חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפנייה שמאלה של מפלגת העבודה – אחיזת עיניים

נושאים דעות, פוליטי ב 31.10.10 6:06

דניאל גיגי, פעיל בקדימה, בוחן את הנסיון של מנהיגי מפלגת העבודה להקרין חזות סוציאל דמוקרטית – ואינו מתרשם.

הפורשים לקדימה, טלו קורה מבין עיניכם

דקל-דוד עוזר, מתומכיה של שלי יחימוביץ', מסכים עם ביקורתו של דניאל גיגי על ראשי מפלגת העבודה - אך טוען כי מי שפרש ממנה לקדימה אינו טוב מהם

לקריאה נוספת

מפלגת העבודה קרסה בסקרים לרמה כל כך נמוכה, שנראית גם לאוהדיה ופעיליה בלתי הפיכה, כאשר הגורם המרכזי לטענה זאת היא שלמפלגה יש מספר פעילים ותומכים כל כך נמוך, שלא ניתן יהיה לגייס אפילו כוחות כדי לשקם אותה. בשבועות האחרונים אנו עדים למאמץ לשנות את המצב הזה, כאשר מפלגת העבודה מקיימת שורה של כנסים, שאליהם מוזמנים מתפקדים ולא מתפקדים של המפלגה, כדי לשמוע את מנהיגי המפלגה מדברים על תהליך של שיקום, ועל שינוי בתוך המפלגה. במפגשים אלה בולט בעיקר הפער הגדול בין מה שמפלגת העבודה רוצה וצריכה הייתה להיות על פי ראייתם של הפעילים בה, לבין מה שהיא בפועל בגלל גחמות של מנהיגיה. בעוד פעילי השטח של המפלגה, רוצים לבנות מפלגה סוציאל-דמוקרטית בדמותה של מייסדיה, המפלגה בפועל הפכה למפלגה ניאו ליברלית ניצית בדמותו של ברק, ובדמותם של מנהיגי התנועה, שיושבים בממשלה ותומכים בשורה של גזרות שמוטלות על הציבור.

פער זה הוא שהוביל לנטישה ההמונית של מפלגת העבודה מלכתחילה, ולכן  היום רואים שמנהיגיה של מפלגת העבודה, בצורה צינית קרה, מנסים לשדר כאילו הם חוזרים למסורת החברתית כלכלית של מפלגת העבודה, כשבפועל הם חלק ממשלה, שפגועת בחלשים, מרחיבה את הפערים, ומרחיקה גם את השלום. בעוד מנהיגי המפלגה מגנים את המדיניות החברתית של הממשלה בכל הזדמנות, הם ממשיכים, בסתירה מוחלטת לדבריהם, לתמוך בממשלה ולהצביע בעד גזרות קשות, שמטילה ממשלת ביבי על ציבור בוחריה. הניסיון הזה של מנהיגי מפלגת העבודה לדבר בשני קולות, כאשר מצד אחד הם מנגחים את הממשלה בכל הזדמנות, ומצד שני הם חלק מהממשלה, היא מדיניות מבזה, שממשיכה רק לדרדר את המפלגה.

מעבר לנטישה של הערכים החברתיים ולצביעות הזאת של החברים בממשלה, מפלגת העבודה גם משתמשת בציניות בנושא החברתי, כאשר היא משתמשת בחלק ממנהיגיה שמזוהים עם עשייה חברתית כמגן האנושי למנהיגים בממשלה, שזנחו את האידיאולוגיה. לא מדובר על אנשים שהם נאמני ברק, כמו עינת ווילף ואבישי ברוורמן, שמעזים, בחוצפה, לבוא לכנס כנגד המלגות לחרדים, ובאותו יום נמנעים מלהצביע כנגד החוק, אלא לחברי כנסת שלא מזוהים עם ההנהגה, אך עדיין מסרבים לקחת אחריות ולפעול כדי לשנות המפלגה.

שלי יחימוביץ היא דוגמה לחברת כנסת, שהצליחה באמצעות הכוח המוגבל שלה להשיג הישגים לא מעטים בחקיקה, אך למרבה הצער לא עשתה שום דבר משמעותי כדי לתקן את דרכה של מפלגתה. יחימוביץ סירבה לפרוש מהממשלה כאשר הייתה עוד אפשרות לכופף את ידו של ברק ולהציל את המפלגה, וגם היום היא משמשת מעין "אפוד המגן", שמגן על השרים וחברי הכנסת של העבודה, מפני פעילי ותומכי המפלגה, שדורשים יציאה מיידית מהממשלה. חברי המפלגה צריכים לשאול את עצמם מדוע יחימוביץ, שנלחמת כל הזמן בהשלכות התקציב בחרה לא להתנגד לתקציב, ומדוע היא, שאמורה להיות סמל לצדק ויושר, לא דוחפת בכל כוחה ליציאה מהירה מהממשלה. דניאל בן סימון, גם הוא דוגמה לחבר כנסת מהעבודה, שיכול היה להוביל מהפכה חברתית, אך בחר במקום זאת להיכנע ללחצי המפלגה. אתמול שמענו את בן סימון מעל הכנסת, מגנה את התקציב הנוכחי ואת הפגיעה שלו בחברה, ובאותו היום, כאשר המצלמות התרחקו ממנו, גילינו, שהוא ולא אחר, בחר לתמוך בתקציב.

התנהלות קלוקלת זאת של המנהיגים, שנחשבים ליותר אידיאולוגים במפלגת העבודה, מעידה על כך שהפער בין הרצון של התומכים והפעילים של המפלגה לבנות מפלגה אידיאולוגית חברתית, המבוססת על ערכים של אבות המפלגה, לבין ההתנהלות של מנהיגי מפלגת העבודה, הוא עדיין מאוד גדול, ולכן צפוי שהמפלגה רק תמשיך בהתרסקותה.

למען גילוי נאות, הכותב הוא פעיל לשעבר במפלגת העבודה, והיום פעיל בקדימה

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

12 תגובות

 1. הפורשים לקדימה, טלו קורה מבין עיניכם :

  […] עוזר, מתומכיה של שלי יחימוביץ', מסכים עם ביקורתו של דניאל גיגי על ראשי מפלגת העבודה – אך טוען כי מי שפרש ממנה לקדימה […]

 2. ק. טוכולסקי :

  המצב של העבודה בקנטים זה נכון, אבל אי אפשר לומר שמצבה של הס"ד הישראלית טוב יותר בקדימה.
  קדימה היא גלגלוה הנוכחי של המפלגה הליבראלית, אריק שרון איחד בין הליבראלים וחרות ב-1973 ופירק את החבילה ב-2005, הליכוד הוא חרות, קדימה היא הליבראלים, לא ממש מפלגה ס"ד.
  מי הם אבירי הס"ד בקדימה? שי חרמש, נציג יבואני התאילנדים? זאב בוים? גדעון עזרא? או אורית זוארץ שהיא ליבראלית ופמיניסטית ובהחלט חברת כנסת רצינית ופעילה אבל לא ס"ד. מרינה סולודקין? גם היא מחוקקת רצינית בעלת מודעות חברתית האם היא מייצגת את הס"ד בקדימה? בכל מקרה שתיהןם בטלות בשישים.

  המצב בעבודה גרוע, גרוע מאוד אבל לא באמצעות השחלת ס"ד בודד לרשימת קדימה יושג השינוי. אנחנו צריכים מפלגה משלנו אחרת קדימה שכרגע היא גרועה מהעבודה תהיה מקבילת עבודה, מפלגה שמשרתת את ההון עם עלה תאנה ס"ד אחד לקישוט ערוותה.

 3. יוני :

  גם לאבו וילן ממרצ לא חסר בתחום ייבוא התאלינדים.

 4. לקסי :

  אחת ההצלחות של הימין הישראלי היא חידוש הטריז בין הפועלים לאיכרים.
  חבל שאנחנו, כאן בעבודה שחורה, הולמים בטריז, תוקעים אותו חזק יותר, מעמיקים ומרחיבים את הפער המיותר הזה.

 5. ק. טוכולסקי :

  יוני אתה צודק לא חסר לאבו וילן אבל הוא לא ומי שכן מטעם מרצ בכנסת כולם סוציאליסטים/ס"ד ואילו בקדימה אין ולו אחד.

 6. דקל-דוד עוזר :

  העובדים הזרים - קרש ההצלה של המדינה

  לפני שעבדו העובדים הזרים בחקלאות הישראלית, השוק נשלט על ידי פועלים פלשטינאים.
  מדובר בשוק של אנשים שהחברה בישראל לא רוכשת להם מידה של כבוד (בחוסר צדק משווע לתיקון) וזוהי עבודה שמתאימה לעובדים זמניים במשרה מלאה (בדומה אגב לעגלות בארצות הברית).
  העובדים התאילנדים תרמו לכלכלה בישראל הרבה מאוד, והפסול היחיד בעניין שלהם הם סוחרי העבדים, שעדיין מתפקדים בשוק במסיכות אחרות כגון "נותני שירותים וחברות כח אדם".

  אני מציע לכל מי שרץ לברבר על עובדים זרים לחקלאות ומציע במקום פתרונות כלכליים שייצא מהבועה שהוא חי בה.

 7. ק. טוכולסקי :

  דקל כשלא מבינים כלום במשהו עדיף לשתוק. כנס לאתר של הלמ"ס קרא את נתוני המשרות ותראה שיש הלימה מוחלטת בין הירידה במספר העובדים הישראלים והעלייה במספר העובדים הזרים ולהיפך.

  התאילנדים כמו בגדול 98% מהעובדים הזרים בעולם הם כוח עבודה זר, לא מודע לזכויות שלו וקל לניצול. הם תרמו למעסיקיהם ולסוחרים שלהם הרבה מאוד אבל עצם קיומם (יש כמה סייגים לנושא בכמה אזורים נידחים) תורם לאבטלה ולפיגור של ענפים עתירי עובדים זרים מבחינת מיכון וטכנולוגיה חקלאית.

 8. דקל-דוד עוזר :

  ק. אני לא יכול להשיב לך, כי אני יודע שדעתך זהה לשלי בנושא הזה, כו שהדעות שלנו ייפגשו בנושאים של מים ודיור וכל כך הרבה נושאים אחרים.

  אגב, לפני כשבועיים העלית רעיון – שממשלת ישראל תקבע כיעד ממשלתי שמדינת ישראל תהיה הראשונה בעולם בתחום פיתוח חקלאות מדברית והשירותים הנדרשים לכך (הובלה וטיהור מים) – מה אתה חושב על זה?

 9. ק. טוכולסקי :

  השקעה ממשלתית בפיתוח חקלאי תמיד מבורכת. מה שכן כמה שאני יודע ישראל מובילה גם כך בחקלאות מדברית (שימוש במים מליחים, שינוע תוצרת חקלאית). מיכון החקלאות במדבר כתחליף ליבוא עובדים לאזורים מעוטי אוכלוסין צריך עוד להעשות.

  נשאלת גם השאלה, איפה חקלאות לאיזה צורך ובאיזה מחיר. צריך להשקיע הרבה בחקלאות בישראל ולא רק באזואר המדבר, למשל: ישראל מייבאת כמעט 40% משמן הזית שנצרך בשוק המקומי. לא ברור למה, הרי לך ענף שצורך מעט מים וגם מי קולחין, שעמיד לרוב המחלות הקיימות ולא צריך המון ריסוסים בחומרי הדברה שיש מיכון למסיק שלו.

  לא חסר במה להשקיע בחקלאות כאן.

 10. לקסי :

  מיכון החקלאות במדבר??

  לק. טוכולסקי (9)

  האם ידוע לך על חידושים?
  הענף העיקרי במושבי הערבה הוא ירקות ליצוא.
  פלפלים;
  עגבניות;
  מלונים;
  האם יש אסיף ממוכן שלהם?

  ממה שאני רואה, יש נטיעה מוגברת של זיתים, גם בעל וגם על קולחין, אולם למיטב ידיעתי גם המסיק המכני עדיין לא יצא מהחיתולים למרות שהוא – כרונולוגית – קשיש.

 11. ק. טוכולסקי :

  כבר לא זוכרים את זה אבל המדבר זה לא רק הערבה
  יכול להיות שלא צריך לגדל פלפלים בערבה
  המסיק המכני מתקדם, אבל הקטע הוא מה הלאה.
  דרך אגב, הערבה לא משפיע על מגמות אבטלה אז שם הבעיה של התאילנדים זניחה עד לא קיימת.

  בחקלאות ומיכון אפשר להשקיע גם בצפון ובמרכז
  ולקסי אתה יכול יותר מכולנו לתרום לדיון בנושא

 12. דקל-דוד עוזר :

  חקלאות במרכז אינה יתרון אסטרטגי

  אם ישראל מומחית עולמית בטכנולוגיות מים וחקלאות מדברית (וחקלאות בכלל) היא מחזיקה ביתרון אסטרטגי שהעולם הערבי זקוק לו, כי יותר משחסר לערבים אדמה (לא חסר להם בכלל) חסר להם הknow how איך להשמיש אותה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.