postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דובר צה"ל – מדוע חושדים בו?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דובר צה"ל – מדוע חושדים בו?

נושאים דעות, מועד ב' ב 16.08.10 6:05

דובר צה"ל אבי בניהו היה בין הנחקרים בפרשת "מסמך גלנט". לא בטוח שבניהו מעורב בפרשה, אולם לאור אופן פעילותה של יחידת דובר צה"ל בעבר, אין להתפלא על החשדות

מאת יהונתן קלינגר

אם אכן החשדות נכונים, ודובר צה"ל, אבי בניהו, היה מעורב בזיוף מסמך גלנט (ועצם העובדה שבניהו שכר עו"ד שאינו מפרקליטות צה"ל מעידה לפחות על חשדות נגדו שאינן קשורות לפונקציה כדובר צה"ל), הרי שזוהי בסך הכל השתקפות הפרקטיקה של דובר צה"ל שהשתרשה לתוך המדיה בעשור האחרון. זיוף, בעידן הדיגיטלי, אינו עניין קשה במיוחד: כל שצריך הוא חיתוך של תמונה בפוטושופ, או עריכה של קובץ באמצעות תוכנת עיבוד תמלילים, ואפשר לייצר מסמך מזויף. ארגוני ה-Hasbara הישראלים רגילים לזייף תמונות, או לחתוך אותן בצורה מגמתית.

משרד החוץ, לאחרונה, העלה תמונות לעמוד הפליקר שלו של אמצעי לחימה וטען שאותם אמצעים באו מאוניה שנתפסה בעת המשט לעזה; אלא שהתמונות צולמו ב2006. בסוכנות הידיעות רויטרס חתכו תמונות כדי להציג את הצד השני כקרבן מסכן. דובר צה"ל חתך בצורה מגמתית את הסרטון בה מוצגת ח"כ חנין זועבי על סיפון אותה הספינה, רק כדי להכחיש אחר כך שהסרטון הגיע מצדם לתקשורת; מנגד, אותו צה"ל מסרב לתת לאחרים את מלוא החומרים, כיוון שהוא עסוק בהבהרת האמת. דובר צה"ל, כידוע, משקר כדרך נוהג: אולם כפונקציה ולא כפרסונה.

אם זיוף המסמך שלכאורה נחזה כייעוץ תקשורתי מאייל ארד ליואב גלנט נעשה על ידי מי מאנשי צה"ל (וכיוון שהמשטרה אינה צריכה את המקור שנמצא בחברת החדשות, עולה חשד שיש לה את המקור), הרי שהדבר מתקרב למלחמת גנרלים על שליטה בתקשורת ולמטרות פוליטיות. צה"ל, שרגיל שהוא מעל לחוק בישראל, חושב לרגע שהוא גם מעל לחוק הפלילי.

לא יכול להיות שגוף שהוקם על מנת להציג את הצבא בצורה טובה, לייפות את המציאות ולהכחיש כי דרכי הפעולה של הצבא הן נלוזות כפי שהן, ישכח את אותן שיטות פעולה כשהוא בא לפעול למען עצמו. לכן, הסכנה היא בעצם בכך שמי שרגיל לכסות ומזער את הפעולות הפסולות כאשר מדובר בחיילים שירו על פלשתינאי כפות או לחפות על חיילים שהתעללו נפשית בפלשתינאי, ידאג לכך שקובץ DOC פשוט ישונה, רק כי הוא יכול.

ושוב, אם החשדות לא נכונים נגד דובר צה"ל, הרי שהוא עשה עבודה יפה מאוד להצדיק את החשדות.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | דובר צה"ל מזייף, כהרגלו ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. דקל-דוד עוזר :

  בלי להביע הסכמה או אי-הסכמה הכתבה מצחיקה וכתובה היטב

 3. עמית-ה :

  דוברי צה"ל בעשרים ומשהו השנים האחרונות עשו ככל יכולתם בכדי להיות ראויים לפוסט הזה.
  אבל למרות הזמן והמאמצים שהם השקיעו אני לא בטוח שהם מבינים עד כמה הוא יכול להועיל להם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.