postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שלום שמחון, שנה המדיניות – עזור לחקלאים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלום שמחון, שנה המדיניות – עזור לחקלאים

נושאים דעות, כלכלת בית ב 28.10.10 5:04

שר החקלאות תוקף את הממשלה (בה הוא חבר) על העלאת מחירי המים אך מתעלם מכך שמדיניות משרדו פוגעת בחקלאים ותורמת גם היא לעליית מחירי הירקות והפירות

מאת ק. טוכולסקי

שר החקלאות שלום שמחון עלה להשיב על שאילתה של חבר קואליציה נוסף, חה"כ וקנין מש"ס, לגבי מחירי העגבניות. בתשובתו המיניסטריאלית הודיע שר החקלאות שמחירי הירקות עתידים לעלות בשנים הקרובות בגלל מדיניות לקויה, והאשים, בעצם, את הממשלה בה הוא חבר שנותנת ידה להעלאת מחירי המים ואת מדיניותה להגבלת מספר העובדים הזרים. במופע האבסורד של הפוליטיקה הישראלית שר חקלאות מאשים את הממשלה בה הוא יושב במקום להתפטר ומקדם אינטרסים צרים של קבלני הקולות שלו לקבלת עוד עובדים זרים במקום לקחת אחריות על המדיניות הכושלת של שורת הממשלות בהן הוא חבר בתחום. את השאילתה הגיש חבר כנסת שגם הוא כמו שר החקלאות חקלאי והכל כחלק מההצגה הגדולה במסגרתה   מקדמים אינטרסים של קבלני כוח אדם במקום לקדם את החקלאות.

מה ששר החקלאות, שהשיב על השאילתה בפרוט שלא מאפיין את ההתחמקויות הרגילות של שרי ישראל, לא מספר, זה שהוא כשר חקלאות יכול היה לנקוט במדיניות לטובת החקלאים והצרכנים שהוא בעצמו לא מקדם. דוגמא ראשונה: בזמן שמחירי הירקות בשוק המקומי עולים, שר החקלאות מעודד חקלאים לגדל ליצוא. יותר ויותר חקלאים שלא מסוגלים להתפרנס בכבוד מהשוק המקומי בשל המחיר העלוב שהם מקבלים מהסיטונאים פונים ליצוא. כן, מדינת ישראל דואגת לשמירת יציבות מחירי הפרחים והפלפלים באירופה לפני שהיא דואגת לכך שבשוק המקומי לא יווצר מחסור. שר החקלאות רוצה שישראל תייצא מים ותתן עובדים זרים לחקלאים שדואגים לאספקת הירקות הפירות והפרחים באירופה, לפני שהוא דואג לשוק המקומי. אם היה שר החקלאות  דואג, למשל, שמועצות היצור ישתמשו בסמכות הבלתי מנוצלת שלהם ויקנו את עודפי התוצרת שמושמדת כל שנה וישווקו אותם במחיר הוגן לחקלאי ולצרכן, סביר להניח שהשוק המקומי לא היה יודע התייקרויות ומחסור. אם מראש לא  היו גורפים את הרווח מחקלאות לשוק המקומי ספסרים  סיטונאים וקמעונאים בעוד שהחקלאי הקטן, במיוחד בתחום הירקות, בקושי יתקיים מהמחיר שהוא מקבל הדברים היו נראים אחרת.

אם שר החקלאות היה דואג פחות לאינטרסים נדלניים ויותר לאינטרסים של מגדלים שרוצים להמשיך ולהתקיים מחקלאות גם החקלאים וגם הצרכנים היו מרוויחים. אבל שר החקלאות מעדיף לעסוק בדמגוגיה זולה.

בשנים האחרונות נפלטו מעבודה בחקלאות ישראלים רבים, הם לא נפלטו מהענף בגלל עצלנות או חוסר נכונות לעבוד כשכירים בענף שהמשכורות בו נמוכות. הם נפלטו מהענף כי החקלאים שגם כך בקושי מתקיימים מעדיפים להעסיק עובדים זרים זולים וקלים לניצול. משרד החקלאות חוסם בכל כוחו העדפה מתקנת בהקצאת עובדים זרים למקומות שאין בהם ידיים עובדות כמו הערבה והר הנגב ובכך פוגע גם בחקלאים שמקומות בהם העסקת עובדים זרים לא הייתה פוגעת בשוק העבודה וגם מנציח אבטלה בקרב פועלים חקלאיים במקומות רבים במרכז וצפון הארץ. אבל גם את זה לא יספר שר החקלאות.

שר החקלאות שמחון מוביל כבר זמן רב מדיניות שתורמת לקבלני כוח אדם וחקלאים גדולים שמעדיפים משקים גדולים שמתבססים על עבודת עבדים במקום לדאוג להתיישבות העובדת. ביותר ויותר ישובים יש פחות חקלאים פעילים. המדיניות של שמחון עוינת לחקלאי הקטן בעל המשק ויותר ויותר משקים קטנים כבר לא קיימים. ביותר ויותר מושבים יש היום חקלאי או שניים שמנהלים חוות, הם פשוט שוכרים מחקלאים קטנים את האדמה את מכסות המים והעובדים הרים ומנהלים בעצם חוות גדולות, בהם עובדים מעט ישראלים והרבה זרים. לא רק ששר החקלאות לא מספר על תרומתו לחיסול ההתיישבות העובדת הוא גם תורם למדיניות הזו.

לזכותו של שמחון גם אם לא בזכותו ניתן לציין כי במשק המים באמת מתנהלת מדיניות טפשית. מכסות המים לחקלאות קוצצו בקרוב ל-80% ב-20 השנים האחרונות. מכסות המים השפירים קוצצו בקרוב ל-90%. שמחון צודק בכך שהיה צריך לדאוג לשינוע של קולחין וגם לסבסד את מחירם לחקלאי. אבל שמחון לא עשה למען זה דבר.

לא תאילנדים יושיעו את חקלאי ישראל. הפתרונות שנדרשים לחקלאות בישראל ולצרכני החקלאות בישראל טמונים במדיניות מתוכננת, בהשקעה בתשתיות להובלת מי קולחין למשקים חקלאיים, בהפעלת מועצות היצור, בבניית מכסות והגנה על מחירי תוצרת ומחיר לצרכן בדומה למה שנעשה במשק החלב ובמשק הביצים. הבטחת מחיר שתיקח בחשבון עלויות יצור ריאליות ועלויות העסקה ריאליות, במקביל לביטול הדרגתי של מכסת העובדים הזרים בענף, תמיכה מסיבית במיכון חקלאי וסבסוד של ביטוח חקלאי הם שיבטיחו את קיומם בכבוד של החקלאים ואת הזמינות של ירקות ופירות במחיר הוגן לצרכן. אבל זה לא מעניין את שמחון, את זה הוא לא יקדם ועל זה הוא לא יספר.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. א. קוריאל :

  הדבר היחיד שמעניין כרגע את השר שמחון זה הריפוד החדש של כסא יו"ר הקק"ל.
  שמחון, כמו קודמיו, הוא נציג של אליטה חקלאית קטנה של בעלי החוות הגדולים שמתעשרים על-חשבון החקלאים הקטנים שפושטים רגל. הוא דואג לשכבה הזו בעוד עובדים זרים ועוד "רפורמות" שמחזקות אותם – ולעזאזל הכל. שמחון הוא גם משרת של שלטון ההון, ולכן עגבניות ב- 10 ש"ח לקילו ממש לא מזיזות לו ולחבריו העשירים.
  השר שמחון הוא עוד אבן במצבה של מפלגת האבודה.

 2. דקל-דוד עוזר :

  מוריד את הכובע בפני הכותב

  כל מילה בסלע

 3. עמית-ה :

  עכשיו אחרי שהחלטנו לאמץ את מדיניותו הנכונה של ק.
  אני מבקש רק להוסיף קצת מאצ'ינג לשכר העובדים הישראלים.
  נניח שקל לכל שקל, כך החקלאי ישלם שכר מינימום והמדינה תכפיל.
  נקבל עובדים חקלאיים שמחים שיכולים לחיות ולהתפרנס.
  נקבל דור חדש של צעירים שילכו לעבודות חקלאיות לפני חו"ל או אוניברסיטה, צעירים שידעו שתפוח לא גדל על המדף בסופר.
  בעוד עשרים שנים נקבל דור של אנשים בכל מיני מקומות במשק הישראלי שידעו מה הוא עֶרֶס הציביליזציה מכלי ראשון.
  זה יבטיח שגם בעתיד הרחוק ישמרו כאן על החקלאות גם כמשמרת סביבה וגם כפרנסה.
  http://www.mop-zafon.org.il/hadbara/lib/002.pdf

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.