postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לפיד זכויות אדם כנגד משטר הדיכוי בסין

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לפיד זכויות אדם כנגד משטר הדיכוי בסין

נושאים זכויות אדם, מועד ב' ב 18.02.08 6:00

היום תתקיים בתל אביב עצרת מחאה כנגד הפרת זכויות האדם בסין. לקראת המשחקים האולימפיים של 2008, שייתקימו בסין, ראוי שיותר ספורטאים יצאו נגד המשטר הדכאני והנעדר חופש הביטוי, ויותר אזרחים ישמעו

מאת: עו"ד יהונתן קלינגר

היום (שני) בשעה 17:00 תתקיים עצרת מחאה ברחבת מוזיאון ת"א כנגד משטר הדיכוי בסין, ובמיוחד כנגד שתיקת הקהיליה הבינלאומית על הפרת זכויות האדם בסין והשתתפותן באולימפיאדה השנה. סין, כידוע, היא אחת מהמדינות הבעייתיות ביותר מבחינת חופש ביטוי, כאשר חופש העיתונות בה אינו קיים בכלל, וביקורת על הממשלה עשויה להסתיים ברצח או במאסר ממושך. הוצאות להורג בסין הן עניין שבשגרה, כשאלפי אזרחים נידונים למוות כל שנה, ואיברהם נמכרים לתעשיית הקוסמטיקה או מושתלים.

להחרים את האולימפיאדה בסין, כמו שאחרים מציעים, היא דרך נהדרת להתכחש למשטר ולהמנע מהעימות האמיתי. אולם זו לא הבעיה היחידה בכל הסיפור: בשבוע שעבר דיווח ה"דיילי מייל" הבריטי כי ספורטאים בריטיים נדרשים לחתום על הסכמים לא לבקר את המשטר הסיני בכדי להשתתף באולימפיאדה. כלומר, לא רק בסין נמנע חופש ביטוי ממתנגדי המשטר (משהו שעוד עשוי להיות סביר תחת הגיון מעוות כלשהוא) אלא גם במדינות שמעוניינות להשתתף באולימפיאדה.

יש שיטענו כי תפקידו של הספורטאי מסתכם בספורט בלבד ואל לו לקחת עמדה פוליטית כלשהיא, אולם אני סובר אחרת. אני סובר כי החרמת המשחקים האולימפיים בביג'ינג אינה הפעולה הרצויה ביותר: הפעולה הרצויה ביותר היא התבטאות של ספורטאים כנגד המשחקים. ככל שיותר ספורטאים יצאו נגד המשטר הדכאני ויותר אזרחים ישמעו על כך, סין לא תוכל לבוא בדרישות כאלו.

מדינות תומכות זכויות אדם (וקשה להגיד שארצות הברית היא כזו) חייבות לערוך משחקים אולימפיים אלטרנטיביים לאלו שמתקיימים בסין, בהם יקודשו זכויות האדם ויקודמו נושאים חשובים כמו פוליטיקה אחראית וסחר הוגן. המשחקים האולימפיים של 2008 לא יכולים לסמל את נצחונה של סין ויכולתה הכלכלית.

רוב המדינות, כמובן, אינן מוכנות להמנע ממסחר עם סין ומעוניינות בשוק הסיני שמכיל מאות מיליוני צרכנים לכל מוצר. השוק הסיני, בימינו, הן כיצרן זול של סחורות והן כצרכן המוני של מוצרים, הוא שוק שאי אפשר להתכחש לו. סין, או המשטר הסיני, מעוניין לקבל את הטוב משני העולמות: את השליטה המרכזית של הדכאנות הדיקטטורית ואת היכולת לסחור עם שאר העולם בצורה חופשית (מבלי לשים על זכויות עובדים, שעות עבודה ועוד) של הקפיטליזם הקיצוני. כדאי, אולי, שכולנו נתייצב היום לייצג את עמדתה הרשמית של מדינת ישראל: Never Again

לפיד זכויות אדם

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. אוהד :

    בעצרת יופיעו ברי סחרוף, ירמי קפלן, יזהר אשדות, אלי לו-לאי (סולן רוקפור לשעבר), עידן יניב וליאל קולט.
    הכניסה חופשית, כולם מוזמנים!

  2. להחרים את האולימפיאדה בסין :

    […] הפרות זכויות האדם המרובות בסין (שעליהן כבר כתבתי כאן בעבר) אין ברירה לישראל אלא להחרים את האולימפיאדה כאקט של […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.