חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כיצד מנוהל החיסכון הפנסיוני שלנו

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 13.10.10 6:03

המאמר מתייחס להשלכות ועדת בכר על מצב קרנות הפנסיה, אל נושא פנסית החובה, אל גובה דמי הניהול והתנהלות האוצר בעניין, וכן אל בעיית שקיפות המידע בענייני פנסיה. דברים שחשוב לעובדים לדעת

מאת: רועי מימרן


חושבים על העתיד

מספר פעמים נשאלתי בתקופה האחרונה: מה גרם לקבוצת אנשים, בתחילת עד אמצע הקריירה שלהם, להתחיל ללמוד ולעסוק בתחום הפנסיה. אולי זוהי חשיבה לטווח רחוק, אותו סוג חשיבה שגורם לאנשים לעסוק בתחומי החינוך, התכנון, באיכות הסביבה או בכלכלה בין-דורית.

אבל פרט לזה, סדרת אירועים לימדו אותנו לאן הולך החיסכון הפנסיוני שלנו: ועדת בכר, שהוציאה את קופות הגמל מהבנקים, וצירפה אותם כמו קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים לניהול חברות הביטוח ובתי ההשקעות. המשבר של 2008, שגרם לירידה של 30% בממוצע בשווי החסכונות הפנסיוניים של כולנו, והבהיר כמה אנחנו חשופים לסיכוני שוק ההון (למזלנו רוב החסכונות עלו חזרה ב-2009, אולם זה היה יכול להיגמר אחרת, כמו שקרה לאלו שמשכו את כספם בבהלה). מספר חברות שלוו סכומי עתק מהציבור, חלק גדול מכספי החיסכון לפנסיה, ואז הודיעו כי אין באפשרותן להחזיר בדיוק את מה שהתחייבו: אפריקה ישראל, צים, סקורפיו ואחרות. העלייה המצטברת של כ-70% בדמי הניהול בקופות הגמל, שהביאה למצב שבו רבע עד שליש, בממוצע, מהכספים המצטברים בחיסכון הפנסיוני מגיעים לגופים המנהלים ומשווקים את החיסכון ולא לחוסך עצמו. וזאת, כאשר הרפואה הולכת ומאריכה את חיי האדם, ואיתם את מספר השנים הצפויות בהן יידרש לחיות מכספי הפנסיה.

צו ההרחבה של "פנסיה חובה" מתיימר להיות צו סוציאלי, המטיל על העובד והמעביד חובת אחריות לביטוח הפנסיוני של העובד. אולם בפועל,  העובדה שהוגבל בותק במקום העבודה, באחוזי חובת ההפרשה ובסכום לגובה ההכנסה הממוצעת במשק, מעורר רושם שיש מאחוריו כוונה של המדינה להתנער ממחויבותה לשלם הבטחת הכנסה לגמלאים שאין להם הכנסה נוספת, באמצעות הטלת חובת החיסכון על העובד בטרם צאתו לפנסיה. דמי הניהול הגבוהים הופכים אותו לאמצעי לגזירת קופון לחברות הביטוח ובתי ההשקעות.

דמי הניהול לא אחידים לכולם: מעבידים או ארגוני עובדים חזקים מנהלים "קרנות פנסיה מפעליות" של עצמם אשר פתוחות רק למקום עבודה או קבוצות עובדים מסוימות, ובהן דמי הניהול נמוכים באופן משמעותי. אחרים מנהלים משא ומתן עם גופי הניהול המסחריים להשגת הנחה קולקטיבית. עובדים בעלי שיעור חיסכון גבוה יכולים גם הם לנהל משא ומתן ולקבל הנחה אישית. וכך יוצא, כי מי שמשלם את אחוזי דמי הניהול הגבוהים מכולם הם העובדים הלא-מאוגדים ועובדי מקומות העבודה הקטנים ואשר הכנסתם אינה גבוהה. וכך הופכים דמי הניהול למס רגרסיבי – מס שהאחוז שלו מההכנסה יורד ככל שהיא עולה. זה, כמובן, מס אנטי-חברתי בעליל.

אנשים רבים אינם יודעים או מנסים לחשוב על המשמעות של דמי ניהול 2% לשנה, ואפילו 1.5% לשנה מהחיסכון הצבור, שקיימים בקופות הגמל, שלא לדבר על 13% מהפרמיה בנוסף ל-2% מהצבירה, שקיימים בביטוחי המנהלים, דבר שיכול להגיע גם ל-40% ואף יותר מסך החיסכון המצטבר לאורך זמן. במקום זה הם מתפתים אחרי השם "ביטוח מנהלים" והזכויות הביטוחיות, שגם להן עלות לא קטנה.

חלק גדול מהאנשים מקבלים את המידע שלהם ממשווקים פנסיוניים, סוכנים אם תרצו, שהעמלות והבונוסים שלהם נגזרים ישירות מגובה דמי הניהול שנגבים מהלקוח. וכך, האינטרס שלהם הוא להגדיל את דמי הניהול שמשלם הלקוח שהם אמורים לייצג ולייעץ לו.

באופן מעניין, גם חלק מהפורומים באתרי האינטרנט בנושא פנסיה מנוהלים על-ידי אנשי חברות וסוכנויות הביטוח, וכך יש גם שליטה במידע שהציבור מקבל. לדוגמה, פורום הפנסיה באתר וואלה! מנוהל ע"י זאב לוינסון מכלל פנסיה וגמל. השבוע נמחקה מהפורום הודעה המתריעה על בעיות בתחום הפנסיה ומזמינה את הציבור למפגש פורום החוסכים לפנסיה בישראל.

משרד האוצר אמנם מסייע לציבור לקבל מידע על תחום החיסכון הפנסיוני ופועל לחייב שקיפות מידע, אולם הוא גם מונע בחירוף נפש מן הממשלה לתמוך בהצעות החוק שהגישו חברי כנסת להגבלת דמי הניהול. וכך הפך הממונה על שוק ההון באוצר, פרופ' עודד שריג, למגן הגופים המוסדיים ולא למגן הציבור.

כדי להגן על זכויות הציבור מול כל אלו, קם פורום החוסכים לפנסיה בישראל.   המעוניינים להצטרף מוזמנים לאתר הפורום, וגם למפגש הפורום שיתקיים ביום חמישי 14.10 בשעה 18:00, במרכז רוזין, דרזנר 2 א' ברמת-אביב ג'.

רועי מימרן – פעיל חברתי וסביבתי

ארגון מגמה ירוקה – חבר הועד המנהל

הועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בת"א – מ"מ נציג ארגוני הסביבה

חבר המטה לתכנון אחראי של ארגוני הסביבה והחברה

מייסד פורום החוסכים לפנסיה בישראל

רכז הקואליציה לשמירת הטבע בעמק הנרקיסים בגלילות

נערך על ידי דליה
תגיות: ,

2 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  זה פורום חשוב ביותר.חבל שלא אוכל להגיע אליו בשעה הנקובה.
  תמוהה אמירתו של רועי ש"משרד האוצר אמנם מסייע לציבור לקבל מידע על תחום החיסכון הפנסיוני ופועל לחייב שקיפות מידע."

  בשש השנים האחרונות, האוצר עושה בדיוק להיפך ומונע ממני מידע על הגובה הכספי של הפנסייה הצפוייה לי במבטחים הוותיקה.
  אין שום שקיפות.

 2. עודד גלעד :

  תודה רבה רועי!

  ויישר כח על הפעילות החשובה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.