חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 3

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 29.10.10 5:00

מבחר תכנים שהתפרסמו בשבוע החולף ועשויים לעניין את קוראי עבודה-שחורה

ליקט וערך: נגה תדמור.

** מאמר מעורר מחשבה על מגמה מדאיגה של מעקב אחרי הפרט וחדירה לרשותו הפרטית, בעקבות מדינות שונות, האפנה מתפשטת גם לישראל . ובעוד אנחנו חוששים לעורנו, בחלונות הגבוהים הדמוקרטיה עוברת חוק הסדרים משלה. כמו במקרה של ההתגוששות על  תפקיד יו"ר ועדת הכלכלה כאן, והצעת חוק להגביל את החלטות בג"צ בעניינים תקציביים.

ויש בצנרת, הצ"ח להקים ועדה כלכלית סודית לעניינים רגישים.

** באתר כוח לעובדים נפתחה במה רעיונית חדשה. ועמי וטורי, ממייסדי כוח לעובדים, כותב שם על הזדמנות חדשה לשמאל. ברשימה, פורסמה במקורה ב"העוקץ", הוא מבקר את האידיאליזציה של העבר במדינה, מזכיר כי השמאל בארץ הוא שמאל ליברלי, שלא נולד מתוך מצוקותיהם של בני מעמד העובדים, וטוען שהדרך הנכונה היא עבודת ועדי עובדים ומאבקי עובדים

**  פרופסורים לכימיה יוצאים נגד התוכנית להוראת המדעים בחט"ב, במילים חריפות, ורואים בה דוגמא לשיטת ישראבלוף. ויש מי ששואל  מה לומדים מהמדיה על מדע. המטרה ראויה – המצוינות, אבל האם מטרות אחרות של החינוך נבחנות באותה התלהבות?  יש מי שרוצה לראות בידיעות על שיפור במיצ"ב תחילת מגמה, אך הן מגיעות שוב עם הנתונים על הפערים המתמידים, תלויי גורמים חברתיים כלכליים.

והאם אפשר לתלות תקוות בהעברת המכללות להוראה למועצה להשכלה גבוהה?

**  הרשימה כלכלה פוליטית בשלטון המקומי דנה בנושא חברות עירוניות ואיגודי ערים, וקישרן לפיתוח אורבאני וצורת שיתוף הפעולה עם הסקטור העסקי.

—  פנית רשויות מקומיות לועדת הפנים והסביבה הביאה לדיון על מחסור במבני ציבור בשכונות חדשות. לקראת דיון זה פרסם מרכז המחקר והמידע בכנסת מחקר ממנו מתברר שאין תקציב למבני ציבור בשכונות חדשות. וכך למשל נמצא שעיקר המחסור  הוא בתחום החינוך, ובעיקר בגני ילדים מתחת לגיל גן חובה. בדיבורים על יציאה לעבודה של אמהות, לעומת זאת, אין מחסור.

במקום אחר: בעוד שכידוע אין נוסחת פלא להצלחה, כרמיאל בצרות, ואילו מצד אחר השמיים הם הגבול: תכנון העתיד כבר החל.

**  ברשימה המשפט ככלי חברתי, מוצב רף גבוה, ולא תמיד מקובל למטרות המשפט לפיו, מערכת משפט, מעבר לתפקידה המסורתי כפותרת סכסוכים וכאחראית לשימור הצדק בחברה, ראוי כי תהווה כלי מרכזי לקידום רעיונות חברתיים והבאתם לידי מימוש.

—  טענה גורפת על מטרותיה וכוחה של  היזמות החברתית הנתפסת כמי שנחשבת לראשונה במעלה בקרב הגורמים שתורמים לתחושת רווחה בקרב האזרחים, שכן  היא בפועל הפן המהותי ביותר אליו נחשפים האזרחים – תחושת הקהילה.

—  נושא המשילות עולה מפעם לפעם לדיון הציבורי, וגם כטענה על הכרחיות חוק ההסדרים ועוד. בקישור הבא מאמר בעניין. (נ.ב. רק הכותרת באנגלית).

—  על נשים ועל גברים:  כאן רשימה על מפרנסות משניות המפנה שוב את תשומת הלב לשכר המורים.על פי דו"ח השכר במגזר הציבורי, ומעלה דיון מעניין על השפעת הדומיננטיות של הנשים בחינוך כגורם להשתכרות הנמוכה. וקריאה לנשים להתארגן לכוח פוליטי לשינוי המצב.

וכאן, אתר מכון היהלומים מפרסם ממצאים מדהימים ממחקר של מרכז מאקרו לכלכלה מדינית על הפער העצום בין פנסיה שמשיגים בעבודתם גברים לזו של נשים.

—  מוזר, אבל לדעת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן אין מקום להתערבותו באיזון בין ההוצאה הציבורית לפרטית, על בריאות. אך הדיבור על איזון מסתיר את האמת המרה שההשתתפות העצמית היא מתכון ברור ליצירת פער בבריאות.

**  על תקציב 2012 – 2011:

תרומה משמעותית למידע: מבט אינטראקטיבי על מבנה התקציב, באדיבות ד-מרקר. אם כי כאן יש גםבקורת טכנית מקצועית על הכלי המוצע.

ולעניין עצמו: על שקר גידול התקציב כותב אפרים דוידי על פי פרסום של מרכז אדוה.

ועוד פגיעה. מבוא לפסיכולוגיה לפקידי משרד האוצר מראה את האבסורד וההיגיון ההפוך השולט בתמרונים בדמי ביטוח לאומי.

**  תובנות פשוטות – תובנות דרושות. עמית הרפז על תפס את האוצר זרק אותו לים. איזה אוצר? כמובן זה הנמצא במעמקי הים.

וגם, ג'קי אדרי הלוחם למען עובדי הקבלן ומי שפוטר בשל כך מעבודתו בחברת הברום, מביא בדה-מרקר קפה את בג"צ 7487/10 להקמת וועדת חקירה ממלכתית לכי"ל. העתירה נגד ההליך של גישור ביזמת הממשלה, במקום גביית חוב עבר ענק על תמלוגים.

—  ומכיוון אחר: מבט על ריכוזיות כפי שהיא מתבטאת בכל נסיון לחרוג מן הכלכלה אל טובת הציבור. האם אפשר לבטוח שתשובה יראה נכון את אינטרס פיתוח הרכב החשמלי גם אם הוא יצמצם מקור רווח אדיר בחברת הדלק שלו?

— ח"כ שלי יחימוביץ' כותבת באתר שלה על: עובד שנוצל ותבע הצליח בזכות התיעוד לקבל הכל, ומכיוון אחר לגמרי אופנה חדשה: ניצול באינטרנט. כתבת לאינטרנט? די לך בפרסומת, ושכר על עבודתך לא תקבל.

.

—  גם אם אנחנו רחוקים ממסה פוליטית שתשנה את המצב, ריבוי העניים בישראל מטריד. בקפיטליסט היומי פותחים בטענה מיתממת: 'יש יותר עוני או פחות? תלוי את מי שואלים. ליתר דיוק, תלוי מה שואלים' ומכאן כבר לא קשה להגיע למסקנה – מלטה יוק. לקרוא, ולו בשביל 'דע מה שתשיב'

 

— מרבים לדבר על עוולות בשטחים, רשימתו המעניינת של  שלום בוגוסלבסקי יש"ע זה כאן באבועמפנה את תשומת לבנו לנעשה בבית פנימה – בעקבות גל של חלוציות מיסיונרית בתוך הקו הירוק ותפקידם של גרעינים תורניים בהקצנה דתית ולאומנית בערים ובשכונות מעורבות.


נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

  1. איציק יאפ :

    האם מישהו שמבין יותר ממני יכול להתמודד עם הטענות של הקפיטליסט?

    (מי שיש לו פטיש, רואה בכולם מסמרים. הביטוח הלאומי תמיד יכריז על רבע מהאוכלוסיה עניים. שיטות המדידה שלו מוטות ומטעות וכו')

  2. נדב פרץ :

    'מי שיש לו פטיש' – יש בזה משהו. אנחנו מודדים עוני בעזרת הכנסות, כי זה פשוט יותר. מצד שני, המסקנות שלי מזה הן אחרות לגמרי (צריך מדידת עוני רגישה יותר למה שחושבים העניים).

    'הביטוח הלאומי תמיד יכריז על רבע מהאוכלוסיה עניים' – זה פשוט לא נכון, ואם תקרא בעיון תראה שהוא לא אומר את זה – הוא רק רומז לזה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.