חשיפה: מי עומד מאחורי קמפיין "הגז הערבי"

מתנגדי העלאת התמלוגים על הפקת הגז מתכוונים לעתור לבג"ץ, כדי לעצור את מה שהם מגדירים כניגודי עניינים במשרד האוצר.  בינתיים מתברר, שאת הקמפיין נגד העלאת התמלוגים מוביל משרד יחסי ציבור עתיר קשרים בליכוד וב"קדימה"

מאת איתמר כהן

מחקר שנעשה ע"י מרכז המחקר והמידע של הכנסת העלה, שגובה המס שאמורות לשלם החברות הפרטיות תמורת ניצול מאגרי הגז העצומים שהתגלו מול חופי המדינה, נמוך ב-40% מהמקובל בעולם המערבי. למעשה, כבר לפני שמונה שנים הכנסת התכוונה להעלות את גובה התמלוגים, ומה שמנע זאת היה רק הלחצים הכבדים של חברות הגז.

מה שעלול הפעם לעצור, או לעכב, את העלאת התמלוגים לרמה המקובלת במדינות מערביות האחרות הוא כוונתם של מתנגדי העלאת התמלוגים לעתור לבג"ץ נגד פעולת הוועדה לבחינת גובה המיסוי על אוצרות הטבע של המדינה. זאת, משום שחלק מבין האזרחים הפרטיים והארגונים הרבים, שקראו להעלאת התמלוגים, הם ארגונים סביבתיים וחברתיים, הממומנים, בין השאר, על ידי "הקרן החדשה לישראל". רות ששינסקי, אשתו של פרופ' איתן ששינסקי, יו"ר הוועדה, חברה בהנהלת הקרן.

על סמך ניסיון העבר ממקרים דומים, בהחלט יתכן, שבשלב ראשון בג"×¥ אכן ידרוש לעצור את פעולת הוועדה,  עד לקבלת תשובות מהמדינה. לגבי ההמשך, קשה לדעת: אחרי הכל, ספק אם יש בין כלל עובדי "הקרן החדשה לישראל" ולו אדם אחד, שהצלחתו בתפקיד או משכורתו תלויים במידת הצלחת המאבק למען העלאת התמלוגים. במלים אחרות, יתכן מאוד שרות ששינסקי אכן תומכת אידיאולוגית בהעלאת התמלוגים, ואולי אף מדברת על כך עם בן זוגה – אלא שקרוב לוודאי שאין לה בכך עניין כספי אישי.

מבחינה זו, מקרה רות ששינסקי מזכיר את המקרה הנפוץ, והלגיטימי, של בני משפחה של עובדי ציבור בכירים, המחזיקים בעמדות אידיאולוגיות שונות. כך, למשל, דנה אולמרט, ביתו של רה"מ הקודם, היא פעילת שמאל קיצוני; פרופ' בנציון נתניהו, אביו של רה"מ נתניהו, נחשב לאיש ימין קיצוני. למרבה הצער, אנחנו בוחרים רק את אישי הציבור עצמם, ולא את בני המשפחה שלהם, וכל עוד מדובר רק בעמדות אידיאולוגיות שונות, קשה להצביע על ניגוד עניינים.

הפוסל, במומו פוסל?

למרבה הפלא, מי שמחפש ניגודי עניינים וקשרים בעייתיים ימצא אותו דווקא בצידם של העותרים לבג"ץ. שני המנהלים במשרד יחסי הציבור, המוביל את הקמפיין, ייצגו בשנים האחרונות את הגופים הגדולים במשק – ובמקביל, עבדו כיועצי התקשורת של חברי הכנסת זאב אלקין וד"ר לאה נס (ליכוד), ורונית תירוש וישראל חסון (קדימה). אחד המנהלים, משה קלוגהפט, גם כיהן כדובר וועדת הכלכלה של הכנסת, שלגופים הפרטיים שהוא מייצג עשוי להיות עניין רב בתוצאות הדיונים בה.

בשיחה עימו, קלוגהפט לא מוצא שום בעיה בפעילותו: "כל משרד יחסי ציבור מנהל במקביל קמפיינים שונים עם לקוחות שונים, ואני גאה בכך שיש לנו הרבה לקוחות. אם תעשה הצלבות, תמיד תגלה, מתוך 50 לקוחות, שניים שתומכים במשהו מסויים, ואחד שמתנגד."

כל עוד מדובר ב-50 לקוחות פרטיים באמת אין בעיה. אבל כאשר אחד הלקוחות הוא גוף ציבורי או חבר כנסת, מתעורר חשש, שתפעל בניגוד לאינטרס הציבורי, כדי לרצות חברה פרטית שאתה מייצג.

"המשרד שלי קיים שמונה שנים. כל מה שאתה מציין חוקי, לגיטימי ומותר".

על החוק אין ויכוח. השאלה היא על הלגיטימי. המשרד שלך קיבל כסף כדי לקדם את ביטול היטל הבצורת, ובאותו זמן היית העוזר של ח"כ רונית תירוש, שפעלה לביטול היטל הבצורת.

"כמו שאמרתי, הכל חוקי ומותר. בכל קמפיין אתה יכול למצוא את זה, ואנחנו יודעים לעשות את ההפרדה."

תודה ללקסי, גלעד ועידן על עזרתם בהכנת הכתבה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

20 Responses to “חשיפה: מי עומד מאחורי קמפיין "×”×’×– הערבי"”

 1. דנדו דוד הגיב:

  אני חייב לומר שאני לא מסכים עם שום דבר ממה ש"הפורום למען ארץ ישראל" טוען ואני גם בטוח שאין פורום ×›×–×” והם בחרו את שמם כדי להטעות אנשים שיחשבו שזה "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" ואז הם רוכבים על ארגון ימני, אבל…

  אתם חייבים להיכנס לאתר ולראות את הסרטון שהם עשו – ממש קורע מצחוק!!!
  http://only-israel.co.il/

  שקר מוחלט, אבל לפחות מצחיק.

 2. יונתן הגיב:

  אני לא מאמין שמישהו קונה את הטענה של הקמפיין שאומר שהעלאת התמלוגים על הגז היא תמיכה בגז הערבי ושכל עניין ההעלאה הוא איזה קמפיין ערמומי של הקרן החדשה לישראל(ואני ממש לא מחובבי הקרן),הציבור לא טיפש.

  אין ספק שכל הקמפיין נהגה במשרד יח"צ כלשהוא שמנסה לרכוב על הכעס הציבורי על תמיכת הקרן בארגונים אנטי ציונים,הבעיה היא שהעלאת המס על הגז והגדלת תקציב המדינה על חשבון ילדיהם הרעבים של תשובה ומנכ"ל נובל אנרג'י זה מעשה שהוא שיא הציונות.

 3. יונתן הגיב:

  אגב,לדעתי הכי נכון להתעלם לגמרי מהקמפיין ה הזוי הזה של "נאמני ארץ ישראל",הוא כל כך הזוי שהוא מעורר אנטגוניזם אצל כל מי שמתלבט.

 4. […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , Yinnon Geva. Yinnon Geva said: RT @blacklabor: עדכוני ×”×’×–: את הקמפיין נגד העלאת התמלוגים מוביל משרד יחסי ציבור עתיר קשרים בליכוד וב"קדימה" http://bit.ly/aAMeGG […]

 5. דנדו דוד הגיב:

  יונתן צודק, אבל ×”×™ יונתן – ראית את הסרטון? הוא קורע מצחוק!
  אני חושב שגם אין להם שום סיכויי בבג"צ – אהיה מופתע אם הם יקבלו עיכוב ביצוע.

 6. דקל-דוד עוזר הגיב:

  אין ארגון ×›×–×” שנקרא הפורום למען ארץ ישראל ואין עמותה כזאת (אפשר לחפש – לא תמצאו)
  מדובר בארגון שהתלבש על השם על מנת להטעות תומכי ההתיישבות בשטחים מאחר וקיים ארגון שנקרא "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" שהוא מה שנקרא בטעות ארגון ימין (הוא תומך בהתיישבות ביהודה ושומרון).

  צריך להודיע לפעילי ימין – שלא יעבדו עליכם.

 7. אבי הגיב:

  בלי שהתכוונו לכך, הפורום הביא לנו מתנה מהשמיים, בלהיטותם לתקוף את המשאל הם כל כך הגזימו שהם העלילו עלילת שווא מטושפת על הקרן וגם חיברו אותה עם המאבק נגד בעלי הון. כך שהעלאת התמוגים יכולה להיתפס בדעת הקהל כנצחון חיובי של השמאל. צריך להזכיר את הקמפיין ההזוי הזה בכל הזדמנות ולהראות כמה שהימין הוא הזוי מצד אחד ודואג לבעלי הון מצד שני.
  נפלה לנו מתנה מהשמיים, צריך לנצל אאת זה.

 8. רביב נאוה הגיב:

  אבי צודק. מה שיפה זה שהקמפיין למען העלאת התמלוגים הוא אכן קמפיין שמאלני. המילה הזו כל-כך הוצאה מהקשרה בשיח הישראלי שטוב שבא הקמפיין הזה ומחזיר אותה למקום.

 9. לוני הגיב:

  אילולא "הקרן החדשה" לא הייתה עוסקת בקידום מטרות פוליטיות עבור השמאל הרדיקלי, ×”×™×” לה הרבה יותר קל – וזוכה להרבה יותר תמיכה – להגדלת התמלוגים למדינה שזו אכן מטרה ראויה ונכונה.

 10. אבי הגיב:

  אין שמאל כלכלי בלי שמאל פוליטי. לא סתם הקרן בעד הגדלת התמלוגים והפורום למען ארץ ישראל שלמה נגד. מי שרוצה שמאל כלכלי שידע שהוא יהיה חייב לשתף פעולה עם השמאל הפוליטי, אחרת הוא יאבד בעלי ברית חשובים ונאמנים שמוכנים להיאבק למען השוויון הכלכלי

 11. אבי, ככלל אצבע אני מסכים איתך שיש קשר בין שמאל כלכלי ושמאל מדיני (לא בטוח שאנחנו מסכימים על פירושו של שמאל מדיני. למשל אני חושב שמי שרוצה לשלול את זכות ההגדרה העצמית שלי בעוד הוא תומך בזכות ההגדרה העצמית של הפלסטינים אינו מציג עמדה שמאלית עקבית). אבל דוקא במקרה של העלאת תמלוגי הגז אתה יכול לראות אנשי ארץ ישראל השלמה שתומכים בעניין. אז אני מניח שגם איתם אפשר לשתף פעולה לפעמים.

  אגב, אני בכלל לא בטוח שהקרן היא גוף שמאל. היא קרן, והיא אנטי פוליטית באפיה. לדעתי זה לא יכול להיות שמאל באופן מהותי. גם אם תבדוק את האג'נדה של הקרן, זאת לא אג'נדה של ארגון פוליטי רחב וחוצה מגזרים אלא די להפך, מאבקים נקודתיים מפוצלים לפי נושאים וקבוצות. בקיצור, בעיני לא דוגמה ראויה לאיך שמאל צריך להיות.

 12. דקל-דוד עוזר הגיב:

  אבי אני לא יודע מה הכיוון הפוליטי שלך, אבל אתה ממש הזוי שאתה חוזר על מנטרה לא נכונה פעם אחר פעם וחושב שזה יהפוך אותה לנכונה.
  ברור שיש שמאל כלכלי שאינו "שמאל פוליטי" כהגדרתך (אתה מתכוון מרץ כנראה)
  ש"ס הם שמאל כלכלי.
  חיים כץ הוא שמאל כלכלי.
  מירי רגב טוענת שהיא שמאל כלכלי (לדעתי סתם גב' לא רצינית שיורה הצעות חוק שנשמעות טוב)

  תבין, כדי לשכנע אנשים מבוגרים צריך לעלות מעל הטיעונים של כיתה א'

 13. דקל-דוד עוזר הגיב:

  יתר על כן, אם נדבקים להגדרות כמו טיפשים, אז אתה גם טועה.
  שמאל, ככלל, הוא ימין.
  ימין, ככלל, הוא שמאל.
  הסיבה:
  שמאל מעדיף תכנון ולא מאמין בכלכלת שוק ולפיכך מתנגד לזכויות אדם.
  ימין הוא ליברלי ולפיכך בעד זכויות אדם.
  אם כבר מדברים בלי שום קשר למציאות ונדבקים בתיאוריות לא נכונות ומטופשות אז הנה לך

 14. רביב נאוה הגיב:

  דקל, אני לא מבין בשביל מה שתי התגובות האחרונות, בעיקר בסגנון שלהן, היו טובות לקידום הדיון.

  גם אם אני לא מסכים לחלוטין עם ההערה האחרונה של אבי, הוא מעלה דבר נכון: קידום סדר יום "שמאלי" לא יבוא ממפלגות הימין, גם אם יהיו בכנסת עוד שלושה חיים-כצים.

  "שמאל" הוא משנה סדורה (או כמו שמתברר כאן – כמה משנות סדורות) שחייבת לכלול יחד השקפה מדינית והשקפה חברתית-כלכלית. זאת הסיבה שמירי רגב לא הופכת לשמאלנית כשהיא מציעה לבטל את המע"מ על ירקות.

 15. […] חשיפה: מי עומד מאחורי קמפיין "×”×’×– הערבי"   13 רביב נאוה, דקל-דוד עוזר, דקל-דוד עוזר, אלעד הן, אבי, לוני […] […]

 16. דקל, מצטרף לאמירה של רביב על הסגנון. אנחנו מנהלים דיון ולא נראה לי שהעלבות אישיות מחזקות את מה שיש לך להגיד.

  לגבי האמירות שלך, אני לא ממש ראיתי את השמאליות הכלכלית של ש"ס, שאחד משריה הוא ממובילי הפרטת הקרקעות, ועוד בטענה שזה נועד לעזור לזוגות צעירים.

  אני לא חושב שאפשר להחזיק בעמדות "שמאל כלכלי" עקביות במנותק מעקרונות כמו שוויון ערך האדם, זכות ההגדרה העצמית, וכו'. לכן קצת קשה לי לראות איך מישהו יכול להיות "שמאל כלכלי" בישראל ולתמוך בהמשך הכיבוש, למשל.

 17. דקל-דוד עוזר הגיב:

  קראתי שוב את התגובות שלי, בלי כוונה יצאו דברים מהקשרם לכיוון אישי בשי מקומות ועל כך אני מתנצל בפני אבי ושאר המגיבים.
  לגבי המהות – "שמאל" הוא גם אי-דמגוגיה, והיחס כלפי הפלסטינים אינו עניין להגדרות של שמאל וימין, צריך לצאת מזה.
  השמאל לא יכול להרשות לעצמו לאבד תומכים בגלל קישור לא טבעי בין עמדות כלכליות ליחס לא מאוזן לפלסטינים או גישה כלפי הלאום היהודי.
  והנה קידום השיחה – צריך להתגאות שארגוני שמאל פועלים לטובת האזרחים (כמו שעושה הקרן החדשה באתר שלה) ולקדם אג'נדה כלכלית.

  אחת המטרות של הבחירה בשם "פורום למען ארץ ישראל" וההתקפה על הקרן החדשה היא לגרום לאנשים שנואים בציבור כמו פעילי שמאל מדיני להצטרף לתמיכה על העלאת תגמולי ×”×’×–, כשאז ידירו רגליהם תומכים מימין – אל תיפלו למלכודת הזאת.

  על ידי כך שמייחסים מאבק צודק לשמאל ולא לאג'נדה כלכלית מפסידים תומכים.

 18. אבי הגיב:

  ש"ס כמובן גם הצביעו נגד העלאת שכר המינימום האחרון. יש בודדים שהם ימין פוליטי ושמאל כלכלי. אבל ככלל הליכוד וישראל ביתנו הם ימין פוליטי וימין כלכלי. אגב, זה לא ממש שונה ממדינות אחרונות. הרפובליקנים הם יותר ימין פוליטי וימין כלכלי מהדמוקרטים, המפלגה הסוציאל דמוקרטית בדנמרק היא יותר שמאל פוליטי ושמאל כלכלי מהמפלגה הליברלית (שאגב, תמכו בשליחת חיילים דנים לעירק), וגם אצלנו 2 המפלגות הכי חברתיות, כלומר שמאל כלכלי הן מר"ץ וכמובן חד"ש. באופן כללי, בדרך כלל, חברתיות הולכת עם יונות ולא עם ניצים. מאבק בשמאל הרדיקלי ירחיק בעלי ברית אמיתיים למאבק החברתי.
  סתם שאלה דקל-דוד, מתי ראית פעם אחרונה תנועה ימנית שנאבקת על זכויות עובדים. מי מראה נוכחות גדולה יותר במאבקי עובדים הנוער העובד והלומד או תנועת בית"ר (או בני עקיבא)?

 19. יוני הגיב:

  לא חסר לבני עקיבא עשייה בתחום החברתי ובינתיים מי שמחזר אחרי השמאל הרדיקלי מפסיד את הציבור היהודי.

 20. עמית-×” הגיב:

  סבבה היכרנו את משרד היח"צ אבל מי משלם?
  אולי זה בכלל איזה הומופוב שרוצה לפגוע בקרן בגלל הקשרים הסן-פרנסיסקואים שלה?

Leave a Reply