חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מיסוי הגז – החיים כפיקניק, למי כן ולמי לא

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 19.10.10 5:45

"אופנן" – ידיד עבודה שחורה – פעיל חברתי וסביבתי עתיר מאבקים וגם הצלחות מפנה את חיציו הפעם אל המאבק להגדלת הכנסות הציבור (המדינה) מהגז
מאת: איתמר כהן

החיים זה לא פיקניק

חן וני מאשדוד לקח הלוואות, ופתח מינימרקט במרכז העיר.

ההתחלה היתה קשה, וחן נקלע לחובות כבדים. אחר כך העניינים השתפרו מעט, אבל אז נחתו המכות: בהתחלה באו האיסור על מכירת אלכוהול בלילה והעלאת מחיר הסיגריות, שפגעו קשה במכירות. אחר כך עלה המס על הדלק, וגם הוחל חוק פנסיה חובה, שאילץ את חן להתחיל להפריש לפנסיה עבור עובדיו, וכך ההוצאות גדלו מאוד. גם הארנונה עלתה.

מה לעשות? החיים זה לא פיקניק, וכל מדינה משנה מדי פעם את החוקים, באופן צודק יותר או פחות. רישיון עסק הוא בסך הכל רישיון עסק, ולא הבטחה של המדינה שהמסים לא יעלו לעולם.

תרה ביט, עובדת הייטק, משלמת 46% מס הכנסה; לאחרונה עלה נטל המס בפועל ל-58%. גם התשלום למס הכנסה בגין הרכב הצמוד עלה. וסנטלי פישר החליט לצנן את שוק הנדל"ן, וגרם לעליית הריבית שמשלמת תרה על המשכנתא שלה.

מה לעשות? החיים זה לא פיקניק. למותר לציין, שאף אחד לא יתייחס ברצינות אל שכיר שיטען ש"אסור לסטנלי פישר להעלות את הריבית, כי זה יגרום לי לשלם יותר על המשכנתא".

החיים זה Brother of Agora פיקניק

יש, כמובן, גם כאלה, שעבורם החיים הם אחו-שילינג (או באנגלית, brother of Agora) פיקניק.

מילי ארדר, בעל הון, קיבל מהמדינה רישיון לחפש גז ליד חופי הים של המדינה.

כדי לעודד חיפושי נפט וגז, המדינה נתנה לארדר את הרשיון בחינם – ואף תכסה עבורו כמחצית מההפסדים, במידה שהקידוח ייכשל. מאידך, המס שהוא משלם במקרה של הצלחה נמוך בכ-40% מהמס המקובל בארה"ב, בבריטניה, בקנדה ובשאר במדינות המערב.

ארדר ידע, כמובן, שהמס עשוי להשתנות – והדבר גם כתוב בדוח"ות של החברות שלו לבורסה. הרי  מדינות שונות ובהן בריטניה, נורבגיה, קנדה ואוסטרליה, מעלות מפעם לפעם את שיעור המס על אוצרות הטבע המצויים בשטחן, כולל על זכיונות קיימים.  למעשה, גם בישראל קודמה כבר ב-2001 הצעה ממשלתית להעלאת התמלוגים, אבל מילי ארדר וחבריו הצליחו לטרפד אותה, תוך הפעלת לחצים כבדים על מקבליההחלטות.

עכשיו המדינה מנסה שוב להעלות את המס.  ארדר ושות' מתנגדים, כמובן. מבחינתם, העובדה שבעשר השנים האחרונות הם שילמו מסים מגוחכים, היא התחייבות לכך, שהמסים ישארו כאלה מעתה ועד עולם.

הקוזאק הנגזל והבלדה לנאיבים

כשהישראלי הממוצע שומע את הבאסטיונר בשוק צועק "רק היום" ו"לי זה עולה יותר", הוא יודע, שהמוכר יהיה שם גם מחר, ושהוא גם דווקא יכול להוריד במחיר, ועדיין להרוויח מצויין.

בעל הון הוא, כמעט בהגדרה, תחמן פי אלף מהמוכר בשוק. אחרת הוא לא היה הופך לבעל הון. ובכל זאת, כשהישראלי הממוצע שומע את בעל ההון, הספקנות נעלמת.

אין בדברים האלה משום שנאה לכל בעלי ההון. אדרבא, ברון הגז יצחק תשובה, הוא דווקא בעל הון סימפטי יחסית: ככל הידוע לי הוא לא הואשם מעולם בפגיעה בזכויות עובדיו או בזיהום חריג מהמפעלים שבבעלותו.

לבקש תמיד מותר. הבעייה היא הטמבלים, שמוכנים לתת – כלומר, אנחנו.

מפסיקים להיות תמימים

לדיון בכנסת על העלאת תמלוגי הגז התאגידים ובעלי ההון שלחו 15 יחצ"נים ולוביסטים. הח"כים שמעו רק אותם. אנחנו נרדמנו בשמירה.

אי"ה בקרוב נתעורר ונפעל בנושא. אם את/ה בלוגר/ית, ומוכן/ה להשתתף ב"מאבק בלוגרים" בנושא – אנא כתבי/כתוב אל איתמר לכתובת [email protected]

איתמר כהן, www.ofanan.comבפייסבוק

"כדי שהרוע ינצח די בכך שהטובים ישבו בשקט" (אדמונד ברק)

כדי להצטרף לקבלת העדכונים, אנא שלח/י מייל עם המילה "הכנס" בנושא ל-[email protected]
כדי להפסיק לקבל עדכונים אלה, אנא השב למייל, עם המילה "הסר" בנושא המייל
.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. דקל-דוד עוזר :

  פוסט חשוב ביותר

 2. מיכאל לינדנבאום :

  הבלוג חושף את כל הבלוף של ה"השקעה" והסיכונים" ושאר ירקות.
  בינתיים הסיכונים הם על חשבון המדינה ואבטחת מיתקני הקידוח על חשבון תקציב הבטחון וסיכון חיי חיילי צה"ל.

 3. חירותניק ליברלי :

  צודק

  יש לבטל את איסור מכירת אלכוהול בלילה, המסים על הסיגריות והדלק, חוק פנסיה חובה ולהוריד את נטל המס באופן כללי.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  לידידי הליברלי,
  נראה לי שנהגת בליברליות רבה מידי עם הוודקה שלך.

 5. נועה :

  ראשית אני רואה שאתם חושדים בנו שאנחנו לא אנשים אמיתיים אז אני מבקשת שתתקשרו אלינו - 0548425879, חוצמזה שתכנסו אלינו לפורום: http://www.gevahot.com/forum חוצמזה שתחפשו בגוגל ששינסקי גבעות עולם ותראו שהיו עלינו מלא כתבות, כמו: http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000601686 חוצמזה תכנסו לעצומה שהעלנו: http://www.atzuma.co.il/shishinski/ ודבר אחרון וזה העיקר אנחנו דורשים פגישה עם המנהיגים שלכם ועם הרב מלכיאור!!!, במצב הנוכחי שששינסקי יצר עיקר הפגיעה תיפול על המשקיעים הקטנים, זה דבר לא הגיוני ונפשע שאנחנו בטוחים שגם אתם לא רוצים, אנחנו מבקשים פגישה דחופה זה שתשמעו אותנו זה באמת לא נראה לי יותר מדי בהתחשב בזה שאתם פוגעים בנו ובמשפחותנו בצורה קשה!!! בבקשה תתקשרו אלינו ותקבעו פגישה. אין קשר בין תשובה לגבעות עולם, אצלנו השותפות שייכת 95% למשקיעים קטנים שהשקיעו בה מאות מליונים משנת 93 ואין אצלנו טייקונים. אנחנו קודחים ביבשה (שם הסיכונים גדולים בהרבה , מבים), ולא הגיוני להחיל את אותו מיסוי כמו בים, מה גם שלפי ששינסקי השותפות שלנו תפגע הכי הרבה המס הרצחני יגיע לשיעורו המקסימלי תוך שנה ואנחנו משקיעי גבעות נהיה הנפגעים הגדולים ביותר ונאבד ונקבל כ10% בלבד החזר על השקעתנו. יש אצלנו עשרות אלפי משפחות שהשקיעו את החסכונות שלהם. לא יתכן שמישהו שהתמלוג זה הפנסיה שלו ישלם יותר מס מתשובה, נכון? בואו תדברו אתנו אל תדרסו אותנו. בואו תפגשו אתנו

  ראשית אני רואה שאתם חושדים בנו שאנחנו לא אנשים אמיתיים אז אני מבקשת שתתקשרו אלינו – 0548425879, חוצמזה שתכנסו אלינו לפורום: http://www.gevahot.com/forum
  חוצמזה שתחפשו בגוגל ששינסקי גבעות עולם ותראו שהיו עלינו מלא כתבות, כמו: http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000601686
  חוצמזה תכנסו לעצומה שהעלנו: http://www.atzuma.co.il/shishinski/
  ודבר אחרון וזה העיקר אנחנו דורשים פגישה עם המנהיגים שלכם ועם הרב מלכיאור!!!, במצב הנוכחי שששינסקי יצר עיקר הפגיעה תיפול על המשקיעים הקטנים, זה דבר לא הגיוני ונפשע שאנחנו בטוחים שגם אתם לא רוצים, אנחנו מבקשים פגישה דחופה זה שתשמעו אותנו זה באמת לא נראה לי יותר מדי בהתחשב בזה שאתם פוגעים בנו ובמשפחותנו בצורה קשה!!! בבקשה תתקשרו אלינו ותקבעו פגישה. אין קשר בין תשובה לגבעות עולם, אצלנו השותפות שייכת 95% למשקיעים קטנים שהשקיעו בה מאות מליונים משנת 93 ואין אצלנו טייקונים. אנחנו קודחים ביבשה (שם הסיכונים גדולים בהרבה , מבים), ולא הגיוני להחיל את אותו מיסוי כמו בים, מה גם שלפי ששינסקי השותפות שלנו תפגע הכי הרבה המס הרצחני יגיע לשיעורו המקסימלי תוך שנה ואנחנו משקיעי גבעות נהיה הנפגעים הגדולים ביותר ונאבד ונקבל כ10% בלבד החזר על השקעתנו. יש אצלנו עשרות אלפי משפחות שהשקיעו את החסכונות שלהם. לא יתכן שמישהו שהתמלוג זה הפנסיה שלו ישלם יותר מס מתשובה, נכון? בואו תדברו אתנו אל תדרסו אותנו. בואו תפגשו אתנו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.