חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דן חלוץ – מימון מפלגות ללא מפלגה

נושאים דעות, פוליטי ב 17.08.10 6:04

כותרת נלהבת מספרת על גיוס תרומות לדן חלוץ בסך 400,000 ש"ח, לריפוד דרכו לפוליטיקה. זהו רק עוד סימפטום לחוסר אונים של מפלגות, שהפך פוליטיקאים לתלויים בתורמים- ולמשרתיהם.  עד שלא תשונה השיטה התולה את ההיבחרות ביכולת כלכלית, דבר לא ישתנה לטובה במבנה הפוליטי ובמדינה

מאת: ק. טוכולסקי

הכותרת שבישרה את כניסתו של דן חלוץ לפוליטיקה בקרוב, כללה כהוכחה לכניסה, שעוד לא הוצהר עליה בפומבי, את הידיעה על גיוס תרומות. 400,000 ש"ח בשלושה שבועות. בכניסתו לפוליטיקה, דן חלוץ לא צריך לכנס מסיבת עיתונאים ולפרוס בה את משנתו, להצטרף למפלגה או להקים אחת, גם לא לגייס פעילים, התנאי הראשון הוא התארגנות כלכלית- הכל כלכלה, אמרו כבר גדולים ממני ולא חסרים כאלה. ואולם בישראל התנאי הראשוני אינו תנאי טכני בלבד, בישראל התנאי הראשוני הוא, קבלת חסות מבעלי יכולת. או בלשון חז"ל, אמור לי מי תורמיך ואומר לך למי אתה מחויב.

לשם ההבהרה אני רוצה לציין שהידיעה על דן חלוץ אמנם היוותה את הטריגר לכתיבת מאמר זה, אבל אין בכך כדי לציין שהרמטכ"ל לשעבר ואיש העסקים בהווה, קיבל כבר תרומות שמחייבות אותו לאנשים מסוימים בעלי אינטרסים זרים. הנושא הוא השיטה, שבה במקום מפלגות יש לנו סיעות, ובמקום חברים, המשלמים דמי חבר, יש לנו תורמים. כתוצאה מכך, במקום חברי כנסת שמהווים זרוע מחוקקת לקידום אידיאולוגיה, האמורים לעסוק כל הזמן בעבודה פרלמנטארית לפי צו המפלגה, חברי הכנסת מקדישים חלק ניכר מזמנם לאיסוף תרומות, ומרגישים מחויבים מהרגע הראשון לתורמים שלהם. המעבר בישראל ממפלגות חיות ובוחרות למפלגות שלד, שמשמשות לא יותר ממסד לרשימות בוחרים וירטואליות, שמתנפחות לפני פריימריז ומצטמצמות מיד לאחריהן, הפך את הפוליטיקה הישראלית למושחתת ביותר. את הבוחרים בפריימריז, אותם חברי מפלגה לרגע, אולי לא צריך לשרת – אבל את התורמים, שצריך לגייס בשביל התמודדות מוצלחת בפריימריז, צריך לשרת כל הזמן. מותן של המפלגות, והחלפת רשימות החברים והסניפים בפנקסי צ'קים של תורמים, ובתעמולה לפני עשרות אלפי חברי מפלגה לרגע, שירתה את בעלי ההון יותר טוב מכל שליטה בקבוצת חברי מרכז מושחתים.

בעניין התרומות חשוב לציין כי יש מי שאינם לוקחים תרומות מטייקונים, כמו שלי יחימוביץ', וכבודה במקומו מונח. גם הלינקֶה בגרמניה מקפידה לקבל תרומות רק מגורמים פרטיים, ולא מאנשי עסקים בעלי הון וחברות. אולם לא שלי יחימוביץ' ולא הלינקה הגרמנית, אינם נמצאים בראש מגייסי התרומות, ובתכלס לא שלי יחימוביץ ולא הלינקה אינם נמצאים במרכז מוקדי ההשפעה. הלינקה בגרמניה חיה ממסי חבר, ומימון מפלגות נדיב שנועד לאפשר למי שהציבור בוחר לקיים פעילות פוליטית בסיסית, שלי יחימוביץ' חייבת את הצלחתה בפריימריז לאו דווקא לתורמיה, אלא לפרסומה ושמה הטוב, וטוב שכך, אולם אין ביוצא מן הכלל כדי להעיד על הכלל. רוב רובם המוחלט של המתמודדים בפריימריז, ושל המגייסים תרומות למפלגה מבעלי הון וגופים עסקיים בישראל ובעולם, מחוייבים לתורמיהם. מי שמחפש את הסיבות לשלטון ההון בישראל, לא יתקשה למצוא את הקשר הפוליטי, את התרומה שהונחה במקום הנכון. התורמים בסך הכל אינם נותנים את התרומה לשם שמיים, ובמקרים רבים לא תורמים לפוליטיקאי אחד או מפלגה אחת, אלא מקפידים לתרום במקביל לכמה גורמים, בשביל להיות מסודרים אחרי כל תוצאה בקלפי. בסך הכל לבוחר מחויבים עד שהוא מצביע – התורם סבלני יותר, הוא מחכה לקצור קופונים אחרי ההצבעה.

השיטה חולה. וכל עוד הנבחרים יצטרכו מימון כדי להתמודד, יהיו לנו שני סוגי נבחרים עיקריים: בעלי יכולת ומחויבים לבעלי יכולת. זה נוח לשלטון ההון, ריכוזי יותר או ריכוזי פחות; זה נוח לבעלי ההון שיכולים לבחור את הנבחרים; זה רע מאוד לציבור. אבל כרגיל, מה שרע לציבור טוב להון, וטוב לפוליטיקאים שמייצגים את ההון. הם חיים עם השיטה שמחייבת אותם להון. הרבה יותר נחמד להיפגש לארוחת צהריים מפוארת עם בעל הון, מאשר להגיע לערב של דיונים בסניף, ולשמוע את דעותיהם של החברים, הרבה יותר פשוט להיות חייב באופן אישי למישהו מאשר לרעיון, דרך, מפלגה ומוסדותיה. אפשר לדבר מהיום עד מחרתיים בשבח ביטול הריכוזיות או בגנותם של נבחרי ציבור, עד שהשיטה הקיימת והמושחתת של היבחרות על בסיס יכולת כלכלית לא תשונה, שום דבר מהותי במבנה הפוליטי, ולכן גם במבנה החברתי כלכלי, לא ישתנה.

עורך הטור:  נגה תדמר

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. לקסי :

  מימון הפוליטיקאים הוא רק עוד לבנה בבנין הת'אצ'רי השולל את היותנו חיות חברתיות המתאגדות שלא רק לצורך ציד כאותם זאבים.
  במהות של אדם-לאדם-זאב יש שלילת התארגנות האנשים והגעתם למקומות מפגש גם לשם העלאת רעיונות. זה מסוכן למי שרוצה לשלוט.
  אולם מכיון שהשיטה הפרלמנטרית הליברלית (עדיין?) מבוססת על קול אחד לכל בוחר והבוחרים הם (פחות-או-יותר) כולם, אז צריך את השלדים הבורסאיים הקרויים בלשון ארכאית (ועד שישנו את השם) "מפלגות". אבל שאף אחד מה"מתפקדים" לא ישלה את עצמו, משקלו כעומק כיסיו ותכולתם.

 2. אריה :

  שלי יחימוביץ' לא צריכה תרומות לא בגלל "שמה הטוב", אלא בגלל שהיא מסמנת את הצד השני של הבעייתיות, יחסי עיתונות – שלטון.
  שלי לא צריכה לגייס תרומות כי לכל דבר שהיא עושה יש פרסום אוטומטי ובגדול.
  לא צריך לתלות מודעות ולחלק פליירים כששורה ארוכה של עיתונאים בכירים הם החברים הכי טובים שלך ואת מפמפמת אותם בלי הפסקה.
  ואז אין בעיה לנפנף בדגל של "אני לא לוקחת תרומות", כי אין מה לדאוג, גם את זה יפרסמו…

 3. מיכאל לינדנבאום :

  שיכבת המילארדרים שנוצרו ב25 השנים האחרונות כתוצאה מההפרטה הברברית של כל מה שזז בישראל, היא גם זאת שיכולה לקנות בקלות את הפוליטיקאים והרגולטורים.

  מי שתומך בהפרטה, מנציח במו ידיו את שלטון ההון.
  הטיפשות בהתגלמותה.

 4. עמית-ה :

  האם יש דמוקרטיה בה אסור לאסוף תרומות בכלל?
  אני הייתי הולך על השיטה הזאת.

 5. ק. טוכולסקי :

  אני לא חושב שיש איסור אבל יש חובת שקיפות והגבלות. מה שכן שחרור המערכת הפוליטית מההתבססות על תרומות באמצעות מימון פעילות בסיסית של מפלגות לפי היקף התמיכה הציבורית שקיבלו עשוי לפתור לפחות למפלגות שלא נקשרות מרצון באינטרסים של בעלי ההון את בעיות הקיום ולשחרר אותן מהתלות בתורמים והלוואות.
  גם במדינות מופת לעומת ישראל כמו גרמניה הנושא הזה מאוד בעייתי, הקשר בין ההון למפלגות הימין מרכז והמרכז ידוע לכל לדוגמא וגם השפעת תרומות אלו על המדיניות.

 6. דנדו דוד :

  מר אריה, איזה ניתוח מגמתי ושטחי.
  שלי יחימוביץ מקבלת תקשורת כי איילי ההון מנסים לנגח אותה ומפעילים עשרות יחצנים כנגדה, אך היא לעולם לא התקפלה בפניהם.
  דע כי תרומות נדיבות דווקא יסייעו לה רבות ואני קורא לך לסייע לה בנושא.

 7. דקל-דוד עוזר :

  מצד שני זו דרך לברור את הפוליטיקאים (דרך כושלת לחלוטין אגב). בספרו של אובמה הוא מספר על ההפסד והניתוק מהעם של הפוליטיקאי ה"עשיר".
  כושלת – כי עובדתית מי בישראל צנוע/ענו מבין הפוליטיקאים הבכירים?
  ברק אקירוב? ביבי קיסריה? סילבן ידיעות אחרונות? בוז'י משרד עורכי דין?

 8. אריה :

  דנדו דוד היקר,
  אני חושש שהמגמתי והשטחי זה אתה.

  קראתי כבר תגובות שלך באתר שמהללות את שלי יחימוביץ' ואת פועלה (לדעתי מאט מאוד מזה בצדק). ונכון, ברור שגם היא זקוקה לתרומות.

  אבל, היא ממש לא מקבלת תקשורת בגלל יחצנים נגדה או משהו כזה.
  זה שכל הצעת חוק שלה מקבלת כותרות זה רק בגלל שהיא חברה קרובה של העיתונאים הבכירים בידיעות ובערוץ 2, זה הכל.

  אתה לא צריך להיתמם אתה יודע שזה נכון, אתה יכול לטעון שהיא משתמשת בקשרים האלה בצורה חיובית, אבל זה כבר נתון בפרשנות.
  לצורך הענין גם ביחסי הון – שלטון אפשר היה לטעון שחיובי שאנשי ציבור ערכיים שקשורים לבעלי הון ישפיעו עליהם לטובה (בני גאון – עמיר פרץ לדוג').

 9. דנדו דוד :

  אריה היקר – מה שאתה אומר הוא שטחי ומגמתי, אני לא מתכוון להעליב ואני אסביר.
  שטחי = מתייחס רק לברור מאליו ולא מנסה לבחון מעבר לכך.
  מגמתי = מציג רק חלק מהעובדות כדי להגיע למטרה רצויה מראש.

  מגמתך לנסות לפגוע בשלי יחימוביץ ולהקטין מההימנעות שלה לקבל תרומות מבעלי הון היא צינית ופסולה בעיני.
  ברור שאם היא תרצה בעלי ההון יעמדו בתור כדי לתרום לה כסף, כי בדיוק באותו אופן שיש לה קשרים לתקשורת יש לה קשרים לבעלי הון, אך היא בוחרת להימנע מזה.
  למה אתה לא יכול להעריך את זה?

  לגבי השטחיות – בוא נבחן את הצעותיה של שלי יחמוביץ, את החוקים שהיא העבירה, את הצעות החוק שהיא מעלה, את שיתוף הפעולה שלה בכנסת, את הההימנעות מהתלהמות שלה, את ראיית שורשי הבעיה בחברה הישראלית, את יכולת העמידה שלה והאמונה הפנימית, את הצניעות והענווה.
  אחרי שבחנו את כל אלה נגלה שמדובר במנהיגה בשיעור קומה מדהים.
  כל אלו לא הצליחו לתפוס שום משמעות בניתוח שלך אשר הניח שהיא מקבלת תקשורת "רק בגלל שיש לה חברים".

  אז אני מתנצל אם אתה נפגע. זה לא שהיא לא מכירה את גורמי התקשורת השונים. גם חברי כנסת רבים אחרים מכירים אותם, אבל הם לא מקבלים את כמות התקשורת פשוט בגלל שאינם מנהיגים באותו שיעור קומה.

  ולפיכך ידידי טענתי שטענתך מגמתית ושטחית ואני עומד על טענתי, מבלי לפגוע באופן אישי ואני מתנצל מראש אם מתקבל רושם כזה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.