חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקפאה או הפשרה? יש אופציה נוספת

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 20.09.10 6:02

לקראת תום תקופת הקפאת הבניה ביהודה ושומרון ולאור הויכוח במערכת הפוליטית האם להמשיך את ההקפאה או להפשיר אותה ולחדש את הבניה מציע  דקל דוד-עוזר אפשרות נוספת: לפני שמפשירים מעבירים מהפריזר למקרר

ימי הסליחות חלפו להם ובקרוב מאוד יהיה על ממשלת ישראל לקבל הכרעה משמעותית ביותר לגבי המשך או אי-המשך הקפאת הבניה בשטחים.

כזכור, לפני כתשעה חודשים התחייב ויישם ראש הממשלה נתניהו וממשלת ישראל להקפיא את הכל הבניה בשטחי יהודה ושומרון, וזאת כצעד בונה אמון להמחיש את רצינותו לגבי קיום משא ומתן עם הפלסטינים.

להתחייבות זו היו שני נמענים, הנמען הראשון הוא הממשלים הבינלאומיים ובראשותם ממשלת ארה"ב, מדינות אירופה וגם לרשות הפלסטינית. כאן המסר היה: אמנם קוראים לי ביבי ואני ימני, אבל אני מעוניין בשלום ואני מבין שבמסגרתו מדינת ישראל תוותר על שליטה בשטחי יהודה ושומרון (היקף הויתור לא רלוונטי כרגע).

הנמענים האחרים, מהם השמאל הישראלי נוטה להתעלם, הם קבוצה גדולה ביותר של אזרחים אשר ממתינים לקבלת היתרי בניה בשטחי יהודה ושומרון. ההקפאה, חשוב לציין, עצרה גם בניה של בתים באמצע הבניה, חלק מהיתרי הבניה שהוקפאו היו של תוספות חדרים והתרחבויות טבעיות בתוך גבולות יישובים קיימים.

כאן המקום לומר כי דרישת ההקפאה היא לגיטימית, אבל יש איתה גם בעיתיות. בראש ובראשונה היא לגיטימית מאחר והפלסטינים טוענים שממשלת ישראל קובעת עובדות בשטח אשר מונעות משא ומתן.

מצד שני, מדובר בעובדות שאינן שליליות! בראש ובראשונה במידה וישראל תפנה יישובים – מה אכפת לפלסטינים אם יהיה מדובר ביישובים בנויים? בנוסף, במידה ובמדינת ישראל יגורו יהודים וערבים זה לצד זה, וכך גם המצב במדינות ערב השכנות (לרבות איראן), למה שפלסטין לא תכיל בתוכה מיעוט יהודי? האם הפלסטינים אינם נאמנים ל"מיסא'ק עומר" לפיה היהודים "וולאד אל אמנה" יורשו להתגורר במדינות ערב ואסור לפגוע בהם?

שיקול נוסף ומשמעותי הוא שיקול המשא ומתן. מידת האמון של ממשלת ישראל בפלסטינים אינה גבוהה, בלשון המעטה, ולא בכדי. הפלסטינים מצליחים להצדיק כל מידה של חוסר אמון בהם ולא נראה שהם מוכנים לפשרות היסטוריות הכרחיות, או שהם מכינים את העם שלהם לכאלו.

מהסיבה האמורה לעיל אני מציע שלפני שמוציאים את הבניה להפשרה על השיש, נעביר אותה קודם למקרר, לקירור.

למה הכוונה? על ממשלת ישראל עצמה להפקיע מרשויות התכנון והבניה את הסמכות לתת היתרים ולקדם תכניות, להפשיל שרוולים ולקבל הכרעות פרטניות לגבי כל בקשה ובקשה, בתדירות של חודש בחודשו.

נשמע בעייתי? ממש לא. מאחר וכל היתר בניה הוא נושא בעל השלכה מדינית בינלאומית, ברור שיש להטיל את האחריות על ממשלת ישראל ולכן עליה לקבל את ההחלטות בעצמה ולא לסמוך על פקידים בעלי אינטרס.

זאת ועוד, כאשר ממשלת ישראל לוקחת את הסמכות לתת היתרי בניה ברמה של חודש בחודשו, היא מייצרת לעצמה "ברז" שיהיה רלוונטי הן למשא ומתן עם הפלסטינים והן במישור הפנים ישראלי – במישור הישראלי ממשלת ישראל תאשר תכניות על פי שיקולים שהיא תוכל לקבוע ברגישות.

מול הפלסטינים תוכל הממשלה לבחון, בכל חודש בחודשו, את התקדמות המו"מ, את רצינות הפלסטינים, את ההתפתחויות ולתת לעניין זה משקל בהחלטות על הבניה בשטחים.

לבסוף, החלטה זו נדרש מטעמים של שקיפות ואחריותיות (accountability). אם ממשלת ישראל תקבל את ההחלטה, העניין יסוקר כל פעם מחדש, והדבר ייצור שקיפות ואחריותיות אשר בתורם ייגרמו לכך שההחלטה תהיה החלטה זהירה, נכונה ונבחרי הציבור לא יוכלו למרוח אותנו ולספר לנו שעמדתם היא X מאחר והם ייאלצו להצביע ועמדתם תיבחן בהצבעתם.

מה דעתכם?

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

14 תגובות

 1. ל רפי :

  שלילי.
  ממשלת ישראל קיבלה החלטה המקפיאה את הבניה ל- 10 חודשים, במטרה להניע תהליך של מו"מ ישיר. מתוך פרק זמן זה, ביזבזו הפלשתינאים, בתוענות ובתרוצים חסרי שחר, כמעט שבעה חודשים בהתחמקות ממו"מ אפקטיבי. המטרה ברורה: להשיג ב"תרגילים פוליטיים" מה שאינם משיגים בדרך המו"מ והפשרה ההוגנת. הם מבקשים לנצל את מצוקתו של ממשל אובמה כדי לילחץ על ישראל להעניק להם, ללא תמורה, עוד ועוד יתרונות אסטרטגיים שיקבעו בפועל עמדות מוצא חדשות להמשך המו"מ – אין לאפשר זאת.
  הכותב מצביע על חלק מהנימוקים המיתרים למעשה את המשך ההקפאה, אולם נימוק מרכזי שאין הוא מזכיר הוא התיחבות ראש הממשלה לתושבי ישראל ולבוחריו, התחיבות שעליו למלא אם אינו רוצה להימנות גם הוא על הפוליטיקאים השקרנים שכמותם ידעה ישראל לא מעטים בשנים האחרונות. אמון הציבור בממשלה הוא אבן-יסוד בשימור אמינותה, הלגיטימיות הציבורית שלה ומכאן יכולתה למשול. לקראת ההכרעות שאליהן אנו עשויים אולי להגיע בעתיד הלא רחוק, יטעה נתניהו טעות חמורה אם לא יצור לו עורף ציבורי נאמן שילך עימו בהכרעות אלה. זאת ועוד, גם הצד השני חייב להבין שמו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים, הוא מו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים, ושום תרגילים לא יביאו לו תמורה טובה יותר מאשר הסכמה במו"מ. לשם כך חייבת ממשלת ישראל לבנות רמת אמינות גבוהה, אצל הפלשתינאים אצל הערבים (גם לקראת המו"מ עם סוריה, אם יבוא) וגם אצל המערב, שהתרגל יתר על המידה לזיגזגים פוליטיים חסרי אחריות בישראל.
  הדימוי הפריז'ידרי הוא נחמד, אבל הנושא רציני מידי מכדי שנתיחס אליו כמערכון "אינטלקטולוגי"…
  ולבסוף: קיים ספק רב אם המהלך הנוכחי מוליך לתוצאה מעשית כלשהי, והסיבות לכך רבות. במצב נזיל אין לוקחים סיכונים מיותרים ואין מנסים לרבע את המעגל ע"י אימוץ תיזות קיקיוניות של מציאות מדומה שמאחוריהן מסתתרים אוטופיה, חוסר סבלנות, חולשת דעת ו/או חוסר הבנה של הראליה הפוליטית של המזרח התיכון. ישראל, עם כל הקושי הנובע מהגחמות הפוסט מודרניות של אירופה, אינה חיה באירופה אלא במזרח התיכון.
  אין רע אם נלמד מאירופה את מעט הדברים הטובים שניתן ללמוד מממנה, אולם בדרך של "חיקוי מתוך תחרות", משמע – התאמה למציאות שלנו, ולא בדרך של "חיקוי מתוך התבטלות" כפי שרבים בתוכנו ממהרים לעשות.
  מאחר ואנו חוזרים להתנהלות נורמלית לאחר הקפאה שהוכחה מיותרת (משום שלא היא הביאה לפתיחת השיחות הישירות ולא היא שמקדמת ותקדם אותן), אין צורך להפוך את נושא הבניה לאקט פוליטי מתמיד בכדי שיהיה דרך קבע נושא להתנצחויות והתנגחויות בינלאומיות. ישראל עמדה בהתחייבותה למערכת הבינלאומית, ובכך תמה מערכה זו. כשיהיה הסכם, תדע ישראל עמוד עליו ולבצעו, על בסיס של הדדיות, כפי שהוכיחה זאת הפעם.

 2. יונתן :

  צריך להמשיך את ההקפאה עוד קצת ולא לתת להם תירוצים.

 3. ק. טוכולסקי :

  יש דרך לסיים את ההקפאה ולהמשיך בתהליך, אבל נתניהו סיכל את האפשרות הזו.
  הסכמה מהירה על הגבולות, תאפשר את המשך הבנייה בכל ההתנחלויות שהגבולות החדשים יהפכו לחלק ממדינת ישראל. נתניהו מסרב להתחיל את הדיונים מנושא הגבולות ובכך מעקר את האפשרות הזו.

 4. יובל כץ :

  כל העיניין הזה מנוהל רע, ביבי ממשיך להתעסק בלתמרן ולא בלהכריע ולמצות והמו"מ הזה אחרי כמעט 20 שנה דורש מיצוי, מיצוי זה אומר שישראל מבחינתה תשים את כל הסוגיות על השולחן, לתחום את המו"מ בכדי להוסיף מימד של לחץ זמן, לחץ על הפלשתינים גם הם לשים את כל הנושאים על השולחן, ברור שבסיטואציה כזו חייבים להמשיך בהקפאה אם צריך להפעיל את האמריקאים לקבל משהו בתמורה בשביל להשתיק קצת את הימין אז להפעיל.
  כמובן השאלה אם ביבי חותר למצוי המו"מ או להמשך תימרונים, אם הוא מתכוון לתמרן אז בין אם יקפיא או יקפיא חלקית זה כבר פחות משנה מהזווית הזאת.
  השאלה הכי חשובה היא האם לביבי ירד האסימון בכל הנוגע לעובדה שהמשך הכיבוש בשטחים רע למדינת ישראל ללא כל קשר להסכם שלום, אובייקטיבית רע.
  אני בספק אם הוא מבין את זה מאחר והוא כל כולו מרוכז בלתמרן ולשרוד פוליטית, אין כל ראיה רחבה מעבר לכך.
  אני מקווה לטובתינו שהאמריקאי יפעילו עלינו לחצים להמשיך להקפיא, יעודדו דינמיקה של הכרעה אצלנו ואצלם ואם יכשל, לפחות מיצינו את אופציית המו"מ, מיצינו והבנו שהיא פשוט לא עובדת ואופציה היחידה הנותרת היא הפרדות מהפלשתינים באופן חד צדדי כלפיהם אך בשיתוף גיבוי והסכמת האמריקאים והאירופאים וניהול סיכסוך מגבולות קבע.

 5. שחר: היינו בסרט הזה באוסלו :

  באוסלו דיברו בעיקר על שלום כשבפועל הרחיבו את ההתנחלויות.
  צריך ללכת בדרך של השלום עם מצרים פינוי ופירוק כל ההתנחלויות כולל הגוש הסרטני הגדול אריאל עד קווי 67 למעט התנחלויות מעטות שאולי יחליפו באותו גודל שטח.

 6. יונתן :

  הפעם הבעיה לא בנו,הפלסטינים פשוט לא מסכימים ומשתמשים בבניה כתירוץ התורן לסרבנות שלהם להסכם,על מה עוד נשאר לדבר איתם? הם דחו את אולמרט שעבר לידה מחדש כאיש מרצ(כנראה בגלל ששהוא חושב ששמאלנות תציל אותו מאימת הדין כמו שאתרגו את שרון לקראת ההתנתקות).

  היו עכשיו 10 חודשי הקפאה,מה התקדם בהם?

  צריך להמשיך את ההקפאה עוד קצת כדי שיהיה ברור סופית שהבעיה היא לא בנו ואחריה צריך להתחיל לספח אזורים אסטרטגיים כמו בקעת הירדן וגושי ההתיישבות ובמקביל לפנות אזורים מסוימים מנוכחות אזרחית(כשצה"ל נשאר שם,אסור שיו"ש לא תהפוך לעזה).

 7. שחר: ליונתן :

  אולמרט התקרב אולי ברטוריקה ליוסי ביילין, אבל בשטח הוא בנה כמו כצ'לה.

 8. דקל-דוד עוזר :

  כפי שעולה מהפוסט, אני נוטה להסכים עם יונתן.
  אולי יעשו מבצע לשם שינוי ויעשו חפירה של טוואי נוסף לירדן באזור הבקעה, כך שייווצר חיץ טריטוריאלי בין נחל הירדן המקורי והטוואי החדש.
  נקרא לו "נחל השלום" (-:

 9. אור :

  חבל שההתממות הצדקנית ששואלת "למה שפלסטין לא תכיל בתוכה מיעוט יהודי?" חלחלה גם הנה. אין בה שום דבר זולת זעקת הקוזאק הנגזל.

  המתנחלים הם לא סתם "יהודים". יהודים מישראל עוברים לגור גם בארה"ב ובאירופה, ולא רק בשטחים הפלסטיניים. אבל צה"ל לא מפקיע אדמות מאמריקאים ואירופאים, לא מקיף את המקומות שבהם יהודים מישראל גרים בשמירה שלל 24 שעות ביממה ולא מטיל עוצר על לונדון וניו-יורק כדי להגן על ביטחונם.

  ההתנחלויות הן לא "מיעוט יהודי" בפלסטין, אלא בסיסים צבאיים ופוליטיים של הכיבוש. זו הסיבה שאמנת ז'נבה אסרה על העברת אזרחים ממדינה כובשת לשטח כובש.

  גם השאלה "מה אכפת לפלסטינים אם יהיה מדובר ביישובים בנויים?" היא היתממות. הימין הישראלי מסתמך על ההתנחלויות כדי להרחיב את גבולה העתידי של ישראל אל תוך הגדה המערבית, ומדבר על סיפוח "גושי ההתנחלויות". במצב שכזה, אין לפלסטינים סיבה לשאת ולתת על הגבולות, שכן ישראל קובעת אותם באופן חד-צדדי בשטח. ייתכן שבעתיד גם לא תהיה להם סיבה לשאת ולתת על מדינה פלסטינית, שכן ההתנחלויות יבתרו את הגדה המערבית וימנעו את הקמתה.

  לכן, תומכי שתי המדינות באמת לא צריכים לתמוך בהמשך "ההקפאה". גם לא בהעברת ההתנחלויות למקרר, לשיש או למיקרוגל. אנחנו צריכים לתמוך בפינוי כל ההתנחלויות, ויפה שעה אחת קודם.

 10. יובל כץ :

  פינוי 300 אלף איש אינו ראלי, צודק ככל שיהיה בסוף מה שקובע זו המציאות בשטח והפרקטיקה.
  בסוף יפונו בין 70 ל100 אלף מתנחלים וזה גם יהיה סיפור מאד לא קל.
  שאלת יהודים במדינת פלשתין זו גם לא שאלה של צדק, זו שאלה של האם הפלשתינים יסכימו, שאלה של האם ידאגו לרווחתם ולביטחונם והתשובה היא הרי לא, שום סיכוי שזה יקרה, אם כן היה קורה אז אין בעיה כלל.
  ולכן לא יהיו יהודים בפלשתין.

 11. יונתן :

  ל-7,נו באמת,כולם בנו תוך כדי מו"מ כולל רבין ז"ל,זאת דרך לשחרר לחצים מימין,תקדים גוש קטיף הופך את הבניה לחסרת משמעות,ההתמקדות בבנייה מצד הפלסטינים נועדה בעיקר להכשיל את המו"מ(זה לא שהם יכולים לחתום על הסכם,הם יהיו חייבים לוותר על "זכות השיבה",הר הבית לא יהיה ברשותם והם לא יוכלו יותר לתבוע כלום,אין להם מנדט לזה).
  אולמרט הציע את הצעותיו לאבו מאזן כהצעה רשמית של מדינת ישראל ולא רק ברטוריקה חסרת משמעות.

  9.פינוי כל ההתנחלויות זה דבר לא ריאלי ובכלל אני לא מבין למה צריך להתנדב לתת לפלסטינים משהו.
  ריכוזי האוכלוסיה המפלסטינים נמצאים בשטחי A וB שיצירת רציפות "נקייה מיהודים" ביניהם לא מצריכה פינו כל ההתנחלויות ואפילו לא את רובן.

 12. אור :

  פינוי ההתנחלויות הוא קשה, אבל אפשרי, כפי שראינו ברצועת עזה. וכל בית שנוסף בהתנחלויות מוסיף לקושי הזה.

  הזוי בעיני שאתה כותב ש"פינוי כל ההתנחלויות זה דבר לא ריאלי" רק מספר שורות אחרי שכתבת שהדרישה הפלסטינית להקפאת הבנייה "נועדה בעיקר להכשיל את המו"מ". הרי הטענה שלך רק ממחישה את הטענה הפלסטינית: ממשלה ישראלית שבונה בשטחים תוך כדי מו"מ היא ממשלה שמבקשת לקבוע עובדות ברורות בשטח. היא מבקשת לקבוע שהגבולות של ישראל ופלסטין לא יקבעו במו"מ, אלא על ידי סיפוח חד-צדדי באמצעות בנייה בהתנחלויות. היא מבקשת לקבוע שלא תהיה מדינה פלסטינית ריבונית, אלא איים של אוטונומיה ללא רצף טריטוריאלי (במה שאתה כינית "ריכוזי האוכלוסיה המפלסטינים").

  מי שרוצה פתרון של שתי מדינות צריך להתנגד לבנייה בהתנחלויות, משום שהבנייה בהתנחלויות נועדה להכשיל את הפתרון הזה ולכפות על שני העמים את חזון "ארץ ישראל השלמה".

  לפנות את ההתנחלויות זה לא "להתנדב לתת לפלסטינים משהו", אף אחד פה לא עושה טובה לאף אחד. אבל אם אנחנו רוצים שהישראלים והפלסטינים יחיו בשלום ובביטחון בשתי מדינות עצמאיות, צריך להיפטר ממהמכשול לפתרון הזה. בנוסף, לא ברור מי החליט שהאינטרס הלאומי של ישראל הוא לא להשקיע ברווחה, בחינוך ובבריאות, אלא בכבישים עוקפים בשטחים ובסבסוד וילות בהתנחלויות.

  לפני שהמתנחלים הצרפתים פונו מאלג'יר, ולפני שהמתנחלים הבריטים פונו מהודו, היה הרבה שיח תיאורטי על מה יקרה אם הם ישארו תחת השלטון העצמאי החדש כאזרחים. זה היה שיח תיאורטי לחלוטין, כי אף אחד מהם לא נשאר לבדוק, והם כולם עזבו מיד כשהצבא הכובש עזב. גם במקרה שלנו, המתנחלים לא עברו לשטחים כדי לחיות עם הפלסטינים. הם עברו לשם בתמיכת ממשלת ישראל, בשמירת הצבא הישראלי ותוך שהם נהנים מאזרחות של מדינת ישראל (ולא מקבלים תעודת תושב ברשות הפלסטינית). לא מדובר על "מיעוט יהודי" בפלסטין, וגם לא בתושבים שמעוניינים לקחת חלק במדינת פלסטין שתקום, ולכן פתרון של שתי מדינות לשני עמים פירושו פינוי ההתנחלויות.

 13. יונתן :

  בניה חדשה לא מפריעה כי בי שבנה בית חדש יודע שהוא שם את כספו על קרן הצבי ולכן המדינה לא חייבת לו כלום,בניה שכבר עבר זמן היא בעייתית.

  מי שרוצה פתרון של שתי מדינות צריך לדרוש אותו מהפלסטינים לשם שינוי,ברגע שהם יוותרו על זכות השיבה והר הבית והמשך התביעות אפשר יהיה לסגור איתם על הגבולות.

  פיונ ההתנחלויות בכללי אינו התנדבות,אבל ההחלטה על אילו התנחלויות יפונו והשאיפה ההזויה לפנות כמה שיותר זאת בהחלט התנדבות שלא במקומה.

  שלום לא יהיה פה גם אם יורידו את כל ההתנחלויות,בכל מקרה אין עם "ישראלי" יש יהודים אזרחי ישראל,ערבים אזרחי ישראל וכו',אזרחי פלסטין כמסתבר יהיו רק בני העם הפלסטיני.

  אני לא יודע מה ההבדל בין מדינה לאיים של אוטונומיה,מדינה זה אי של אוטונומיה,האיים האלו יכולים להיות קשורים זה לזה בכבישים ורכבות ככה שיהיה רצף טריטוריאלי,מה עוד תבקשי מאיתנו מכורה?

  אם אנחנו רוצים שהישראלים והפלסטינים יחיו בשלום? צריך להתנגד לדרישה הפלסטינית לזכות השיבה ולירושלים,שתי הדרישות האלו הן בגדר התאבדות לאומית מבחינתנו.

  זה כזה בולשיט הקטע על הוילות בהתנחלויות,אותו אחד שהחליט לשמוט חובות לקיבוצים,להרחיב את נתב"ג מערבה רק כדי שחלילה לא יעבירו את הגבול קרוב יותר לרנטיס,שניסה להגניב את מכשול ההפרדה כקו גבול עתידי(כמתואר בספר "חומה ומחדל")…ואולי הקטע הכי יפה שמתנדב לזרוק כסף טוב אחרי כסף "רע"(אם הכסף הרע הוא ההשקעה שכבר נעשתה בישובים הרי שהפירוק שלהם יעלה פי כמה וכמה,הפינוי שאתה מציע יעלה הרבה יותר משהמדינה שמה שם בכל שנות הכיבוש).

  כשהבריטים עזבו את הודו והצרפתים את אלג'יר לא נאמר להם שהם עושים הסכם שלום..וזה יפה לראות איך השמאל הנאור תומך בטיהור אתני באמצעים אלימים.

  יצטרכו לפנות חלק מההתנחלויות,רק הוזים וסהרוריים חושבים שזה יכלול את כולם או את רובם ורק חסרי אחריות יתנדבו להגדיל את מספר המפונים.

 14. מיכאל לינדנבאום :

  מישהו העלה בדעתו שאנו תלויים בטבורינו בעולם?
  יש אופצייה של פינוי כפוי על ידי המעצמות,אם זה יהיה האינטרס שלהן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.