חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעללי ההסתדרות ב"כללית רפואה משלימה"

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 1.10.10 6:03

יעל קונש, יו"ר "איגוד עובדי כללית רפואה משלימה", וחברת הנהגה ב"כוח לעובדים". מתארת את השתלשלות האירועים, המוטיבציות ואיכות התפקוד של ההסתדרות הכללית, בהגנה על עובדי כללית רפואה משלימה

מיומנה של מטפלת בכללית רפואה משלימה – פרק ראשון

כללית רפואה משלימה הוקמה ב-1998 כחלק מחברת ש.ל.ה שכללה אז גם רשת של מרפאות שיניים והיום כוללת גם רשת של מרפאות אסטטיקה.

לאורך 11 שנים, בארבע הזדמנויות שונות, פנו ארבעה מטפלים מכללית רפואה משלימה שלא הכירו זה את זה, ממקומות שונים בארץ להסתדרות בבקשה שתאגד את העובדים ותשים קץ לתנאי ההעסקה המחפירים שכללו בין השאר, שיטת תגמול פוגענית, אי תשלום תנאים סוצייאלים בסיסיים ומתן קופני הנחה למטופלים משכר המטפלים שלהם.

ארבע פעמים ההסתדרות סרבה/התחמקה/נמנעה מלאגד את עובדי כללית רפואה משלימה. כך למשל, לעובדת אחת אמרו את יכולה להצטרף ונעזור לך אבל לא נאגד את מקום העבודה שלך כי אנחנו פשוט לא עושים דברים כאלה. מעובדת אחרת פשוט נתקו מגע ברגע שהבינו את הקשר לקופ"ח כללית .

באמצע שנת 2008 התחלנו, המטפלים האלטרנטיביים בכללית רפואה משלימה, להתאגד ב"כוח לעובדים". שנה וחצי לאחר מכן בספטמבר 2009, לאחר שהנהלת החברה סרבה להכיר ביציגות שלנו בטענה שאיננו מהווים שליש מכלל עובדי ש.ל.ה, פתחנו בשביתה שנמשכה כחודשיים. לתדהמתנו, בעוד אנו מקיימים משמרות שביתה במרפאות, החלו להגיע נציגי ההסתדרות למרפאות ולהחתים עובדים שוברי שביתה להסתדרות.

השביתה הסתיימה והודות לה הסתיימה חרפת הקופונים. החרפות האחרות המתינו לתורן להסתיים במו"מ אינטנסיבי שהחל להתנהל בפיקוח ביה"ד ושעליו הוסכם בביה"ד האזורי כחלק מההסכם להשהיית השביתה.

ההסתדרות, שהשתמשה במערכת התקשורת של החברה: מיילים, פקסים וטלפונים, המשיכה להחתים גם עובדים ממרפאות השיניים והאסטטיקה. את רוב ההחתמה בפועל של העובדים הכפופים להן, ביצעו מנהלות המרפאות כשהן מגובות ע"י ההנהלה אשר דאגה להפיץ בכל המרפאות בארץ כבר בימיה הראשונים של השביתה, כי "עם ההסתדרות המנכ"ל דווקא מוכן לדבר".

בחודש מרץ, פסק ביה"ד הארצי כי ההסתדרות היא הארגון היציג בחברת אקרשטיין. ההנהלה, הפסיקה מייד לדון איתנו בנושאים הכספיים והמהותיים.. הישגים מרחיקי לכת שהחלו להבשיל במו"מ, נגדעו באחת.

ביולי 2010, לאחר פס"ד אקרשטיין בארצי, פסק ביה"ד האזורי כי ההסתדרות היא הארגון היציג בחברת ש.ל.ה.

ההסתדרות הודיעה על פתיחת מו"מ עם ההנהלה.

אז מה היה לנו מאז:

• שלוש פעמים נוספות הודיעה ההסתדרות על פתיחת מו"מ קיבוצי עם ההנהלה. נכון לחודש ספטמבר, כפי שעולה ממכתב שכתבה ההסתדרות להנהלה, לא רק שלא החל מו"מ עם ההנהלה, טרם נקבעו פגישות לשם כך. למעשה כבר חצי שנה לא מתקיים כל מו"מ עם ההנהלה ולנו לא נותר אלא להיזכר בתלונתו מכמירת הלב של בא כוח ההסתדרות בפני ביה"ד הארצי על כך שרק בגלל התנהלותו של "כוח לעובדים" מתעכבת הכרעת הדין בעינין יחידת המיקוח ועמה גם המו"מ שישים קץ לסבלות העובדים.

• עו"ד שי תקן, המכהן כיו"ר אגף התאגדות עובדים בהסתדרות ומי שממונה מטעמה על נהול המו"מ עם הנהלת ש.ל.ה, סרב להצעת צוות המו"מ שלנו לפגישה בה נעביר לו את חומרי המו"מ כפי שהתנהלו עד כה עם ההנהלה.

• ההסתדרות הודיעה על קיום אספות עובדים בכל רחבי הארץ במהלך חודש ספטמבר. חודש ספטמבר נגמר ואף לא אספת עובדים אחת התקיימה.

• ההסתדרות הבטיחה לפני כחודשיים שעוד שבועיים יושק אתר אינטרנט של הועד. אנחנו לא מצאנו את האתר עד עצם היום הזה.

האם ההסתדרות עשתה גם משהו טוב מאז? דווקא כן. הם הוציאו מכתב נוקב למנכ"ל החברה בה הם דורשים הפסקה מידית של פגיעות חד צדדיות חמורות שנקטה ההנהלה בהיקף משרתן ושכרן של השינניות. במכתב הם כותבים: "דעו לכם שככל שנדרש לכך נעמוד על זכויות העובדים בכל האמצעים העומדים לרשותנו."

אנחנו נמשיך לעקוב ולדווח לעובדים וגם לכם, קוראי עבודה שחורה, האם בהתחייבות זו האחרונה והחשובה מכולן ההסתדרות עומדת או שגם התחייבות זו, יהיה גורלה כשאר ההתחייבויות.

בברכת שנה טובה

יעל קונש – יו"ר "איגוד עובדי כללית רפואה משלימה", וחברת הנהגה ב"כוח לעובדים"

נ.ב. – פתאום נזכרתי ומאחר שאני רוצה להיות הוגנת אני חייבת לציין שבהתחייבות אחת, ההסתדרות דווקא עומדת איתן. ההתחייבות שנתנה נציגה מטעמה מעל דוכן העדים בביה"ד האזורי, שלא לקיים בחירות בש.ל.ה. לפני חתימתו של הסכם קיבוצי.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , ,

16 תגובות

 1. שי כהן :

  יעל את גדולה! בזכותך לעובדים בשלה יש בכלל התארגנות

  ובזכותך עוד יזכו לנציגות ראויה

 2. נתן שקרצ'י :

  ראוי לציין, שיו"ר הועד של קופת חולים כללית, פרוספר בן חמו, הוא חבר בכיר בהנהגת ההסתדרות, ושבהרבה מקרים, המשרדים של ש.ל.ה נמצאים בתוך קופות חולים של הכללית או לידן.

  כך שהניצול של המטפלים והשינניות לא חדש להם…

 3. מיכאל לינדנבאום :

  יש להניח שפרוספר בן חמו הוא חבר בכיר בהנהגת ההסתדרות כי הוא בובה על חוט,ויודע מאיזה צד פרוסה החמאה בלחם האישי שלו….
  כל הכבוד ליעל קונש שלא "התכופפה" וממשיכה המאבק במסגרת כח לעובדים.

 4. אייל :

  דיווח מצוין כל הכבוד ליעל

  כדאי גם להזכיר שלא רק שההסתדרות נמנעה מלארגן את העובדים – היא גם הסכימה לתכתיבים של ממשלת רבין להפריט חלקים מקופ"ח כללית תמורת הסיוע לכיסוי גרעונות הקופה

 5. ישראל :

  עבודה בעיניים

  ההסתדרות הכללית של העובדים היא למעשה ההסתדרות הכללית של המעסיקים בישראל . היא כיסוי תחת למעסיקים לחיפוי על מעשיהם הנפשעים בפגיעה בזכויות העובדים . אני כעובד בחברת שמירה וכוח אדם ש.נ.ל.בע"מ מחויב בתשלום מס ארגון בסך 20 ש"ח לחודש ולא חשוב כמה הרווחתי (אני עובד לפי שעות )ואין לי מושג מי הארגון המיצג אותי ומה הם זכויותי. וגם אין לי תשובה מהמעסיק.

 6. שיננית :

  יעל ,אני שמחה על תשומת ליבך לשינניות שנפגעות יום יום בשילה הן מבחינת שכר והן מבחינת ניודן במשמרות ובסניפים.

  אנחנו מרגישות מושפלות יש חוסר כבוד לחומר האנושי בארגון זה ואנו מחכום למושיע.

  בינתיים לא רואים מזור בכיוון ההסתדרות ואנו מאבדות את האמון והתקווה הקטנה שהיתה לנו בהסתדרות.

  כמובן שכשהחתולים ישנים העכברים חוגגים ומה יהיה הסוף????

  מחזקת את ידך רוצה שינוי!!!

 7. נ.ב. :

  השאלה היא – איך זכתה ההסתדרות להחתים את "רוב" העובדים בשלה?
  ואיך זה קרה רק אחרי שעובדי המשלימה התארגנו בכוח לעובדים?
  האם יש כאן מצב?

  חן

 8. א. קוריאל :

  יישר כוח!

  יישר כוח יעל, ובהצלחה במאבק. אני משוכנע שכמו שהצלחתם לאגד את עובדי "כללית רפואה משלימה" כך תצליחו לאגד גם את עובדי מרפאות השיניים ואת עובדי כללית אסתטיקה, וכך להפוך לארגון היציג של ש.ל.ה. זה יקרה כאשר העובדים האחרים יראו כיצד ההסתדרות מוכרת אותם בפחות מנזיד עדשים.

 9. אייל :

  איך זה קרה. תשובה לנ"ב 7

  חברת ש.ל.ה מורכבת מ 3 חטיבות שאין ממש קשר בינהן: רפואת השיניים, הניתוחים הפלסטיים והרפואה המשלימה. לכן זה הגיוני שההתארגנות שצמחה ברפואה המשלימה קודם כל הצליחה להשיג שם אחיזה. רק תוך כדי השביתה (הארוכה במשק לשנת 2009)הנהגת ההסתדרות החליטה להתערב בנעשה. לא ידוע אם זה ביוזמת הנהלת הכללית או ההסתדרות עצמה – אבל זה חלק ממדיניות הביורוקרטיה של עיני: להיכנס למקומות עבודה בהם יש התארגנות קיימת ולהציע להנהלה התארגנות "מתונה ואחראית" יותר. המהלך הצליח להם באקרשטיין ונכשל באוניברסיטה הפתוחה. בש.ל.ה ההנהלה הלכה איתם כל הדרך ואיפשרה להם ולקומץ שוברי השביתה שחברו אליהם כל אמצעי כדי לקדם את ההתארגנות – למעשה ההנהלה הזוטרה בעצמה בכל מרפאה החתימה את העובדים על טפסי הצטרפות.

  לקריאה נוספת בנושא
  http://maavak.org.il/maavak/?article=655

 10. ליאורה :

  כל הכבוד יעל, ולכל מי שעובד לצידך כל הדרך

  יעל את גדולה מהחיים איזה יופי את מצליחה לסכם במספר מילים את הסתירות הרבות שההסדרות עושה כל הזמן.
  אני עדיין מאמינה שיגיע היום ולמישהו יפתחו העיניים ויראו את העוולה שההסתדרות עושה לשוק במדינה.
  אני מאמינה בסבלנות ובאורך רוח.
  ליאורה

 11. מורה באולפן :

  כמי שלמודה במאבק מורי האולפנים אני מחזקת את ידיכם ומודיעה שבזמן השביתה שלכם דחיתי את הטיפולים שעבורם שילמתי מראש עד לתום השביתה,
  אנחנו התארגנו, שכרנו עו"ד מצויין, פנינו לחכי"ם והופענו מעל כל במה שניתנה לנו; הכנסת,העיתונות הכתובה והאלקטרונית והצלחנו למנוע את ההפרטה שביקשה לעולל לנו השרה דאז יולי תמיר.
  למזלנו שר החינוך היום,גדעון סער מבין את החשיבות של הוראת העברית לעולים בכלל ובמסגרת שאינה מופרטת בפרט.
  אל תיראו ואל תחתו! המשיכו במאבקכם הנכון והצודק!

 12. גילית, עובדת בכללית משלימה :

  יעל, מחזקת את ידייך ואת ידי כולנו ומקווה שאכן יפתחו עיני השאר. לצערי הרב העובדים שאינם מאוגדים בכוח לעובדים ואינם מכירים מקרוב את התשלשלות הארועים, עדיין מאמינים לסיסמאות ההנהלה וההתסדרות. כולי תקווה שהשאר יתעוררו ויראו את כל העיוולות שמתרחשות כאן ויעשו בחירה מושכלת עצמאית במה שיקדם באמת את שיפור תנאי העבודה המחפירים בהם אנו מועסקים.

 13. אפרת גולדשטיין :

  ליעל תודה על הדיווח המדויק, חוץ מלהצטער על השתלשלות העניינים האומללה נמשיך להילחם על זכויותינו כעובדים, כאזרחים וכבני אדם. יישר כוח!

 14. מיכאל :

  מעז יצא מתוק !

 15. מנחה באוניברסיטה הפתוחה מצפון הארץ :

  רק עם "כוח לעובדים"! להיות נחושים ולא לוותר!

  תחזיקו לנו אצבעות. לאחר שיחתם הסכם העסקה קיבוצי בין ההנהלה שלנו לבין כוח לעובדים, מציאות חיי העבודה בארץ תשתנה. אז, יעל, יתרומם כאן גל עצום ואתם תעלו עליו: רבבות עובדים מקופחים יגלו מי באמת עושה למענם ולשם שמים ולא מתוך אופורטוניזם. אנחנו בעיצומה של המהפכה וגם הסקטור שאת מייצגת אותו (באופן מעורר כבוד. מסירה בפניך את הכובע!)יצא שוב להאבק על זכויותיו הלגיטימיות. מדינת עולם שלישי אנחנו לא רוצים להיות! חזקי ואמצי! כוח לעובדים!!!

 16. ענת :

  תודה ליעל

  אנחנו חייבים להמשיך בדרכנו כי לא השגנו עדיין את מטרותינו.
  ההנהלה ממשיכה לזלזל בנו ללא מעצורים כפי שנהגה תמיד.
  האמת- אני מאוכזבת מאד מבית המשפט והחלטת השופט. אולי ימים יגידו ונוכל לשוב לבית המשפט ולהוכי לשופט הנכבד מה המשיך להתרחש בעקבות פסיקתו.
  נאגור שוב כוחותינו יחדיו.
  בהצלחה ותודה יעל, את נהדרת!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.