מפעלי אקרשטיין – נחתם הסכם קיבוצי

סוף לסכסוך העבודה בחברת אקרשטיין. מה שהחל כהתארגנות של "כוח לעובדים" במפעל בירוחם, מסתיים בחתימת הסכם קיבוצי לכל שלושת מפעלי החברה בהובלת ההסתדרות

מאת מערכת עבודה שחורה

לאחר 4 חודשים של משא ומתן בין ועד-העובדים של מפעלי אקרשטיין בשיתוף ההסתדרות לבין הנהלת החברה נחתם השבוע הסכם קיבוצי לעובדי החברה. ההסכם כולל תוספת שכר של 10%,  לכל עובדי שלושת המפעלים של החברה בירוחם, אשדוד וראש פינה וקביעת טבלת דרגות שתאפשר לעובדים להתקדם בשכר ע"פ ותק.  ההסכם אינו כולל את עובדי מטה החברה בהרצליה. כמו-כן, זכו העובדים בהטבות נוספות ובהן: שי בחגים, קרן השתלמות לכל עובד לאחר 3 שנים וארבעה חודשים, מענק אי-היעדרות, ביטוח בריאות מקיף לכל עובד לאחר השלמת שנת עבודה ומענק הסתגלות לעובדים ותיקים במקרה של פיטורים בגובה 3 משכורות.

העובדים התחייבו ל"שקט תעשייתי" עד לסוף שנת  2013 – תום תקופת ההסכם.

סכסוך העבודה באקרשטיין פרץ לפני כ-10 חודשים והביא לידי ביטוי את התחרות והמתח בין ארגון "כוח לעובדים" לבין ההסתדרות. כזכור,  ארגון "כוח-לעובדים" איגד את עובדי המפעל בירוחם, והנהלת החברה סירבה להכיר בוועד. בעקבות זאת איגדה ההסתדרות את עובדי שני המפעלים האחרים של החברה, בראש-פינה ובאשדוד ואף צירפה עובדים מהמפעל בירוחם. זאת, בעידוד הנהלת החברה שהקשתה על נגישות של אנשי "כוח לעובדים" למפעל. המתח גבר כאשר ההסתדרות עמדה בבית-הדין הארצי לעבודה לצד הנהלת החברה בדרישה שלא להכיר בהתארגנות שיזם "כוח לעובדים". בית-המשפט, בפסק דין תקדימי שניתן בהרכב של 7 שופטים, דחה את בקשת כוח-לעובדים להכיר במפעל בירוחם כיחידת מיקוח נפרדת וההסתדרות הוכרה כארגון היציג של עובדי החברה. מובילי המאבק  בירוחם בנצי צנגאוקר ושמעון זפרני, נבחרו בהמשך כנציגי המפעל לוועד הארצי של עובדי החברה והשתתפו במו"מ על ההסכם הקיבוצי.

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, שניהל את המו"מ מטעם ההסתדרות אמר בעקבות ההסכם: "אני שמח שעובדי אקרשטיין נתנו בהסתדרות אמון. אני חושב שההסכם מוכיח כי ההסתדרות מייצגת את העובדים נאמנה ומשיגה עבורם את התנאים הטובים ביותר. ההסכם שיפר את השחיקה בשכרם של העובדים ונותן להם אופק קידום בעתיד. אני מברך את הנהלת אקרשטיין שגילתה אחריות והתנהלה בתום לב עם הרבה רצון טוב להגיע להסכם לטובת העובדים והחברה".

בארגון "כוח לעובדים" בירכו את עובדי אקרשטיין בירוחם על חתימת הסכם העבודה מול הנהלת המפעל. מהארגון נמסר כי "אין ספק כי הסכם זה לא היה נחתם ללא אומץ הלב הנחישות והמסירות של חברי הסניף בירוחם ובמיוחד ראשי הוועד בנצי צנגאוקר ושמעון זפרני. אין ספק כי בזכות נחישותם לתקן עוולות של עשרות שנים בתנאי העסקה ובטיחות לקויה בעבודה , זכו כל חברי המפעל, גם באשדוד ובראש פינה להגיע למעמד של הסכם קיבוצי".

"אנו מקווים כי ההסכם אכן ייטיב עם העובדים ועומדים לרשותם של העובדים לכל דבר ועניין", נאמר בהודעת "כוח לעובדים".

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

6 Responses to “מפעלי אקרשטיין – נחתם הסכם קיבוצי”

 1. עמי הגיב:

  שום דבר לא היה מושג באקרשטיין בלי בנצי ושמעון שגברו על מיכשולים רבים ועשו את המירב בתנאים העוינים שכפה עליהם בית הדין הארצי.

 2. כל הכבוד לשמעון ובנצי.

 3. לקסי הגיב:

  כוח לעובדים היה היתוש שעקץ את סוס ההסתדרות במקום רגיש והניע את הסוס מרבצו על-מנת שיעשה את מה שבשבילו הוא מקבל את מנות החציר שלו.

  צריך להעצים את כוח לעובדים, בשלב הראשון, מיתוש לצרעה.

 4. עמית-×” הגיב:

  ברכות מכל הלב.
  כששאלתי אנשים במפעל בראש פינה על התאגדות נתקלתי בכעס עצום.
  מצב התודעה החברתית/מעמדית של הישראלים לא טוב.

 5. ×—× ×” בירו הגיב:

  מחיאות הכפיים ל"כוח לעובדים" שהחלו את המהלך וגרמו להסתדרות להזיז את משמניה.

 6. […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , Tomer Reznik. Tomer Reznik said: RT: @blacklabor: ברכות: הסכם קיבוצי במפעלי אקרשטיין בירוחם, בזכות ההתאגדות שהובילה 'כוח לעובדים'! ×™ http://bit.ly/bY2nss […]

Leave a Reply