חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מרצ – אין ירוק אחר

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, פוליטי ב 13.08.10 6:00

זוהר ינאי, יו"ר הפורום הירוק במרצ קורא לפעילים הסביבתיים לחבור למפלגה ולחזק את המאבק בענייני איכות הסביבה

האסונות הסביבתיים שממיטה עלינו ממשלת ישראל (אם ביזמות חדשות ואם בהנצחת עוולות העבר) מתגבשים לרשימה ארוכה ומעייפת. חוף פלמחים ניצל לעת עתה, אך חופים אחרים עדיין משוועים להגנה; תחנת הכוח באשקלון ממשיכה לרוץ בין טיפות ההתנגדות; חבל עדולם יהפוך לטקסס הישראלית; צרכני מזון אורגני לא מסובסד ימשיכו להיווכח כי ירקות מרוססים וביצים מלולי סוללה יותר משתלמים; משתמשי התחבורה הציבורית והאופניים ימשיכו להמתין שהנהגים יבואו על סיפוקם; היטל הבצורת מבוטל; ים המלח ימשיך לברוח מכביש 90; פרוות פשוטות של בעלי חיים תמשכנה לעטר ראשים בישראל; חוק התכנון והבנייה החדש יגמד את שיתוף הציבור ואת זכות ההתנגדות שלו, ויאדיר ועדות פוליטיות ובלתי מאוזנות; וכל אלה הם רק רקע למדיניות מתמשכת, שמתבטאת בבזבוז משאבים, זיהום הסביבה, בריחה מאחריות והטבה עם בעלי אינטרסים צרים בלבד. נמשיך לראות כאן כבישים חדשים, מים מזוהמים, בתי גידול נהרסים, הררי פסולת לא מטופלת, בעוד ההשקעה הממשלתית בסביבה מתגמדת לכדי קמפיין חסר אחריות, שירשה לנו לבזבז מים, אבל רק בעוד שלוש שנים.

במדינה הנתונה תחת איומים כאלה, חשיבותה של תנועה סביבתית חיה ובועטת היא הכרחית. רק מחנה ירוק מאוחד, חזק ומחוזק על ידי הציבור, יוכל לקרוא תיגר על המגמה הנוראית של הפקרת הסביבה בישראל לטובתם של כמה בעלי הון שמנמנים וחובבי שקשוקה, ועל חשבון כולנו. מסגרת סביבתית חיונית זו, שתוביל את המחנה הסביבתי כולו, חייבת להיות פוליטית, שמאלנית, חזקה, פרגמאטית ומחויבת.

למה להיות חבר מפלגה

לעמותות ולארגונים אזרחיים תפקיד חשוב מאוד בקידום מאבקים סביבתיים בישראל. אף ניצחון חשוב לא היה מושג לולא יזמתם, הובלתם ותמיכתם של ארגונים חוץ פרלמנטריים. כל ישראלי יכול להיות חבר פעיל בכמה ארגונים שיחפוץ, אבל יכול לתמוך רק במפלגה אחת. המפלגה היא היחידה שתשמיע את קולו בכנסת – המוסד שאמור להוות תמונת מודל ייצוגית ויחסית של אזרחי ישראל בין מערכת בחירות אחת לשנייה. משם יוצאות החלטות חשובות, שם מוכרעות סוגיות באופן סופי, ומשם ממונים מרבית שרי הממשלה, המעצבים את המדיניות הסביבתית של ישראל.

למה להיות חבר מפלגת שמאל

אני לא מכיר ימין סביבתי. שוחר סביבה הוא בהכרח אדם המודע למצוקת הזולת, חסר הישע. באופן לא מפתיע עיקר הסובלים מעוולות התכנון, הזיהום וניצול המשאבים נמנים על השכבות המוחלשות והמיעוטים. גם לכיבוש ולמלחמות השלכות סביבתיות שליליות ברורות, החל מנזק ישיר לסביבה, ועד נזק עקיף הנובע מקביעת סדר יום המוכתב מצורכי ביטחון ומונע משיקולים סביבתיים להישמע בדיונים תקציביים או תכנוניים.

מפלגה חזקה:

אפשר להיות צודקים לגמרי. אפשר להתמקד רק בנושאים סביבתיים (אין נושאים שהם רק "ירוקים", אבל זו התפיסה בציבור הרחב). זה טוב ויפה עבור עמותה או תנועה, זה לא מספיק עבור מפלגה. מפלגה היא מסגרת פוליטית, שנועדה להשפיע מהפרלמנט, מרשויות מקומיות ומהממשלה. אם לא גייסה די תומכים להכניסה לכנסת, אין לה זכות קיום במערכת הממסדית-המפלגתית.

מפלגה פרגמאטית:

לצד עמידה בלתי מתפשרת על עקרונות, חייבת להיות נכונות לשיתוף פעולה עם גורמים מחוץ למפלגה. כל פעיל סביבתי או חברתי יודע היום שמאבקים לא מנוצחים על ידי קבוצה מצומצמת של לוחמים, צודקים ככל שיהיו. הדיון והפשרה הם חלק בלתי נפרד מהפתרון. מפלגה צריכה להיות נכונה לשבת בקואליציה ולשתף פעולה עם גורמים פוליטיים שכנים. מאוד נוח להיות אופוזיציה עקבית, שיכולה לצעוק ללא הפרעה מתוך ידיעה שלעולם לא תיטול את המושכות לידיה. יחד עם זאת, חשוב לשמור על העקרונות (שמאלנית ומחויבת, זוכרים?) ולא לקפוץ לכל ממשלה. הצבת גבולות ברורים תבטיח שיתוף פעולה עם מפלגות דומות ושכנות שיניב תוצאות, ובה בעת לוחמה חסרת פשרות בגורמים מסוכנים שממשיכים להרחיק את ישראל מהמקום בו היא שואפת להיות.

מפלגה מחויבת:

לא די לצבוע את המפלגה בירוק לפני הבחירות. המפלגה הסביבתית של ישראל צריכה להציג רשימת הישגים, לצד רשימת משימות שהיא מתחייבת לטפל בהן בעתיד. דמויות המפתח בה חייבות להכיר את הנושאים, לתמוך ולקדם אותם במסגרות השונות, ולכל הפחות לא לתמוך ביזמות המחרבות את הסביבה. ההצבעה בישראל היא הצבעה מפלגתית, עבור נבחרת שלמה. מפלגה עם פוליטיקאי ירוק בולט ונוצץ, המוקף ברשימה שחורה ומייאשת, אינה הבחירה הנכונה למען הסביבה.

עם המתכון הזה, צאו לבדוק את המפלגה לה הצבעתם בבחירות האחרונות, ולפני כן. האם בחרתם בגוף פוליטי, או שהעדפתם להישאר מחוץ למשחק? האם בחרתם במפלגה שמאלנית, או בכזו שמדברת בצורה מזויפת, ומביעה יחס שונה לקבוצות שונות של חסרי הגנה? האם הצבעתם למפלגה חזקה, או לכזו שנשארה להיות צודקת מחוץ לכנסת? האם הצבעתם למפלגה פרגמאטית, שהצהירה באילו תנאים תהיה שותפה לשלטון ולקידום סדר יום סביבתי, או לכזו שאיש לא לקח בחשבון משום שמקום הקבע שלה הוא באופוזיציה? ולסיום, האם הצבעתם למפלגה שהוכיחה כבר לפני הבחירות, ומאז הבחירות, את מחויבות נבחריה לנושאים סביבתיים?

אחרי המבחן הזה, ובעיקר לנוכח שלל המפלגות הנוסדות כאן בכל שבוע, התשובה ברורה. המפלגה היחידה בישראל שמהווה תקווה לשוחרי הסביבה היא מרצ. שוחרי הסביבה לא יכולים לעמוד מנגד, בעוד כוחות השחור רומסים את מרצ ואת המחנה הסביבתי כולו. היום אתם נקראים לדגל הירוק. זה הזמן לקחת יזמה ולהתפקד למרצ. המפלגה נמצאת כרגע בשלהי מפקד המוני, שיסתיים ב-31 באוגוסט. מי שיתפקד למפלגה לפני מועד זה, יזכה לבחור ולהיבחר למוסדותיה. משם יוכל המתפקד להשפיע על דמותה של המפלגה, על הכרעותיה בצמתים חשובים, על זהותו של יו"ר המפלגה, על הרכב הרשימה לכנסת ועוד.

 • רשומה זו פונה לקוראים, אך מיועדת כמובן גם לקוראות, המהוות בדרך כלל יותר ממחצית הפעילים במחנה הסביבתי בישראל.

זוהר ינאי, יו"ר הפורום הירוק, מרצ

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

21 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  מרצ מאוד ירוקה ומאוד מחויבת. גם חדש מאוד ירוקה ומאוד חמויבת. מרצ בחרה לפני הבחירות את הבדיחה של התנועה החדשה שאמנם נציגה הוא הירוק הבולט של מרצ אבל גם בחירה בירוקה מימד הייתה ירוקה ומחויבת.

  בקיצור מרצ הייתה ונותרה אחלה בסיס לאיחוד כוחות בשמאל, הלב של הקמת פלטפורמה חדשה, אבל בלי ריכוז כוחות סביבה היא תיוותר חסרה ותמשיך להיות עוד מפלגה שמציעה מרכולת מסוימת ולא המפלגה מציעה משהו מסוים גם בנושאים ירוקים.

 2. מיכאל קורדובה :

  מרצ מאוד ירוקה בלוגו, בקמפיינים, בכוכבים ודיבורים אבל בשטח המציאות לא תמיד מיישרת קו עם הפרסומת.

  למשל.
  כדאי שנציגי מרצ בעיירית תל אביב יפסיקו להיות מריונטות של חולדאי ויתחילו להצביע למען סביבה וניהול בר קיימה של העיר. הפרסומות הכי טובוה של מרצ, זו שבעצם הצילה אותה ממוות טוטלי בנוף הפוליטי הייתה סדרת הסרטים של ניצן הורוביץ ממש לפני הבחירות. בעיקר על קוריטיבה. אני מציע שחברי מרצ בעיריה יתחילו לעזור להרים את פרוייקט מהיר בעיר שמבוסס על מערכת הבי אר טי של קורטיבה ויפסיקו להצביע נגד תחבורה ציבורית.

  עד אז אני מציע לכל אנשי הסביבה להמשיך ולתמוך בתנועה הירוקה. המפלגה הירוקה היחידה בישראל. וזאת שפועלת כרגע לקידום אמיתי של מה שראינו בפרסומת של מרצ בפריים טיים. וגם מציע למי שעדיין לא תומך לבוא ולהצטרף, לחזק את המפלגה היחידה בישראל שנשענת על מועצת מומחים אקדמאית.

 3. שחר: למיכאל התנועה הירוקה הוכיחה את עצמה כבדיחה ירוקה :

  לא רק שהתנועה הירוקה לא עברה את אחוז החסימה והורידה קולות לטמיון אלא שהיא מתעלמת ממה שהולך מעבר לקו הירוק גם מבחינה סביבתית.
  אין דבר כזה מדינה ישראלית בקו הירוק שיש בה: רווחה, חינוך ואיכות סביבה כאשר מעבר לקו הירוק שוללים זכויות אדם ואזרח מאנשים אחרים על בסיס לאומני.

 4. מיכאל קורדובה :

  לשחר היקר
  התנועה הירוקה לא התעלמה לרגע ממה שהולך מעבר לקו הירוק . פעילי התנועה ומנהיגיה פועלים ברמות שונות מול ארגונים אזרחים וגם גורמים רשמיים כדי לסייע לעם הפלסטני, לסביבתו ולחתירה יחידיו לשלום. אני מציע לך רק לרגע קט לעשות חיפוש קטן ברשת על עבודות של גרשון בסקין, חבר ההנהגה, למען השלום ורווחת העם השוכן לצידנו.

  אם אתה חושב שקולות האנשים שהאמינו בתנועה הירוקה והצביעו לה, למרות הקמפיין הנורא של מרצ נגדה ולא נגד הימין והמתקפה הפשיסטית על ארצנו, והצביעו לה למרות שהרוב בחרו להצביע לקדימה רק כדי לחסום את ביבי ולא הלכו עם הלב,והצביע לה למרות שמרצ גנבה את הירוקה מהירוקה ע"י ניצן הורוביץ וחבריו בתקשורות שסרבו לדווח על פעילי הירוקה בשטח או שבחרו לא לדווח על כך שעברו את אחוז החסימה בסקרים האחרונים, אם אתה חושב שקולות אלה הם בזבוז , אז אתה, אתה הוא הבדיחה. בדיחה עצובה.

  בדיחה עצובה שחברי מרצ אוהבים לספר, שהתנועה הירוקה היא שגרמה למפלת מפלגתם האהובה.

  אם הקולות שהצביעו לתנועה הירוקה הם שהיו חסרים למרצ, אז חביב, מרצ בבעיה קשה.

 5. שחר: מיכאל הכעס היחיד הוא על רסיסים :

  אם התנועה הירוקה באמת גם מתנגדת לעוולות מעבר לקו הירוק אז באמת אין סיבה שחבריה לא יצטרפו למרצ.
  מעצבן אותי תנועות שלא עוברות את אחוז החסימה, ונאבקות במפלגות קיימות עם דעות קרובות.
  התנועה הירוקה הפיצה שקרים על מרצ באוניברסיטת ת"א. שאלתי את הפעילים למה הם עושים את זה, ולא ממש היה להם מה לענות.

 6. אין שמאל אחר » Archive » מרצ – אין ירוק אחר / זוהר ינאי :

  […] התפרסמה לראשונה ב”עבודה שחורה“, […]

 7. קולות לא יורדים לטמיון :

  אנשים מצביעים בעד מצעים שהם מאמינים בהם ושקרובים לדעתם שלהם. לפי הרעיון ההצבעה האסטרטגית, ושאסור שקולות ירדו לטמיון – אולי עדיף שכולנו היינו מצביעים קדימה ?

  לא יפה להפיל את הכשלון התדמיתי של מרצ על תנועות אחרות.

 8. שחר: קדימה ומרצ לא דומות או אפילו דומות בשום נושא :

  אם התנועה הירוקה הייתה עוברת את אחוז החסימה אז מילא אבל הם הוכח שאין להם כוח אפילו להכניס שני ח"כים.

 9. מיכאל קורדובה :

  אם מרצ הייתה מקיימת את הבטחות הבחירות שלה ברמה המוניצפלית אז מילא אבל הם כבר הוכיחו שאין להם כוח מול שליט המריונטות חולדאי או רצון להפסיד את משכורת סגן ראש העיר לטובות רווחת התושבים והבוחרים הפריירים.

  http://www.facebook.com/photo.php?pid=30822617&id=1122277339&ref=notif&notif_t=like

  כול תקיפה של מרצ על עניין אחוז החסימה ווקולות שעלק ירדו לטמיון רק מוציא את הפעילים שלה יותר ילדים קטנים עם עתיד מזהיר בתחום הפשיסטי. עדיף שתתרכזו בהחזרת אנשים למחנה השמאל לאחר שהצלחתם להשמיד אותו כמעט לחלוטין ותפסיקו לנסות להעביר עליכם פעילים מתוך המחנה עצמו  

 10. עמנואל :

  למגיב 7:
  קולות שהלכו למפלגה שלא עברה את אחוז החסימה ירדו לטמיון.

  התנוכה הירוקה-מימד קיבלה בבחירות כ 28 אלף קולות.

  אם מרצ היתה מקבלת מתוכם עוד 3500 קולות היא היתה מקבלת עוד מנדט על חשבון מפלגת העבודה (מדובר על מנדט העודפים ששתי הרשימות שהיו חתומות על הסכם עודפים קיבלו ע"פ חוק באדר-עופר, ושהלך למפלגת העבודה).

  אם זה היה קורה, לא רק שזהבה גלאון היתה נשארת בכנסת, אלא גם העובדה שלעבודה היו 12 מנדטים היתה אומרת שאחרי כניסתה לממשלת נתניהו היו צריכים 4 חברים בשביל לפצל את הסיעה ולפרוש מהקואליציה, ולא 5 (כי צריך לפחות שליש מהסיעה), מה שמנע את המהלך והביא לפרישתו של אופיר פינס ויולי תמיר שהתייאשו).

  אז כל מי ששמח שמפלת העבודה השלמה והמאוחדת תחת אהוד ברק יושבת בממשלת נתניהו לנצח נצחים (כלומר עד 5 חודשים לפני הבחירות הבאות, אז, כרגיל, מפלגת העבודה תיזכר באופן פתאומי שיש לה עקרונות), צריך להודות על כך לתנועה הירוקה-מימד.

 11. מצביעת מרצ שעברה לתנועה הירוקה :

  אני קוראת למצביעי מרצ לעבור לתמוך בתנועה הירוקה. מספיק לקרוא את המצע של הירוקה ולראות שהמפלגה הזאת נשענת על מועצת מומחים מהאקדמיה ולא כל מיני פוליטיקאים שנמצאים הרבה מדי זמן בפוליטיקה (זהבה גלאון היא דוגמא…) ולהבין שעל מרצ יש כתם, היא מצטיירת כמפלגה שונאת ישראלץ במצע שלה אין מדינה דו לאומית אבל היא בשורה אחת עם חד"ש והיא הביאה את זה על עצמה כי מאז שיוסי שריד סילק את שולמית אלוני המפלגה הזאת יודעת להשמיע קול רק כשפוגעים בפלסטינאים. היא לא השמיע קול כאשר נסגרו מפעלים, היא לא השמיע קול בעד תחבורה ציבורית נורמלית שתאפשר לגור בפריפריה ולעבוד במרכז היא מעולם לא הראתה גאווה לאומית על שום דבר ולכן הביאה את האסון על השמאל יחד עם מפלגת העבודה שבכלל שכחה מה זה חברה וסביבה.
  ולכן לעולם לא תצליח לסחוף יותר קולות ולעולם לא תצליחו להשיג כוח פוליטי כמו אנשים שבאים מעולם של עשייה בעמותות ממאבקים ברחובות על ענייני סביבה וחברה. לכן אני מצביעה לתנועה הירוקה גם אם הם שוב לא יעברו את אחוז החסימה כי להם אני מאמינה הם האנשים שעושים ולהם חשוב לשים דגש על עניינים חברתיים וסביבתיים שהם הם מה שיהרוס אותנו הרבה לפני הפלסטינאים.
  כשמרצ תחזור לימים שעמדה בראשה אישה מדהימה כמו שולה אלוני וקולה יישמע בנושאים אחרים משלום אז אשקול לחזור אליכם אבל עד אז יש רק מפלגה אחת שהיא ירוקה ויותר חשוב חברתית קוראים לה התנועה הירוקה.

 12. ירוק אמיתי מאוחד :

  הגיע זמן לשים סוף למאבקי האגו הפנימיים בשמאל ולהתאחד למען המטרות המשותפות של כולנו

 13. שחר: למספר 11 אני מפחד ממקצועים :

  אני מפחד מ"אנשים מקצועים" שמנסים לרוץ לכנסת ולטעון שאין פוליטיקה.
  "מומחיות" אקדמאית היא לא תמיד סימן לקידום מטרות ראויות או להצלחה בפוליטיקה.
  את מתארת בדיוק את מה שגרוע בתנועה הירוקה: אוסף של יוצאי עמותות שהפריטו את הפולטיקה ולא קידמו כלום בעצם.
  המצחיק הוא שאת תוקפת את זהבה גלאון שדווקא עסקה במגוון נושאים: מעמד האשה, זכויות לקהילה הגאה, מאבק ברפורמת אופק חדש וכו'…
  דבר אחרון, שמאל שמתעלם מהכיבוש הוא לא שמאל בשבילי, ולא בעל ברית.

 14. אלעד הן :

  אני מבין שזה יישום הטקטיקה המוצעת בדו"ח הכישלון של מרצ לוותר על פריצה לקהלים חדשים ולהתרכז בלחפור יותר טוב את הנישה שלהם, כדי שחלילה לא יוכלו לצאת.

 15. ק. טוכולסקי :

  טוב לראות שבזמן שהימין שולט כאן ללא מיצרים רמצי השמאל עסוקים בלריב.
  מרצ טעתה ביחסה לתנועה הירוקה בעבר, העדפת "התנועה החדשה" הלא קיימת כמבזבזת שיריונים ע"פ הירוקה מימד הייתה טעות קשה ולכן במקום סיעה עם 5 מנדטים קיבלנו מרצ עם 3 וירוקה מימד בחוץ.

  זה העבר, עכשיו כדאי להתחיל לחשוב על העתיד.
  הירוקה מימד לבדה לא עוברת את אחוז החסימה, מרצ עצמה מתקרבת לאחוז החסימה, במקום לריב כדאי לבחון איחוד? לא מי יבוא למי ומי יבלע בידי מי, אלא איחוד על בסיס מפקד ובחירות למוסדות על בסיס מפקד. או שאפשר להמשיך לריב….

 16. אלעד הן :

  אפשר להציע איחוד על בסיס שמירה על המבנה המפלגתי הנפרד.

 17. TIBERIVS GRACCVS :

  טוכולסקי: אני לא בטוח עד כמה הרעיון שלך נכון, היתרון של תמ"י על פני מרצ היא היכולת שלה למשוך מצביעים מהמרכז והימין (ואני מכיר כמה כאלו שבחרו להצביע לה) יכולת זאת תאבד אם יצטרפו אל מרצ.

 18. שחר: איחוד רק עם מפלגות קיימות :

  מרצ צריכה אם בכלל להתאחד רק עם מפלגות קיימות שיש להם כוח. התנועה הירוקה לא עברה את אחוז החסימה, ולכן אין כוח מאחוריה והיא לא תוסיף אף מנדט נוסף.

 19. אבי :

  לא קשור לירוק, אבל כן קשור למר"ץ. לפני הבחירות יצא לי לדבר עם תמי זנדברג וכשאמרתי לה שעיר לכולנו הציע להפוך את כל עובדי הקבלן והשמירה בעירייה לעובדי עירייה ולתמוך בהעסקה ישירה, תמי אמרה לי שגם מר"ץ תעשה את זה. בינתיים כלום לא נעשה ואני עדיין רואה שומרים מחברות שמירה בודקים תיקים בכניסה לעירייה.

 20. הניוזלטר של מרצ » ארכיון הבלוג » הזדמנות אחרונה להתפקד למרצ; נלחמים ב”אם תרצו” ובריכוזיות :

  […] זוהר ינאי, יו”ר הפורום הירוק של מרצ, מסביר באתר “עבודה שחורה” למה על פעילי סביבה להצטרף למפלגה, למה דווקא למפלגת שמאל ולמה דווקא למרצ. מרצ – אין ירוק אחר […]

 21. עמרי :

  פחחח

  מרצ אפילו לא העיזו לתמוך בדב חנין לראשות עיריית ת"א נגד חולדאי- ובמקום לחבור למדיניות הסביבתית של עיר לכולנו הם מתנהגים כשמשת"פים של חולדאי.

  מפלגה אקולוגית בעידן הגלובליזציה הקפיטליסטית חייבת להיות גם סוציאליסטית. אין פלא שדב חנין הוא המוביל של התנועה הסביבתית בארץ.

  מי שרוצה להאבק על שינוי אקולוגי שיצטרף לחד"ש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.