חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על שלושה פשעי ישראל

נושאים זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, פוליטישוק ב 12.09.10 6:00

על שלשה… ועל ארבעה, כעס הנביא עמוס: כֹּה, אָמַר יְהוָה, עַל-שְׁלֹשָׁה פִּשְׁעֵי יִשְׂרָאֵל, וְעַל-אַרְבָּעָה לֹא אֲשִׁיבֶנּוּ:  עַל-מִכְרָם בַּכֶּסֶף צַדִּיק, וְאֶבְיוֹן בַּעֲבוּר נַעֲלָיִם.  על שלשה עכשויים המסכנים אותנו בימים אלה: גירוש ילדי הזרים, החינוך וההדרה
מאת: הני זובידה

פוליטיקה והדרה בישראל, מט בשלשה צעדים או שנה טובה רק לחלק מאיתנו…

נו שנה טובה! יופי, אה, וגם חג שמח….כפי שכתב אחד מהאנשים שאני מכיר "שנה טובה ומתוקה לחלק מעם ישראל וחלק מיהודי העולם, שנה טובה ומתוקה לאוהבי ישראל ולאנשים משכילים שמבינים שאנחנו צודקים ברוב המקרים." נו זאת גם הפוליטיקה שלנו והנה, בשלשה מהלכים, מט.

הראשון הוא נושא גרוש הילדים, הנושא אולי החם ביותר מלבד המו"מ עם הפלשתינאים שאינו זז לשום מקום. בהחלטה של ועדה, שהוקמה במיוחד לבדיקת הנושא, הוחלט כי מבין 1200 הילדים של העובדים הזרים יגורשו 400 ו-800 יישארו בארץ. הוסברו קריטריונים, נבדקו הזכאויות, מה אומר ומה אגיד ממש עבודה סטרילית. הכול היה בהחלטה מלבד התייחסות לילדים עצמם, זה הרי היה מסבך את העניין היות ואז היה צורך לעסוק באנשים ברגשות ותחושת דה-ז'וו עם היסטוריה קצת לא נעימה. אז מה? שר הפנים החליט שמגרשים מייד לאחר החג, יו"ר הכנסת יצא בהצהרה כי הגרוש אינו אנושי ומוסרי, ועוד תגובות כאלו ואחרות.

אך מכולן תגובתו של דני גילרמן הייתה מפתיעה, שגריר ישראל לשעבר באו"ם יצא בהצהרה כי "גירוש זרים יציג אותנו כמו שאויבנו רוצים", חלילה וחס לא משום שזהו אינו המעשה הנכון לעשות, והוא גם שמח, מדוע? משום שאין הוא צריך לייצג אותנו בשעה כזו. וכולם בהילולה! לא זו לא הבעיה, אני לא דואג מה יחשבו עלינו, אני דואג כי קשה לי לישון בלילה, וכי גרשו את חברה שלי, אני דואג כי אני לא יודע מה לומר לילדי, אני דואג כי אנו מאבדים כל אחיזה מוסרית. והמערכת הפוליטית יוק! הדאגה המרכזית היא נגד קיבוצים שהחליטו להצטרף למאבק ולהסתיר ילדים, שנה טובה לחלק מאיתנו….

השני הוא נושא החינוך, לכולם די ברור שהמערכת קורסת, מזה שנים שאנו מדברים על כך אך בכל פעם שמגיעה שאלת התקציב הביטחון שוב שולט ורומס כל חלקה טובה, לכולם נמאס אך אף אחד לא עושה כלום. אך הבעיות הן לא רק תקציביות, ישנה שאלה של תכנים, ועם כל השיק של שר החינוך הוא עדיין מתגלה בתור לאומן יהודי חסר תקנה, בהחלטה תמוהה החליטו להעביר את רוב תקציב לימודי האזרחות ללימודי יהדות, וזאת לאחר קיום "ועדה" ששוב לא הביטה על התמונה כולה אלא רק על חלקה.

ואז קמנו לגלות כי ההשקעה בתלמידים הישראלים הינה מהנמוכות במדינות המתועשות, ואני כבר טוען הרבה זמן כי אנו לא חלק מאותן מדינות מתועשות שהרי אנו ממש חיים עם פרקטיקות של עולם שלישי, אז מדוע להתיימר? הסוציולוג האמריקאי ג'ון הנרי קלארק כבר חשף את המנגנון באומרו (בתרגום חופשי) "אשים חזקים אינם יכולים להרשות לעצמם לחנך את האנשים אותם הם מדכאים, משום שברגע שאתה באמת מחונך, אתה לא תבקש את הכוח אתה פשוט תיקח אותו!" ולנו יש ברונים (ממש פאודלים) שמחזיקים את כל המדינה ב… ואת הכוח שלהם הם לא יתנו לנו בייחוד לא על ידי חינוך… שוב שנה טובה לחלק מאיתנו… חלק מאוד קטן.

מהלך אחרון למט, מתמקד בסגרגציה שקיימת במדינת ישראל, וחוסר היכולת של המערכת להתמודד עימה. שני סיפורים:
הראשון הוא היותר ידוע בימים האחרונים, סיפורה של עיר בין הרים ובין גבעות ששמה עמנואל, שם החליטו כמה אשכנזים כי לא נאות להם השכנות הספרדיות, או בכינוין בבית הספר ספרדוג'וקיות, והחליטו לא ללמוד איתן באותה כתה. הפרקטיקה נמשכה שנים, עד שהחליט בנו של רב ידוע לחשוף את בני העוולה. הנושא הורץ במשרד החינוך כמו גם בבתי משפט במשך שנתיים עד להחלטה שלא לאשר את האפליה הגזענית הזו. אך אליה וקוץ בה, אותם גזענים בני גזענים, שכמעט הושמדו כולם בשל גזענות, החליטו להקים בית ספר פרטי, רק לאשכנזיות, ומשרד החינוך מסכים, כך גם בית המשפט העליון, גזענות בחסות המדינה! שנה טובה בעיקר לאשכנזים תושבי עמנואל, למזרחים, עזבו לא צריך…

ואז חשבתי להביא דוגמא של בית ספר פרטי רק ללבנים, נראה לי שזה יבהיר כמה אקט מסוג זה מעלה הוא גזעני, אך במדינת ישראל זה לא נחוץ כלל! מדוע כי בישראל במקום להקים בתי ספר ללבנים בלבד הקימו בחסות המדינה בית ספר לשחורים בלבד, בבית ספר בפתח תקוה נפתח בית ספר יסודי עם 289 תלמידים אתיופילם ותלמיד לבן אחד!!!! לקרוא ולא להאמין.

אני מאחל לראש הממשלה, לשר הביטחון, שר החינוך ולכל האוליגרכים במדינת ישראל שנה רעה, שנה של חוסר שינה בשל החשש שלהם מהתפכחות הציבור, כי לדעתי שנה רעה לאלו אומרת שנה טובה לכל השאר. לכל השאר אני מאחל, שנה של חינוך שווה לכולם, שנה של שלום ובעיקר שנה של שוויון, בריאות ואושר, שנה של קיום בכבוד. אז ממני איחולי שנה טובה לכולם ולא לחלק מאיתנו, כי לי כבר נמאס.

לבלוג של הני

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

40 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  הכותב המלומד מתעלם משני נושאים ( שאינם פשעים) :
  1) חוק השבות שגורר בעקבותיו את מתן היתרי השהיה והאזרחות ( ולהפך- שלילת אזרחות, גירוש, וכו').
  2) חוק ההסדרים במשק שהינו עוולה מתמשכת המקצצת תקציבים חיוניים ללא רחם ומסיטה את הכספים להסדרת "שלמות הגואליציה"

  אז לא מדובר פה בפושעים כי אם בקומבינטורים מוכשרים שצריכים את האזרח פעם בכמה שנים כדי שישים פתק בקלפי ויאפשר ללהקת זאבי הון שלטון להמשיך בדרכם החוקית ( אבל המאוד מסריחה)

 2. הני :

  אהלן אהרון, יש לי שאלה האם אין חוקים שמקורם בפשע? לי נראה ששני אלו הם, אם לא בתוך ההגדרה, מאוד מתקרבים….

 3. לקסי :

  ההיסטוריה הרחוקה והקרובה מזכירה לנו חוקים שהם פשע.
  רק דוגמה אחת: "כל הבן הילוד היאורה תשליכוהו"

 4. הני :

  הי לקסי, אתה במצב רוח תנכ"י 🙂 אכן כן, ולא חייבים לחזור כל כך רחוק על מנת להביא דוגמאות…לצערנו…

 5. מדברים עלינו :

  […] מסמן את גבולות האכפתיות של החברה הישראלית; הני זובידה כותב על שלושה פשעי ישראל; יובל דרור כתב למה המאבק לא משכנע […]

 6. דליה :

  הני
  אתה צודק.
  האם יש לך הצעה ספציפית למיגור התופעה של בית ספר על טהרת האתיופים? מה יכול האזרח לפעול נגד ההדרה הגורפת של התלמידים האתיופים בפתח תקווה וריכוזם בבית ספר נפרד?

 7. הני :

  דליה

  כן יש לי, לבוא להפגין לשלוח מכתבים לראש העירייה, ולא לבחור בו שוב! לשלוח מכתבים לשר החינוך ולא לבחור בו שוב…! להראות להם שאנחנו לא עיוורים לגזענות המשתוללת, נמאס! עוד מעט קט ויגיע תורם של האחרים….

  מדברים עלינו…מצטער לא הבנתי…
  הני

 8. ק. טוכולסקי :

  הקטע הוא שפתחו את אזורי הרישום בכדי למנוע הדרה ועכשיו הפתרון היחיד נגד הגזענות שאני יכול לחשוב עליו הוא אזורי רישום שלא יאפשרו להורים להחליט שהם עוזבים בית ספר בגלל שיש בו ילדים ממוצא מסוים. אבל זאת בעיה וזאת בעיה…

  הני בחרת 3 נקודות ראויות מתוך רבות, נקווה שיהיו פתרונות לפחות לחלק בשנה הקרובה, כדאי שנפעל למען זאת אחרת לא יהיו.

 9. שאול* :

  הי הני,
  בקשר לדבריך על תקציב החינוך. ראשית, מעניין שאתה מעלה את תקציב הביטחון, כי תקציב הבטחון ותקציב החינוך דווקא מאוד מאוד קרובים בגודלם. למעשה תקציב החינוך היה ב 2009 גדול בערך בחמישה מיליארד שח מתקציב הביטחון. הגידול לעומת שנה שעברה היה כפול בתקציב החינוך לעומת תקציב הביטחון. ככה שלא כל כך הבנתי על מה ההערה שלך על תקציב הביטחון שרומס הכל מתבססת.
  אתה, אני בטוח, מכיר היטב את הנתונים, אחרת לא היית כותב משהו כזה, אבל למען הקוראים האחרים, אפשר למצוא את הנתונים כאן:
  http://www.cbs.gov.il/shnaton61/st10_07.pdf

  אפשר גם להתעכב על השימוש בהוצאה לתלמיד כמדד להשוואה, כי נראה לי שהיושר מחייב לפחות להזכיר את העובדה שישראל תתקשה מאוד מאוד להתחרות במדד הזה מול מדינות OECD אחרות, פשוט כי מספר הילדים בישראל יחסית לגודל האוכלוסיה הוא גדול בהרבה מבמדינות ה OECD האחרות.
  אפשר גם להזכיר שהקשר בין גודל ההוצאה לאיכות החינוך הוא חלש מאוד. יש הרבה מדינות שמוציאות המון כסף ומגיעות להישגים נמוכים, ולהיפך.
  אבל כל זה בקטנה. דבר אחד באמת מעניין אותי:
  האם אתה באמת חושב, עמוק בלב, שכאשר פקידי משרד החינוך, האוצר, והשרים הממונים עליהם מחליטים על תקציב החינוך הם אומרים לעצמם "בוא לא נגדיל אותו כל כך כי – "אנשים חזקים אינם יכולים להרשות לעצמם לחנך את האנשים אותם הם מדכאים, משום שברגע שאתה באמת מחונך, אתה לא תבקש את הכוח אתה פשוט תיקח אותו!".
  אתה מאמין שזה באמת מה שעובר להם בראש? נזכיר, תקציב חינוך שהוא הסעיף השני בגודלו בתקציב הממשלה (אחרי ביטוח סוציאלי וסעד), ושהוא גדול יותר, משמעותית, מתקציב הביטחון. אבל הפקידים והשרים, כמובן עבדים נרצעים של בעלי ההון, אומרים לעצמם – "אם נוסיף 10 מיליארד ש"ח (20%) לתקציב החינוך, אז הם יתחילו לקחת את הכוח שלהם, ולכן אל לנו לעשות את זה".
  זה מה שאתה מאמין שקורה כאשר מחליטים על תקציב החינוך?

 10. הני :

  הי שאול

  אני לא זוכר שהזכרתי גודל תקציה…ללא קשר רק לשם האיזון נצהיר כי בחינוך התקציב הוא עבור כלל המערכת גם המערת האקדמית והעל תיכונית.
  תקציב הביטחון גדול מידי נקודה!!! לא צריך להשוות ולא כלום….

  ולשאלתך, כן! כמובן! מי שאי פעם למד על תיאוריות אליטיסטיות וקרא חומרים וראה את הנתונים חייב להבין כי יש קשר בין השניים, כל מהותו של האתר עבודה שחורה נשענת על נושא העובדים, והעובדה כי לרובם אין תודעה מעמדית שברובה קשורה לחינוך, לא רק אקדמי אלא גם מעמדי. מפליא אותי שאתה שואל שאלה מסוג זה באתר זה….אבל אני נדהם מעוד הרבה דברים….החיים באופן כללי….

  טוכולסקי, תודה, אכן אני חושב שאלו בעיות ששוה להילחם עבורן ולתקן אותן…

 11. שאול* :

  היה נדמה לי שהאמירה "קמנו לגלות כי ההשקעה בתלמידים הישראלים הינה מהנמוכות במדינות המתועשות" מתייחסת לכלל התקציב. וגם האמירה שתקציב הביטחון רומס הכל התייחסה לכלל התקציב. אבל – ענית לשאלתי, תודה.
  אתה מאמין שקבוצות אליטיסטיות מנסות במודע למנוע חינוך מההמונים.
  כאילו, נכון, חינוך הוא הסעיף השני בגודלו בתקציב, והוא חמישים ומשהו מיליארד ש"ח לשנה, והוא גדל כמעט בכל מדד כבר כמה עשורים. נכון, בישראל שיעור מסיימי התיכון הוא מהגבוהים במערב. נכון החינוך בישראל הוא חובה עד סיום התיכון, ולמרות חריקות קשות במערכת – הוא באופן כללי בחינם. נכון – העיתון "גלובס", זרוע התעמולה של בעלי ההון, בחר בבלוג שלך כאחד מעשרת המשפיעים בישראל – היחיד בנושאים כלכליים שנכנס לרשימה! נכון, עוד אף מרצה לא פוטר בגלל שהוא ביקורתי מדי כלפי הממשלה, ובאופן כללי אני לא חושב שיש מחסור בחוקרים ומרצים ביקורתיים באקדמיה – וכמובן שטוב שכך.
  אבל, בתוך לימודי האזרחות הפנו חלק גדול מדי לטעמו של הני ללימודי יהדות. ניצחון! כל מי שמביט בנתונים כנראה רואה מיד שיש אליטות שבמודע ובכוח מונעות מההמונים את הידע שיביא לשחרורם. על הכיפאק. השתכנעתי.

  אני חייב להגיד שאני נהנה לקרוא את הסגנון הזה. הוא מדהים בעיני.

  לקחת בית ספר אחד, של חרדים בעמנואל – הקבוצה שהיא אולי הכי פחות מייצגת של הישראליות (איך שלא תגדיר, או לא תגדיר ישראליות).
  לקחת מקרה בודד, אמנם נורא, שקרה בבית הספר הזה, ושבעקבותיו הארץ כולה רעשה במשך שבועות, והרשויות שלחו הורים למעצר(!) על כך שסירבו לשלוח את ילדיהם לבית הספר.
  לקחת מקרה, הרבה יותר מורכב ממה שאתה מציג אותו, שבו בג"צ פסק לטובת פשרה שבה, אגב, בית הספר שאתה כל כך נחרד מפניו לא יקבל תמיכה מהמדינה.

  ולהפוך את המקרה הזה למייצג! אלו פניה של המדינה! להתעלם מהרעש, להתעלם מהמעצרים, להתעלם מהעידר התקצוב. להתעלם סתם מזה שיש עוד כמה אלפי בתי ספר בארץ שבהם עדות ישראל מעורבבות לחלוטין – בית הספר בעמנואל הוא הסיפור המייצג!
  שנה טובה באמת.

 12. אפי :

  אחד מהדברים שאני אוהב מאד זה פוסטים או תגובות המגובים בנתונים. ממש כמו ששאול כתב כאן. ממוקד ומגובה בנתונים.

  גילוי נאות: אני לא מתומכי האתר.

 13. אפי :

  נ.ב. השעון של התגובות כאן לא הוחלף בעקבות העצומה לדחיית כניסת שעון חורף?

 14. שאול* :

  ואגב, שלא יהיו אי הבנות – יש המון בעיות עדתיות בישראל. נתוני הכליאה לפי ארץ מוצא של ההורים הם מחרידים. עדיין יש פערי הכנסות והשכלה שצריכים להדיר שינה מעיניו של כל מי ששיוויון וסולידריות יקרים לליבו. יש המון על מה לכתוב, לבושתנו. אבל הסגנון הזה, של לעשות מסיפור עמנואל את פניה של המדינה…

 15. ארז צ. :

  תענוג לקרוא אותך,

  הייתי מוסיף עוד נושא חשוב הוא ההתעלמות של ממשלת ישראל מטיפול אמיץ בנושא סביבה,

  הקמת תחנה פחמית D באשקלון במקום תמיכה בפיתוח מקורות אנרגיה חליפיים,

  בישראל יצרניות מהמובילות בעולם: סולל, אורמת , לוז2 ,
  המשך זיהום נחלים,

  חוסר עמידה בהתחייבויות בינלאומיות להפחתת פליטות CO2 הם מספר דוגמאות,

  שנה טובה, ארז

 16. הני :

  נו טוב

  שאול אני במשוכנעים….אתה צודק בוא נתמקד בעובדות:
  1. הפעם בין העשירונים בישראל הוא הגדול ביותר בעולם
  2. הוא גדל בקצב הגדול ביותר בעול
  3. חינוך שנחשב לסולם מוביליות בחברה המודרננית לא מונע את המשך התרחבות הפערים
  מעניין למה!?!?!
  התשובה היא: משום שמשקיעים לחינם, כמו לטחון מים, נכון התקציב גדל אך לשוא (או לריק תבחר אתה). התלמידים הישראלים ממשיכים להתדרדר במבחני מיצבב בינלאומיים ונראה שאין תחתית לבור
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1072634.html

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=931385&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0
  אבל מה העיקר שניהיה יהודים טובים!!!! עזוב אזרחות, מתמטיקה מדעים, העיקר שגדל התקציב וכל חכמי חלם מרוצים! שגעון!

  מסיימי תיכון, או אפילו זכאים לבגרות (שזה מה שכנראה אתה מתכוון) אינו מדד להצלחה השאלה עם מה יוצאים…אבל אני חושב שהבהרתי את נקודתי.

  אתה כרבים אחרים מסתנוור מהמספרים ולא ממה שעומד מאחוריהם, מסתבר שנבירה מעט יותר לעומק מגלה את הסירחון…אך אתה בשלך עדת עיורים וחרשים, עומדים ומוחאים כפיים במעבר השיירה, אולי יש רק ילד אחד שאומר שהמלך עירום — אך מה שיותר מעניין הוא מתי השאר יסירו מעל עיניהם את התודעה הכוזבת.

  זה יופי הטיעונים הריקים הללו, ורק על מנת שלא אחשד שלא בכשרים אפנה למאמר אקדמי (רחמנא ליצלן) של שלשה חברים (אשכנזים – שוב רחמנא ליצלן) שכתבו על פערי השכלה בישראל 2007, בדקו בין אשכנזים למזרחים, בכול בתי הספר בארץ ולא רק עמנואל, וגילו שבקצב סגירת הפערים הנוכחי יקח 99 שנה עד לסגירת הפער לגמרי!!!! שאול מעניין איזו תשובה תהיה לך. שמם של השניים הוא ינון כהן, יצחק הברפלד וטלי קריסטל והמאמר פורסם בג'ורנל Ethnic and Racial Studies
  ושמו הוא: Ethnicity and Mixed Ethnicity: Educational Gaps among Israeli-born Jews1

  עניין מה יש לך לומר על מערכת שיוויונית זו….פנטסטי, יש מלא בתי ספר שויוניים לא צריך להתייחס לעמנואל, אולי יוסר קמעה מהדוק העוטף את עינך וסופסוף תבין תודעה כוזבת מהי…..

  נ.ב. אם תרצה שלח לי מייל בפרטי אשמח לשתף אותך במאמר ועוד כמה על מנת לפקוח את עינך….

 17. הני :

  עוד בקטנה

  נכון שגלובס בחרו בבלוג שלי בין עשרת המשפיעים לא ביוזמתי אני חייב לציין..ומה זה אומר שאני מכור? אני לא מבין
  ולגבי הפיטורין, אתה שוכח להוסיף עדיין, למרות שזה לא כל כך נכון….

  ארז תודה, אך יש גבול לכמה קיטונות ניתן לשפוך בטור אחד, כמו שאתה רואה לחלק מאיתנו קשה להכיל אפילו את שלשת אלו….

 18. עמית-ה :

  אני חושב שבמקום לנסות להבין מה מניע את קובעי המדיניות – רשעות גזענית או טיפשות סטנדרטית.
  רצוי להסתכל על העובדות, העובדות הן שפערי ההשכלה לא נסגרים/מצטמצמים.
  העובדות הן שפערי ההכנסה לפי ארץ מוצא האב, עומדים במקום כבר שנים לא מעטות.
  העובדות הן שבתיבת המייל שלי יש דואר שנאה נגד ערבים, דתיים ויוצאי ארצות ערב.
  העובדות הן שכאשר חברה סובלת מפערי הכנסה גדולים ומשבר כלכלי (שנמצא כאן בעשירונים שמתחת לשמיני חרף הבטחות האוצר ובנק ישראל) הקבוצות השונות בחברה שולחות יד אחת ברעותה.
  האם כל העובדות האלו תוכננו ע"י אליטה או בעלי הון? – http://www.youtube.com/watch?v=02tCGleIdcw&feature=related
  הן כאן ועדיף למצוא שיטה לשנות מאשר לגלות מדוע.

 19. דקל-דוד עוזר :

  מסכים עם הביקורת של שאול

  הני – עמנואל אינה הפרצוף של ישראל, גם אם מדובר בדוגמא שהיא, אולי (לדעתי לא) כואבת.
  הדוגמא של פתח תקווה אכן מזעזעת, פה אני חייב להוסיףשאינני מכיר את הנושא מספיק וטוב שהעלית את העניין למודעות.
  רק הערה אחת חשובה: גם לדברי פרופ' נמרוד אלוני, שהוא לא נחשד בהיותו איש הון או תומך בהון או אין ימין קיצוני או או או, החינוך מתחיל בלהיות מחונך, בציון בחינת המי-צב ולא מי-שבלול.
  הפעולות של גדעון סהר להתייחס למדדים מורכבים וארוכי טווח, כמו גם לפעול להכניס תכנית ערכיים לבתי הספר מבורכת.

 20. שאול* :

  הני, ידידי, קודם כל – קרא ביתר תשומת לב את דברי. אני האחרון להגיד שאין בעיות. למעשה, לבעיות שאתה מעלה התייחסתי מאוד מאוד בפירוש. חבל שאתה לא קורא יותר בעיון.

  שמע הני, אתה עושה לקוראיך שירות רע.
  אתה מכיר את המחקרים והטיעונים, את הנתונים והמגמות. לקוראים שלך אתה נותן התלהמות על בית הספר בעמנואל. מקרה מצער מאוד, ופצצת רייטינג שרחוקה מלתאר את הבעיות הקשות והמאוד אמיתיות שעדיין יש בנושאי עדות בישראל.

  אתה מכיר את המורכבות הקשה של נושא החינוך, אתה יודע את הנתונים, מתמצא בבעד והנגד של כל גישה – לקוראיך אתה נותן טקסט דמגוגי, חצי אפוי במקרה הטוב, על קבוצות אליטיסטיות שבמודע מונעות ידע מההמונים. ואתה אפילו לא מסביר איך זה מסתדר עם תקציבי הענק של החינוך- אם רוצים למנוע חינוך אז להוסיף שעות יהדות זו הדרך?! זו הקונספירציה הגדולה של מניעת ידע? יותר שעות יהדות?! להגדיל את התקציב למעל חמישים מיליארד שח לשנה, אבל עוד שעה יהדות בשבוע – זה ימנע את המהפכה?

  איך הניסיון למנוע ידע וביקורתיות מסתדר עם ההרכב של אנשי האקדמיה בישראל? עם הכמות הגדולה של אנשי תקשורת שמקדמים אג'נדה דומה מאוד לשלך? שבוחרים בך כבלוג משפיע (זה לא אומר לרגע שאתה מכור, זה רק אומר שהם, אולי, לא באמת שלוחי שטן)

  ד"ר זובידה, אם יש אליטות שמונעות ידע מהציבור – אתה האבטיפוס שלהן. אתה מזלזל בקוראים שלך. אתה מתמצא בנתונים ומכיר את הדקויות. אבל לקוראים שלך אתה מגיש מנה דלוחה מחוממת במיקרו של דמגוגיה בגרוש.

  עמית ה – אני מסכים. חשוב יותר לפתור מלהבין למה. אבל לפעמים הדרך לפתור עוברת בלהבין למה…

 21. הני :

  עמית

  טעות בידך, אין זה נכון לנסות לפתור מבלי לגלות את הנראטיב…בלי חשיפת המנגנונים כלום לא שווה….חשיפה ותיקון זו הדרך.
  שאול, אני לא יודע איך הפכנו לידידים אך ניחא…זהו טור בלוגי ולא מאמר אקדמי אתה מנסה להציג אותי כאומר חצי אמיתות אך כשעימתתי אותך עם עובדות ומספרים אתה נמנעת מלהתייחס אליהם…ברברת, אני לא מגיב יותר לשטויות…חבל על זמני.

 22. שאול* :

  נמנעתי מלהתייחס? למה ככה? רק ליתר ביטחון, אתייחס שוב לעובדות ולמספרים שאתה מביא:
  נכון מאוד! יש בפירוש בעיות קשות בנושאים עדתיים בישראל.

  אשמח לקרוא עליהן יותר מכותבים ידענים כמוך. התלהמות על עמנואל יש מספיק מי שיכתוב.

  אבל אתה מוזמן להפסיק לבזבז את זמנך. כמו שאתה רואה, זה באמת לא נעים שמישהו כותב עליך באופן שדומה לאופן שבו אתה כותב על אחרים. שמישהו ביקורתי כליך כמו שאתה ביקורתי כלפי אחרים. החיים קשים בדמוקרטיה.

 23. עמית-ה :

  ×”× ×™

  אשמח מאוד לדעת את הסיבות אבל אני לא רואה מקום לויכוח (האם רשעות או טיפשות), יש עובדות של גזענות, הפליה והדרה וצריך לטפל בהן.
  ברמה המדעית תיאורתית נמשיך לדון בסיבות, ברמה הביצועית צריך להסכים שהמצב דורש תיקון ונדמה לי שכאן לפחות ישנה הסכמה כזאת.

 24. הני :

  עמית

  אינני מסכים, אני חושב שלפני הביצוע יש לפענח את המנגנונים, שהרי אם לא נפענח אותם וננסה לברמה ביצועית לפתור את הבעיה שהרי אין אנו מטפלים בחולי אלא רק בסימפטומים…וכאן יש לרפא את החולי כי הסימפטומיים הינם רק תופעת לוואי…אני מקווה שהבהרתי את עצמי טוב יותר הפעם.

  שאול, בלי להעליב אתה לא ביקורתי אלא ריאקציונר, לא ענית לשום נתון שהעלתי פשוט המשכת לכתוב שטויות….אבל אתה יודע בחלם כחלם…

 25. דנדו דוד :

  הפוסל במומו פוסל

  הני, בתגובותיך לשאול שכנעת אותי שאתה אדם חסר סובלנות לדעות אחרות ואין לך טענות של ממש.

 26. אפי :

  הני,

  ללא קשר לדעותי האישיות ביחס לנאמר, דומני שבלהטך לדחות את דבריו של שאול – פספסת את כוונתו.

  שאול לא חלק על הנתונים (המעטים)שהבאת, הוא אפילו לא חלק על המסקנה שהעלית. הוא בסך הכל הביא נתונים שסותרים את הפרשנות שלך.

  טענת שיש קבוצות הון מסויימות שדואגות להחליש את מערכת החינוך כדי לשלוט על ההון. שאול הראה אחרת.

  שאול הזכיר לך שאותם אנשי הון לכאורה הכתירו את הבלוג שלך כמשפיע ביותר (בקטגוריית כלכלה ופוליטיקה), ובמקום להתייחס לכך בחרת להפגע כאילו הוא רמז שאתה שפוט שלהם. שאול דיבר ביחס אליהם, לא עליך.

  יש כאן עוד כמה דוגמאות. אבל אין לי דבר נגדך. כתבתי זאת משום שהיה נראה לי שההתקפה שלך על שאול היתה בלתי מוצדקת וירדה לרמות אישיות שלא לצורך.

  לילה טוב!

 27. הני :

  סובלנות היא מעלה של מדושנים....

  דנדו ואפי, אני מודה, אחרי 62 שנות אפליה גזענות ומידור, אני אכן חסר סובלנות! מאסתי גם בכול מיני מתהדרים למיניהם שמנסים לפרשן אחרת תופעות אלו, אולי לכם יש הפריבילגיה לשבת ולדון בפרשנות או להיות סובלנים לטיעונים כאלו ואלרים לי אין לא הפריבילגיה ולא הסובלנות.
  ולסיום סיפור אמיתי:
  מרצה בכיר ישב בפאנל, בניו יורק, שדיסקס את נושא ההתערבות של מעצמות העל בסכסוכים אזוריים, אחד המשתתפים טען כי ישנם מצבים בהם מעצמות נעל קופצות מהר מידי, ואילו המרצה המדובר קטע את דבריו ואמר "בתור יהודי אין כזה דבר, כי אם בנות הברית היו עושות משהו כמה שנים לפני אזי היינו מצילים עוד כמה מליונים"
  סובלנות וקבלת טיעונים מופרכים היא ענינים של החזקים והמדושנים…
  שאול מרשה לעצמו להעלות ביקורת אך לא להתייחס לטיעונים שסותרים אותה ולכך אני אכן חסר סובלנות ואומר ישירות מה שאני חושב….

 28. דנדו דוד :

  פרצתי בבכי בעקבות הודעתך. אני מבין שאתה מקופח 62 שנה ואין לך פריבילגיה כי אתה רעב (כלומר אתה עני מרוד בן 70? אני חשבתי שאתה בן כ-40. אתה נראה ממש טוב לגילך, וחשבתי שמרצים במרכז הבינחומי מרוויחים לא רע).
  צא מהסרט איש יקר.
  שאול צודק, טענת מעבר ללגיטימיות של הטענה והטענה איבדה קשר עם המציאות, כאשר הניסיון שלך להגן על עמדה בלתי ניתנת להגנה באמצעים דמגוגיים, תקיפת הטוען ועכשיו בכי, נהי ואזכור השואה (תראה לאן ירדת!) לא יעזרו.

  במילים פשוטות- בעניין הפאניקה ותיאוריות הקונספירציה שאתה משדר אתה פשוט טועה.

 29. אפי :

  הני,

  אני מניח שזו צריכה להיות אחת הכותרות הכואבות של השנה: "סובלנות היא מעלה של מדושנים…".

  [אני דור שני לשואה, וחשבתי שאנשים דווקא למדו מהשואה משהו על חוסר סובלנות…]

  חשבתי להסביר פה כמה הדמוגגיה שהשתמשת בה נמוכה, אבל נראה לי שכל בר דעת שקורא את תגובתך מבין שמשהו פה רע, רע מאד.

  הכותרת של תגובתך (וכמובן התוכן) היא פשוט בושה וחרפה!

 30. שאול* :

  זו לא תגובה להני. זה הרהור עצוב.

  אני לא מגיב להני, כי בשלב הזה מי שעדיין מקבל את טענותיו כנראה נמצא מעבר למקום שבו דיון או ויכוח יכולים להועיל למישהו.

  התלבטתי אם, ומה לכתוב. כתבתי ומחקתי וכתבתי שוב, ומחקתי שוב. אבל האמת היא שיותר מהכל זה פשוט ממלא אותי עצב. כשמרצה במרכז הבינתחומי (במרכז הבינתחומי!!!) מרגיש כל כך מודר, עד שזה מזכיר לו את השואה(!). שאיש אקדמיה מבלבל בין סובלנות כנכונות לקבל ולהכיל דעות שאתה לא מסכים איתן, ובין הנכונות הבסיסית להקשיב לדעות אחרות ולהתמודד איתן גם כשאתה לא מסכים איתן ולא מקבל אותן. שאיש אקדמיה עטור פרסים פשוט לא מקשיב. כמה פעמים אפשר להגיד שלא רק שאני לא מתעלם מהנתונים – אני מסכים איתם! ועוד מוסיף משלי!

  אני נשאר בדיון הזה בעיקר עם תקווה שמדובר בדברים שנאמרו בעידנא דריתחא (למרות שלא לגמרי ברור לי על מה הריתחא…), או שמדובר בכותב שהוא דוגמא מאוד לא מייצגת של הדיון הציבורי בישראל היום. אני מוטרד קצת מהמחשבה שהוא הבלוג המשפיע ביותר בישראל בתחום כלכלה ופוליטיקה. (או.קיי., לא קצת, אני מוטרד מאוד.) ואני גם חושש שלמרות שמה שרץ כאן הוא דוגמא קיצונית מאוד, כמעט קומית, לא בטוח שהיא לגמרי לא מייצגת. מאידך, יש גם עדיין הרבה כותבים טובים, גם באתר הזה, ככה שאני עדיין מקווה.
  (או שאולי מישהו מתחזה לד"ר זובידה? את זה רק איתי, אשף זיהוי כתובות האיי.פי יודע 🙂 )

 31. הני :

  נו שוין -- המדושנים כועסים.....

  דנדו ואפי יקרים שלי; בטח שעם ההון התרבותי שלכם אני לא אוכל להתחרות. מה קרה ההקבלה לא עשתה לכם טוב? האם יש כאן כעת רמות של סבל שנמדדות, רק אם יהרגו את האיופים, או המזרחים נוכל לדבר על העניין האסור?

  הרי כל העניין הוא במודעות, אז מה יותר קל (ואידיוטי – דנדו) מאשר לומר לאדם מודע שהוא מרויח כסף, ויש לו משרה טובה (דרך אגב מרטין לותר קינג היה בעל משרה אקדמאית גם כן, וכלל לא מקופח כלכלית, וכך גם גנדי) אז מה לא אוכל להרים את זעקת המדוכאים? מעניין היכן אתה חי? אולי איזה קיבוץ נחמד?

  אפי, מה עשינו בכספי השילומים? הרי לא אני כתבתי על כך שהם שימשו מנוף כלכלי לבני ובנות ניצולי השואה את זה כתבו כמה פרופסורים אשכנזים….

  אכן סובלנות היא מעלתם של המדושנים, כמו גם היכולת לנסות ולמדר טיעונים שלא נראים להם, לא רוצים לא קוראים, העובדה שאתם ממשיכים לקורא וממשיכים להגיב אולי מראה שיש כאן משהו שמציק לכם ואתם לא מסוגלים לשים עליו את האצבע, אני הייתי ממליץ על חיפוש עצמי, ולא נסיונות נואלים להדרה או שאלת בדבר שכם.

  דנדו, לידיעתך, לאחר כ-30 שנות השכלה, אני מרויח טוב, אז מה? רוב בני עדות המזרח לא מרויחים טוב מספיק בהשוואה לנשים אשכזניות….לא גברים נשים….

  אכן סובלנות היא מעלה, אך נמיכות קומה וטיעונים ריקים וחשש להתמודד עם המציאות היא נחלת הכלל….מעניין מה היינו אומרים על הטיעונים הללו בקונטסט אחר.

  לסיום שאול, לא עידנא ולא ריתחא, וגם אין צורך באימות, אני כתמיד מופיע בשמי המלא, ללא כוכביות סרק או כל דבר אחר. בסביבה סוציאל דמוקרטית לא ניתן לטמון את הראש בחול חייבים לדבר על מודעות כוללת! לא לאומית לא לאומנית אלא מעמדית!

  באתר אינני איש אקדמיה אלא הני, תרצה תקרא לא תרצה לא תקרא, אלו הם עמדותי והן ידועות וגלויות, המידור, האפליה והגזענות המחרידה שנשכים כאן כבר מעל 60 שנה ונחשפות על בסיס יומי צריכות להיפתח. אין מדרג כאב או מדרג גזענות, וזהו הדיון כפי שאמרתי רוצים קוראים, לא רוצים לא קוראים. וביום הכיפורים כל אחד וחשבון הנפש שלו.

 32. לקסי :

  אובייקטיבי נהרג במפץ הגדול*

  הדיון כאן "הולך" למקומות לא "מדעיים", למרות שמשתתפים בו מרצה באקדמיה כאן וגם מישהו מאקדמיה שלחוף האוקיינוס השקט.

  הדיון כאן נסב על תחושות ואת התחושות יש לכבד.

  גם את תחושת הקיפוח שמנקרת כבר בדור השלישי של עולי מרוקו ובבל ובדור החמישי של עולי תימן הראשונים.

  היו נסיונות מגושמים ("בקשת הסליחה" של ברק, מישהו זוכר?) לבטל את התחושה הזו באיבחה. זה לא הולך וזה לא יכול ללכת.

  במשטר הניאו-ליברלי השורר בחברה (עדיין חברה?) הישראלית נותרת הפרדה מעמדית לאורך קוי התפר / שסע העדתיים.

  זה חל בראש-ובראשונה על השסע בין יהודים לערבים, אבל זה הורס עוד יותר את החברה היהודית בארץ השסועה הזו.

  לא לריק בונים יריבינו האידיאולוגיים את כוחם על הצבת הסכסוך בין הלאומים בראש השיח הציבורי. רק כך הם יכולים ללכד סביבם את כל מקופחיהם.

  אין לי תשובות, אין לי פתרונות. יש לי תקווה שנתעשת, אולי אם נצליח להסיט את הדיון הציבורי מ"קטטת הרועים"** בעזרת ברק (אובמה) והילרי קלינטון, נוכל לשוב אל השבת הדיון לשאלות החברה.

  עדיין יש לי תקווה שמה שלא יעשה השכל תעשה האהבה (רוב נכדי אינם יכולים לומר שהם "שייכים" לעדה מסוימת) ויעשה הזמן, גם התקווה הזו נחלשת.

  אולי הפגיעה העכשווית גם ב"אחוס"לים" תביא רבים מאיתנו (לפי ההגדרות של קימרלינג אני אחד מ"אלה") להבין שרק חברת רווחה וצדק (לא "מדינת רווחים וצדקה" – יאיר צבן) שהיא סוציאל דמוקרטיה, שרק חברה כזו תהיה חברה חיה ולא חברה ההולכת אל כליונה.
  אולי הפגיעה הזו תביא להבין ותביא לפעול.

  צום קל לכל הצמים ויום כיפורים של חשיבה לכולנו.

  לקסי

  _______________
  * תודה לעמית הרפז
  ** תודה לחיים גורי (?)

 33. הני :

  לקסי

  כרגיל, ברגישות וכתיבה מצוינת אתה מצליח לשפוך יופי של אור על הנושא.
  שלך
  הני

 34. שאול* :

  לקסי - חותם על כל מילה

  וגם עם הני. זה נכון. זה נושא שכואב לרבים. יש בהחלט משהו שמציק לי.

  וברוח החג – אני מתנצל אם הרמתי את הקול הוירטואלי שלי יותר ממה שהיה ראוי. חתימה טובה לכולם.

  (נ.ב. איפה זה האוקינוס השקט?) 

 35. דנדו דוד :

  מתנה להני

  הני שלום,
  לאור העובדה שלא ניסית להפיק מסקנה מהויכוח כאן, הנה מתנה לכבוד השנה החדשה
  http://en.wikipedia.org/wiki/Purple_prose
  שתהיה שנה טובה ונהדרת לכולם.

 36. הני :

  תודה דנדו באמת, לא היית צריך, באמת שלא!

  וכהרגלי אוותר על מתנות יהודה…כנאמר "שונא מתנות יחיה"…
  אני מבין שאתה חש עליונות מוסרית ורצון להוכיח את האחר, שהרי זה ברור, שלך ולשכמותך יש את היכולת הזו והמונופול על האמת, בדמיונן אולי!
  אופס, מצב חדש, יש כאן בשכונה ילדים חדשים והם לא מקבלים את כללי המשחק הישנים, ואתה ושכמותך צריכים ללמוד להתמודד. אני יודע זה קשה, הרגלים ישנים מתים לאט, אבל מתים, וזה עיקרו של הפתגם.

  אני לא מחזיר איחולים שאני לא מאמין בהם, וגם לא נותן מתנות יהודה, אזי אאחל לחלק ניכר מאיתנו התפקחות. וגם המלצה, קריאה מהנה של ספר טוב, של קולגה שמת לא מזמן, ולקסי ככה הזכיר אותו, ברוך קימלרליג, קץ שלטון האחוסלי"ם:
  http://bookme.co.il/books/Item_Details.aspx?Barcode=10-538919

  אני מאחל לך, ובעיקר לי, שכותרתו של הספר הזה תתגשם בשנה הקרובה….

 37. דנדו דוד :

  יצחק תשובה המרוקאי המקופח

  איך תענה על זה הני?
  (-:

 38. הני :

  אני קורא לזה טיפשות! :-)

  מה עם סבן, ושכחת את אדמונד לוי השופט בעליון, וגם את משה שחל, אלוהים, זהו הטיעון הנבוב והטיפשי ששמעתי בחיי, והאמן לי שמעתי אותו יותר מידי פעמים….ואני חשבתי שתתקיל אותי, שפוט אין מילים…אבל בכול זאת.

  אתה יודע אתה יכול גם לדבר עלי, אני הרי דוקטור, בוגר NYU ומלמד בבינתחומי….אז מה אתה ואמר בכך? שים לב אתן לך הפניה על מנת שתוכל לקרוא קצת ואולי להבין ולפתוח אופקים.
  http://www.adva.org/
  שם מה שתבח לקרוא על אי שיוויון כלכלי הוא טוב. הייתי מציע לך לשים לב בעיקר לנושא המוצא…

  כמו כן, אני מציע לך לקרוא את ספרו האחר של קימרלינג:
  http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=42676

  ואם תרצה יש לי עוד הפניות לרוב, אבל עשה טובה לך ולכולנו, חבל שאנחנו משתמשים בערוץ זה לדון בדברים ברורים לכולם מלבד מיעוט איזוטרי, שלצערי עדיין נחשב לחזק במדינה….אוקסימורן, הלא כך, אך אלו הם חיינו…מצא את המייל שלי בנבכי האינטרנט, ושלח לי מייל בפרטי, אך עשה טובה עם טיעונים רציניים על מנת שאענה לך, אחרת לא אענה…

  אתה פשוט מצדיק כל סטריאוטיפ שקיים על אשכנזים אליטיסטים, ובנוסף אתה משתמש בטיעונים כה שחוקים, משעממים וחסרי אחיזה במציאות שזה פשוט משחק ילדים, בחייך אם יתברר לי בסוף שאתה באמת קיבוצניק אני הרי אקרקר מצחוק חודש…פשוט מגוחך.
  🙁

 39. דנדו דוד :

  הני שלום,
  אם תואיל בטובך, אודה על קבלת מגוון הטיעונים שיגרמו לך לשנות את דעתך, או לפחות את התשובות האפשרויות שלהם תגיב באופן ענייני.
  פשוט ממש עצוב לי שאני גורם לך לעצב ולציור סמיילים עצובים – כי זה באמת אוקסימורון.

 40. הני :

  דנדו

  לא נראה לי שזה בטווח היכולות שלך לצערי 🙁 (אחרון ודי….) נראה לי שמיצינו את הנושא לפחות לפוסט הזה….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.