חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שאובמה ינצח בבחירות, למה זה חשוב לנו

נושאים דעות, פוליטי ב 16.09.10 5:35

נצחון של אובמה הוא סדק בהגמוניה הניאו-ליברלית.  נצחון של אובמה מראה שאנשים חשובים יותר מכסף. נצחון של אובמה הוא נצחון של תודעת הקיימות הסביבתית, לכן זה חשוב לנו
מאת: דניאל גיגי

התיאוריה הניאו-מרקסיסטית של הפילוסוף הכלכלי עמנואל ולרשטיין, חזתה שבעולם הגלובלי החדש הניצול המעמדי ישנה את פניו, כאשר בעלי ההון של מדינות המערב יעדיפו לנצל תעשיות ואנשים ממעמד נמוך במדינות זרות, על פני ניצול של אזרחים במדינתם.  ההיגיון של התיאוריה הוא שהפחד של בעלי ההון מחוסר נחת פוליטית פנימית, יגרום להם להעביר את התעשיות שלהם למדינות אחרות, ולנצל מעמד נמוך ותעשיות של מדינות חלשות – מדינות פריפריה.  התיאוריה של ולרשטיין התאמתה בחלקה, כאשר בעלי הון בעולם המערבי, העבירו את הפעילות שלהם למדינות כמו אפריקה, הודו וסין, והמשיכו לצבור הון ולנצל מעמדות נמוכים מבלי לגרום חוסר נחת פנימית במדינתם.  בעלי ההון נתקלו בבעיה, כאשר התעוררה מגמה עולמית של התנגדות לגלובליזם ולקפיטליזם הקיצוני, מגמה שצמחה באירופה ושהתפשטה גם למדינות באפריקה, לסין ולהודו.  שם חוקקו יותר ויותר חוקים ורגולציות להגנה על עובדים, ועל תעשיות מקומיות.  מגמה זו גרמה לכך שבעלי ההון נאלצו שוב להסתמך על ניצול של האזרחים במדינתם, מה ששב ויוצר חוסר נחת פוליטית במדינות אלה.

ארה"ב היא דוגמה טובה לכך. בתקופת בוש הרפובליקנים הנהיגו בתוך ארה"ב כלכלה קפיטליסטית קיצונית שגרמה לפערים החברתיים, לאבטלה גואה, למיליוני אנשים ללא ביטוח, ושפגעה בכל השירותים החברתיים שהמדינה אמורה לספק לאזרחיה.  המשבר הכלכלי גם הוא תוצאה של אותה מדיניות קפיטליסטית קיצונית, שעודדה ריכוז של ההון בידי מספר מועט של אנשים, אשר התעשרו על חשבון אזרחים שלא יכלו לעמוד בתשלומי המשכנתה. הכוח האדיר של ריכוז ההון בכלכלה הקפיטליסטית, יצר בארה"ב מצב בלתי נסבל, שבו מספר מצומצם של אזרחים התעשרו, בעוד המדינה כולה נקלעה לחובות ענק.  מצב זה גרם חוסר נחת בקרב השכבות הנמוכות בארה"ב והוביל לבחירתו של אובמה, שהבטיח להוביל חזון חברתי בסגנון מדינת הרווחה. בעלי ההון לא נכנעו והם מנהלים היום מתקפה תקשורתית חסרת תקדים כנגד כל רפורמה חברתית של אובמה, כשבדרך שלהם להשתלט על הכלכלה הם לא מהססים גם להשתלט על התקשורת והפוליטיקה.

בד בבד עם המלחמה שמקיימים בעלי ההון בתוך ארה"ב כנגד מדיניות יותר חברתית, הם גם לא ויתרו על המלחמה להתפשט לשווקים חדשים, ולנצל את האוכלוסייה, המשאבים והתעשיות המקומיות במדינות פריפריה.  כך נעשתה גם ישראל לזירה עבור אותם בעלי ההון, כאשר הם מזרימים משאבים בלתי מוגבלים, כדי לקדם את האינטרסים הכלכליים שלהם בארץ. בעלי ההון הזרים, מקימים חברות בישראל, כורתים בריתות עם בעלי הון ישראלים, מפעילים לוביסטים ואנשים שמקורבים לפוליטיקה, ובמקרים רבים אף מנסים לשחד את המערכת הפוליטית, כדי שתפעל לטובתם. חברות הגז, שמנסות להשתלט על משאבי הטבע של ישראל בתקופה האחרונה, הם דוגמה מוחשית, לאופן שבוא אותם איילי הון מנסים להשתלט על משאבים של  המדינה, וזאת בו בזמן שאובמה עדיין מנסה לתקן את הנזק האקולוגי האדיר, שאותם בעלי הון גרמו במפרץ מקסיקו.

החזון חברתי אקולוגי של אובמה, הוא מכשול עבור אותם בעלי ההון, שמפעילים את ההשפעה שלהם בכל רחבי העולם, במטרה לצבור עוצמה ולהגדיל את הונם, כשהם מתעלמים לחלוטין מטובת הכלל.המאבק של אובמה לכן הוא גם המאבק של כל פעיל חברתי ואקולוגי בארץ ובעולם, ולכן כדאי שנסייע לנשיא האמריקאי, כי כרגע נראה שאנחנו בצד המפסיד. בעלי ההון, מזרימים מיליונים לחברות תקשורת, פוליטיקאים וכל גורם שיכול לקדם את האינטרס שלהם, בעוד הממשל האמריקאי נשאר חסר עונים, אל מול המתקפה התקשורתית והפוליטית, ולא מצליח להפעיל רגולציות שיגנו על הדמוקרטיה, מפני העריצות של המאה ה-21, העריצות של ההון.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  המון בהצלחה לאובמה ולדמוקרטים. בשבוע האחרון הוא החל סוף סוף בהתקפה על הרפובליקנים וחשף אותם כעושי דברם ומשרתיהם הנרצעים של בעלי ההון, נקווה שימשיך כך ושזה יעבוד.
  הוא יכול להיות נשיא ברמה של רוזוולט, ולהשיג בשתי קדנציות לטובה יותר מכל נשיא מאז טרומן.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  אובמה הזרים 11 טריליון לכרישי הוול סטריט שחלקם גם מימנו את בחירתו.
  הזרמה זו באה בזמן משבר תעסוקה גדול.
  אני חושש ,ולוואי שאתבדה,שההתקפה על הרפובליקנים ,אינה אלא ספין וקריצת עין,בעוד שהמהות ,היא המשך התמיכה האדירה בכלכלה הפיננסית ,ולא הריאלית,שרק היא מייצרת משרות.

 3. עמית-ה :

  על המאבק המעמדי בארה"ב אפשר להסתכל רק בקנה מידה של מאה שנים ויותר.
  אני מקווה שאובמה יצליח ויזכה לכהן שתי תקופות אבל לא מאמין שיהיה משמעותי חברתית כמו רוזוולט.
  בכל מקרה הוא כבר עשה היסטוריה בעצם היבחרו, פרק נוסף כתב עם הרפורמה בבריאות, ועוד פרק עם הרפורמה בפיקוח על שוק ההון.
  אם ימשיך וגם הדמוקרטים ימשיכו לנצח יש סיכוי לשיפור משמעותי בתחום הסביבה אבל עדיין ארה"ב תמשיך להיות מזהם מס' 1 בעולם.
  בתחום החברתי אני חושש שאין סיכוי למדיניות סוציאל דמוקרטית אירופית, שילטון התאגידים הוא בן 120 שנים רוזוולט הראשון (תאודור) לא עצר אותו, ואובמה אחד לא יצליח לשבור אותו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.