חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפוליטיקה של התירס ושל הקציצה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות, כלכלה ותקציב ב 12.08.10 6:00

בחקלאות התאגידים המודרנית מכתיבים בעלי העצמה הכלכלית מה נאכל ומה יצמח בעולם בכדי שנאכל את מה שהם מכתיבים, הכל פוליטיקה
מאת: חנה בירו

"פוליטיקה לא מעניינת אותי". הרבה אנשים ובמיוחד צעירים, מגיבים כך כשמתחילים לדבר איתם על מה שקורה במדינה.
העניין הוא שהכל, ממש הכל , זה פוליטיקה.  הכל קשור זה בזה, "הא בהא תליא".   חיינו תלויים בפוליטיקה, רמת החיים שלנו, סגנון החיים, חינוך ילדינו, עתיד נכדינו, הבריאות שלנו, התזונה.  הכל.

אני מאלה שמעדיפים לצפות בערוץ הדוקומנטרי, ולא ב"כוכב נולד". מין התנהגות משונה שכזאת.

בערוץ הדוקו, ראיתי תוכנית על גרעיני תירס באמריקה. נשמע משעמם טיכו. לא כן?

ובכן, מסתבר שכל מה שקשור בתירס, הוא דווקא מאד מעניין. וזאת למה?  כי כמה טייקונים אמריקאיים, הגיעו למסקנה שהכי זול להאכיל בעלי חיים בתירס. ואז גם הפרות שמנות יותר וגם התרנגולות. ואפשר גם להנדס גרעיני תירס שיהיו גדולים יותר ויצמחו מהר יותר.

ואם בפרות ובתרנגולות שמנות עסקינן, הרי שאם יש להאכיל מיליוני אנשים בעולם באותה קציצת בשר טחונה ששמה מק-משהו, הרי שיש להאכיל מיליוני פרות באוכל זול ומשמין, ואז יש צורך בהמון המון תירס.  ואז גם יש לפנות אלפי דונמים לצורך גידול התירס המיוחד הזה.

וכדי לפנות אלפי דונמים מגידולים אחרים,  יש להכריח את החוואים או לפחות, לפתות אותם להזניח אותם "גידולים אחרים", ולפתח ולטפח רק זן מסוים של תירס לצרכים תעשייתיים.   ואבוי לחקלאי שלא מעוניין בכך.

וכך הופכת מדינה שלמה ליצרנית של מוצר אחד, משעמם, חדגוני, יבש, שמטרתו אך ורק להאכיל אלפים ורבבות ראשי בקר, כדי שניתן יהיה לגדל אותם במהירות, כדי שאפשר יהיה לשחוט אותם מהר, ולטחון את בשרם כדי לספק את רעבונם של מליוני אנשים.

ובאותה עת, מתמעטים סוגי הגידולים האחרים, מחיר הירקות והפירות עולה, וחוץ מזה, הרי בכל הפרסומות כתוב שהכי כדאי והכי בריא לאכול קציצת בשר מכילה הכל, ובמקביל לקבל גם מתנות לילדים, ותוספות אחרות.

ובאותו מעגל סגור, של הפיכת עם שלם לחסידיה של אותה קציצת בשר, מרסקים אוכלוסיות שלמות של חקלאים.  גידול אחד בלבד משתלט על שטחים עצומים ונוראים ועל הטבע הטבעי, שלא לדבר על מה שקורה לבני האדם שמתמכרים לאותו מזון זול וקלוקל…

וזוהי רק דוגמא אחת לכוחו המשחית של מונופול פרטי, שכל מעייניו להרויח ולהרויח עוד ועוד, ולהתחזק, ולהשתלט על חשבון העם, הטבע, הבריאות, התזונה והחיים של ההמונים.
אז בפעם הבאה שתאמרו שפוליטיקה לא מעניינת אתכם, חישבו שנית.

ואני, דווקא אוהבת תירס…

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

8 תגובות

 1. עדן :

  יופי של פוסט. יישר כח

 2. ק. טוכולסקי :

  פוסט מצויין, זאת אכן בעיה חמורה. חמור לא פחות הוא הסחר המתנהל בסחורות. עם כל הכבוד לשוק החופשי, לא שיש לי יותר מדי, חייבת להיות רגולציה נוקשה על מחירי המזון. בהתחשב בכך שחלק ניכר מהסחורות בשוק העולמי מסובסדות בצורה משמעותית בידי משלם המיסים האירופאי, האמריקני, האוסטראלי, הקנדי ועוד כמה משלמי מיסים, לא יתכן שלאחר שפרנסתו של החקאלי כבר הובטחה ספקולנטים של סחורות ינפחו מחירים יכבידו על הצרכנים ויגרמו גם לרעב. זה פשוט חולני, היצור מסובסד ומתוכנן והמכירה פרועה וחופשית מהגיון ופיקוח.

 3. ניר :

  גם אני מת על תירס!

 4. אורי שטרן :

  האם הסרט נקרא שלטון התירס (King Korn)? בכל מקרה ניתן לראות טריילר ברשת.
  באתר של הסרט הם גם קוראים לפעולה ומסבירים את הפעולות האפשריוןת לדעתם.
  טריילר: http://www.youtube.com/watch?v=UiCRwMMh9k8
  אתר הסרט:
  http://www.kingcorn.net/

 5. רביב נאוה :

  מצטער, אני לא מבין מה בדיוק הכותבת רוצה.

  השילוב של תרבות הצריכה והחקלאות התאגידית הוא אכן שלוב שמביא אתו הרבה נזק אבל לחזור ולהפיל שוב הכל על מקדונלדס ("הקציצה") זה קצת ילדותי. בכל מדינה יש הכוונה של החקלאים לגידולים מסוימים, ואם הם מרוויחים יותר על גידול תירס מאשר על גידול חיטה או עגבניות, זה מה שהם יגדלו. ממה נפשך, כמו שאומרים.

 6. נדב פרץ :

  צריך להדגיש כאן את החיבור של 'כוחות השוק' עם הממשלה, ובמיוחד את ההשפעה שלהם על הממשלה.
  אחת הדרכים המרכזיות שבהן משכנעים חקלאים לגדל דווקא תירס (וסויה) היא סובסידיות נדיבות לגידולים האלה, לעומת אחרים.
  תשאלו למה האמריקאים – אומה שסובלת ממגיפת השמנה קשה מאוד – מסבסדים דווקא שמן (סויה), סוכר (תירס) ובשר (שניהם), ולא ירקות קצת יותר בריאים? כי ללובי החקלאי שם יש גם אינטרס בסבסוד הזה וגם הרבה מאוד כוח.

 7. יונתן :

  בכל תרבות וחברה היו מאכלים דומיננטים שהגיעו בעיקר מסיבות כלכליות(אבל לא רק) ונכנסו לתרבות כאשר משלב מסוים המאכלים הם גם מונעי תרבות ולא רק כלכלה(לדוגמא,אנחנו אוכלים חמין כל שבת למרות שאין לנו סיבה דתית או כלכלית לעשות את זה).

  הסיפור קצת מורכב יותר מכמה טייקונים שהחליטו שעדיף להם להתמקד בייצור תירס,לא מספיק להחליט שמייצרים משהו כדי שיהיה לו ביקוש(אני חושב שמרקס הוכיח שהביקוש לא מונע על ידי הייצור אבל אני לא ממש מומחה למרקס).

  יש ביקושים ויש מי שעונה על הביקושים האלה וכשהביקושים יורדים חברות מנסות להשתמש בתשתיות שיש להן כדי לייצר מוצרים אחרים,חלק מהמשחק הוא לנסות להגביר את הביקושים,על ידי שיווק טוב או על ידי מענה מלא יותר לצרכים ורצונות(או שינוי הרצונות).

 8. לקסי :

  עכשו אצלנו:
  דן חלוץ נכנס לפוליטיקה: גייס 400 אלף שקל בשלושה שבועות

  373 אלף נתרמו על ידי ג'פרי סילברמן, איש עסקים משיקגו;

  סילברמן, יליד נברסקה, למד ניהול באוניברסיטת MIT ושימש בעבר מנהל בורסת הסחורות של שיקגו. הוא משקיע עצמאי בסחורות חקלאיות ונחשב למומחה בתחומו.

  כל אלה ציטוטים שהוצאו מהקשריהם כאן:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1184483.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.