חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אינטרנט חופשי למען עתיד ילדינו

נושאים זכויות אדם ב 4.02.08 6:05

הצעת החוק 892 – סינון תכנים בלתי הולמים ברשת האינטרנט, תידון היום בוועדת הכלכלה של הכנסת. הצעת חוק זו מטרתה לחסום את האינטרנט בפועל, תוך פגיעה בחופש העיסוק, בקניינם של הגולשים ובקניינן של ספקיות האינטרנט

מאת: עו"ד יהונתן קלינגר

בעת פרסום טור זה ככל הנראה יושבים חברי ועדת הכלכלה ושותים את קפה הבוקר שלהם, גלעד ארדן, רוברט אילטוב, אבישי ברוורמן, אליהו גבאי, יצחק וקנין, יצחק זיו, יואל חסון, ישראל חסון, דוד טל, אמנון כהן, יעקב כהן, משה כחלון, יורם מרציאנו, חנא סוויד ורונית תירוש מקבלים את הידיעות הרלוונטיות לבוקר זה וכלל לא תוהים לגבי חשיבות הדיון שיתקיים בשעה 12:45. כולם, כמובן, כבר קיבלו לידם את המכתב ששלחתי להם ביום 10.07.2007, כמו גם נייר עמדה מקיף וארוך ששלחתי להם בנושא. אולם, לדידם, הדיון על הצעת החוק הממשלתית 892, הצעת החוק לסינון תכנים, היא עוד הצעת חוק שיש להצביע עליה משיקולים פוליטיים רגילים.

את הצעת החוק ניתן לתאר בשתי דרכים: דמונית ודמיונית. לפי ההצעה הדמיונית, לכל אזרח בישראל תהיה הזכות לקבל, ללא כל תמורה, מספקית האינטרנט שלו, את היכולת לסנן את תכני האינטרנט ולהגן על ילדיו: כאשר אנו מציגים את הצעת החוק בצורה זו, כמובן שאיש לא יכול להתנגד לה. "למען עתיד ילדינו" כולם אומרים בעת שהם מצביעים על הצעות חוק מסוג זה, ולא חושבים על ההשלכות הכבדות.

ההצגה הדמונית, כמו גם הניתוח המשפטי של החוק מציג תמונה שונה. החוק, כמובן, יוצר מאגר מידע של אזרחים שמצהירים בריש גלי שהם אינם מעוניינים בסינון תכנים ברשת (כלומר, סוטי מין), כמו גם מחייב את הספקיות להתקין, לראשונה ובצעד מהפכני, תשתית שתוכל לאפשר לחסום תכנים. יתר על כן, אותה הצעה מטילה עלויות כבדות על המשתמש כיוון שגם המשתמש שאינו מעוניין בסינון תכנים יאלץ לשאת בעלויות אלו עבור אלו שכן מעוניינים.

הצעת החוק, ואולי זו הרעה החולה ביותר שבה, קובעת כי משתמש שלא יצהיר על העדפותיו בנוגע לסינון התכנים יקבל סינון תכנים אוטומאטי. קוראי טור זה חייבים להבין, אולם, כי סינון תכנים אפשרי בשתי דרכים: התקנת תוכנת סינון על המחשב או סינון ברמת השרת. כיוון שלא ניתן להתקין למשתמשים ללא הסכמתם תוכנות על המחשב, נותרת רק אפשרות אחת: לסנן את תכני האינטרנט של משתמש ברמת השרת.

אולם, מסמך שהוכן לועדה קובע בצורה חד משמעית שסינון כזה לא רק שאינו יעיל, אלא גם עשוי לפגוע בתפקוד הרשת בישראל. כלומר, לא יהיה ניתן לסנן את התכנים כברירת מחדל והחוק עצמו יהפוך לעוד אות מתה בספר החוקים מבלי שאיש יוכל לאכוף אותו. אם כן, מדוע יצביעו אותם חברי הכנסת של ועדת הכלכלה בעד אותה הצעת חוק? למען עתיד ילדינו.

וכמובן שאני לא יכול לסיים מבלי להצדיק את עצמי יותר מהרגיל. לפני כחצי שנה הסברתי שהסינון עצמו לא יגמר בפורנו, וההגנה על ילדינו תרחיב את עצמה בכל רגע. כמובן שידעתי על מה אני מדבר: לכשנשאל יחיאל לוי, עורך אתר חדשות חרדי, מדוע העלים את תמונתה של רות גביזון מהדיווח על דו"ח וינוגרד, הסביר: "גם אם האישה לבושה באופן צנוע, (…) ברגע שתופיע תמונת אישה ספקיות האינטרנט [אינטרנט רימון, המסננת אתרים – י.ק ] יורידו לנו את השאלטר. זכות הקיום שלנו כאתר אינטרנט חרדי הוא בגלל שאנחנו מקפידים לשמור על קו מסודר ורשמי שאי אפשר לחרוג ממנו".

אם זו רמת התכנים שיסוננו, אכן ניתן לסגור את האינטרנט, למען עתיד ילדינו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. נמרוד :

  קודם כל רשימה יפה, אפשר להוסיף את הרשימה של אהוד קינן מוואינט: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3502232,00.html

  מה שעולה לדעתי משניכם: 1. הגבלת גלישה ברמת חברת הגלישה היא חדירה לפרטיות וסותרת את חירות האדם. 2. היא אינה אפשרית בצורה שבה לא תפגע בחופש הרשת והתכנים. 3. רגולציה של הרשת היא בעייתית בכל מקרה.

  אי לכך:
  1. יש למצוא פתרון ברמת המחשב האישי.
  2. זו צריכה להיות תוכנה חופשית, שאינה עולה כסף אך מקושרת לשרת מתעדכן במימון המדינה.
  3. יש מספר פרוייקטים פתוחים לגלישה בטוחה, אפשר לעברת ולפצל אחד מהם danguardian וכו'.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.