חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מופע האימים של אופיר אקוניס

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 7.10.10 6:10

מרתק לראות איך מספר חברי כנסת מוכנים לגייס כל אידאלוגיה כדי להגן על בעלי ההון. במאמר שלפניכם, מתאר ק. טוכולוסקי את הדיון על תמלוגי הגז ואת דעות כל הצדדים בנושא הזה – נושא שהמידע עליו אפוף עשן וגז

מאת: ק. טוכולסקי

בישיבת וועדת הכלכלה ביום שלישי גילינו שכנסי אוהדים, הרבה פעילות רשת ומעט פעילות אינטרנט זה טוב ויפה, אבל בהחלט לא שווה בעוצמתו למופע המריונטות של אופיר אקוניס, יוסי פלד וחברי סיעת ישראל ביתנו. באופן גרוטסקי, נבוב, חסר מודעות עצמית הפגיזו שורה של חברי כנסת מהימין שורה של סיסמאות ריקות ומליצות בניסיון להפחיד את הציבור ולהוליכו שולל הכל בכדי שאדוניהם, ברוני הגז העתידיים של מדינת ישראל יוכלו להמשיך באין מפריע בשוד נכסי הלאום.

לחברי הכנסת של וועדת הכלכלה לא הפריע שאין להם בעצם שום סמכות, סטוטורית או אחרת להחליט משהו בנושא, ושהצהרותיהם הפומפוזיות חסרות כל חשיבות, זה לא הפריע גם לעיתונות שגדשה את האולם. תודות לכך בהחלט יכולנו לראות את מי משרתים חברי הכנסת של הימין שרובם (יש לציין כי לא ככולם, כרמל שאמה בלט בהתנגדותו למתכונת הנוכחית של התמלוגים) בהחלט נתנו במהלך הישיבה שירות טוב לאדוניהם.

כל בוחרי ישראל ביתנו כל שוחריו של ליבמן וחבורת המריונטות שלו יכלו לראות בדיוק מה עושים אנשי ישראל ביתנו בכנסת, משרתים את בעלי ההון, ממש סיעה להשכיר. אני מקווה שהבוחר שהעניק 15 מנדטים לסיעה זו מרוצה. בהתלהבות מרובה עזרו אנשי ישראל ביתנו לשר פלד ולחבר הכנסת אקוניס להציג מצג שווא הזוי שבו הוצג איום אירני בתחום קידוחי הגז בים התיכון (לא היה ולא נברא לאיראן אין צורך, ו/או יכולת לקדוח גז בים התיכון), התקפות אנטישמיות על הקרן החדשה לישראל (הגלגול הנוכחי של מועצת זקני ציון), האשמות של פגיעה בבטחון המדינה ובטחונה הכלכלי של כל מי שמסרבים לתת לבעלי ההון למצוץ מהציבור את הונו כעלוקות. בקיצור תעמולה בסגנון אנטישמי וזוהמת ביבים, פרי מיטב המוחות הקודמים של יחצני ישראל, שמוכנים בעבור תשלום נאות לעשות כל מעשה נבלה תקשורתי.

מה שלא שמענו זה נימוק ענייני אחד לגבי העובדה הפשוטה שקבוצת בעלי הון ותאגידים מנסה לנשל את הציבור הישראלי מרכושו. שחבורת ברונים שודדים רוצה לקחת את אחד ממשאבי הטבע הגדולים של ישראל לכיסה הפרטי במקום לאפשר למדינה לחסל את חובותיה, להשקיע בתשתיות בהווה ובקרנות לעתיד. לא שמענו הסבר הגיוני לכך שבמקום להשקיע בציבור כולו לטובת המדינה וחוסנה בעתיד, תשובה, נובל אנרג'י ודומיהם מבקשים מאיתנו לוותר על נכס ציבורי לטובתם.

בוועדה ישבו גם התומכים בהעלאת התמלוגים, שמענו את שלי יחימוביץ, דב חנין, כרמל שאמה וניצן הורוביץ, מנמקים בצורה עניינית מדוע צריך להעלות את התמלוגים. אני מאחל להם בהצלחה, אני מקווה שהם יעמדו בפרץ. כל אחד מהם דיבר מנקודת ראותו, כל אחד מהם בא ממקום אחר. אני גאה בכל אחד ואחד מהם על עמידתו כנגד הטייקונים, אני רק מנחש שבסופו של יום שני חברי הקואליציה מבין 4 המתנגדים יתמכו בפשרה של גביית 25% תמלוגים במקום 12% ולא ילחמו על 60 עד 80% תמלוגים ומיסים. במדינה שבה משרד התשתיות מתגאה בכך שהוא העלה את התמלוגים על טונה פוספטים ב-85%, אנשים נוטים שלא לשים לב לכך, שהתמלוגים עומדים עכשיו על 45 סנט לטונה ואילו מחיר טונה בשוק עבר מזמן את הסכום של 160$ לטון וממשיך לעלות אין למה לצפות. התמלוגים כמעט והכפלו מכמעט כלום לכמעט כלום פלוס, זאת אינה המטרה.

המטרה היא לתת לאזרחי ישראל להנות מרכושם. לשקם את כל מה שצריך לשקם בישראל לאחר שנים של הזנחה, הפרטות וקיצוצים, להבטיח את חוסנה הכלכלי של ישראל באמצעות חיסול החוב הלאומי והקמת קרן לחיסכון למען העתיד, להשקיע את מה שנדרש בשביל להבטיח שישראל תהפוך למקום שטוב לחיות בו. זאת אינה המטרה של ברוני הגז, בעלי הון ותאגידים, הםרוצים לשדוד, למצוץ את לשדם של עובדים וסביבה בשביל עוד ועוד כסף. זאת אינה המטרה של לוביסטים אנשים חסרי מוסר ועכבות מבחינתם בשם הצורך להרוויח כסף הם מוכנים לשרת כל אדון וכל מטרה. אבל זאת צריכה להיות המטרה שלנו.

נושא תמלוגי הגז, יכול להשפיע על החברה בישראל בצורה משמעותית בלי לשנות סדרי עולם באופי שבו החברה מתנהלת, זה מקל על קבלת הקמפיין אבל צריך לזכור שכל הכסף שבעולם לא יהפוך את ההתנהלות החברתית-כלכלית-פוליטית בישראל לתקינה. המאבק הזה נותן לרבים בישראל משהו להתלכד סביבו, אמצעי לעצור רגע ולחשוב על מה אפשר לעשות אם ננהג אחרת. המנעות ממינוף פוליטי של המאבק, עשויה גם היא לפגוע בהצלחתו. אם השמאל בישראל לא יתחיל לפעול במטרה לחזור לשלטון באמצעות ליכוד כוחות, סביר להניח שמבין 3 חברי הכנסת הבולטים של השמאל במאבק, למרות עבודתם החרוצה והטובה, אחד (ניצן הורוביץ) לא יהיה בכנסת הבאה כי המפלגה שלו תעלם, השני (דב חנין) יכהן במפלגה שאולי תגדל מעט אבל תשאר חסרת השפעה, והשלישית (שלי יחימוביץ) תהיה אולי פופולרית  יותר אבל תכהן במפלגה שכבר לא תהיה גדולה בהרבה ממפלגתו של חנין. בצורה הזאת נצטרך תמיד להשקיע זמן רב במאבקים שיסתיימו במקרה הטוב בפשרות, כי יושבי הראש של הוועדות, השרים, מנכלי המשרדים והפקידים הבכירים ימשיכו לבוא ממפלגות כמו ישראל ביתנו והליכוד ולשרת אינטרסים זרים של בעלי הון ותאגידים על חשבון הציבור. מופע האימים של אופיר אקוניס הראה לציבור כולו את מי משרתים רובם של נבחרי העם שהוא שלח לכנסת, הגיע הזמן לבנו אלטרנטיבה לרוב הזה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

16 תגובות

 1. א. קוריאל :

  האמת יוצאת לאור

  טוכלוסקי שוב מוציא לאור את האמת שכולנו היינו כבר מזמן צריכים לראות. הדרך לשינוי אכן עוברת בחזרת השמאל לשלטון, ולשם כך השמאל צריך להיות מאוחד.
  אין טעם בויכוחים אידיאולגיים, מרתקים ככל שיהיו, בין 4.5 שמאלנים באתר אינטרנט זה או אחר. חייבים ללכד את השורות ולצאת למערכה.

 2. איתי :

  נושא תמלוגי הפוספט – מעולה!
  ראוי לפוסט נפרד.

  אודה שהכותרת של העלאה ב-85% היא ספין שעבד גם עלי ברגע הראשון והיה לי ברור שצריך לבדוק מה בדיוק קורה פה.

  עם זאת אם נכנסים לחישוב מתמטי ולא רוצים לשחק לידי היריב בטיעון שקל להפריכו, יש למדוד את אחוז התמלוגים מן הרווחים ולא מן ההכנסה, כלומר לנכות את ההוצאות.

 3. אהרן לוינשטיין :

  למר טוכלובסקי הנכבד ולכל המקוראים והמגיבים

  נושא המיסוי על קידוחי נפט וגז כבר מזמן אינו נושא לדיון ציבורי

  נכון שחשוב שהציבור יביע דעה ויתבטא אבל ממשלת הון שלטון תעניק לתשובה ולנובל אנרגי הטבות מפליגות ואפילו לא תטרח לנמק בבגץ את השיקולים האמיתיים ( והמושחתים) להחלטותיה

  וכמאמר קוהלת " אין חדש תחת השמש"

 4. ק. טוכולסקי :

  איתי זה נכון שכדאי למצוא את שורת הרווח אבל בהנחה שהרווח הוא אפילו 10 דולר לטונה אז גובה התמלוגים מהרווח הוא פחות מ-5%.

 5. אלי סתוי- :

  טוכולסקי הוא בין הבודדים שאני מכיר
  שמודע לחלוטין לעצם העובדה הכואבת שלצערנו בשיטת הממשל הקיימת,
  רק לח"כים שמוכרים את נשמתם הדמוקרטית,
  ל מען מינוף קשרי הון ,ושלטון, יש את הסיכוי לשרוד פוליטית וללוחמים בקשר ,צפוי גורל פוליטי עגום כמו לדוגמה קלאסית ח"כ עמיר פרץ שר הבטחון ויור מפלגת העבודה לשעבר ,שהעז וחטף בגדול.

 6. לקסי :

  דברים על דיוקם

  המחיר של סלע פוספט הוא כעת 75 – 88 דולר לטונה סלע.
  מקורות:
  http://www.mongabay.com/images/commodities/charts/phosphate_rock.html
  http://www.mongabay.com/images/commodities/charts/chart-phosphate.html
  http://minerals.er.usgs.gov/minerals/pubs/commodity/phosphate_rock/mis-201007-phosp.pdf

  כלומר ההעלאה הביאה את שיעור התמלוגים לכל היותר ל-0.587%, פחות מ-6 פרומיל!
  (ב-2008 הגיע המחיר לשיא של כל הזמנים – $430 לטונה ואז שילמו 24 סנט…, צאו וחשבו!)

  לצערי אין לציבור תמחיר של פעילות רותם-אמפרט ולכן קשה להתמודד עם השאלה של שיעור התמלוגים מהעודף של פעילות הייצור.

 7. דנדו דוד :

  מאמר מצוין ומוצדק

  טוכולסקי – אולי נגיע סוף סוף לעמק השווה לגבי הפעילות היחידה שיש לה סיכויי בשמאל הישראלי והיא להרים את שלי יחימוביץ לראשות מפלגת העבודה.
  אם אתה תצטרף, אולי נצליח לשכנע גם את איתי שתמיד אוהב לשבת על הגדר רגל פה רגל שם ולפרשן.
  נתחיל בשניכם והשאר יהיה היסטריה(-:

 8. ק. טוכולסקי :

  לקסי אני לקחתי מחירים מהעיתונות של טונה פוספסטים בשוק המחיר עלה מ-40 דולר ב-2008 ל-160 דולר ב-2010.
  דקל, הייתי חבר בעבודה 6 שנים הלכתי אחרי פרץ ויחימוביץ, אם היא הייתה רוצה להנהיג עדיין הייתי שם. היא רוצה להיות בצמרת מאחורי עיני והרצוג וזה לא שווה את המאמץ.

 9. איתי :

  לקסי, אני מציע שכחבר נאמן במפלגת האבודה תשלח את הנתונים המדהימים המופיעים פה בטוקבק למר פואד בן אליעזר ולגברת נוקד סגניתו ותבקש את תגובתם.

 10. דנדו דוד :

  בלי טוכולסקי ואיתי כמאמינים יהיה קשה

  טוכולסקי אתה צודק, אבל אתם השלב הראשון של המהפכה.
  הפרגמטיות מחייבת תמיכה בלתי מסוייגת בשלי יחימוביץ על מנת שהיא עצמה תאמין שהיא מסוגלת להיות מנהיגת המפלגה.

 11. ק. טוכולסקי :

  דנדו
  שלי יחימוביץ צריכה לקרוא עכשיו לאיחוד השמאל ולהודיע שהיא רצה לראשות העבודה. כשהיא תעשה את זה אני מיד מחדש חברות וחוזר לפעול בשבילה. עד שהיא תעשה את זה, אין על מה לדבר.
  היא בהחלט יכולה להיות מנהיגה של העבודה ושל מערך חדש עם מרצ והירוקה מימד. אבל היא צריכה להחליט שהיא רוצה להנהיג.

 12. איתי :

  דנדו, זה מאוד מחמיא אבל אתה מדבר שטויות.

  היתה לי אמונה כנה (יש יאמרו נאיבית) בפוטנציאל של הירוקה-מימד ליצור גרעין שממנו תצמח בעתיד מפלגה ס"ד במקום ההתנוונות בגזרת העבודה מרצ וכחלופה לנהירה מהן לקדימה. לאור זאת פעלתי רבות לשכנע באמצעות האינטרנט ברעיון הזה לפני הבחירות (וגם אחריהן). הירוקה מימד היתה הצלחה מדהימה באינטרנט, אבל במניין הקולות בבחירות היא היתה כישלון חרוץ.

  לכן לא ניתן לומר שסחפתי עשרות אלפי אנשים, ומכאן שגם אם אכריז שיש להתפקד לעבודה למען יחימוביץ' זה לא יביא לה עשרות אלפי קולות ואפילו לא 5000 (אם הייתי שווה 5000 טפסים בארגז, תאמין לי שהייתי מקבל חיזורים ממנה ומאחרים יומם ולילה).

  אם הרעיון של הירוקה מימד כגרעין לבניית חלופה לא תפס, קל וחומר שהמצב הרצוי בעיני טוכולסקי, שהוא רדיקלי יותר, לא תופס: גרעין שבסיסו הוא שיתוף ציוני+לא ציוני, וסימטריה (או כמעט סימטריה) בין יהודים לערבים, המאוחדים למלחמת מעמדות ללא הבדל דת, גזע עדה ומין.

  נכון להיום, האתר הזה (והאינטרנט הפוליטי בכלל!) הוא ביצה קטנה ולא משפיעה בהקשר של כוונות הצבעה. הפוטנציאל הגדול שלנו הוא סיקור חדשותי ולא פובליציזם.

  טוכולסקי, הדרישה שהצגת ליחימוביץ' היא תמימה או מיתממת.

  בביצה הקטנה שלנו (בניגוד לארה"ב למשל) פוליטיקאי רציני (לא ברברן ולא סחטן) לא יכריז על מועמדות לפני שהוא רואה סיכוי סביר לנצח.

  במלים אחרות – הכרזה כזו לא תקרה לפני שיחימוביץ' מזהה שיש לה בארגזים מספר מינימלי של מתפקדים שלה (או כאלה שהושגו בבריתות, שאתה מן הסתם תיגעל מהן – נגיד עם עופר עיני). יחימוביץ' נחשבת מאוד בציבור הרחב, בוודאי יותר מברק ופואד וסביר שגם יותר מהרצוג. אבל סקרים על תמיכה גורפת בציבור הרחב אינם שווים דבר כשיש פריימריס חברים, כפי שיוכלו לספר לך שימון פרס (2005) ועמי אילון (2007).

  העובדה שאין הכרזה אינה מעידה על היעדר רצון להנהיג אלא על היעדר יכולת (נכון לעכשיו). האתגר של יחימוביץ' אינו לשכנע את טוכולסקי (או אותי) אלא לשכנע עשרות אלפים מתוך המוני תומכיה בציבור הרחב להתפקד לעבודה. כאמור, בדרך אליהם אנחנו לצערי ממש לא צינור רלוונטי (ובצדק כינתה אותנו חברת צוות שלה "אתר של נודניקים").

  צינורות רלוונטיים אפשריים מהשרוול – אבירמה גולן, קרן נויבך, עודד שחר, קובי אוז, ו… עמיר פרץ

 13. ק. טוכולסקי :

  איתי
  פוליטיקה אחרת היא גם לשנות את כללי המשחק. זה כולל גם הצהאות על ריצה גם לעמיר פרץ אמרו שאין סיכוי כשהוא התחיל לרוץ. אז אמרו.
  מה שאתה אומר שלא יתפוס לדעתי כן יתפוס. מהחזיתות העממיות בשנות ה-30 ועד הלינקה בגרמניה, איחודי שמאל למרות הבדלים מהותיים באידיאולוגיה, מחלוקות היסטוריות קשות, ועוד תפסו. חוץ מזה אם תקרא את הטוקבק הקודם שלי בדיון הזה תראה שלמרות שאני מציע לשלי יחימוביץ איחוד של מה שנקרא מחנה השמאל הס"ד הציוני בלי חד"ש ובלי מען, אתה ממשיך לדבר על משהו שלא הצעתי כאן כמה שלא יתפוס.

  אז נמשיך לחכות לנס שלא יגיע ובינתיים בשבוע הבא, ויסקונסין חוזרת, ואז חוק ההסדרים והרפורמה בקרקעות. המתנה נעימה.

  אם יש בצוות של יחימוביץ מי שחושב שאנחנו אתר טרחני שיבושם לו. מנהיג שלא יודע לקבל ביקורת הוא לא מנהיג. מנהיג שלא מקשיב לאנשיו מתאים לתנועות שיש להן פיהרר לא למי שמאמינים בסוציאליזם ובדמוקרטיה. אני בטוח ששלי יחימוביץ מסוגלת להקשיב ושאיש הצוות הפזיז שלה מבין שהוא טעה.

 14. דנדו דוד :

  אני עם טוכולסקי בנושא הצורך של שלי להכריז באופן רשמי (אני חושב שהיא עשתה זאת אבל לא מספיק חזק), אבל אני מסכים עם איתי לגב הסיבה למה זה לא קרה עד עכשיו.
  ועם זאת – אם אנשים כמו טוכולסקי ואיתי וביחד איתם כל חברי התנועות הקיקיוניות כמו התנועה הירוקה, מרץ, השמאל הלאומי וכו' לא יבינו שצריך להתגייס לטובת יחימוביץ ויעבירו לה אלפי טפסי מפקד המצב לא יהיה מי יודע מה.

  אני מסתפק בלהתחיל בכך שכל אחד ממכם יכתוב מכתב לשלי יחימוביץ שבו הוא כותב לה "למה אני מתפקד עבורך ומה הייתי שמח אם היית עושה" ולצרף לתוכו טפסי התפקדות, ונמשיך משם.

 15. ק. טוכולסקי :

  דנדו, אני מזכיר שהצעתי לה להנהיג שרק תגיד מה היא רוצה והיא שלחה אותי לחפש לעצמי מנהיג אחר.
  אני בהחלט שמח בשבילה שיש לה אנשים כמוך וגם אני אשמח להמנות עליהם, שרק תודיע שהיא מתכוונת לרוץ בעצמה ושהיא מקימה מחנה בשביל שהמון ס"ד ולא רק היא ופרץ יהיו ברשימת העבודה ואני מתפקד, אבל שוב חובת ההוכחה כרגע היא עליה.

 16. דנדו דוד :

  בקריאתך הצבת תנאים כמו פלסטיני/ביבי

  בלי תנאים, בוא ביחד, עם אמונה ותקווה ואנחנו נגרום לה לצאת מהארון
  טוכולסקי, לקסי, איתי וכל השאר- אני מוכן לשים עצמי בראש התארגנות שדורשת ממנה להנהיג, אבל את זה צריכים לדרוש מי שהצהירו שהם תומכים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.