חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התו החברתי של מכון התקנים – המשך מעקב

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 24.02.08 6:02

אחרי תגובתו של ד"ר נצן איל, חוזרת הגר שקד ופונה אליו שנית עם מספר הבהרות ושאלות

שלום ד"ר נצן איל,
תודה על תשובתך המהירה.

בהמשך למכתב ולקובץ שצירפת, ברצוני להעלות מספר הערות והסתייגויות:

1.  אם תקרא שוב את מכתבי, בוודאי תשים לב שאיני נציגה של עמותת "במעגלי צדק" ואין לי כל קשר אליה. מכתבי נשלח אליך בשם קבוצת "עבודה שחורה – פועלים למען מדינת רווחה". מידע על הקבוצה, פועלנו ומטרותינו תוכל לקרוא כאן.

2. באתר מכון התקנים צוין במפורש שזו הצעה לתקן. בתחתית הדף ישנו קישור לתגובות לתקן עם כתובת דוא"ל של עובדת המכון. אנו, כאזרחים, ממלאים את המצופה מאיתנו ומעירים הערות בונות.

3. למען הסר ספק, איננו סבורים שנושא זכויות העובדים צריך להיות הקריטריון היחיד למתן תו תקן חברתי. במיוחד אנו מברכים אתכם על השילוב בין נושא זה ובין אחריות לאיכות הסביבה באותו תו תקן. עם זאת, בדף בחינת הקריטריונים של מכון התקנים למתן תו חברתי, הקריטריון של עמידה בחוקי זכויות עובדים לא קיים. אנו רואים בחומרה את האפשרות שמכון התקנים, הכפוף למשרד התמ"ת, ייתן ידו לתופעה הרווחת מדי במקומותינו של מעסיקים העושקים את עובדיהם מצד אחד, אך תורמים לקהילה בכסף לכפרת חטאיהם, או גרוע מכך – בעידוד העובדים לתרום מזמנם למבצעי התנדבות מתוקשרת.

4. קראנו לעומק באתרכם את הקטע ששלחת בקובץ (אגב, לא צריך לקנות את התקן בכסף. הוא מופיע בקובץ PDF), וברצוני להתייחס למספר דברים עקרוניים: במסמך אותו צרפת לא כתוב בשום סעיף שתו התקן החברתי יינתן בכפוף לקיום חוקי זכויות עובד. המילה "חוק" מוזכרת בטקסט רק פעם אחת, בהקשר לנוהלי בטיחות, וחבל. זכויות עובד, כפי שקובע החוק, אינן פתוחות למשא ומתן, אלא הם חובת מעסיק. אם ברצונכם לעודד יחסי עובד-מעביד תקינים ואת אכיפת חוקי העבודה בישראל, מן הראוי שהחוק יופיע בו כלשונו. לאור השכיחות הגבוהה של הפרות חוק בתחום זה (לעתים קרובות כאשר העובדים עצמם אינם מודעים להפרת זכויות המגיעות להם על פי חוק), מן הראוי לדעתנו שהתקן יכלול גם התייחסות ברורה לנושא זה.

דוגמאות בולטות:

א. במסמך המצורף מדובר על "נורמות העסקה". שאלתי:  מי קובע נורמות אלה, ומדוע להסתפק בנורמות כאשר קיימים חוקים ברורים בנושא?

ב. במסמך נכתב כי "רמת ההשתכרות תאפשר לעובדים קיום בכבוד", אך לא מוזכר ולו במילה חוק שכר מינימום, וחובת המעסיק לעמוד בו.

ג. המסמך מתייחס ל"שקיפות שתאפשר לעובדים לדעת כיצד מתקבלות החלטות" וכן ל"אפשרות לעובדים להתבטא".ושוב אני שואלת: מדוע להסתפק בנורמות כאשר החוק מגדיר במפורש את זכויות העובדים ואת הזכות להתאגד? התופעה (או הנורמה) שהתקבעה בשנים האחרונות ע"י בעלי עסקים רבים בישראל, היא מניעת התאגדות עובדים (דוגמה לתופעה תוכל לראות באגרסיביות בה נהגו בעלי רשת "קופי טו-גו", שאיימו בהגשת תביעת דיבה כנגד מלצריות הקפה שהתאגדו).

ד. המסמך מזכיר העדפת "קבלני משנה, הפועלים מתוך נורמות גבוהות של העסקת עובדים".במצב הנתון, בו מרבית חברות כוח האדם וקבלני השירותים פועלים עפ"י נורמות נמוכות מאוד ופסולות, האם תסתפקו במתן אישור למי שאינו עומד בתנאי החוק, אך הנורמות שלו קצת יותר גבוהות?

ה. איננו רומזים חלילה שהתו שלכם הוא חיקוי של התו של "במעגלי צדק", אך זוהי עובדה ש"התו החברתי" הוא "מותג" שנעשה בו שימוש לראשונה ע"י עמותה זו. הבחירה להשתמש בשם זהה למותג מוכר היא שלכם ובאחריותכם, והיא תגרום מן הסתם לרבים לחשוב בטעות שאתם מאמצים אל חיקכם הממלכתי יוזמה אזרחית-ציבורית. קראו לדוגמה כאן את דעת הרב נרדי גרין.

אשמח לעמוד איתך בקשר,

הגר שקד,
עורכת אתר "עבודה שחורה"

נערך על ידי יובל רובוביץ'
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. לקסי :

  ובאותו ענין…
  קבלו מכתב ששלחב ד"ר שרית עוקד מערד למנהל מכון התקנים.
  איני יודע אם ד"ר עוקד קיבלה תשובה למכתבה.

  שלום למר דורון טמיר
  מנכ"ל מכון התקנים
  א.נ.
  קראתי באתרכם, כי הענקתם את תו-הזהב לשנת 2007 לקבוצת מפעלים של רותם-אמפרט.
  קראתי גם בתקשורת, את הדברים הבאים:
  מפעלי רותם-אמפרט-צין
  35% מהזיהום מסך זיהום החלקיקים התעשייתי
  מפעלי רותם-אמפרט הם המזהמים התעשייתיים הגדולים בישראל.
  אודה לכבודך אם תיישב לי את הסתירות
  בכבוד רב
  ד"ר שרית עוקד
  ערד

 2. התו החברתי של מכון התקנים - מבט נוסף :

  […] מתחנו כאן ביקורת על התו החברתי של מכון התקנים. הביקורת התמקדה בנושא […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.