חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להיות עמרי שרון

נושאים איכות השלטון, מועד ב' ב 11.02.08 6:04

עמרי שרון יאלץ בקרוב להתייצב בבית הכלא ולרצות את עונשו. אי השוויון בענישה לה זוכים נבחרי ציבור אינו חדש. בימים אלה, שמדינת ישראל מעוניינת להקים כלא פרטי, עליה ראשית ליישם שוויון בפני אסיריה כצעד ראשון לשוויון בפני החוק

מאת: עו"ד יהונתן קלינגר

לאחר שבית המשפט העליון דחה את בקשתו, יאלץ עמרי שרון בקרוב מאוד להתייצב בבית הכלא מעשיהו ולרצות את עונשו. לאחרונה, הטיחו פעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן גביר האשמות כאילו שרון יזכה לפריבילגיות לא מועטות בכלא, שיכללו בין היתר את הזכות לבקר את אביו שסבל מאירוע מוחי קשה לפני שנתיים.

אם הדברים הללו נכונים, למרות שהוכחשו על ידי מני מזוז, הרי שזו פרשיה נוספת שמדגימה את אי השוויון בענישה לה זוכים נבחרי ציבור. בל נשכח שעבריינית נוספת ממפלגת הליכוד, נעמי בלומנטל, זכתה לחנינה לאחר שבעלה נפטר ועונשה הומתק בעבודות שירות. אולם, קשה לדמיין איך שרון לא יזכה לפריבילגיות באותו בית סהר, אפילו אם זה עדיין לא הופרט, כאשר הוא היה אחד ממאה עשרים חברי כנסת שקבעו את התקציב, וככל הנראה נותר אחד האנשים המשפיעים בישראל.

בתי הכלא בישראל מלאים מקרים טראגיים, כל עבריין טוען לחפותו מצד אחד, ובעל משפחה בעייתית שפרנסתה ככל הנראה נגדעת עקב ישיבתו באותו כלא. אסירים הינם גם נטל כלכלי על החברה כאשר אלו עולים לא מעט, עד כדי שמדינת ישראל מעוניינת להקים כלא פרטי. עם כל הביקורות על אותה כליאה, השאלה הנכונה היא כיצד מדינת ישראל יכולה ליישם שוויון בפני אסיריה כצעד ראשון לשוויון בפני החוק.

שוויון בענישה אומר לא רק שהעשיר והעני זוכים לעונשים דומים (צדק יראה) אלא גם שתנאי הכליאה זהים (צדק יעשה) וששניהם יכולים לזכות לתנאים הטובים ביותר למרות שחירותם מופקעת לצרכי ענישה. לאסירים, כמובן, יש לא מעט זכויות, וחלק מאותן זכויות כוללות את החובה של המדינה לאפשר לאלו תנאים טובים גם על חשבון שיקולים כלכליים. מדוע? כיוון ששיקולים כלכליים אינם יכולים לבוא על חשבון זכויותיו הבסיסיות של אדם.

אבל כאן הבעיה הגדולה ביותר שלנו; לפני מעט יותר משנה פסק בית המשפט העליון כי אין סטנדרט מינימאלי ל"קיום בכבוד". המשמעות? אנחנו עשויים להגיע לבג"צ "קיום בכבוד" 2 כאשר תקום אגודה או תנועה שתקח את הסטנדרט המינימאלי אליו זכאי אסיר, האדם שמוענש ונמצא מורחק מהחברה, ותקבע כי אותם סטנדרטים חייבים להיות מיושמים בקצבאות. כלומר, המדינה שמקנה לעמרי שרון לפחות חמישה מטרים מרובעים ומקלחת חמה ביום, כאשר זה עבר על חוקיה, חייבת להקנות לנדכאיה את אותם תנאים בדיוק, אחרת, אותם נדכאים יפנו לעבר הפשע כדי לקבל את אותם תנאים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.