים שבין שטח פלסטיני לשטח פלסטיני.

התרשמות אישית

בסך הכול, עמי אילון הרוויח אצלי הערב כמה נקודות חיוביות. מצאתי שבחלק מהנושאים אני די באותו ראש איתו. התאכזבתי שלא השיב לשאלות מעניינות, אם זה באשר למצב החינוך ואם לגבי העובדה שפקידי האוצר מנהלים את החינוך ואת הממשלה ולא כפי שצריך להיות, בדיוק ההיפך. הגעתי למפגש כשאני בצד המתנגד לאילון, ואני מודה שהמפגש איתו פנים אל פנים קירב אותי (בינתיים רק במעט) לעבר תומכיו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

12 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  בניגוד לחונטת הגנרלים : עמי אילון, מתן וילנאי, פואד, ואהוד ברק ח"כ אופיר פינס הוכיח כי הוא איש עקרונות הנלחם בסיאוב ובשחיתות. הם מזגזגים ומגמגמים את עצמם לדעת. התנהלותם נלעגת ובזויה.הם אינם מממלאים את תפקידם
  הציבורי אלא מנצלים אותו לתועלתם האשית ולניפוח האגו שלהם.
  אופיר פינס התפטר מהממשלה ומוכן אפילו לנטוש את ספינת הדגל ( מפלגת העבודה) לטובת שינוי המצב החברתי כלכלי ומדיני של אזרחי מדינת ישראל. ההדלפה המכוונת של עמי איילון רק מועילה לאופיר פינס. הוא יזכה לקבל את קולותיהם של רבים ממצביעי העבודה שנקעה נפשם מחונטת הגנרלים המסואבת.

 2. נדב פרץ :

  מתי בדיוק הוכיח ח"כ פינס שהוא 'איש עקרונות הנלחם בסיאוב ובשחיתות', שלא על ידי הודעות לעיתונות? התפטרותו (המבורכת, לטעמי) מהממשלה לא הייתה קשורה לסיאוב ושחיתות דווקא. ולמעט מקרה זה, לא זכור לי שח"כ פינס עשה איזשהו מעשה שהוכיח שהוא איש עקרונות (שוב, למעט הודעות לעיתונות)

 3. דודו מגן :

  להראל היקר שלום,
  ראשית – אני שמח שהשר אילון הרוויח אצלך נקודות זכות.

  אבקש לחדד שתי נקודות שהועלו במפגש ומשום מה הוצגו בצורה מאוד מסוימת על ידך:

  1. לגבי אופיר פינס והירוקים – בתור אחד שגם שמע את הדברים, לא נאמר כי אופיר פינס שוקל להצטרף לירוקים, אלא כי "יש שמועה שהוא קיבל פניה להצטרף אליהם".
  גם אני מקבל פניות להצטרף למפלגות כאלה ואחרות, ושמועות רוחשות תדיר בפוליטיקה. אל תכתוב שמועה כאמת, גם אם הגיעה לאוזניך.

  2. השר אילון רשם את הדברים והתייחס לכל דבר ודבר (שהיה רלבנטי לנושא המפגש).
  בתור בוגר 2 מפגשים של "חוג חיפה" הייתי מצפה מהראל שידע כי לא ניתן להתייחס לכולם – וכן, כולנו רוצים לחזור הביתה לפני השעה 2 בלילה. גם השר אילון.

 4. הראל לייבוביץ :

  דודו,
  מובן שאי אפשר לענות על כול השאלות. פשוט הבעתי אכזבה על כך שלא הספקנו להגיע לנקודות שציינתי שמאוד עניינו אותי.

 5. אריה גור :

  כאחד שעוקב בדבקות אחרי המפגשים עם עמי אילון (לעיתים גם בעל כורחי בגלל בת זוגתי – אבל זה סיפור אחר…) אני מופתע מהפרסום של הראל.
  הראל נגע רק בסנסציה במקום לתאר בהרחבה ולעומק את הדיאלוג הכנה והאמיתי (לעיתים גם כואב) שהתחולל לבין עמי אילון לבין משתתפי המפגש. במפגש זה וכמו גם במפגשים קודמים התרשמתי שעמי אילון הוא מנהיג שאומר את מה שהוא חושב ולא את מה שמצפים לשמוע ממנו. עמי אילון לא מהסס לומר דברים קשים גם לגרעין הנלהב של תומכיו ואינו מצפה למצוא חן – מה שגרם לו למשל "לאבד" את תמיכתו של אופיר פינס. לאחר שראיתי ושמעתי אותו במספר מפגשים, הוא נתפס בעיני כאדם חזק עם חוט שידרה יציב ובאותה עת מאוד צנוע ומישיר מבט. אין לי ספק שמדובר בפוליטיקאי מזן אחר …

 6. הראל לייבוביץ :

  אריה, אני גם התרשמתי מאוד לטובה מעמי איילון במפגש, ואני לא חושב שתמצא בדברים שלי איזשהו פן שלילי בדברים שאמר. להיפך, הדגשתי ואמרתי שמצאתי שהוא דוגל בדרכים במישור הביטחוני והמדיני בעיקר, שהם בדיוק כטעמי.

 7. דודו מגן :

  לאריה גור – אתה מתכוון "סנסציה" – מכיוון שלא היה ולא נברא…כפי שכבר הסברתי.

 8. יהושע בן משה :

  נקודה אחת שלא הובלטה בדיווח, היא קיומם של חוגים בכל מיני סניפים של המפלגה, ומספקים לחברים הזדמנות לקיים דו-שיח בינם לבין עצמם,ומול ההנהגה.
  יתכן שיש מקום ליתר שיתוף פעולה בין החוגים,ולהקמת אתר אשר ישקף את פעילותם.
  http://jugranana.blogli.co.il/

 9. איתי :

  יהושע הצעה מצוינת. ולאור הסיפורים עם עיתון העבודה מחד ועם היעדר אתר מפלגה מאידך – השאלה מה עדיף לדעתך, אתר "בבעלות" החוגים או אתר בבעלות המפלגה?

 10. יהושע בן משה :

  בבעלות החוגים כמובן.ומצפה לתשובות ממפעילי החוגים.

 11. כיצד בונים מפלגה סוציאל דמוקרטית? :

  […] של אהוד ברק המייצג סדר עדיפויות שונה, וחלקם פשוט בגלל כמות האכזבות מתפקודה של המפלגה ושל הממשלה הנוכחית. אל כל אלה […]

 12. החוק למניעת הסתננות של מתן וילנאי - עכשיו אירוע מחאה :

  […] פינס ומתן וילנאי – נכון לעכשיו חברים באותה סיעה (אנחנו הבאנו את הסקופ), מקדמים שתי הצעות מנוגדות לחלוטין, ובמפלגה עצמה מעולם […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.