postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » משרדי האוצר והתמ"ת קבעו: המטפלות ישתכרו פחות משכר מינימום

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרדי האוצר והתמ"ת קבעו: המטפלות ישתכרו פחות משכר מינימום

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 22.08.10 6:02

משרדי התמ"ת והאוצר מסרבים  להעלות את שכר מטפלות התמ"ת לשכר המינימום. המטפלות, המאוגדות בכוח לעובדים, שוקלות את צעדיהן, לרבות בחינת האפשרות של שיבוש פתיחת שנת הלימודים

וועדת התעריפים של משרד האוצר קבעה השבוע כי תעריף ההעסקה למטפלות של משרד התמ"ת- 16.8 ₪ לשעה (פחות משכר מינימום לשעה לנוער!) לא ישתנה. החלטת וועדת התעריפים טרם פורסמה, אך הגיע לידיה של יו"ר הוועדה לקידום האישה בכנסת ח"כ ציפי חוטובלי. "לא ייתכן שהנשים המופקדות על שמירת הילדים והתינוקות, ירוויחו פחות משכר מינימום". אמרה חוטובלי. השבוע צפויים שרי האוצר והתמ"ת לחתום על "צו המחירים" המבוסס על  המלצות "ועדת התעריפים". אם אכן תתקבל המלצה זו, מתכוונות מטפלות המשפחתונים המאוגדות ב"כוח לעובדים-כוח עובדים דמוקרטי" להחריף את המאבק. המטפלות קוראות לשר התמ"ת לבחון מחדש את מדיניות ועדת התעריפים ולחתום על צו מחירים שמקדם צדק ולא קיפוח.

"אנו מקוות כי בן אליעזר ושטייניץ יתעשתו". אומרת עליזה ידעי מטפלת מבני ברק, ממובילות המאבק. "כיצד ייתכן כי דווקא משרד התמ"ת שחרט על דגלו לסייע לנשים להשתלב בשוק העבודה, פוגע בתנאי  ההעסקה של הנשים הנתונות בפיקוחו?". ביולי 2009 השביתו המטפלות את המשפחתונים לשביתת אזהרה בת יום, בעקבותיה נפגש עימם שר התמ"ת ופעל לתוספת של כ-6% למשכורתן. "בפגישה עימנו הודה השר, כי מדובר בתוספת חלקית מאוד וכי נחוצה תוספת נוספת על מנת להגיע לשכר הולם " מוסיפה ידעי. השנה, ב-21.7.10 הפעילו המטפלות שביתה דומה, אך הפעם סירב השר בן אליעזר להיפגש עימן. "סירובו של השר, אי העמידה בהבטחותיו וחמור מכל- שימור יחסי הניצול- דוחקים אותנו לפינה" מוסיפה ידעי. "במידה ונדרש לכך נבחן כיצד נפתח את שנת הלימודים.
כ-2700 מטפלות מפעילות את המשפחתונים המקיפים כ-15,000 ילדים. מרבית המשפחתונים פועלים באזורי פריפריה ונותנים מענה חשוב למשפחות רווחה: פעילות המשפחתונים מסובסדת ע"י המדינה בהתאם ליכולתם הכלכלית של ההורים. כך מובטח כי הילדים ימצאו במסגרת מפוקחת ומקצועית ושני ההורים יוכלו לצאת לעבוד. ואולם, תחת פיקוח משרד התמ"ת מצבן הכלכלי של מטפלות רבות לא עולה על מצבה של משפחת רווחה.

את שכרן מקבלות המטפלות במשולב, משני מקורות: מתשלום ההורים (בהתאם לשכר ההורים) וממשרד התמ"ת. משרד התמ"ת מסרב להכיר במטפלות כעובדות הרשויות. הן במעין מצב ביניים- לא שכירות ולא עצמאיות. כחלק מהפיקוח  מחויבות המטפלות לממן מכיסן הכול: החל מהשתלמויות וכלה במימון ימי אבל ומחלה מטפלת שתסרב, תישלל ממנה האפשרות לעבוד בפיקוח התמ"ת. מרבית המשפחתונים נמצאים בשכונות מצוקה. ללא סבסוד התמ"ת לא יישלחו הורים את ילדיהם לגנים אלה. למרבה האבסורד, מאחר ומשרד התמ"ת כופה על המטפלות את ההוצאות החודשיות בסך 2900 ₪ ("הוצאות תפעול"), לאחר חישוב הזכויות הסוציאליות (שהתמ"ת אינו משלם) משתכרות המטפלות כ-16.8 ₪ לשעה (ולעתים פחות מכך) – פחות משכר המינימום לנוער, גם לאחר 20 שנות ותק (1) זאת, למרות סדר היום העמוס הכולל טיפול בחמישה ילדים במשך למעלה מאחת עשרה שעות ביום.

(1) שכר המטפלות, המועסקות כ"עצמאיות" כביכול, אינו מגיע אפילו לסכום הנמוך ביותר שיש לשלם לעובדת שכירה לפי חוקי העבודה וצווי ההרחבה, על בסיס החישוב המינימלי ביותר המתייחס ל-212 שעות עבודה חודשיות של המטפלות, תוך תשלום שכר מינימום, גמול שעות נוספות, דמי הבראה והפרשה לפנסיה לפי צו ההרחבה החדש (בלבד)

איגוד מטפלות המשפחתונים

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  הפתרון התאגדות בארגון כח לעובד
  על המטפלות להרשם לארגון כח לעובד ולממש את זכותן החוקית לשכר הוגן

  עיצומים הם רק פתרון ביניים שאינו מועיל ללא התאגדות וללא כניסה למשא ומתן באמצעות ייצוג עצמאי ומקצועי שמביא תוצאות מעולות בפרק זמן סביר ( ולא הסחבת של ההסתדרות המקומבנת עם משרד האוצר בעושק העובדים)

 2. עמי וטורי :

  אהרון המטפלות מאוגדות בכוח לעובדים. עליזה היא יו"ר איגוד המטפלות במסגרת כוח לעובדים וחברת הנהגת כוח לעובדים (שני פרטים שראוי היה להוסיף בכתבה).
  ואכן במידה ולא יענו דרישותנו בנושא השכר בהחלט יתכן ששנת הלימודים תיפתח בהשבתה של המשפחתונים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.