postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » החרמת אפריקה ישראל – זו רק ההתחלה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החרמת אפריקה ישראל – זו רק ההתחלה

נושאים דעות, פוליטי ב 26.08.10 6:03

קרן הנפט של נורבגיה לא תשקיע בחברת אפריקה ישראל בשל מעורבותה בפרויקטים בשטחים. היום זו אפריקה ישראל, מחר תוצרת ישראל. הכיבוש הורג אותנו זמן רב ועדיף שאת הדבר הנכון נעשה בעצמנו, מתוך דחף מוסרי ובטחון בצור ישראל ולא כתוצאה מלחץ שיבוא מבחוץ

מאת: ק. טוכולסקי

החלטת קרן הנפט של נורבגיה שלא להשקיע בחברת אפריקה ישראל וחברות הבת שלה בגלל מעורבותן בפרויקטים בשטחים לא עוררה בישראל תגובות מיוחדות. נו אז קרן השקעות זרה של איזו מדינה סקנדינבית נידחת מחרימה חברה ישראלית, מה כבר קרה. כבר שנים שהכיבוש נמשך ומדינת ישראל זורה לרוח בהרפתקאה פסודו-קולוניאלית כספים רבים שיכלו להיות להם שימושים קצת פחות צבאיים, קצת יותר לטובת תושבי ישראל בגבולותיה, קצת יותר בלגיטימציה קונצנזואלית פנימית ובינלאומית, אבל מה זה משנה. העובדה שבמשך שנים למרות המחלוקת הפנימית וחוסר הלגיטימציה הבינלאומי יכלו ממשלות ישראל לטפח את השליטה בעם אחר ואת מפעל ההתיישבות על חשבון האוכלוסייה המקומית מחוסרת הזכויות ללא הפרעה שאינה ורבלית מצד העולם, יצרה בישראל תחושה שאכן לא חשוב מה יאמרו הגוים. אבל מה מסתבר שהגויים לא רק אומרים הם גם עושים.

לאט לאט, מצטברות הידיעות על מעשי חרם, תוצרת של התנחלויות וחברות שמשקיעות בהתנחלויות חשופות לא רק לחרמות כלכליים של שמאל עלאק סהרורי אלא להגבלות של האיחוד האירופאי, חרמות של ממשלות ואיגודים מקצועיים. אנחנו כאזרחי ישראל יכולים להמשיך לחיות יום יום עם הכיבוש ועוולותיו אבל כשם שאני קניתי לאחרונה מכונת כביסה ובחרתי במכונה שיוצרה באירופה גופה ולא בידי חברה עם שם במקום אחר, בגלל שאני מעדיף לדעת שהפועל שייצר את מכונת הכביסה שלי מרוויח כמו שצריך ועובד במפעל שיש בו תנאי בטיחות וגהות ובכלל הוא עובד גאה ולא עבד נרמס, או שאנשים קמים ומחרימים חברות עושקות חקלאים ועובדים או מנהלות עסקים מלוכלכים בדם, כך גם אנשים בעלי מודעות בכל העולם מעדיפים שלא להתעלם מעוולות הכיבוש. סולידריות הייתה ונותרה עיקרון בסוציאליזם/ס"ד וטוב שכך.

ובישראל עסקים כרגיל, תוך ניצול מתמיד של העובדה שיש דברים בוערים יותר שמעסיקים את העולם, תוך שימוש ציני ברגש האשמה האירופאי על השואה, תוך גיוס לא חכם במיוחד של שדולות יהודיות והטיית הדיון מעוולות הכיבוש המתמשך לדיון שבו כל מבקר של ישראל מותקף מיד כאנטישמי, אנטי ציוני, וכו וכו, תוך האחזות בנרטיב שיקרי של זאת לא אשמתנו. כאן לא משנים דבר, ממשיכים לשפוך כסף על מערכות ביטחון מדושנת  ועל בניית מפעל התנחלויות שמחירו האדיר לא משנה את סופו הידוע מראש. אנחנו צודקים ואנחנו נחושים והנצורים והצודקים ישיבו מלחמה. ממש צפון קוריאה של המזרח התיכון.

הגיע הזמן שנבין, לאט לאט הולכות וגוברות המכות שאנחנו מוכים דרך הכיס, אפשר להתווכח עד מחר אם זאת הדרך או לא, אפשר לצעוק עד מחר שיש מקומות בהם המצב גרוע יותר אבל כולם בוחנים אותנו בזכוכית מגדלת וממשיכים להשקיע במשטרים דיקטטוריים, כובשים ומדכאים, אז אפשר. בשפתם של המתנחלים, לכל דבר יש תג מחיר והגיע הזמן להבין אם לא דרך המצפון המנומנם והמוסר הרדום אז דרך הכיס. לאט לאט אנחנו נגלה שלעולם נמאס לקבל כל ביקורת, כל עמדה שאינה עולה בקנה אחד עם התפיסות של הימין המיליטאריבסטי פאשיסטי כאן בדחייה.

היום אפריקה ישראל, מחר תע"ש, מחרתיים רפאל, אחר כך חברות שיש להם מפעל בשטחים, אחר כך חברות שמוכרות את מוצריהן בהתנחלויות. לבסוף ממשלת ישראל ומדינת ישראל ותוצרת ישראל. זה לא שיש לנו להציע לעולם דברים חסרי תחליף, זה לא שאנחנו סין, רוסיה או ארצות הברית הגדולות שמרשות לעצמן מה שהן רוצות. אנחנו מדינה קטנה שאפשר לעשות ממנה דוגמא.

הכיבוש הזה הורג אותנו כבר הרבה זמן, לאט לאט, המלחמה המתמדת מאפשרת לעוור את הציבור ולכסות כל דיון ציבורי כלכלי חברתי בידיעות נוטפות דם ופאניקה. תודה לאל את העולם זה לא מעניין. עדיף שאת הדבר הנכון נעשה בעצמנו, בכוחנו, מתוך דחף מוסרי, מתוך ביטחון בצור ישראל. אם לא, זה יבוא מבחוץ, חבל אבל צודק  וכנראה הכרחי.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , , ,

16 תגובות

 1. לקסי :

  ישראל הכובשת והמתנחלת צועדת בזקיפות קומה, בגאון ובאון אל היותה מדינה מצורעת.

 2. איתי :

  יש פה פרדוקס שאיני יודע איך לפתור אותו.

  הדעה הרואה בחרם בינלאומי על ישראל הוכחה לכך ש"הכיבוש הורג אותנו" היא גם דעתי, אבל היא בדיוק מה שצפוי שהשמאלני יגיד, ובדיוק מה שמרחיק את מר ישראלי מהצבעה לשמאל, גם אם אין מדובר בשמאל רדיקלי שאשכרה תומך בחרמות הללו.

  מר ישראלי אינו מבחין בין המרצה בבן גוריון שקורא לחרם על ישראל ובין איש שלום עכשיו הציוני (או אפילו פוליטיקאי בקדימה) שמצטער על החרם אך משתמש בו כהוכחה נוספת לכך שצריך לצאת מהשטחים.

  ברוח ההתלהמות של ימינו, אלה ואלה מתויגים "פוסט-ציונים" או "שונאי ישראל".

  ***************************

  בעניין אחר –

  ההחלטה הזו של הנורבגים היא כיוון נפלא לשכנע בעזרתו אנשי ימין, כאלה שחושבים שהקרן החדשה הם סכין בגב האומה, לתמוך בהעלאת המיסוי על רווחי הגז.

  כידוע הימין רוצה את ישראל חזקה בזירה הבינלאומית, בדיוק כמו מדינות המפרץ העשירות מהנפט.

  כסף מהגז הטבעי שיישמר בקרן השקעות שכל השקעותיה יהיו בחו"ל (ורווחיה בלבד ילכו לקיום מדינת רווחה ס"ד, ו/או כדי לקנות מטוסי קרב מתקדמים וצוללות אטומיות – לא משנה כרגע) יאפשר לישראל מנוף לחץ על מדינות וחברות פרטיות בחו"ל (לדוגמה – החרימו את איראן או שאנו מפסיקים להשקיע בכם).

  כדי להסביר זאת פשוט צריך ללכת לכתבה, להחליף את המילה נורבגיה במילה ישראל, את המילה ישראל במילה איראן, ואת הדברים על הפרת זכויות אדם בשטחים לטקסטים על התחמשות גרעינית איראנית ועל הפגיעה בזכויות האדם באיראן.

  בקיצור
  מס גבוה = מדינת ישראל חזקה בזירה הבינ"ל, לא מתחנפת ולא מתכופפת.
  מס נמוך = בעלי החברות (ישראלים, אמריקאים) חזקים.

 3. ק. טוכולסקי :

  איתי אני לא מתווכח עם התיוג אני מציין עובדה, זכותה של ישראל שלא להתייחס למעשי חרם כנגדה, צריך רק להיות מודעים שיש לכך מחיר.
  הרעיון מצויין לקמפיין של ימנים, תציע לחברה של אלדד.

 4. יוני :

  הימין לא נגד העלאת המס על הגז(הרעיון של העלאת המס התחיל אצל שר האוצר הימני מאוד בדעותיו),הקמפיין ההזוי ההוא היה נסיון של משרד יח"צ.

  לומר שמחרימים אותנו בגלל ה"כיבוש" ולתמוך באנשים שמפיצים את תורת החרם זה לא דבר שקשה להסביר,זה דבר שאי אפשר להסביר.

  אני ראיתי פי 20 יותר התלהמות על הפשיסטים,מקרתיסטים וכו'

  זה מיותר לבוא עם טיעון של "יחרימו אותנו אם לא נפסיק עם הכיבוש",מה בדיוק אתם מצפים? שמחר בבוקר יפנו את כל יו"ש? מנסים להגיע להסכם,לא מצליחים,גם הפלסטינים צריכים להתפשר ולהסכים.

  ואם חוזרים לבחינה כלכלית,טפטוף קסאמים על כפר סבא וגראדים על תל אביב ישתק את הכלכלה יותר מכל קרן של חובבי זכויות אדם,לכן מנסים להגיע להסכם.

 5. abra@israel :

  זה פופולרי להאשים את ישראל.וגם לדבר על החרם של ישראל. אבל עדיין אנשים משתמשים הייצור שלנו.ולמרות שאנחנו מדינה קטנה – המשק שלנו הוא הרבה יותר טוב מדינות גדולות.

 6. דקל-דוד עוזר :

  הצדקה של חרמות עסקיים ותרבותיים על בסיס של דעה פוליטית אינם לגיטימיים.

  מי שרוצה להביא ביקורת חיצונית מוציא עצמו מהכלל (ובכך כפר בעיקר) ומאבד לגיטימיות לבקר.

  נקודה בסיסית זו בתורת השכנוע היא מרכיב מרכזי במסמך השמאל הלאומי אשר מסביר כי על ישראלים לזנוח טיעונים שמגיעים מזוויות ראיה של פלסטינאים או עמדת העולם, שאינם צריכים לעניין את הישראלי הממוצע, ולהתחיל לדבר לעניין.

  מי שרוצה להצדיק חרמות וכו' – לא יכול לבוא בטענות שהוא מתוייג כאדם חיצוני.

  לגבי הטענה המתבקשת על "התנגדות בלתי אלימה" – אינני בטוח שהיא מצדיקה תמיכה או עידוד של חרמות חיצוניים באופן שמפעילים פעילי "שנאת ישראל"

 7. ק. טוכולסקי :

  אני לא מסכים עם הנקודה שחרמות אינם לגיטימיים. כמו שציינתי בנושא מכונת הכביסה. וואלה, שילמתי עוד 200 ש"ח וקיבלתי מכונה שיוצרה במפעל במדינה שיש בה תנאי בטיחות וגהות ושכר מינימום ותנאים לעובדים. בעצם הבחירה שלי לנקוט בקניות בבחירה מושכלת של מדינות או יצרנים מסוימים אני מחרים את האחרים, את אלו שמפעליהם הם מלכודות מוות לא בטיחותיות ואשר משלמים לעובדיהם שכר רעב. זה חרם, יש פה מישהו שחושב שהחרם הזה אינו לגיטימי?

 8. לקסי :

  לדקל,
  כתבת: "הצדקה של חרמות עסקיים ותרבותיים על בסיס של דעה פוליטית אינם לגיטימיים. "

  ולא ידעת שכיונת לדעת "גדולים" אמריקאיים שבדיוק באותו נימוק הצדיקו סחר ומכירת חמרים איסטרטגיים, בזמן מלחמת העולם השנייה, ל… גרמניה הנאצית.

 9. איציק יאפ :

  אם אדם לא קונה משהו מתוך כוונה אידאולוגית, עם כל הרומנטיקה שבעניין זה עוד לא חרם.
  בלי לכלול את כל המוצרים שהכרזתי עליהם חרם צרכנים…. שרק אני משתתף בו. 😉

 10. דקל-דוד עוזר :

  יש פה מצב רגיש של fine tuning לטיעון.
  ברור שבאופן עקרוני לא לרכוש וחרם זה לגיטימי, הרי אי אפשר להכריח אדם לעשות משהו, ואם הוא לא רוצה אז הוא לא חייב.
  החרם של הפלסטינאים הערבים על ההתנחלויות קיבל ממני מחמאות – כי הם הנפגעים.
  לעומת זאת, חרם כללי על ישראל, לעניות דעתי, אינו לגיטימי.
  דבר אחרון: כל שטענתי הוא שכל מי שיחליט לתמוך בחרם – מצטרף לטיעוני הצד הנפגע. ישראלי שמבקש לשכנע ישראלים צריך לעשות זאת מנקודת המבט הישראלית ולא מנקודת המבט של הנפגעים (הפלסטינים) ולכן כישראלי אי אפשר להצדקי חרם על ישראל (לעומת להתפעל מחרם של הפלסטינים על ישראל שזה לא נעים אבל זכותם).

 11. עמית-ה :

  אני לא מצדיק חרם על ישראל, וקרן ההשקעות הנורבגית לא מחרימה את ישראל.
  קרן ההשקעות הנורבגית כמו קרנות רבות בעולם מנוהלת ע"פ קודים של מוסר בסיסי שבהחלט מכובדים בעיני.
  גם אני אינני משתמש/קונה מוצרים מהשטחים הכבושים.
  גם אני אם ישאלו אותי לא אשקיע בעסקים שם.
  גם המחלקה להתיישבות בסוכנות היהודית לא בנתה בשטחים כי אם הוקם גוף ייעודי לנושא.
  צריך להבין ולהפנים בלי קשר לקושי בפינוי ויצירת הסכם עם הפלסתינאים הכיבוש שלנו הוא לא חוקי ולא מוסרי.
  לבקש מזרים שישתתפו איתנו בתחזוקת השטחים? זה דומה לבקשת שודד שיעזרו לו להעמיס את הדברים ששדד על הרכב שלו.
  במקרה השטחים תפקידם של כל אדם/חברה מוסריים לשנות את המצב הזה.
  כל י שמעמיס רכוש גנוב על רכב בידיעה שותף לפשע, כל מי שמשקיע ועוזר לנו לשמר את הכיבוש כנ"ל.

 12. יוני :

  לא חוקיים על פי איזה חוק?
  לא מוסריים על פי איזה מוסר?

  אני תומך בפינוי יו"ש,אפילו בצעד חד צדדי אבל לומר שהשהייה שלנו שם היא לא חוקית או לא מוסרית זה כל כך חסר טעם.

 13. עמית-ה :

  על פי החוק בין לאומי שמכוחו קיימת מדינת ישראל.
  מוסר בהגדרתו הבסיסית = את ששנוא עליך לא תעשה לרעך.

  שני הדברים הם בבסיס ההסכמה האנושית הכללית במאה הזאת (למזלנו).

  הויכוח ביננו לבין הפלסתינאים הוא האם יש לנו יותר זכויות היסטוריות, או זכות מתוקף "הגנה על הקיום".
  אין ויכוח ברמה המוסרית והחוקית.

 14. יוני :

  מדינת ישראל לא קיימת מכוחו של החוק הבינלאומי,מדינת ישראל קיימת כי אף אחד עוד לא הצליח להשמיד אותה(האו"ם לא בדיוק רץ לכאן עם צבא במלחמת העצמאות או במלחמת ששת הימים או במלחמת יום כיפור).

  אין חוק בינלאומי,יש אמנות,יש הסכמים,יש "משפט" אבל חוק?לא.

  המוסר של "מה ששנוא עליך"?הוא בכלל לא מתקשר לכאן,יש סכסוך מורכב מאוד שהתפתח ואי אפשר להגדיר אותו באמירות פשטניות ולפי המוסר שלי זכותנו לשלוט בכל חלקי הארץ.

  איפה היו ההסכמות האנושיות האלו במלחמת העצמאות או במלחמת ששת הימים או במלחמת יום כיפור או כשהתפוצצה מכונית ליד בית הכנסת שלי אה?או שהסכמות זה רק ההסכמות בנוגע למה שנדרש מאתנו?

  אין ויכוח עם הפלסטינים ברמה המוסרית והחוקית אלו בסה"כ כלים בפן אחד של הסכסוך.
  מה בדיוק הטענה? שזכותם על מה שכבשנו בששת הימים?אין להם זכות כזאת מאחר והם לא טענו אותה כשהיו תחת השלטון הירדני או המצרי והם איבדו כל זכות שאולי הייתה כשדחו את הצעת החלוקה של האו"ם(ודחו גם את הצעות וועדות פיל וודהד לפניהן),יותר מזה הם בכלל לא היו עם מוגדר(במובנים רבים הם עדיין לא עם מוגדר) לפני שהתחילו להתעסק איתנו,בטח של יכלו לטעון לזכות לאומית שלא הוגדרה להם במסגרת המדינות הערביות האחרות.

  צריך להגיע איתם לפתרון,במסגרתו אנחנו נצא מחלק גדול מהשטחים שכבשנו ב67' אבל זה אך ורק מהצורך שלנו למנוע מדינה דו לאומית(שלום אני לא מאמין שיצא מזה) ולא מכל טיעון אחר.

 15. אבי :

  שליטת ישראל בשטחים היא לא מוסרית, משום שהיא מונעת מהפלסטינאים במקום זכויות פוליטיות. קרי, לבחור ולהיבחר לרשות ששולטת עליהם. כלומר, לכנסת ולממשלה הישראלית. כל עוד נשללת מהם הריבונות על עצמם (הזכות לבחור ולהיבחר לרשות המכריעה ששולטת בחייהם) מדינות זרות יכולות להחליט שהן לא עושות עסקים עם פירמות שעוזרות למצב זה להתבסס.

 16. דוד :

  המצב הזה די מבוסס הייתי אומר. לא תקום מדינה פלסטינית, ואם כן היא תקרוס תוך שנתיים-שלוש בגלל מלחמות פנימיות. צריך לשנות את המשטר הישראלי ולספח את הגדה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.