"אם תרצו" – אולטימאטום לאוניברסיטת בן גוריון

במכתב זה, המיועד לשר החינוך גדעון סער בעקבות הודעת ההתראה ששלחה תנועת "אם תרצו" לנשיאת אוניברסיטת בן גוריון, מבקש ערן כ"ץ  מהשר להתייצב לימין האוניברסיטה ולהגן עליה מפני איומי סחיטה

המכתב ומאמר בנושא התפרסמו בבלוג של ערן כ"ץ

לכבוד שר החינוך

גדעון סער,

כפי שהתפרסם היום בעיתון "הארץ", תנועת "אם תרצו" פנתה לנשיאת אוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' רבקה כרמי, ואיימה עליה שאם לא תפעל "לשים קץ להטיה האנטי-ציונית" במחלקה לפוליטיקה וממשל, התנועה תפעל לעצירת תרומות לאוניברסיטה. התנועה הגדילה לעשות והציבה אולטימטום של 30 ימים לפרופ' כרמי, אם כי לא ממש ברור לי באיזו זכות.

בתור שר החינוך אני חושב שעליך לצאת כנגד ההתנהגות הזו של "אם תרצו" ולהתייצב בגאון לצד האוניברסיטה. לא ייתכן שתנועה פוליטית תבצע סחיטה של גוף אקדמי בצורה הזו. לשון החוק קובעת ש"המאיים על אדם בכתב, בעל פה או בהתנהגות…הכול כדי להניע את האדם לעשות מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו, דינו – מאסר שבע שנים; נעשו המעשה או המחדל מפני איום או הטלת אימה כאמור או במהלכם, דינו – מאסר תשע שנים". אינני משפטן, אבל על פניו נשמע כאילו אם תרצו אכן מאיימת על אוניברסיטת בן גוריון באופן היכול להתפרש כסחיטה באיומים.

כך או כך, בתור מי שמתנגד בגלוי לחרם אקדמי, מן הראוי הוא שתוקיע, בגלוי, את ההתנהגות הזו של "אם תרצו" שמתנהגת כאחרון המאפיונרים ולא כתנועה שמכבדת את עצמה ואת החברה שבה היא פועלת. לא ייתכן שגוף אקדמי בישראל יהיה נתון לסחטנות שכזו ופגיעה בחופש האקדמי שהוא עקרון בסיסי של חברה משכילה ונאורה. ואם אינני טועה, אני בטוח שאתה – כשר החינוך של מדינת ישראל – עושה הכל כדי לקדם את ההשכלה הגבוהה במדינה.

בתקווה שמכתב זה לא ייפול על אוזניים ערלות,

ערן כ"ץ

אני ממליץ לכם, אם הנושא הזה חשוב לכם, לעשות משהו דומה ולשלוח לגדעון סער מכתב. מי יודע, אם יצטברו מספיק כאלה אולי עוד נשמע משהו (ואם לא, לפחות ניסינו). אפשר פשוט לשלוח למייל הזה.

Tags: , , , , ,

41 Responses to “"אם תרצו" – אולטימאטום לאוניברסיטת בן גוריון”

 1. http://ktzr.us/2zx
  שר החינוך גדעון סער מתנגד לנסיון לפגוע בתרומות לאוניברסיטאות שאינן מפטרות מרצים הפוגעים במדינת ישראל. השר צוטט כימי שאמר "שללא קשר לטענות הנוגעות לפלורליזם באקדמיה הישראלית ולסוגיות נוספות – שר החינוך , שולל כל מהלך שעלול לפגוע בתרומות לאוניברסיטאות בישראל או להתנייתן".

 2. דליה הגיב:

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1184992.html
  גדעון סער תומך באם תרצו

 3. ל רפי הגיב:

  זעקת הקוזק הניגזל…
  יש יותר משמץ של צביעות בפניה זו לשר החינוך, ואני מקווה שלא יתפתה להאזין לה.
  כל עוד באקדמיה, ובאוניברסיטת באר-שבע באופן מודגש (וכנראה גם במיכללת ספיר), יושבים אנטי-ציונים מובהקים, שלא רק רק מטיפים פוליטית נגד מדינת ישראל, גם מפיצים את דעותיהם תוך ניצול מעמדם האקדמי במוסד וגם פועלים לעידוד חרמות נגד ישראל בכלל ומוסדות אקדמיים שלה בפרט – אין מקום ל"זעקות השבר" העולות עתה מן האוניברסיטה.
  אני בעד מדיניות של הדדיות גם בנושא זה. מי שפועל נגד מדינת ישראל, אל יצפה ממנה ל"דרך ארץ". מי שמטיף לחרמות על מוסדותיה, אל יצפה ליחס אחר כלפיו. מי שסבור שמגיע לו יחס אחר מזה שהוא מעניק לזולתו, מלבד היותו יהיר ומתנשא, גם סותר את טיעוניו הוא.
  חובת ההוכחה עתה היא על אוניברסיטת באר-שבע, וזעקת הקוזק הנגזל אינה בגדר הוכחה.

 4. רביב נאוה הגיב:

  רפי,
  איזו חובת הוכחה מוטלת על אוניברסיטת ב"ש בדיוק? מה הם צריכים להוכיח – שהם ציונים? שהם נאמנים למדינה? שהם מלמדים רק מאמרים "כשרים"? ולמה בעצם הם צריכים להוכיח את זה – כי ארגון "אם תרצו" החליט שהם לא בסדר?

  אין בעיה להצביע על עמדות של אנשי סגל באוניברסיטה (ניב גורדון למשל) ולבקר אותן. גם בעיני העמדות האלה רחוקות מלמצוא חן. אפשר אפילו להביא את העמדות האלה לידיעת הציבור והתורמים, כמו שארגון IAM עושה כבר הרבה זמן, אבל "אם תרצו" בחרה כהרגלה בשיטה המאפיוזית – איומים ופעולות תגמול. הם לא מבקרים את אנשי הסגל – הם מבקרים את המוסד שלא מפטר אותם. כי הבעיה של "אם תרצו" היא לא ניב גורדון, הביעה שלה זה שהשיח הפוליטי רחב מדי וכולל גם התבטאויות שמעצבנות אותם.

  הן אוניברסיטת בן-גוריון והן מכללת ספיר לא צריכים להביא קבלות על הציונות שלהן. יש להן מספיק. בטח לא לארגון כמו "אם תרצו" שכל ה"ציונות" שלו היא פטריוטיות מזויפת המבוססת על הוקעה והחרמות של אחרים.

 5. עמית-ה הגיב:

  אני קורא מכאן מהבמה של עבודה שחורה לאיגוד נהגי המוניות (ואם אין אחד כזה אז למה אתם מחכים?):
  חברים יקרים בימים אלו כשהטמפרטורה עולה ומגיעה לעתים אל מעבר ל-40 מעלות כשהמזגנים קורסים והעיר כולה מלאה בזמזום הבלתי פוסק של מדחסיהם.
  בימים אלו נהג מונית שמביע תמיכה או אפילו חיבה לקיץ.
  נהג שאיננו נשבע באהבתו ותמיכתו הבלתי מסויגת בחורף, נהג כזה הוא פוסט ציוני ויש להוקיע אותו מחברתנו.
  לא לא ניתן פתחון פה לאויבי המדינה, נגרש מההגה כל בוגד חובב חום.

  בכבוד קריר וגאה
  עמית הרפז
  ציוני זקוף

 6. יוני הגיב:

  סחיטה באיומים זה לא,אלו אמנם איומים אבל הפעילות הזאת היא חוקית למהדרין.

  מדוע פעילויות דומות וחמורות יותר של השמאל הקיצוני לא זוכות להד דומה?

  בבן גוריון יש אקדמאים כמו ניב גורדון שקוראים להחרמת האוניברסיטה,עצירת תרומות ,השקעות וקשרים וכל זה מעמדתו בסגל האוניברסיטה,אני רק חושב על ההטיה הברורה שיש בשיעורים שלו(אני משער,לא לומד שם).

  הטענה של אם תרצו היא שממילא אין חופש אקדמי ושהמרצים האנטי ציונים עשו הטיה כל כך משמעותית שהאוניברסיטאות במדעי החברה הפכו לחממות של אנטי ציונות,להזכירכם אנחנו מממנים את המחלקות האלו כדי שיתרמו לחברה ולא כדי שיפרקו אותה.

  אני לא יודע אם אני תומך באם תרצו בנושא זה,נכון הדרישה שלהם היא הכי לא פוליטקלי קורקט וכל צדקני הדמוקרטיה למיניהם(שכנראה ישנו בשיעורים על "דמוקרטיה מתגוננת" ו"דמוקרטיה זה לא אנרכיה") יכנסו בי על זה אבל נמאס לי לראות מרצים וחוקרים ישראלים שחוסכים לחמאס הקמה של מחלקת תעמולה.

 7. רביב נאוה הגיב:

  יוני,
  אתה כותב: "הטענה של אם תרצו היא שממילא אין חופש אקדמי ושהמרצים האנטי ציונים עשו הטיה כל כך משמעותית שהאוניברסיטאות במדעי החברה הפכו לחממות של אנטי ציונות".

  האם לא ברור לך שהטענה הזאת לא מחזיקה מים והיא כשלעצמה תעמולה דמגוגית. "אם תרצו" פיתחו תזה, מחזקים אותה באמצעות מחקרים מופרכים לגמרי ובסוף מכריזים שכל מי שלא מקבל אותה הוא משת"פ של החמאס.

  מי שרוצה לדעת אם הפקולטות למדעי החברה הן "חממות של אנטי ציונות" צריך לראות אילו מאמרים מתפרסמים שם, אילו בוגרים יוצאים מהם ומה הם נושאי הקורסים ולא לעשות כל מיני רשימות של "חוקרים טובים" ו"חוקרים רעים" ולנסות להכתיב את מה ללמד ואת מה לא.

 8. […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , Eran Katz and Yinnon Geva, Assaf Bechar. Assaf Bechar said: RT @blacklabor: ערן כ"ץ כותב לגדעון סער ומתריע נגד האולטימטום של אם תרצו. זה הזמן לכתוב לו גם ולהשמיע קול נגד הבריונות http://bit.ly/9SNohC (@bathlizard) […]

 9. עמית-ה הגיב:

  יוני
  האתר הזה עבודה שחורה שם לו מטרה לקדם ולחזק את החברה בישראל.
  כשאני קורא באתר ובעוד מקומות עם סדר יום דומה אני מתרשם שמי שמנסה לפרק את המדינה מכהנים במשרות הכי רמות במדינה.
  למרות זאת ולמרות שאני חושב שבנימין נתניהו (כדוגמא בלבד, הוא לא לבד) הוא לא רק פוסט ציוני אלה עושה פעולות אנטי ציוניות כמו הפרטת המים והקרקע.
  למרות כל אלו אני חושב שזכותו לומר את דעותיו הפסולות ולהיאבק למענן, ככה זה בדמוקרטיה.

 10. אני מצטרף לקריאתו של כותב המכתב.
  תנועת "אם תרצו" מאיימת לפנות לסטודנטים, למועמדים ולתורמים של אוניברסיטת בן גוריון ולספר להם על ההטייה האנטי-ציונית של האוניברסיטה.
  לכן, אני מציע ששר החינוך יפנה גם הוא לסטודנטים, למועמדים ולתורמים של האוניברסיטה ויצהיר באזניהם שאוניברסיטת בן גוריון היא אחלה, ובכלל הכל אחלה.
  אני מניח שבכך יוסר האיום. כיוון שלא מצאתי איומים אחרים במכתבה של תנועת "אם תרצו" אני משער שאין צורך בפעולות נוספות מצדו של שר החינוך.

 11. דקל-דוד עוזר הגיב:

  אם תרצו זרקו בומרנג על אויב אמיתי.
  מצד אחד הם פונים ומבקשים "להציל" את החופש האקדמאי אשר נפגע בשל הטייה הנגרמת מעמדתם הפוליטית של מרצים.
  חלק מהמרצים עושים מעשה פסול והוא הצטרפות לכל מיני קריאות לחרם – זהו מעשה נבלה שאינו שונה מישראלים שמסייעים לארגונים לתבוע ו/או להעמיד לדין ישראלים אשר פועלים בשם המדינה כגון קצינים בכירים ושרים.
  עד כאן אם תרצו עושים מעשה שהוא לגיטימי.
  ואז הבומרנג חוזר – הם מאיימים שאם לא יישמעו לדרישותיהם אז הם יפנו לגורמי חוץ כדי שלא יתרמו לאוניברסיטה.
  איזה מין טיפשות זאת? הרי זה פעולה שהיא לחלוטין מנוגדת לעמדתם שאסור לפגוע בישראל ויש "לכבס את הכביסה המלוכלכת בבית"!

  אז הנה דוגמא לצביעות המשולבת בצורה יפה מאוד עם טיפשות – באותו המכתב טוענים דבר ועושים את ההפך הגמור.

 12. איתמר כהן הגיב:

  עמית-ה,
  ההשוואה אינה קבילה.
  השאלה היא אם איגוד נהגי המוניות צריך לממן נהג מונית, שמספר לכל הנוסעים שלו שמוניות זה דבר איום ונורא, שגורם לתאונות דרכים וזיהום אוויר, ביצע "כיבוש" בכבישים, שמסרב להעלות למונית אנשים במדים, ושמגיע להפגנות מול משרד התחבורה בקריאה לממשלה להפוך את המונית ל"מונית כל אזרחיה" – כלומר, לאוטובוס.

  אגב, אני לא טוען כאן שאני תומך במהלך הזה (או בכל מהלך אחר) של "אם תרצו". אבל הגיע הזמן לענות לטיעונים רציניים שהם, והמגיבים כאן, מעלים, באופן קצת יותר רציני.

 13. […] "אם תרצו" – אולטימטום לאוניברסיטת בן גוריון – ערן כ"ץ, עבודה שחורה, 18 באוגוסט, 2010. […]

 14. עמית-ה הגיב:

  איתמר
  מצטער אבל אני ממש לא מסכים איתך.
  ראשית האוניברסיטה לא מממנת את המרצים, היא משלמת את שכרם וגם זה במשורה כפי שאתה בודאי מכיר מניסיונך.
  שנית הצגת מקרה הכי קיצוני שיכול בכלל להיות בכדי להביא את הדברים לידי אבסורד.
  מקרים כאלו הם כל כך נדירים שאין צורך לגבש מדיניות בשבילם.
  שלישית "אם תרצו" זאת קבוצה ימנית קיצונית בעלת דעות ימניות קיצוניות ואנטי דמוקרטיות לא נראה לי שצריך להתייחס אליהם ברצינות.
  אתה יכול להתייחס אליהם ברצינות רק אם אתה מנסה למצוא סיבות להפחיד את עצמך.
  אם אתה נוהג להביט מאחורי הגב תוך כדי הליכה כי: "בטח מישהו רודף אחרי".
  עד היום עברו כאן לא מעט קבוצות אנטי דמוקרטיות והדמוקרטיה הישראלית שרדה אותם אפילו כשכיהנו בממשלה.
  לצערי דווקא בתחום שיקר לשנינו התחום החברתי צעדנו אחורה.
  בתחום הדמוקרטי ובנושא חופש הביטוי מצבנו משתפר לאורך השנים.

 15. שי כהן הגיב:

  טיהורים פוליטיים באקדמיה זה באמת איום ונורא
  אבל צריך לראות מתי אנחנו מתנגדים למשהו שמחייב התייחסות ומתי אנחנו נותנים תהודה לתופעה די משנית

  לדעתי – "אם תרצו" מקסימום יכולים אולי להעיר קצת את השמאל המנומנם

  ואם הם מסוגלים לגרום איזה נזק- נראה שהם במילא מכוונים רק לחלק המנוון, המתבוסס באהבה עצמית ושנאת כל השאר

  ובכל מקרה שימו לב גם לזה- מדובר בחבורה די צעירה שפשוט למדה את כל הטריקים של מה שקוראים לו לפעמים "חברה אזרחית" ומשתמשת בהם כנגדה

 16. דנדו דוד הגיב:

  עמית ה – שיכנעת אותי.
  מדינת ישראל מספיק חזקה כדי שנפסיק להיגרר לספינים של קבוצות הזויות.
  צריך להיות ממוקדים בנושא הסוציאל דמוקרטי והתמיכה בשלי יחימוביץ

 17. איציק יאפ הגיב:

  דוד אני חייב להגיד שלמרות שבדר"כ אני סולד מקידום כזה מהסוג שאתה עשוה לשלי יחימוביץ', במקרה הזה אני מסכים איתך באופן טוטאלי. לאחר שלמדתי עליה וקראתי ובדקתי עליה, התאהבתי לגמרי במה שהיא מייצגת (ואפילו תרמתי לה קצת).

  לגבי "אם תרצו", זה נחמד ויפה להגיד "מה, הם בסך הכל אמרו שלא צריכים להיות מרצים אנטי ציונים באוניברסיטה, אסור להם?"
  אבל מי מגדיר מה זה אנטי ציוני?

  הציונים הם רוסים קומוניסטים דוברי עיברית ארכאית שבאו להקים פה מדינה. כל מי שהוא לא כזה הוא אנטי ציוני?
  וואלה, כמו שעמית אמר – בעיני ביבי נתניהו הוא אנטי ציוני. בכלל, כל תומכי ההפרטה והכלכלה ה"חופשית" הם אנטי ציונים. מי שמייעצים לשרי האוצר כבר 30 שנה להפריט את המדינה, הם אנטי ציונים. מי שעומדים מאחורי כנס קיסריה הם אנטי ציונים. מי שהציעו למכור את קרקעות המדינה, או את בית הסוהר הם אנטי ציונים.

  מי שסותמים פיות לאקדמאים באיומים הם אנטי ציונים. "אם תרצו" הם בעצמם אנטי ציונים. הם פשוט אומרים על כל אחד שהם לא מחבבים (שזה כולם חוץ מ"אם תרצו") שהם אנטי ציונים.

  איתמר, בעיני "אם תרצו" אתה בעצמך אנטי ציוני.
  ואני אנטי ציוני.
  ועמית אנטי ציוני.
  ואתר עבודה שחורה אנטי ציוני.
  בעיני אם תרצו כ-ו-ל-ם אנטי ציונים, אם הם לא "אם תרצו".

  אני סטודנט בספיר, אני מכיר מקרוב את הדגל פלורליסטי שנותן במה גם למרצים ערבים, וגם למרצים שמאלנים וחס וחלילה אפילו יש פה סטודנטים ערבים ובדואים ואפילו חלקם לא אוהבים כל כך את מדינת ישראל כי היא הרסה להם בתים וקרקעות או מכל סיבה אחרת.

  סתימת פיות תגרום להם במקום להיות סטודנטים משכילים שמוציאים את התסכול שלהם במאמרים ובדיונים, פלאחים חסרי השכלה שיוציאו את התסכול שלהם בפשע.

  זה ההבדל.

  את הפה של "אם תרצו" – צריך לסתום.

 18. ארטור-לאיציק יאפ הגיב:

  בלי שום נסיון להביע דעה .

  אתה כותב יפה מאד וטיעונך סדורים וקלים להבנה ,אך בשורה האחרונה אחרי שישנם בדלי 10 ליטרים חלב ,אתה בועט ושופך אותו .

 19. איציק יאפ הגיב:

  יש בזה משהו… 😉

 20. אריה הגיב:

  אני זוכר גם באתר זה וגם במקומות רבים אחרים שסוציאל דמוקרטים שונים התרעמו (רבות ובצדק) על מחלקות הכלכלה השונות ובעיקר זו באוניברסיטה העברית על ההטייה הימנית קיצונית שלהם בתחומי הכלכלה.

  בכל הזמן הזה לא זכור לי שמעולם שמעתי מישהו שטוען שצריך להעיף את המרצים, לשנות את הסילבוסים, למנוע תורמים מלתרום וכד'.

  הדרך היחידה שהיתה ברורה לכולם היתה שצריך להציב אלטרנטיבה רצינית, אנשים נרשמו ללמוד כלכלה, אנשים כתבו מאמרים ארוכים שמתנגדים לניאו ליברלים האלה, קמו אתרים כמו ע"ש, קמה המכללה הכלכלית חברתית ועוד.

  כשחולקים על משהו צריך להציב אלטרנטיבה, זו הדרך, אשרינו שלא התנהגנו כמו "אם תרצו".

 21. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  שאפו אריה!
  קצר וקולע!

 22. ארטור-לאריה הגיב:

  אני חוזר ואומר אני לא ממש בביזנס הזה ,אבל אני לא מצליח להזכר שהחברה עם "ההטיה הימנית הקיצונית "אשר כנראה שלטו במחלקות לכלכלה ,האם הם קראו להחרמת האוניברסיטה בה הם עבדו ?

  רק אם כן, אזי השוואתך אריה היא נכונה .

 23. אבי הגיב:

  הם תמכו בהפרטת האוניברסיטה, שמשעותה חיסול האוינברסיטה הציבורית ומכירתה לגורמים פרטיים וזרים. כלומר, חיסול האוניברסיטה במצבה הקיים.
  אגב, הקטע עם החרמת מרצים הוא סתם תירוץ לתקוף שמאלנים. כך לדוגמה, אם תרצו תוקפים את שלמה זנד שהתנגד להחרמת האוניברסיטאות והפורום למען ארץ ישראל תקפו את הרב מלכיאור שמתנגד להחרמת האוניברסיטאות. זה מתחיל בהתקפה על מחרימים וממשיך, ככל שהם צוברים כח, בהתקפה על כל שמאלני באשר הוא. כאשר הם יסיימו עם השמאלנים הם ימשיכו עם המרכז ואחריו עם הימין המתון. תזכור מה אני אומר, אחרי האקדמיה יבוא תורם של שופטי בית המשפט, הוצאות ספרים וכו'. כל מי שהוא לא ימין פנאטי יסבול מהם.

 24. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  ככה עובד כל פשיזם,כפי שלמדנו מידידנו ברטולד ברכט.

 25. אריה הגיב:

  ארטור,
  אם תרצו תקפו את כל המחלקות לא רק את המרצים שקראו להחרמה (מרצה אחד).

  ולכן בהחלט כן,ההשוואה תקפה.
  עיקר הדו"ח של אם תרצו הוא מהלך מטומטם של "תיוג" המרצים ע"פ הסילבוסים שלהם וע"פ עדויות משתתפי קורסים (כולם אנשי ימין קיצונים שעדויותיהם אמינות כמו הרצאה של ביבי), לא על הקריאה להחרמה, זה רק הדובדבן שלהם שהוא באמת הרבה יותר בעייתי.

 26. יוני הגיב:

  אריה,כל מי שקצת יתעניין במרצים האלו יגלה שהם מעידים על עצמם.
  כמובן שבשיחדש הם נקראים "ביקורתיים",כשהביקורת היא על עצם הקיום שלנו.

  במכתב המדובר הם איימו להביא לדיעת התורמים את ההטיה,הם לא איימו בשום דבר אחר,זה לא פשיזם.

 27. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  שלום יוני,
  האמירה שמרצים מבקרים את "עצם הקיום שלנו" היא גורפת מידי.
  1)באיזה תוכן פוליטי אתה ממלא את "קיום המדינה"
  2)על מי מדובר ומה בדיוק אמר מי שאמר.
  לפסול ללא הנמקה מוביל למדרון חלקלק.

 28. יוני הגיב:

  תגיד מיכאל,אתה יהודי?חלק מהעם היהודי? האם ידעת שאין עם יהודי ושהכל המצאה?

  כולנו יודעים על מה מדובר,אני לא רואה טעם בהתממות.

 29. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  יוני אני מצטער.
  על מה ועל מי אתה מדבר?

 30. אבי הגיב:

  יוני בוודאי מדבר על התיאוריה של זנד. עפ"י זנד, כל עם הוא דבר מומצא ואין אף עם שיש לו טוהר דם של אלפי שנים. הדבר נכון ליהודים, לפלסטינאים, למצרים, לצרפתים, לאנגלים, להודים ולכל עם שהוא. כל זה לא משנה שברגע ותודעה של עם התקבעה אז היא כבר קיימת במחשבתם של האנשים בלי קשר אם יש לה בסיס ביולוגי.

 31. יוני הגיב:

  זנד הוא רק חקיין ולא ממש מוצלח לטענת הקהילות המדומיינות,רק שהוא מחיל את רק על יהודים.

  זנד הוא לא העניין,העניין הוא שהטענה שהעם היהודי לא קיים ולא "ילידי",המצאה חסרת כל קשר היסטורי לארץ עצמה שומטת את הבסיס המוסרי עליו קמה מדינת ישראל,זה שאדם שהתמחה בהיסטוריה של קולנוע מתחיל להתעסק בחקר העם היהודי כדי להפריכו אומר דרשני.

 32. אבי הגיב:

  לא, זנד התמחה במקור בחקר הפשיזם הצרפתי, עבר לחקר האליטות האינטלקטואליות, לחקר הקולנוע בהיסטוריה וכבר הרבה זמן הוא מתעסק בחקר הלאומיות.
  העם היהודי הוא המצאה כמו יתר העמים בהיסטוריה (כולל הפלסטינאי) והוא קיים כמו יתר העמים או "לא קיים" כמו יתר העמים. כל העמים הם המצאה, אך התודעה של האנושות כיום היא לאומית ובמובן זה הוא כן "קיים" היום. אבל כן, כמו יתר העמים, אין לו שום בסיס ביולוגי או היסטורי רציף (שוב, אותו הדבר אתה יכול להחיל על הפלסטינאים)

 33. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  ליוני,
  עדיין לא מבין .אז יש איש אקדמיה בשם זנד שיש לו תיאוריות משלו.
  אתה יכול להתווכח איתו ועם טענותיו.
  זאת לא סיבה לגל המקרטיסטי נגד ה"שמאל".
  דת ההפרטה המפלצתית והאנטי פטריוטית שולטת באקדמיה מזה 30-40 שנה.
  אף אחד לא ניסה לסתום להם את הפה.
  חשוב פעמיים בבקשה.

 34. איציק יאפ הגיב:

  דרך אגב, קראתי במספר מקומות וגם משיחות עם סטודנטים להיסטוריה לא מהארץ שרובם המוחלט של היהודים הם עמים שעם השנים התגיירו.

  אם בא ל"אם תרצו" היא יכולה לקחת דגימת דם מכל היהודים בעולם ולהשוות אותה גנטית עם מאובנים. עד אז, אין להם שום זכות להשתיק כל פרופסור שטוען אחרת.

 35. יוני הגיב:

  איציק שלום,עשו מחקרים גנטיים שגילו שלרוב היהודים יש מוצא משותף.

  חוץ מזה "עם" זה לא גזע.

  אתם מדהימים אותי,אתם מגנים על מי שדוקר אותכם בגב בשם הפסאודו חופש אקדמי(והטענה העיקרית של "אם תרצו" היא שאין חופש אקדמי במחלקות המדוברות אלא הטיה פוליטית),זה כאילו שאתם לא מבינים שכל הסו קולד מחקרים אובייקטיבים משמשים ככלי ניגוח נגדנו(והרי מה שיפגע במדינה לא יפגע רק בימנים אלא בכולם).
  אנחנו לא חיים בארה"ב שממרחק של עשרות שנים יכולה להכות על חטא הגזענות נגד השחורים או הריסוק של האינדיאנים וההכאה על חטא אם תהיה או לא לא תפיע כשהוא זה על מהלך החיים.
  כאן הטענות ההיסטוריות,סוציולוגיות,משפטיות וואט אבר הן בעלות השפעה עצומה על העתיד(כמו "מדעי הנכבה" שמהווים בסיס לתמיכה בזכות השיבה והרס המדינה).

  אני לא אומר שצריך אקדמיה מגויסת,ממש לא,אני אומר שאסור שהאקדמיה תהיה מגויסת לטובת הצד שלא ממש מסמפט אותנו.

 36. יוני הגיב:

  איציק,בשבילך:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3899666,00.html

  למען הגילוי הנאות,את המחקר עשו יהודים.

 37. אבי הגיב:

  "אני לא אומר שצריך אקדמיה מגויסת", אבל אסור לה להיות שמאלנית וביקורתית. כמה עיוורון יכול להיות במשפט אחד?

 38. לקסי הגיב:

  ליוני,

  "חוץ מזה "עם" זה לא גזע."

  תומך בכל הראש (וגם הלב).
  מכאן הגדרת מיהו יהודי על בסיס תרבות ולא על בסיס ההגדרה הרבנית ("הלכתית" בלשון האורווליאנית של מישהם).
  ואידך זיל גמור…

 39. איציק יאפ הגיב:

  יוני, שמחתי לגלות של-237 יהודים שהם בדקו יש בסיס גנטי משותף.

  כשהייתי בצבא הייתה שם עולה חדשה נוצריה שעברה תהליך גיור. כנראה שהיא לא הייתה בתוך המדגם המייצג של 237 אנשים.

  אבל זה לא קשור בכלל ופיספסת את מה שניסיתי להגיד.
  אמרת שהבחור הזה זנד אומר טענה מסויימת שלא מקובלת עליך, ואני הוספתי על דבריו מהידע הכללי שלי ואתה הבאת לינקים למקומות שסותרים את מה שאמרתי, ואולי אתה צודק ויש בסיס להמשך הדיון.

  וככה זה צריך להיות! אולי תשכנע אותי בסוף שאף יהודי לא התבולל לעולם ואף נוצרי, או ברבֶרי, או פגאני לא התגייר לעולם וזה נשמע אחלה. אני תמיד שמח לעוד ידע.

  הדרך האינפנטילית של אם תרצו לההתנגד לרעיונות של זנד וחבריו (שאותו אני לא מכיר) היא לא על ידי חיפוש מאמרים בגוגל וניהול דיון – היא על ידי השתקה, שקרים, איומים, הסתה של הציבור, הסתה של התורמים וסילוף עובדות. ומההיכרות עם אם תרצו זה לא יגמר שם…

 40. אבי הגיב:

  יוני, הנה מחקר אחר של פרופסור בת שבע בונה תמיר מהמחלקה לתורשת האדם מאוניברסיטת תל אביב שמצאה קשר גנטי בין יהודים לפלסטינאים. גם פרופסור אריאלה אופנהיים גנטיקאית מהאוניברסיטה העברית מצאה קשר גנטי בין יהודים ולפלסטינאים.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=699754
  בכלל הוכחות ע"י גנים הן בעייתיות מאוד. הנה 3 חוקרים מכובדים טוענים שגנטית אשכנזים חכמים יותר ממזרחים.
  http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/108/301.html#

 41. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  שאלה "לא לעניין",
  הויכוח(כאשר לא מדובר על השתקה פשיסטית),הוא מעניין ורב שנים.

  רק מה, מה הוא רלבנטי לחיינו כאן ועכשיו,לכל המצוקות הקיומיות שלנו?

Leave a Reply