חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ראמ"ה: חוק ראמ"ה מעולם לא נכלל בחוק ההסדרים

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 28.09.10 6:00

תגובת דוברת ראמ"ה למאמריה של דליה בלומנפלד באתר עבודה שחורה בנושא הצ"ח ראמ"ה (הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך)

תגובת דוברת ראמ"ה מתייחסת למאמרים :

משרד החינוך, ראמ"ה קמה – ראמ"ה לא נמה

חוק ההסדרים 2011 – לא לחוק הראמ"ה

גם משרד החינוך רוצה להיות "האח הגדול", מקים עוד מאגר מידע

תגובת דוברת ראמ"ה הגב' חדוה דבש: חוק ראמ"ה מעולם לא נכלל בחוק ההסדרים

נושא המאגר נדון בהרחבה ובאורח שקוף וציבורי באתר של מיקי איתן ואיננו רואים מקום להוסיף על כך.

באשר לפעילות ראמ"ה עצמה, הפנינו את מערכת "עבודה שחורה" לתיאור עדכני של פעילות ראמ"ה, שפורטה בהרחבה במאמר חדש של פרופ' מיכל בלר, מנכ"לית ראמ"ה,"מדידה בשירות הלמידה – הלכה למעשה".חשוב שהקוראים יקראו את המאמר במלואו.

הצעת חוק ראמ"ה מעולם לא נכללה, ולא אמורה הייתה להיכלל, בחוק ההסדרים. זוהי רק דוגמה אחת לדיווחים חסרי הבסיס לגבי ראמ"ה והצעת חוק ראמ"ה באתר "עבודה שחורה".

בברכת שנה טובה,

חדוה דבש

מנהלת גף פניות ומידע לציבור

ראמ"ה – הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך

משרד החינוך

הבהרת מערכת עבודה שחורה : המאמרים של דליה בלומנפלד מתבססים על טיוטת חוק ההסדרים אותה פרסמה שלי יחימוביץ' לקראת הדיון על החוק. אך הטיוטא אינה "חוק ההסדרים" הסופי המוגש לאישור.

כך כתוב באתר של יחימוביץ':

"כמו תמיד אנחנו לא מפרים את המסורת ומפרסמים ראשונים, כאן באתר שלי, את חוק ההסדרים במלואו. החוק המפלצתי הזה, עוקף הדמוקרטיה, וכלי לרודנות של האוצר – מוחבא מהציבור, מהשרים ומהח"כים לא במקרה, אלא בכוונה, כדי שיהיה אפשר לכפות אותו במלואו בין לילה"

טיוטת חוק ההסדרים היא פרי עמלם של פקידי האוצר ולא של ראמ"ה, ניתן ללמוד ממנה על כוונות האוצר אך לא בהכרח על כוונות ראמ"ה ומשרד החינוך. זאת ועוד, ניסוח חוק ראמ"ה אינו זהה לניסוח בטיוטת חוק ההסדרים.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

11 תגובות

 1. שושי פולטין :

  בטיוטת חוק ההסדרים אמנם לא כתוב 'חוק ראמ"ה' , אולם בהחלט ניתן למצוא שם את כל המרכיבים אשר יכולים להקרא כך, תחת הכותרת "שיפור מערכות המידע של מערכת החינוך"
  http://www.shelly.org.il/sites/default/files/49-56chinuch.PDF

 2. איתי :

  שושי,

  גם אני חשבתי כמוך בתחילה, עד שתגובת דוברת ראמ"ה גרמה לי לעיין שוב בטיוטת חוק ההסדרים.

  שימי לב כי בטיוטת חוק ההסדרים שאליה את מקשרת מתייחסים למאגר מידע שבו כל רשימה מייצגת בי"ס (בניגוד לקובץ המכיל רשומות שכל אחת מהן היא תלמיד או מורה).

  המידע שמוזכר בטיוטת חוק ההסדרים הוא מידע שאי אפשר לטעון שלא בסדר שייאגר בצורה מרכזית ונוחה לשליפה במשרד החינוך, כגון אחוזי זכאות לבגרות, אחוזי נשירה, רמת אלימות בביה"ס, וכן הלאה. ברור לגמרי שמשרד חינוך חייב מידע כזה כדי להבין מה קורה בשטח.

  כמובן אין זה אומר שמדדים כמותיים על בתי ספר צריכים להיות גלוי לציבור (בלשון האוצר "עידוד תחרות"), דבר שעלולות להיות לו השלכות נוראיות על החינוך .

  האגודה לזכויות האזרח העבירה ביקורת הנוגעת לצנעת הפרט בעניין מאגר המידע של ראמ"ה. ביקורת זו גם קיבלה הד פה ובפוסטים של כמה בלוגרים כמו יהונתן קלינגר, נעמה כרמי ועוד.

  אלא שביקורת זו אינה רלוונטית לגבי מידע שמדווח ונאגר ברמת בי"ס.

  בוודאי שלא ניתן לטעון כי מאגר המידע של ראמ"ה מוקם במחטף פוליטי במסגרת "עסקת החבילה" של חוק ההסדרים, שהרי האגודה לזכויות האזרח, ארגונים נוספים וגם אזרחים (כגון ידידינו הבלוגר עירא אברמוב) העבירו את השגותיהם לראמ"ה ולמשרד החינוך דרך אתר האינטרנט שהקים השר מיכאל איתן. כל ההשגות הללו מפורסמות באתר הנ"ל, שהוא אתר ממשלתי, וישמשו את חברי הכנסת בדיונים על הצעת החוק.

 3. בהזדמנות זו :

  הקישור לטיוטא מביא אותנו לעמ' 49 לפרק העצמת סמכויות המנהל. שם בסעיף 4 א' נאמר שהמנהל ידווח על הכנסות ביה"ס
  ובכלל זה: "תרומות, עמותות שונות".

  אי אפשר לנתק את שאלת הראמ"ה מההקשר הזה.
  וחבל להתבלבל בין שאלות מקרו לבין שאלות מיקרו בעלות אופי טכני.

  כל הפרק הדן ב"העצמת סמכויות המנהל" שזה עוד שם מכובס ל: "מעבר בתיה"ס לניהול עצמי" (שעשוי להישמע כשיא הדמוקרטיה למי שלא מבין במה מדובר באמת) הוא בעצם אימוץ עיקרון מרכזי מתכנית דברת, שעיקרו מעבר מחינוך ממלכתי לחינוך ציבורי (מקביל למעבר מחברה בבעלות המדינה לחברה בבעלות "ציבורית". למי שלא מבין בעלות ציבורית = החזקת מניות ע"י ציבור מקרי של מחזיקים שנכנסים ויוצאים איש איש לפי ראות עיניו+חברות פרטיות שמנהלות לנו את כספי הפנסיה + בעלי שליטה. בדיוק באופן כזה יהיו בתי-הספר "ציבוריים").

  הראמה בקונטקסט הזה אמור להיות מעין רגולטור של החברה הציבורית הנקראת למשל בית הספר היסודי יקנעם.

  חן

 4. איתי :

  חן,

  בשבדיה הסוציאלדמוקרטית הסוכנות הלאומית לחינוך אחראית לנושאים שבהם אמורה לטפל ראמ"ה, כולל פיתוח מבדקים סטנדרטיים לכל בתי הספר ודוחות הערכה על רפורמות בחינוך.

  דוח אחד כזה הראה את הכישלון של רפורמת המוניציפליזציה בשנות ה-90 (דברת + יאיר לפיד).

  לעומת זאת ככל הזכור לי בשבדיה אסור לבתי"ס לקבל תרומות מעמותות, וכמובן שמעמד המורים וארגוני המורים חזק מאוד. היקף החינוך הפרטי נמוך (אבל מותר).

  התיזה ראמ"ה=דברת=קפיטליזם פשוט לא מחזיקה מים.

  אפשר בהחלט לתמוך בראמ"ה חזקה ועצמאית (שלא תביא ממצאים שמוצאים חן בעיני השר) ולהתנגד לכל מיני רפורמות מגבוה שמופיעות בחוק ההסדרים כדוגמת זו על סמכויות המנהלים, שנכתבה ע"י אנשים שאין להם הבנה בחינוך אך יש להם אינטרס פוליטי להחליש את העובדים.

 5. בהזדמנות זו :

  רק לפני יומיים נכנסתי לאתר אחרי העדרות ארוכה מאוד ומצאתי שבתוך יומיים הרבה מאוד דברים לא מחזיקים פה מים.*

  ולגופו של עניין – בקונטקסט הנדון, שהוא בפירוש לא הקונטקסט השבדי, כל חוליה בפאזל המוצע בטיוטת ההסדרים מתוכננת להשלים את התמונה הדברתית השלמה.

  האם המטרה הזאת תנחל הצלחה?
  לא בהכרח, אבל גם כשלונה הוא מסוכן, כי הוא ישאיר אותנו עם קרעי טלאים, במקום שנחוצה אסטרטגיה כוללת ובריאה לחינוך, מבוססת בין השאר על מורים מחוזקים ולא מוחלשים. ראמה פה ראמה שם היא לפיכך בלתי רלבנטית.

  *הביקור שלי הוא קצר יומין, אין מקום לדאגה.

  חן.

 6. נ.ב. :

  ההערה בענין החזקת המים איננה חות דעת שלי…

  ובכלל שלהי דקייטא קשים מקייטא, ודליה מן הסתם תוכל לאשר שבנוגע לכינרת, זו אכן אינה מחזיקה מים.

  חן

 7. איתי :

  אני רוצה אסטרטגיה שלמה לתיקון מערכת החינוך.

  זה כולל גם מורים מחוזקים, גם ארגוני מורים מחוזקים, גם השקעה פרטנית בתלמידים ופינות עבודה אישיות למורים (עוז לתמורה). זה כולל הלאמה של רשתות החינוך הפרטיות והפסקת החינוך האפור (קרב וכו) ותשלומי הורים.

  אבל זה גם כולל מדידה והערכה מהימנה שאינה מלקקת בישבן לשר/ה החתום על רפורמה, או מותאמת לציפיות של הפקידות האחראית לתוכנית לימודים (ע"ע כשלים כרוניים בהוראת הקריאה והמתמטיקה, שמשרד החינוך התכחש להם במשך שנים).

  היריב (דברת) הציג את התוכנית האסטרטגית שלו לתיקון. יש בה דברים איומים (ביזור לרשויות מקומיות) אבל יש בה גם דברים מצוינים (למשל הפניית חלק משעות משרת מורה להוראה פרטנית, זה קיים גם בעוז לתמורה).

  דווקא מן הצד הס"ד/סוציאליסטי עוד לא ראיתי הצעה נגדית מקיפה וכוללת לתיקון בחינוך (עוז לתמורה היא חלק מהחלופה, אך היא כמובן לא מתייחסת לכלל ההיבטים הדורשים תיקון ואינם במנדט של ארגון עובדים, לדוגמה תקן תלמידים בכיתה).

 8. נגה תדמר :

  בעקבות איתי

  לקריאה של איתי (תגובה 7) "אני רוצה אסטרטגיה שלמה לתקון מערכת החינוך" קל להצטרף בכל לב. כך גם לרשימה הנלווית של אמצעים עיקריים להגשמתה. אגב, אמנם מורים מחוזקים הם לא רק אמצעי, ובכל זאת לא הייתי מוותר על רמז ראשון בקשר למטרות ולתוכן , ומוסיף אזכור על מקומם של חינוך הומניסטי ולימודי הרחבת הדעת, בבית הספר.

  ואם נחזור ספציפית לדיון בראמ"ה, הרי בעיניי יש חשיבות עצומה לסדר הדברים שצוין אצלו. כל ההתייחסות לנושאי המדידה וההערכה, בין אם יש או אין צורך בחוק מיוחד לארגונם, היא אחרת לגמרי כאשר הגישה היא פרימט למורים ולצרכי התלמידים, ואחר כך,כסיוע, בקרה באמצעות מדידה משוכללת. כי מטרותיה של [המדידה אצל] ראמ"ה הן שונות לגמרי מסדר הדברים שמציג איתי.

  בעקבות דוברת ראמ"ה, שמיהרה להטיח הערה מעליבה ("זוהי רק דוגמא אחת לדיווחים חסרי בסיס [של עב"שח] לגבי ראמ"ה") לפני ששלחה אותנו לעסוק בעבודה עצמית, על פי הביבליוגרפיה שהוקצתה לנו, מיהרתי לקרוא את המאמר החדש של ראש ראמ"ה. הוא מקיף, מקצועי, יש למשל חלק מעניין על תיקנון רב שנתי של מבחני הערכה, והוא מפחיד. חמשת הדפים של המאמר התמלאו חיש מהר בהערות רבות, ואני מקווה עוד לחזור לנושא. בינתיים המלצה חמה: תקראו בתשומת לב את החלק על תפקידו של רכז ההערכה בבית הספר, ואיך כאילו מבלי משים, התהפכו היוצרות ונושא התפקיד המוצע, האמור לעסוק בבקרה, נעשה באותה הזדמנות גם רכז פדגוגי… דרישות המקצוע ממנו הן אגב: בהוראה די שיהיה לו "ניסיון", במדידה הוא צריך להיות "בעל תואר שני".
  שאלו את עצמכם כיצד מהלך זה תורם לחיזוק מורים, שהובטח בחלקים אחרים במאמר, ומה זה מלמד על "המסגרת הקונספטואלית" שהוא משדר. יש חשש שאז יתחילו לעלות אצלכם הרהורי ספק ביחס לקדימויות אליהן מתכוונת באמת רוחה של ראמ"ה.

  ובנימה אופטימית (?) זאת, אם כי השמאל אכן בצרות צרורות, חג שמח.
  עדיין כל השנה לפנינו – לא נותר אלא לקוות שלטובה

 9. גליה :

  לנוגה
  מורה בעל "ניסיון" הוא מורה עם תואר ראשון. תואר שני הוא תואר התמחות. אם בחרת לעסוק במדידה והערכה למד מדידה והערכה, אם בחרת לעסוק בניהול למד ניהול, אם בחרת לפתח תוכניות לימודים, להיות יועץ… ככה זה עובד.

 10. שושי פולטין :

  ניסיתי לעשות שיעורי בית ולבדוק את הצעת החוק בין ההצעות ה"רגילות", אלו אשר לא נכללות בחוק ההסדרים. כלום!
  אולי אתם תמצאו?
  http://www.knesset.gov.il/laws/heb/template.asp?type=4

 11. שושי פולטין :

  נמצאה ה'אבידה':
  http://cms.education.gov.il/NR/rdonlyres/1EC2912E-EC70-45AA-B6EF-CDD2CBE032D2/115454/hazaat_hok_rama_2011.doc

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.