חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההדלפות בארה"ב: אל תאשימו את ויקיליקס – תלמדו מהם

נושאים דעות, מועד ב' ב 25.10.10 1:25

ההדלפות שפורסמו באתר "ויקיליקס" בדבר פשעי המלחמה שבוצעו בעיקר בידיעת גורמים אמריקאים בכירים גררו את הקריאות הרגילות נגד המדליפים והאשמתם בבגידה ובסיכון חיי חיילים, אולם ניתן ללמוד מהן הרבה על כוחם של ארגונים קטנים בעידן המידע

מאת יהונתן קלינגר

1. בישראל שלחו על זה שר בטחון הביתה.
החשיפה של אתר ויקיליקס של כארבע מאות אלף מסמכים מסווגים הקשורים להתנהלות צבא ארצות הברית בעיראק מייצרים תמונה מדאיגה (וכדאי לקרוא את הדיווח המלא של הניו יורק טיימס, אם לא את כל המסמכים). לפי התמונה המדאיגה עינויים בעיראק על ידי כוחות עיראקיים היו עניין שבשגרה וצבא ארצות הברית התעלם מהעינויים ובהיותו הכח הצבאי בשטח לא פעל על מנת להפסיק אותם. מעבר לכך, הBBC מצא בין המסמכים עדויות לכך שארצות הברית ידעה על טבח מצד הכוחות העיראקים והבליגה.

2. סברא ושתילה במסופוטמיה
הטבח בסברא ושתילה לא היה שונה, באותו המקרה, ועדת כהן בחנה את הידיעה של גורמי הממשל על אודות מעשי זוועה שבוצעו על ידי כוחות לבנונים במחנות פליטים עת שצבא ההגנה לישראל ישב בקרבת מקום, ידע עליהם ולא פעל על מנת לעצרם. בעקבות חקירת ועדת כהן הוחלט על העברת שר הבטחון דאז, אריאל שרון, מתפקידו, והוטלה אחריות על רבים מבכירי הממשל. הדמיון הרב בין סברה ושתילה לבין המקרים בעיראק מדאיג: ארצות הברית לא למדה את לקחי אחותה הצעירה, ישראל, שסיבכה את בכיריה עת שהתעלמה מפשעי מלחמה של כוחות כובשים.

3.  אריק של האמריקאים.
אז מיהו אריאל שרון של האמריקאים? לא מן הנמנע כי רוברט גייטסשר ההגנה של ברק אובמה שכיהן גם בעת ממשל בוש, יאלץ למצוא את דרכו הביתה, בין היתר כיוון שפרישתו תוכננה כבר ל2011דונאלד רמספלד, מנגד, יאלץ לשלם מחיר אישי כבד גם כן. סביר להניח שרבים מבכירי הצבא יאלצו לפנות את כסאותיהם ולהגיע למקום אחר, מה שמסביר את תגובת משרד ההגנה האמריקאי, לפיה יש לחפש את האשמים בהדלפה. אלא שהטענה כי חשיפה של ידע על פשעי מלחמה אינה בדיוק הדרך להגן על חיילנו, וכך גילינו לאורך כל הדרך: הטענה כי מדובר בפגיעה בבטחון המדינה וכי מדובר במידע מודיעיני שיכול לשרת את ארגוני הטרור נועדה לפזר ערפל על התנהגות שאינה כשרה, בעייתית וידועה ברגישותה. כך גם עשו הישראלים לענת קם, שחשפה מעורבות של חיילי צה"ל בפשעי מלחמה והועמדה לדין כבוגדת.

4. אור לגויים.
אלא שיש בהדלפה יתרון משמעותי: ניתן לראות כי ויקיליקס, שסיגל לעצמו מאפיינים שלא מביישים ארגוני טרור וממשלות, מדגים מה ניתן לעשות עם מעט מאוד נחישות וכח אדם; כרגע סביר להניח שארגוני מודיעין וממשלות מחזיקות כח רב יותר מאותה קבוצה קקיונית, ויש בידם מידע רב יותר. אם מספר אנרכיסטים עם מקלדת מפרסמים מידע כל כך רגיש, קשה לתהות איזה מידע יש בידי ממשלת ארצות הברית ובידי כוחות המודיעין האיראניים שאינו מגיע לאור השמש.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. עודד גלעד :

  הדוגמא של סברא ושתילה

  תודה יהונתן, ההשוואה לסברא ושתילה מאלפת ועזרה לי לראות בה דוגמא לדפוס פעולה קבוע של מדינות "נאורות".
  הלא הקמת מדינות הלאום החדשות עם תום הקולוניאליזם והענקת "חירות" לאזרחיהן היוותה, כביכול, את החותם הסופי של נאורות המדינות הדמוקרטיות, כשלמעשה תמיד תמכנו בחשאי בדיקטטורים הרצחניים של עולם הרוב, כל עוד רשעותם אינה מופנית אלינו, אלא פנימה לדיכוי האוכלוסיה המשרתת אותנו ולניצול המשאבים המשמשים אותנו.

  הפיתרון, בעיני, הוא פדרליזם עולמי.

 2. חץ בן חמו :

  ענת קם?

  אני לא יודע איך אתה משווה עם ענת קם. לפי מה שנראה, ענת קם פשוט הדליפה כל מה שהיא יכלה לשים יד עליו, כל עוד היה תיוג על זה "סודי" או "סודי ביותר" (לפחות לפי מה שהופיע בחדשות בזמנו), ובדרך איבדה גם 700 מסמכים, וגם כשהתפרסמו דברים, לא יצא סיפור מי יודע מה

 3. יוני :

  אני לא עו"ד כמו כותב המאמר אבל אפשר לפרש אותו כקריאה לעבור על החוק.

  מידע יכול לשמש כנשק,ההדלפה הזאת שאתם כל כך שמחים עליה יכולה להפוך ללא מעט הסתה נגד ארה"ב וישראל(איך שהוא אנחנו תמיד קשורים..) ולהתרגם לפעולות טרור ואובדן חיי אדם.

  מדהים אותי איך אפשר לבטל דאגות לגיטימיות מחשיפת מידע רגיש,לא ידוע לכם שתעמולה היא הנשק המודרני החזק ביותר(למעשה,מאז ומעולם) ושתעמולה משתדלת להתבסס על כמה שיותר מידע "אמין".

  לפעמים עדיף לשתוק,לא נאור? אנחנו לא חיים בעולם נאור ולהיות יותר מדי נאורים מול אויבים דוגמת אל קעידה זה סוג של התאבדות.

 4. רביב נאוה :

  יוני, בוא לא נגזים

  אין כאן שום קריאה לעבור על החוק ומה שמסכן את החיילים האמריקאים במפרץ הוא לא ההדלפה הזאת, שגילתה אולי דברים חדשים לאמריקאים אבל בטח לא לכל השאר, אלא העובדה שהממשלה שלהם שלחה אותם למלחמה מיותרת וחסרת תוחלת בעירק.

  אף אחד לא מבטל דאגות לגיטימיות מחשיפת מידע רגיש, אבל בניגוד לשיקולי ביטחון, שיקולי תעמולה לא צריכים להיות חלק מהשיקולים בהסתרה כשמדובר במדינה דמוקרטית. הסתרה מסיבה כזו בד"כ נגמרת בזה שכולם, מלבד אזרחי אותה מדינה יודעים על מה מדובר, הנזק התעמולתי נגרם, זכות הציבור לדעת וזכויות דמוקרטיות אחרות נפגעות – ובקיצור, אל-קעידה מנצחים פעמיים.

  מעבר לכך, גם אם מבקרים את עצם ההדלפה זה לא יכול להיות תרוץ להתחמקות מעיסוק בתוכן שלה וזה מה שהממשל האמריקאי בעצם מנסה לעשות.

 5. אורי אפלבוים :

  טעות בכותרת

  למדו מהם, היא צורת הציווי הנכונה ולא "תלמדו מהם" כפי שנכתב. סליחה על הקטנוניות וברכה על הכותבים.

 6. 21 :

  פשעי מלחמה

  להוציא צווי מעצר בין לאומי לנושאים באחריות בממשלים הנאורים הללו ושיטעמו את מה שאנו אוכלים שנים ושיסבירו לעולם איך לא ניתן לטפל בטרור בפינצטה כמו שדורשים מאיתנו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.