חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנועה הירוקה נכנסת לפינה

נושאים דעות, פוליטי ב 20.10.10 5:55

ביום ששי האחרון קיימה התנועה הירוקה ועידה לקביעת דרכה.  ההחלטה היתה להעדיף את הירוק על האדום, כפי שפורסם כאן לקראת הועידה, כמו כן הוחלט להתמקד במישור המוניציפלי.   מאמר ביקורת מבחוץ על ההחלטות וראייתן במכלול של מצב השמאל בישראל
מאת: אורי יזהר

ערן בן ימיני, יו"ר התנועה הירוקה, מתפטר

בעקבות החלטתה של ועידת התנועה הירוקה להתמקד בהיבט הסביבתי על חשבון ההיבט הכלכלי והמדיני, מודיע יו"ר ומייסד התנועה, ערן בן ימיני, על התפטרותו, במכתב לפעילים

לקריאה נוספת

בוועידת התנועה הירוקה שהתקיימה בשבוע שעבר (15.10) ודנה בדרכה העתידה, התקבלה החלטה המחברת את הצעותיהם של פרופ' אלון טל, מראשי התנועה, ושל צבי דביר, אחד מהפעילים. עיקרי ההחלטה הם שניים: התרכזות התנועה קודם כל בתחום הסביבתי כאשר התחומים המדיני והחברתי הם בעדיפות משנית, והשקעת מירב המאמץ הפוליטי של התנועה במישור המוניציפלי, כלומר ניסיון להכניס חברים של התנועה למועצות הרשויות המקומיות והעברת המאמץ להגיע לכנסת לעדיפות משנית. הצעתו של יו"ר התנועה, ערן בן-ימיני, להעניק עדיפות גבוהה למישור הפוליטי הארצי, וכן לנושא החברתי והמדיני כמו לנושא הסביבתי – כלומר, להיות למפלגת שמאל חברתי ומדיני יחד עם הנושא הסביבתי – זכתה למיעוט של הקולות ולא התקבלה. חשוב להזכיר כאן כי בבחירות האחרונות זכתה התנועה הירוקה (יחד עם מימד) לכ-28 אלף קולות. לא מספיק כדי לעבור את אחוז החסימה, אבל בהחלט מכובד לעומת 10 אלפי הקולות להם זכתה רשימת הירוקים בראשותו של פאר ויסנר (שנוא נפשה של התנועה הירוקה עד לא מזמן), או 6 אלפי הקולות שבהם זכה אפרים סנה.

לצורך הגילוי הנאות אומר כי לראשונה פגשתי את אנשי התנועה הירוקה לפני שנתיים ומאז אני מקיים קשר לא רציף עם כמה מפעיליה המרכזיים וקורא מפעם לפעם את האתר והבלוג שלהם. המצע שלהם, כפי שנוסח לפני הבחירות האחרונות נראה לי מאד, כמצע סוציאל-דמוקרטי ויוני, עם דגש ירוק חזק. ראיתי בהם כוח רענן ומבטיח. חשבתי, ואף אמרתי זאת לאנשי התנועה עמם נפגשתי, שיש מקום לשיתוף פעולה בינם לבין גופים דומים וקרובים ואולי אף להופעה משותפת בבחירות הבאות לכנסת. אבל ההחלטה שהתקבלה בוועידה האחרונה של התנועה סותמת במידה רבה את הגולל על תקוות אלה. התנועה הירוקה מיצבה עצמה באמצעותה כמפלגת נישה שמנהלת את מאבקיה בזירה חשובה, אבל לא העיקרית.

מדינת ישראל נסחפת ימינה לפי כל קריטריון אפשרי. בתחום הכלכלי מתבצרת כאן אליטת טייקונים שהשפעתם מרובה על הפוליטיקה, התקשורת ודעת הקהל. בתחום החברתי אנו עדים להמשך פירוקה של מדינת הרווחה. בתחום המדיני הממשלה מקרטעת בדרך להסדר ומי יודע אם תגיע אליו אי פעם. הדמוקרטיה הולכת ומתכרסמת ומהפינה מציצים אלינו פניו המפלצתיות של הפאשיזם.  גם התחום הסביבתי, בבת העין של התנועה הירוקה, אינו נמצא במצב הטוב שבעולם.  בנוסף לכל אלה ישראל סובלת ממגמת דלגיטימציה קשה בעולם הדמוקרטי. לבוא במצב זה ולהתגדר בעיקר בתחום הסביבתי ולפעול בעיקר במישור המוניציפלי זה להיות בלתי רלוונטיים. גם אם התנועה הירוקה תכניס כמה נציגים לכמה מועצות עירוניות (יחד עם ויסנר או בלעדיו), הרי להתמקדות במישור המוניציפלי אין השפעה על סדר היום הלאומי ולפעולה במישור זה אין השפעה על ההצבעה לכנסת.

אינני יודע מהן סיבות העומק שהניעו את אלון טל ושותפיו להכניס את התנועה הירוקה לפינה הזאת, אבל דבר אחד אני יכול לומר, שההחלטה הזאת היא ביטוי לתופעה שמאפיינת כמעט את כל השמאל לגווניו: הנטייה להעדיף את המיקרו על המאקרו: המיקרו ברור, המאקרו מעורפל; המיקרו נותן תוצאות בטווח קצר, המאקרו לא ברור; המיקרו עונה על השאיפה לסיפוקים מידיים, המקארו משאיר אותך בלתי מסופק לזמן רב ועם תקוות קלושות. אין לי ספק שהנטייה למיקרו נובעת במידה רבה מתרבות הסיפוק המיידי המאפיינת כיום את החברה החילונית בישראל, תרבות המושפעת מאמצעי התקשורת האלקטרוניים, מהפרסומות המציפות אותנו, וכד'. אבל חובה לומר כי אין תקומה לשמאל ואף לא למדינה בלי ראיית מאקרו ומעשי מאקרו. אין תקומה לשמאל ואף לא למדינה בלי קימומו מחדש של שמאל ציוני חזק, סוציאל-דמוקרטי, יוני וירוק! חבל מאד שבהחלטתה האחרונה הסתלקה התנועה הירוקה מההבטחה שהייתה טמונה בה. אני מקווה שהיא תדע לשוב וצאת מן הפינה אליה הכניסה את עצמה.

הערת המערכת: ראו כאן את המבט מבפנים בדבריו של מיכאל קורדובה

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

29 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  בחירה עצובה, אבל גם צפויה. כפי שציינתי בדיונים קודמים, קשה לומר למרות העצב שהנזק האלקטוראלי יהיה גדול. מצד שני, שוב אנשים טובים עושים שטויות. מניפים דגל אחד במקום להציע השקפה כוללת.

 2. איתי :

  אעפ"י שאני מתנגד למפלגות נישה (סביבתיות או אחרות) המאמר הזה עושה לדעתי עוול גדול לתנועה הירוקה ולהצעה שהתקבלה.

  המהלך שמוביל אלון טל אינו התמקדות בסביבתי בלבד אלא בסביבתי ואח"כ (לצערי) בחברתי.

  עיקר האמירה פה אינה נגד שמאל כלכלי אלא התנגדות לתיוג התנועה הירוקה כשמאל מדיני מובהק, כמפלגה שנמצאת בתפר בין מרצ לחד"ש (ע"ע יוזמת "אפשר אחרת" לשת"פ בין תנועות שמאל בשותפות פעילה של רמי לבני, יובל סרי וערן בן ימיני).

  הטענה שלהם היא שהנפת דגל מדיני יוני מובהק פוגעת בתנועה הירוקה, ולמעשה מותירה אותה להתמודד על השלולית הקטנה של מצביעי מרצ וחד"ש. במצב זה כמובן שדינה של התנועה הירוקה הוא אבדון, שכן כל מתנגד כיבוש בר דעת יעדיף להצביע למוצר מוכר ואמין – מרצ או חד"ש לא משנה – מאשר למפלגה בהתהוות שאין לדעת לאיזה כיוון תשבור מחר, ואם לא תיכנס לקואליצית ימין תמורת דיל "המשך בנייה בשטחים הכבושים תמורת איסור בניה בשטחים ירוקים".

  הנה ציטוט מאלון טל

  http://www.yeruka.org.il/sites/default/files/post_files/_tl.pdf

  "מה שכן חשוב הוא לסמן קו מדיני של "שוחר שלום – אך מתון" דבר שיאפשר ל 80%- מן הציבור להרגיש בנוח
  בשורות המפלגה. כאן יש לחזור לעמדה הבסיסית שלנו בבחירות: החלק הארי של העם בעד שתי מדינות לשני עמים
  – אפילו, כנראה הליכוד. עמדה שמאלנית קיצונית מחודדת ב"תנועה הירוקה" לא תביא לזירוז פתרון המדיני הקבע
  אלא לצמצום תומכים. התרומה הסגולית של המפלגה היא בתחום הסביבה והחברה. על כן אפשר להתחיל להכיר
  את כל השותפים הפוטנציאלים הנמצאים בזירה הזו. אבל לא צריך למהר או להתלהב. בכל זאת מדובר בחיזורים."

  ספקולציה – מה שנאמר פה בין השורות הוא שאלון טל בעצם רוצה לרוץ בעתיד עם קדימה, בדומה למודל העבודה+מימד. הוא סבור בצדק שלרשימה משותפת עם מרצ, חד"ש או שתיהן התנועה הירוקה לא תוכל להביא נדוניית מצביעים ולכן בצדק תדרוש השותפה הוותיקה שלא יקבלו מקום ריאלי. במרצ אחרי פרשת התנועה החדשה אין שום סיכוי שיתנו לאיש התנועה הירוקה מקום ריאלי ברשימה.

  בהינתן העובדה שאין פה מהלך רציני לבניית מפלגה ס"ד, או ציונית-אדומה-ירוקה, ריצה עם קדימה זו אפשרות שגם ס"ד צריכים לשקול אותה ברצינות (ע"ע הניסיון של עמיר פרץ לפלג את העבודה ולחבור לקדימה).

  ודבר אחרון – מי שיושב בבית מזכוכית שלא יזרוק אבנים. ההנועה הציונית האדומה ששמה מס"ד ולתנועה הירוקה הן בערך באותו גיל ותנאי פתיחה דומים – אנשים איכותיים ומעמיקים, אך לא מאוד מוכרים בציבור, ואפס כסף. כמו ת"י גם מס"ד היתה רוצה להיות בסיס לכוח פוליטי כמותי-משמעותי ולא רק חוג רעיוני אינטלקטואלי כמו יסו"ד. תנועה אחת הצליחה לבנות מערכת פעילים בפריסה ארצית, דמוקרטיה פעילה ולא פחות חשוב – חזית אינטרנטית רעננה ושקופה שיכולה לעשות בית ספר למפלגות עם תקציב גדול בהרבה. התנועה השניה מקיימת כל כמה חודשים יום עיון ודיון, בנוכחות כמה עשרות אנשים. במצב כזה (וזה רלוונטי גם לעניין השמאל הלאומי) הביקורת המוצדקת מתערבבת בקנאה לשמה והתוצאה היא דיון לא ענייני שרק מפריע לשת"פ עתידי.

 3. בעז :

  הם החליטו למעשה לא להיכנס לפעילות פוליטית יצוגית – קרי הכנסת נציגים נבחרים לעמדות שילטוניות. התירוץ של המישור המוניציפלי הוא מסך עשן. הבחירות הבאות לרשויות המקומיות יתקיימו בעוד כשלוש וחצי שנים ( ובחירות מוניצפאליות מתקימות בזמנן להבדיל מהכנסת). אין מה להתמקד בבחירות שיתקימו עוד שלוש וחצי שנים. חבל זו הרמת ידיים מיותרת.

 4. מיכאל קורדובה :

  תתבישו לכם. במיוחד אתה לקסי ! עבודה שחורה או עבודה בעיניים?

  שום דבר במאמר זה לא נכון וחבל מאוד שזו הדרך שבחרת לדווח על דרכה החדשה של התנועה. יכול להיות שמאמר זה מסלף את החלטות ועידת התנועה בכוונה תחילה?

  מוזר מאוד לקסי. הרי לשאלתך עניתי כי לא היה כל דיבור בוועידה על ביטול הפן הסוציאל דמוקרטי. התנועה הירוקה הוקמה סוציאל-דמוקטית ותשאר סוציאל דמוקרטית לפחות עד שנצליח להגדיר משהוא יותר טוב עם שורשים מאותו הגזע.

  התנועה הירוקה היא תנועה סביבתית חברתית !!! ולא נאמר בשום מקום לשנות זאת

  התנועה הירוקה תרוץ במלא הכוח לבחירות הארציות !!! נאמר כי הדרך לארצית תתחזק כאשר נתמקד כרגע בבנית הסניפים

  הבלוג עבודה שחורה כנראה שבחר צד. חבל

 5. דן :

  סביבה וחברה = נישה ?

  דווקא מצד כותבים בבלוג שעוסק בנושאים חברתיים מובהקים, מוזרה הטענה שאי עיסוק בנושאים מדיניים הופך מפלגה ללא רלוונטית.

 6. דליה :

  למיכאל קורדובה ולדן בתגובות 4,5
  המאמר נכתב על ידי אורי יזהר מהמטה הסוציאל דמוקרטי, ולא על ידי מערכת עבודה שחורה.אם הכתוב במאמר אינו מדויק, אתם מוזמנים לכתוב מאמר ולהעמיד דברים על דיוקם, ומאמרכם יפורסם. העובדה שבעבודה שחורה מתפרסם מאמר, אין משתמע מכך שהמערכת או החברים מסכימים עם כל מה שנכתב. המאמר משקף את דעת הכותב בלבד ולא את מגוון הדעות בעבודה שחורה.
  בתור מצביעת התנועה הירוקה מימד בבחירות האחרונות, אשמח לשמוע את דעתכם על הכיוון העתידי של התנועה הירוקה בעקבות הועידה.

 7. מיכאל קורדובה :

  עונת הספינים החלה !!

  התנועה הירוקה החליטה בועידה לחזור למקום בה היא הוקמה. מרכז המפה הפוליטית המדינית. המרכז בה נמצאת העבודה וקדימה. חתירה לשלום על בסיס שתי מדינות לשני עמים אך לא בכל מחיר ובטח שלא במחיר הפקרת אזרחיה. לפעילי התנועה הירוקה היה הרגשה כי ההנהגה ופעילים מרכזיים סוחפים את התנועה לכיוון השמאל הקיצוני אנטי ציוני. הוועידה החזירה את התנועה לתלם הציוני !!! לא מדובר כאן על שבירה מהמשאל החברתי !!! אך לא כאן העניין אלא בעובדה כי התנועה שמה דגש על הסביבתי והחברתי וזה מה שמיחד אותה משאר המפלגות. התנועה החלטה כי הצעד החושב ביותר כרגע הוא ניסון לאיחוד עם הירוקים. כדי ליצור חזית ירוקה מאוחדת עם שליטה חזקה וסניפים פעילים בכל הארץ. זה אינו אומר כי התנועה הירוקה מפסיקה להתקדם לכיוון הכנסת ולא אומר שהיא זנחה את הצד החברתי !!! זה צעד לחיזוק המפלגה, לחיזוק סניפיה מסדותיה ואחדותה עם חבריה המפוצלים ללא סיבה בשתי מפלגות. למשל – סניף חיפה של הירוקים למעשה עבר לתנועה הירוקה אך עדיין נחשב הירוקים ויוצר בלבול..

  אני מאוכזב מאוד מהאתר עבודה שחורה 

  שימו לבל לינק לדברי שלקסי הוסיף בסוף המאמר. ראו את התגובה שלי לשאלתו. הוא שאל  "
  לקסי
  אוקטובר 19, 2010 בשעה 8:30 pm | #7 להגיב | ציטוט | עריכה
  לחברים בתנועה הירוקה,
  בעקבות החלטות הועידה, האם יש עוד מקום ל"אדום" בכותרת הבלוג הזה?

  michael kordova (מיכאל קורדובה)
  אוקטובר 19, 2010 בשעה 8:50 pm | #8 להגיב | ציטוט | עריכה
  לקסי :

  לחברים בתנועה הירוקה,
  בעקבות החלטות הועידה, האם יש עוד מקום ל"אדום" בכותרת הבלוג הזה?

  איפה בדיוק החלטנו על ביטול הפן הסוציאל-דמוקרטי ?
  הנה ההצעה השלמה http://www.yeruka.org.il/sites/default/files/post_files/tknyt_lvn_tl.pdf
  ובלי שום קשר. בלוג זה הוא בלוג הפעילים ואם הפעילים יחליטו לקרוא לו כפיהליפסטיק אז כה יהיה. בלוג זה לא מיצג את התנועה הירוקה אלא בימה פתוחה לפעיליה."

  ובכול זאת הוא החליט להצהיר כאן שהתנועה משנה כיוון חברתי. אחרי שכבר הבהרתי לו שכך לא הדבר והפנתי אותו למקורות. מה עוד שהסברתי לו שהבלוג אינו מיצג את התנועה אלא את חבריה. כלומר כל הדיון של דרור על לא סוציאל דמוקרטי הוא דיון בין פעילים ולא קשור בכלל למה שהיה בועידה !!! עוד שקר גס שפורסם כאן בשורה הראשונה של מאמר זה !!! תתבישו לכם  

 8. מיכאל לינדנבאום :

  לקורדובה,
  מה משמעות "סוחפים את התנועה לכיוון השמאל הקיצוני אנטי ציוני"?
  באמת לא מבין

 9. לאדון קורדובה :

  תראו מה אנשי התנועה הירוקה אמרו על עצמם לפני הקמתה

  מלבד הסגנון קיימים בין המחנות פערים אידיאולוגיים לא קטנים. "הירוקים" נוקטת קו מעורפל בכל הנוגע לעמדותיה בסוגיות שאינן שמירת הסביבה. הערפול הזה עורר ביקורת מצד פעילים הסבורים שתפיסה סביבתית אינה יכולה להיות מנותקת ממשנה כלכלית-חברתית סדורה.

  התפיסה של ההתארגנות החדשה מכונה "קיימות": אידיאולוגיה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות ברחבי העולם. הקיימות מחברת בין העקרונות הסביבתיים לעקרונות חברתיים-כלכליים ואזרחיים, ומדגישה את הצורך להצביע על המפסידים ועל המרוויחים מהעוולות הסביבתיות. למשל, לא מספיק למחות נגד הזיהום, צריך גם להבין את הכוחות ואת האינטרסים סביב התופעה. צדק סביבתי, לפי הגישה הזו, מחייב התנגדות להפרטה ופעילות לצמצום פערים חברתיים.

  "אי-אפשר לנתק בין הדברים, גם אם תעשה שמיניות באוויר", אומר פעיל מרכזי בהתארגנות. "כל המפלגות הירוקות בעולם מחברות בין הדברים. תפיסת העולם הירוקה היא תפיסת עולם חדשה, שמתייחסת לא רק לסביבה אלא לכל דבר, ומהווה אלטרנטיבה לקפיטליזם ולסוציאליזם גם יחד".

  להתארגנות החדשה יש גם תפיסה ברורה בשאלת הסכסוך הישראלי-פלסטיני: היא מצדדת מפורשות בפתרון של "שתי מדינות לשני עמים", ומובילי ההתארגנות סבורים שסביבתי אמיתי אינו יכול שלא לשלול את הכיבוש. אצל "הירוקים" של ויסנר העסק לא לחלוטין ברור. במצע נכתב כי במפלגה "תומכים בתהליך השלום" שלו יתרמו הירוקים "פתרונות ברוח הסביבה", אך קשה להבין ממנו מה עמדת המפלגה בנוגע לעתיד השטחים. בעבר, כשנשאל לעמדתו, צוטט ויסנר כאומר ש"יש כבר מדינה פלסטינית". האם, למשל, המפלגה הייתה מצביעה בעד או נגד ההתנתקות לו נבחרה לכנסת?

  מתוך כתבה של איתי רום בגלובס מאי 2008 לפני הקמת המפלגה
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000344100&fid=3221

  אז קורדובה אל תמכור לאנשים בולשיט

 10. מיכאל קורדובה :

  לינדנבאום-
  כל שיתופי הפעולה עם דב חנין. יש לנו המון כאלה והם גם מאוד צודקים. אבל התנועה הירוקה היא תנועה ציונית. נקח למשל את ההפגנה נגד חוק האזרחות. היה הפגנה עם חדש בתל אביב. לפני הוועידה הנהגת התנועה החליטה להצטרף. לרוב הפעילים לא נעים להפגין לצד חדש. יש היום הפגנה זהה בירושלים אבל עם אירגונים ציוניים שם אין לנו בעיה להפגין.
  זה בדיוק מה שאלון אמר בוועידה. "אני נגד חוק האזרחות אבל גם לא רוצה להתקרב לחד"ש".
  פאק, היה שם אפילו דגל פלסטין. בהפגנה למען הדמוקרטיה בישראל. דגל פלסטין.
  אני אוהב את הסוציאל-דמוקרטיה שלי בלי דגלי פלסטין. שם תהיה התנועה הירוקה.

  לאדון לא מזדהה – לא מוכר לך לוקשים ובטח שלא שקרים. מה תשובתך נוגדת לשלי לא הבנתי. העיקר לתקוף. למעשה אתה רק מחזק את טענתי ואני מצוטט אותך מצוטט
  "פי הגישה הזו, מחייב התנגדות להפרטה ופעילות לצמצום פערים חברתיים."

  על הפערים הקטנים בין התנועה לירוקה ניתן לגשר ובמיוחד כשאר כל האידיאולגיה של מפלגת הירוקים מסתובבת על פי הרצון של היו"ר ויסנר שמשליט מפלגה לא דמוקרטית כרגע. אבל רוב מוחלט של מפלגת הירוקים רוצה בחיבור עם התנועה הירוקה.

 11. מיכאל קורדובה :

  איתי – הספקולציה שלך לא נכונה. בכל פעם שהוזכרה קדימה בועידה היא גלי צחוק ונאמר שהמילה פשוט נגנבה מהלקסיקון. להפך, טל טוען כי עכשיו זה לא הזמן לגשש חיבורים הוא ניתן גם לקרוא בנייר ההצעה כי הוא אומר שהחיזורים כבר יגיעו ומה שחשוב כרגע זה לבנות ולחזק את המפלגה. אני אישית לא אוהב את המפלגת קדימה וחושב שהיא ריקה מתוכן. לאומת זאת אם כבר מדברים לפני הבחירות על חיבורים, חוץ ממימד שנראה כאילו זה די מובן לכולם לפחות בירושלים שיש כאן זיווג מנצח, האופציה של מפלגת העבודה היא הכי הגיונית מבחינה החזון הישן שלה. הבעיה היא שלא הרבה נשאר מהחזון שלה. היו"ר ממשיך למשוך את המפלגה לקבר ושלי יחימוביץ עדיין לא התעוררה לגמרי. כך שאם יהיה שיוני במפלגה זה יכול להיות אופציה נכונה. לאומת זאת לקדימה חסר את החזון שיש לתנועה הירוקה ( הם הפילו העתיקו את ניירות העמדה שלנו בשלמותם לאתר הפעילים ) ולתנועה הירוקה חסר את הכסף והכוח ההתחלתי. יכול להיות שמפלגת קדימה עם 6-7 נציגים של ירוקה מימד יכול לשנות את המצב לגמרי. זה טוב לדיון אבל ממש לא כרגע. עכשיו אנחנו מחזירים את התנועה הירוקה לנקודת ההתחלה המדינית. תרצו לקרוא לזה המרכז החדש או תקראו לזה שמאל מתון לא אכפת לי ולנו העיקר שלא נהיה בצד עם חד"ש וכנראה גם לא עם מרצ.

  היכן החל כל העניין הזה? אני אסביר. התנועה נלחצה מאוד שכולם קוראים לה מפלגת נישה למרות שפרסה את אחד המצעים היותר טובים ומגוונים שיש בפוליטיקה היום. ולכן ההנהגה והפעילים המרכזיים כנראה רצו מאוד להוכיח שיש להם מה לומר בתתחום המדיני. הגענו למצב ש90 אחוז מהפרסומים שלנו הם בתחום המדיני. תארו לעצמכם שהגנו למצב כזה שמפלגת הירוקים של טורכיה פנתה עלינו בעקבות התגובה למשט שפרסמנו. זה נחמד מאוד אבל גם עצבן את רוב הפעילים הירוקים שהקימו את התנועה. היום המוני תגובות נסערות על כל פרסום כזה וגם נראה כי היו כאלה שעזבו או פשוט לא חדשו את החברות. לא בגלל השמאלנות, אלא בגלל שהיא לא הייתה במידה שווה עם הפרסומים על הסביבה או החברה. למשל תגובה היום בפייסבוק ולא מסתם פעיל אלא מראש סניף :

  התנועה הירוקה – Hatnua Hayeruka התנועה הירוקה מצטרפת להפגנה הציונית נגד חוק האזרחות. ההפגנה היום בירושלים.

  נאבקים בגזענות חוזרים לציונות-הפגנה נגד תיקון חוק האזרחות
  Location:כיכר ציון,ירושלים
  Time:Wednesday, 20 October 2010 19:30

  You, Ofek Birnholtz and מוריה מרימסקי like this.
  Gidon Oren זה לא שאני לא בעד, אבל אני לא מבין למה אנחנו לא מוצאים אף פעם פוסט שאשכרה קשור לאיכות הסביבה? לא ליחסי הון שלטון, לא לחברה אזרחית לא לעובדים זרים, סתם דברים כאלה שקשורים לזיהום, טבע וכדומה
  52 minutes ago · Like ·
  Michael Kordova אנחנו לא אירגנו את האירוע. הציעו לנו להצטרף וזה הגיוני שנצטרף להפגנה ציונית זאת. אני מנסה לאסוף מידע על ההפגנות הסביבתיות אבל תמיד זה יוצא שהחברה האלה פחות מאורגנים. למשל ההפגנה בחיפה נגד הזיהום שהייתה בשבוע שעבר. אפילו שמואל גילבהרט נאם שם אבל אף אחד לא טרח להעביר לי את האינפורמציה. גילתי על ההפגנה שעתיים אחרי שהיא החלה. צריך לחזק את המנגנונים לקבלת אינפורמציה במיוחד בין הפעילים
  46 minutes ago · Like
  Michael Kordova ולגבי פוסטים. אני רואה כאן פעילים שכותבים מאות פוסטים בכל הנושאים שהזכרת. אני מבקש מהם שוב ושוב פרסמו גם אצלנו. תחת לוגו התנועה הירוקה אותה את רוצים לראות בכנסת הבאה. כל פוסט ירוק וחברתי מוזמן להתפרסם בבלוג הפעילים
  43 minutes ago · Like
  Gidon Oren תבורך
  40 minutes ago · Like ·
  ————————–
  אתם מבינים? נצור כאן הרגשה שמתעסקים כל היום עם המדיני, והפשיזם וכל הגועל נפש הזה אבל לא עומדים בקצב עם הסביבה. ומה הכי מצחיק? זה אחת הסיבות שרוב הפעילים שלנו שהגיע ממרצ עשו את המעבר. הם הרגשו שכל היום מתעסקים רק עם הכיבוש כיבוש כיבוש. ומה עם הפרפריה? או העובדים? או למען הלוגו הירוק – הזיהום, הסרטן, התחבורה הציבורית.

  תגידו מה שתגידו. התנועה הירוקה לא הולכת לפינה אלא חוזרת למרכז המפה הפוליטית ולמרכז המשחק

 12. מיכאל קורדובה :

  חבל שאין כאן אפשרות עריכה

  ניתן לשמוע את הצעתו של ערן כאן
  http://www.youtube.com/watch?v=otk8DS5ddxk

 13. אופק בירנהולץ :

  היות ששמי שורבב לדיון כאן (במסגרת הצטרפותי להפגנה הערב "נאבקים בגזענות חוזרים לציונות") חשוב לי לציין (כיו"ר סניף ירושלים של הירוקה) שאאין לי שום בעיה עם הפגנות לצד חד"ש או כל אחד אחר.
  עמדותי הפוליטיות (כציוני, כדמוקרט, כשמאלני, כיהודי) אינן תלויות במי שועמד לצידי בהפגנה זו או אחרת או באיזה דגל הוא מחזיק באותו רגע: אני מפגין הערב עם דגלי ישראל נגד גזענות, כפי שאני מפגין בימי שישי נגד מדיניות ההתנחלויות בשייח ג'ראח בלי דגל ישראל (ועם אותם מפגינים, ועל אותם נושאים, עם דגלי ישראל במגרש הרוסים), וכפי שהפגנתי מול בית ראה"מ עם ליכודניקים ועם דגלי ישראל בתמיכה בצה"ל בעקבות המשט, או על דגלי ישראל נגד "עופרת יצוקה".
  מבחינתי חלק מ"פוליטיקה חדשה", ממחשבה לטווח ארוך ומפוליטיקה בת-קיימא היא היכולת להבחין בין עיקר ("על מה אני מפגין, מה האינטרס הישראלי, ומה העמדות שלי") לתפל ("מי מפגין לצדי ומה יחשבו עלי בגלל מי שמפגין לצדי").

  עמדותיה של התנועה הירוקה, כפי שהוכרז לפני הבחירות, מאז הבחירות וגם בועידה, ובהתאם לתפיסתה את האינטרסים של ישראל, הן חברתיות (שמאל/סוציאל-דמוקרטית), סביבתיות, דמוקרטיות, ציוניות, ושוחרות שלום (כולל שתי מדינות, תמיכה בהדברות, מו"מ והסכמים, ופתרונות לא אלימים). זה העיקר מבחינתי. ואידך זיל גמור.

 14. אופק בירנהולץ :

  וספציפית לגבי ההתנתקות, עמדתי (אותה הבעתי אז באופן פרטי ומול ח"כים ושרים) היא שפינוי אזרחים צריך להעשות במשאל-עם; ובמשאל אני אתמוך בפינוי.

 15. אורי יזהר :

  למיכאל קורדובה

  התלהמות לא תעזור.
  קראתי בעיון את ההצעה של אלון טל וצבי דביר. המוקד המעשי שלה הוא כפול: איחוד עם הירוקים והתרכזות במישור המוניציפלי. כל שאר הסעיפים הם טובים ויפים, אבל תחושתי היא שהם הובאו לתפארת המליצה בלבד.
  נער הייתי וגם בגרתי וראיתי הרבה מצעים של מפלגות והצעות החלטה (כמה גם חיברתי בעצמי) וידועה לי הפרקטיקה של הכנסת סעיפים נחמדים כדי לעשות את קבלת ההחלטה או המצע קבילים יותר, אבל ללא כוונה או יכולת לבצעם.
  אתה כותב שהתנועה הירוקה היא מפלגה סוציאל דמוקרטית. זה אמנם כתוב במצע היסוד שקראתי בעבר והתלהבתי ממנו, אבל במציאות הנוכחות של התנועה הירוקה בתחום הכלכלי חברתי הייתה מינורית, אם בכלל. מההצעה של טל ודביר לא נראה לי שזה עומד להשתנות.
  הזלזול בבעית הכיבוש הוא מרגיז. זוהי הבעיה הקשה ביות המעיקה עלינו כיום. המשך הכיבוש הוא גם גורם לכירסות המוחשי בדמוקרטיה הישראלית. לא ראיתי בהצעה של טל ודביר התייחסות ראויה לנושא הזה. להגיד שתי מדינות לשני העמים, זה בלבד לא מספיק, אחרי שגם נתניהו טוחן את המנטרה הזאת ולא עושה הרבה למימוש המהלך הנחוץ. הפחד מפני הצטיירות כקיצוני וההימשכות הגרביטציונית ל"מרכז" האמורפי אינם מלמדים על התייחסות רצינית לצורך הדוחק להיפטר מהכיבוש. מצד שני, כציוני אני סבור שחד"ש רק מזיקה לעניין בציבור הישראלי, אבל יש עוד דרכים להביע התנגדות לכיבוש ולפעול לשיכנוע הציבור.
  ההתמקדות בנושא המוניציפלי סותרת את הצורך לענות על בעיות המדינה ברמת המאקרו. לירוקים של ויסנר יש כ-40 נציגים ברשויות המקומיות והם קיבלו פחות מחצי מהתנועה הירוקה בבחירות לכנסת. המניעים להצבעה בבחירות לכנסת שונים מאלה של הבחירות לרשויות המקומיות. ההבדל בין מספר הקולות שקיבל דב חנין בבחירות לעיריית תל אביב למספר הקולות שקיבלה חד"ש בבחירות לכנסת הוא עצום ומלמד על ההבדל הזה.
  ולגבי ויסנר – הנביא כבר שאל: היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו? אותו ויסנר שהוקעתם אותו כמושחת נעשה פתאום לכשר לאיחוד?
  לא נותר לי אלא לומר שאינני חוזר בי מקביעותי לגבי המהלך הנוכחי של התנועה הירוקה, וזעקות השבר של מיכאל קורדובה אינן משכנעות אותי כלל וכלל.

 16. לאדון קורדובה :

  מה עם המאבק בכיבוש

  הרי ירדתם על הירוקים שהעמדה המדינית שלהם מעורפלת. והיום אתם ההולכים באותה דרך.

  "ומובילי ההתארגנות סבורים שסביבתי אמיתי אינו יכול שלא לשלול את הכיבוש." ציטוט שלכם

  אתם הורדתם את דגל המאבק בכיבוש והחבאתם אותו טוב טוב במגרה, אל תנסה להסתתר מאחורי סיסמאות.

 17. לאדון קורדובה :

  שאלה נוספת אליך

  האם בכנסת הבאה תשבו בקואליציה עם ליברמן?

 18. מיכאל קורדובה :

  לאורי יזהר

  אכן התלהמות לא תעזור בעיקר שהיא מגיע מהמקלדת הבלתי מיומנת שלי. לעומת זאת אני מעדיף התלהמות על ספינים. או שקרים תקראו לזה איך שתרצו.
  עריכה מגמתית נלוזה מראה שאין מה להתייחס לדברייך.
  במיוחד ההפניה לדיון פעילים כאילו הוא הוכחה לכך שהמפלגה זונחת את דרכה הסוציאל-דמוקרטית מבישה איש כתיבה שכמותך.
  ממש אין לי חשק לתגובה וכנראה אני לא צריך. רובנו יודעים את כל האמת. על ויסנר, על דב חנין, על ההצעה, על סוציאל- דמוקרטיה.
  הפעילים החליטו על כיוון התנועה בשנתיים הקרובות וזה לנסות לבנות גוש ירוק אך לא נאמר בשום מקום שנזנח את דרכינו.

 19. מיכאל קורדובה :

  ושוב לזה שלא רוצה להזדהות

  לא. מגישי ההצעות אמרו כולם שלא ישבו עם ליברמן בבמשלה.

 20. טל :

  למיכאל קורדובה

  מעניין שההצעה דיברה על לחזק את התנועה ולחכות עם החיזורים לשלב מאוחר יותר, כאשר יהיה לתנועה יותר כוח, בעוד שהדבר המרכזי בהצעה הוא חיבור עם הירוקים. מה ההבדל בין הירוקים לבין מרצ, או כל מפלגה אחרת לצורך העניין? התנועה הירוקה תיבלע בכל מפלגה אחרת במצבה דהיום, והירוקים לא יוצאים מהכלל.

  צר לי, אבל אני לא רואה את המפלגה הירוקה המאוחדת יוצאת מגדרה למען השכבות החלשות, והעובדים, והמיעוטים, ובעצם כל מה שאין לו נגיעה ישירה לתחום ה"ירוק". זה יפה להגיד שאי-אפשר באמת להפריד בין הדברים, אבל הירוקים מפרידים ועוד איך. אני מאמין שאנשי התנועה הירוקה לא רוצים להבליע את הצדדים האדומים והכחולים שלהם בירוק מוחלט, ושהכיוון שנבחר הוא טעות טקטית ולא התאבדות מכוונת.
  התנועה הירוקה היא יחודית עם אמירה חשובה בנושאים רבים, וחבל שזה יעלם. זה חכם להתרחק מהשמאל הקיצוני, אבל צריך גם להתרחק מכל קיצון אחר כדי להיות מפלגה מובילה בעתיד, כולל זה הירוק. בתור אחד שהצביע לכם ואף שקל להתפקד, אני מקווה שהמהלך הזה לא יצליח. את הסניפים של הירוקים אפשר להעביר לתנועה הירוקה וכך להוציא את התוכן ממפלגת הירוקים, ואולי אז להתאחד, כאשר התנועה הירוקה תהיה באופן משמעותי חזקה יותר.
  מלבד האיחוד עם מימד שלא קרה, אני לא רואה באופק, לפחות כיום, שום איחוד שיצור שלם שגדול מסכום חלקיו. רק להיפך. אני מציע שתתרכזו בלחזק את התנועה הירוקה עצמה, לברר מה החוזק של התנועה הירוקה, במה היא יחודית מתנועות אחרות, וללכת עם זה. אין צורך להתאבד.

 21. שימי שיידר :

  התייחסות המאמר הינה מאוד צרה

  מזכיר לנו כמה אנחנו(בני האדם) צריכים שינוי תודעתי,מדוע להעמיד את הכל על נקודה אחת?למה למהר ולתייג? מה הכל שחור ולבן? נראה כי הכותב ובכלל כמה מהמגיבים פה,לא מבינים בכלל את מהותה(עם דגש על הפן האזרחי)של התנועה הירוקה.התנועה מנסה להוביל סדר יום בו הקווים המנחים הם: הקשר שבין אדם לחברו ,בין אדם למקום, לקדם שוויון חברתי.ולעזור לאנשים להאיר לעצמם את הדרך.
  זה לא עניין של מה בכך.לכן התנועה שמה דגש על הנושאים החברתיים והאקולוגים. כל זאת מתוך ידיעה ברורה שהקשר בינם לבין תהליכים מדיניים הוא בלתי נפרד ואף מכריע.
  "ביטחון איננו רק הטנק, המטוס וספינת הטילים.ביטחון הוא גם,ואולי קודם כל האדם-האדם,האזרח הישראלי.ביטחון הוא גם החינוך של האדם,הוא הבית שלו, הוא בית הספר,הוא הרחוב והשכונה שלו,הוא החברה שבה צמח וביטחון הוא גם התקווה של האדם". (יצחק רבין ז"ל)

 22. דנדו דוד :

  למיכאל קורדובה

  הצעתי אליך – תוך שאני מצטט את לקסי – את המאמרים קוראים אלפים, את התגובות עשרות.
  תכתוב מאמר.
  ולגבי התנועה הירוקה – לדעתי צודקים שהם מתבססים כתנועת נישה. בדרך הזאת אולי הם יצליחו להכניס לכנסת כמה חברים ויסדרו קול בכנסת, יש הרבה אנשים בישראל שמחפשים הצבעת "אני מרגיש חכם" והתנועה הירוקה יכולה לספק את התחושה הזאת.

 23. שימי שיידר :

  התנועה הירוקה, נישה!?רק לחכמים!?

  נראה לי שהמגמה הדומיננטית בקרב חברי התנועה כיום היא להעמיד מפלגה עממית, סוציאל דמוקרטית.שתקרא תיגר על אי השוויון החברתי,הכלכלי וגם תדאג לבריאות הציבור כולו ולא משנה מאיזה מגזר. אגב רק מערכת החינוך זה עניין הרבה יותר גדול מנישה! אז על מי אנחנו בעצם עובדים??

 24. איתי :

  אורי,

  הופתעתי לקרוא את דבריך

  "הזלזול בבעית הכיבוש הוא מרגיז. זוהי הבעיה הקשה ביותר המעיקה עלינו כיום. המשך הכיבוש הוא גם גורם לכירסות המוחשי בדמוקרטיה הישראלית."

  הטקסט הזה הוא טקסט מרצ-שלום-עכשיו קלאסי, ששם את הכיבוש מעל הכלכלה והחברה (ובוודאי מעל הירוק). זה לא מה שהייתי מצפה לשמוע ממי שרוצה (כמוני) בהקמת מפלגה ציונית ס"ד.

  למי שרוצה סדר עדיפויות כזה יש מפלגה מוכנה על המדף ושמה מרצ, ואין שום צורך להקים אחת חדשה, בין אם שמה הוא התנועה הירוקה או מס"ד. במקרה כזה כל מה שנדרש הוא להתפקד למרצ ולדחוף אותה שמאלה בציר הכלכלי.

  אם התנועה הירוקה היתה "מרצ 2" (או "חד"ש לייט" – הכיוון שאליו משך רמי לבני) היא לא היתה מסוגלת לגייס פעילים כמעט. למשל, כמה ממפגיני שיח' ג'ראח היו מתפקדים לת"י?

  מאידך דווקא ההתרכזות בירוק מאפשרת לת"י בניית כוח כמותי, שאינו חופף למעגלים הרגילים של "השמאלנים" – ס"ד ומשמרת צעירה בעבודה, שלום עכשיו, שמאל לאומי, צעירי מרצ, שיח' ג'ראח, קמפוס לכולנו וכו'.

  הכוח הזה מן הסתם לא יספיק להכנסת רשימה לכנסת, ולכן בבוא היום הוא יוכל לרוץ ביחד עם מפלגה גדולה או עם שותפה קטנה שכרגע היא רק תיאורטית (מימד מחודשת, עם אחד 2 וכו). דווקא ההתמקדות בירוק תיצור היעדר חפיפה בין מעגלי הפעילים ותחרות בין השותפות – או שאדם יהיה חבר במפלגה הירוקה או שהוא יהיה חבר במפלגה הציונית-האדומה. לאור העובדה שבצד הירוק קורים דברים ויש החלטה, הקיפאון בצד האדום רק מתבלט.

  כל עוד אנחנו עוסקים בדיבורים ובחלומות ולא במעשים, אין לנו שום זכות לקטול את מה שהולך בתנועה הירוקה (וכנל בשמאל הלאומי, או במחנה יחימוביץ' בעבודה).

 25. אופיר :

  מתפתח מאבק פנימי קשה בין אלון טל לערן בנימיני

  קראתי את הפרוטוקול של הועידה שלהם, ממנו אפשר להבין כי בין שני האנשים האלו מתפתח מאבק על ראשות המפלגה.

  תשימו לב אלון טל דרש מבנימיני להתפטר וזה סרב, ולכן הם החליטו על בחירות לראשות המפלגה.
  יהיה מעניין אם בנימיני יבחר שוב, האם הוא יישם את המדיניות של אלון טל?
  מהיכורת עם בנימני הוא לא בקלות יוותר על התפקיד ולכן צפוי מאבק רווי יצרים.

  האמת אם חשובים על זה התנועה הירוקה היא המפלגה הראשונה שמדיחה את היו"ר שלה לאחר הכישלון בבחירות.

 26. דנדו דוד :

  התנועה הירוקה תהיה נישה או לא תהיה

  עם כל הכבוד לחיים בבועה של התנועה הירוקה, אם הם לא יתפסו חזק את הנישה הירוקה ויתאחדו עם הירוקים – חבל להם על הזמן.
  מילה אחת הם יוציאו על "כיבוש" או משהו כזה, והם הופכים לחד"ש ללא מצביעים.

 27. אורי יזהר :

  לאיתי

  אינני מסכים לניתוח שלך. אינני סבור שמפלגת נישה מכל סוג שהוא יכולה להביא מזור לשמאל הציוני הישראלי. יש דרכים להימנע מכניסה למשבצת שמרצ נלכדה בה.
  אני סובר שרק מסר כולל, מאוזן, רב תחומי יכול לחדש את פני השמאל הישראלי. כיצד עושים זאת? יש לי מחשבות בעניין והן פורסמו כבר בספרי "תיקון כולל לישראל" וינוסחו מחדש במסמך שאני עובד עליו.
  ולבסוף, אני מציע לך לחדול מהטון של הטפת מוסר שנקטת כלפי. כל אחד מאתנו עושה במקומו ובאפשרויותיו כמיטב יכולתו והטפת מוסר יכולה להיות דו סטרית. וזה לא מוסיף שום דבר לחשיבה ולעשייה.

 28. חוזרים לדרך, ממשיכים במסע « ירוק אדום כחול לבן :

  […] כלום כמובן לגבי החברתי, באתר עבודה שחורה נהנו מאוד לסלף את דברי ההחלטה בטענה כי התנועה בחרה בדרך שאינה סוציאל-דמוקרטית. ספין […]

 29. עירא :

  אורי,

  אמתיל בכליון אוזניים למסמך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.