postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » כוונת המדינה להגדיל את הכנסותיה דווקא כן מצדיקה הגדלה של התמלוגים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כוונת המדינה להגדיל את הכנסותיה דווקא כן מצדיקה הגדלה של התמלוגים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 29.08.10 6:06

קבוצת דלק, שמאחוריה עומד יצחק תשובה, הגישה מסמך מפורט לוועדת ששינסקי ובו חמישה טיעונים האמורים לתמוך באי-העלאת תמלוגי הגז. במאמר שלפניכם, ק. טוכולסקי מנתח את הטענות ומוצא שהן דווקא תומכות בהעלאת התמלוגים

כוונת המדינה להגדיל את הכנסותיה דווקא כן מצדיקה הגדלה של התמלוגים

קבוצת דלק טוענת בנייר שהגישה לוועדת ששינסקי כי: "כל הגדלה בשיעור התמלוגים הקבועים בחוק הנפט אם תוכל על יזמים המחזיקים ברישיונות או בחזקות גם אם תעשה בחקיקה ראשית תהא בלתי חוקית ופסולה מיסודה". כך בידיעה בעיתון דהמארקר מיום חמישי בשבוע שעבר. עורכי הדין של הקבוצה נימקו טענה זו במספר טיעונים:

א. הגדלת התמלוגים היא שינוי רטרואקטיבי אסור ופגיעה בזכויות הקניין.

ב. הגדחת התמלוגים היא פגיעה בציפייה לשמירה על כללי המשחק.

ג. הגדלת התמלוגים פוגעת בזכויות חוזיות.

ד. הגדלת התמלוגים פוגעת במשפט הבינלאומי.

ה. הגדלת התמלוגים מהווה פגיעה בהיבטים מיסויים.

טענות אלו רק מחזקות את התחושה שלקבוצת דלק אין שום טיעון לגיטימי. אני מקווה בשביל בעל השליטה בדלק, יצחק תשובה, שעורכי הדין שהכינו את הנייר, ויתרו על תשלום. השפה העברית כמסתבר ובניגוד לטענות של בלשנים מסוימים אינה דלה ככלל וכעיקר, חמשת הטיעונים היו יכולים להיות מסוכמים במשפט אחד: הגדלת התמלוגים היא פגיעה רטרואקטיבית בזכויות חוזיות מעוגנות במשפט הבינלאומי ומשמעותן פגיעה בצפייה של החברה להפקת רווחים ניכרים תמורת תשלום סכום מס מסוים. מה לעשות שהמשפט הזה כשלעצמו ניתן להפרכה בקלילות, כנראה שעורכי הדין חשבו שטיעונם המבוסס על כלום ישמע יותר מרשים בחמישה משפטים או שהם מחייבים את תשובה לפי מילה.

המילה רטרואקטיבי הועלתה בידי יחצנים ומנסה ליצור מצג שווא כאילו על הכנסות שכבר היו לחברות הן יאלצו להחזיר למדינה ולאזרחיה הנגזלים. לצערי הרב זה כבר לא יקרה, אבל בניגוד לטייקונים הציבור בישראל אינו קטנוני. עורכי הדין כמו היחצנים מנסים ליצור מצג שווא של גרימת הפסדים לחברות למרות שהם יודעים שהמס/תמלוגים/שיתוף הציבור ברווחים המופקים מנכס אשר שייך לו, יעשו מהרווחים, כלומר אחרי ניכוי ההוצאות.

שמירה על כללי המשחק. עוד טיעון מעניין, כללי המשחק ההוגנים לכאורה בישראל לפי הברונים השודדים הם אנחנו נשלח לוביסטים לכנסת ונזכה לתקשורת אוהדת בכדי להוריד את התמלוגים שאנחנו אמורים לשלם כפי שעשינו בשנת 2002, ונוכל לשלם לציבור פחות תמורת התעשרות ממחצב שלו.

גם הפגיעה במשפט הבינלאומי לכאורה, מוזרה. התמלוגים למדינות מרווחי מחצבים בכלל וגז בפרט עולים בכל העולם, בכל סוגי המשטרים ולחברות בינלאומיות גדולות בתחום אין עם זה בעיה, הן נהנות מרווחי עתק גם כך. רק בישראל התרגלו הטייקונים לשדוד באופן חופשי, האמת לא רק בישראל, גם בניגריה ואם לא נדאג היום להעלאת התמלוגים/מסים והפניית ההון שמופק מהגז לטובת הציבור נגמור כמו ניגריה, עניים ומפגרים עמוק בעולם השלישי. גם הפגיעה במשפט הבינלאומי בכל הקשור לזכויות שיש אולי למדינות אחרות בשדות הגז לא הפריע מעולם לטייקונים שהעדיפו להכיר בריבונות של מדינת ישראל מתוך ביטחון שהשוד של הציבור בה יעבור בשתיקה כרגיל.

מעניין שמשום מה בטייקונים צריך להתחשב כשכללי המשחק הפיננסיים משתנים, באזרח הקטן שלקח משכנתא לא צריך להתחשב כשמעלים את המיסים הרגרסיביים, או מקצצים בשירותים שהוא מקבל ופוגעים בהכנסתו. כשמחיר הדלק עולה אין התחשבות בכללי המשחק או תכנוני המס של בעל הרכב שצריך לשלם יותר על דלק או הנוסע בתחבורה ציבורית שצריך לשלם יותר בעבור הנסיעה. כשטייקון סוגר חברה הוא לא מתחשב בעובדים שנותרו חסרי עבודה והכנסות אבל לטייקון יש עורכי דין שמוציאים ניירות יחצניים לציבור הרחב אין.

גם אם נניח שמבחינה משפטית הצדק היה לכאורה עם חברות הגז (הוא לא), זה רק היה מוכיח שהמשפט היה למשפח. הגיע הזמן שחברות, תאגידים, טייקונים, ובעלי הון יפנימו שלמדינה וחברה יש צרכים. שנכסי הלאום לא נועדו לשמש אותם לצורך הפקות רווחים על חשבון זכויות המדינה והחברה, על חשבון זכויות עובדים ואיכות סביבה. נכסי הלאום נועדו בראש ובראשונה לשרת את צרכי הלאום. המדינה נועדה לשרת את אזרחיה, להגדיל את הכנסותיה בשביל לשרת את הציבור, מדינת ישראל לא רק יכולה, היא גם צריכה להגדיל את הכנסותיה וודאי שהיא צריכה לעשות את זה באמצעות לקיחת חלק הוגן מהרווח שמופק מנכס ששייך לה, קרי לאזרחיה ותושביה, לציבור שהנכס הזה נמצא בבעלותו. חצי טריליון דולר גז נמצא בריבונות מדינת ישראל. בואו ונניח שבעזרת תרגילי חשבונאות יוכיחו החברות שלפחות 10% מהסכום יכסה את הוצאותיהם. ישארו 450 מיליארד דולר, מתוכם רווח נקי של 20% יתן לתשובה ושאר התאגידים והטייקונים 90 מיליארד דולר רווח נקי ללכת איתו הביתה. ישארו לציבור 360 מיליארד דולר. פחות משליש השארית תאפשר כיסוי החובות של המדינה ותפנה כבר היום 100 מיליארד ש"ח בשנה שהולכים מדי שנה לתשלומי ריבית וחובות לסעיפים תקציביים אחרים. רק עובדה זו מצדיקה את כוונת המדינה להגדיל את הכנסותיה מרווחי הגז ששייך לה. בשאר הכסף אפשר יהיה להשקיע בעתיד, להוריד מיסים רגרסיביים, להבטיח פנסיה ממלכתית ולהגדיל את התמיכה בכל מי שנזקק למדינה (8 עשירונים תחתונים). 80% תמלוגים בשביל 80% מהעם. חשוב גם לזכור, גם הטייקונים יהנו מההשקעה בתשתיות, חינוך, בריאות, רווחה ותרבות.

המאבק על העלאת התמלוגים/המיסים/דמי החכירה או כל שם אחר שניתן להון שמופק מנכסינו הוא מהצודקים והחשובים שהיו כאן, הוא יקבע לאן הולכת ישראל. אסור לותר ואסור ללכת שולל אחרי טיעונים של בעלי הון ומשרתיהם שרוצים שוב לגזול אותנו את רכושנו ואחר כך עוד לזרוק כמה פרוטות (פטורות ממס) לצדקה במצגת שווא של דאגה פילנטרופית לציבור. אנחנו לא צריכים פילנטרופיה אנחנו צריכים להנות ממה ששייך לנו.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. עמית-ה :

  חשמב"ה חבורת השוד מוחלט בהחלט -תשובה עופר ועוד ועוד בטוחים שאנחנו פיאודליה החדשה.
  הם מנהלים מסעות הפחדה ודיסאינפורמציה כאילו לא הייתה מהפכה אמריקאית וצרפתית.
  אותי זה מדהים. 

 2. איציק יאפ :

  "הגיע הזמן שחברות, תאגידים, טייקונים, ובעלי הון יפנימו שלמדינה וחברה יש צרכים."

  הם לא יפנימו לעולם.
  אלו אזרחי מדינת ישראל הרדומים שצריכים להפנים את זה, ולפעול בהתאם.

 3. איציק יאפ :

  ממממ גם אני אזרח מדינת ישראל, וצריך לפעול בהתאם.

 4. יבגני :

  מאמר גרוע, לא מנומק מספיק, מתלהם, ומדבר אל המשוכנעים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.