חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המפתח בידי ברק ומפלגת העבודה

נושאים דעות, פוליטי ב 30.01.08 6:06

שתי אפשרויות יש לאהוד ברק ומפלגת העבודה לאחר פרסום דו"ח וינוגרד – ללחוץ על אולמרט להתפטר ולאפשר ל"קדימה" לבחור מתוכה ראש ממשלה אחרת, או לפעול להקדמת הבחירות

מאת: דניאל בלוך

אינני מתיימר לדעת מה כתוב בדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד. בזמנו כל הספקולציות לפני דו"ח הביניים התבררו כבלתי נכונות והניסוחים בדו"ח היו חריפים בהרבה מן הצפוי. קשה לי להניח שהוועדה תחזור בה מניסוחי הביניים ותגלה לפתע כי ראש הממשלה לא היה אחראי לכישלון. גם ההדלפות הספיניות כאילו בדיונים הביעו כמה מחברי הוועדה הערכה לאולמרט על ניהול המערכה בימיה האחרונים נראים לי יותר מתמוהים. איך בעת עדותו של אולמרט ועוד לפני שנכתב דו"ח הביניים יודעים כמה מחברי הוועדה מה יהיו המסקנות בדו"ח הסופי?

כל עיתונאי שסיקר בתי משפט וועדות חקירה בעבר יודע כי אין קשר הכרחי בין שאלות ואמירות של שופטים במהלך הדיונים או העדויות בין המסקנות הסופיות או פסק הדין. לכן אתאזר בסבלנות עוד כמה שעות עד שייוודע דברה הברור של הוועדה.

מחקר שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה העלה כי ברוב המדינות ועדות חקירה נועדו לברור האמת והעובדות ואין עניינן במסקנות והמלצות אישיות. מדוע רק בישראל אנו מצפים למסקנות אישיות? לי התשובה ברורה: אין בישראל תרבות שלטונית של קבלת אחריות לאסון, כישלון או מחדל והסקת מסקנות אישיות. ברוב המדינות ראש הממשלה ושר הביטחון היו מתפטרים בעקבות הרמטכ"ל, דן חלוץ. שרים מבינים מתי עליהם להתפטר, ואם הם מתקשים בהבנה ראש הממשלה או הנשיא רומזים להם, ואם גם הרמז לא מועיל – מפטרים. ראש הפירמידה מתפטר אם הוא חש שדעת הקהל רוצה זאת. אצלנו דומה כי מכיסא ישחרר רק המוות. לכן, אנו מצפים שוועדת החקירה או הבדיקה תעשה עבורנו דבר שהוא מובן מאליו בעולם הרחב.

בשיטת הבחירות שלנו ובמבנה הקואליציוני אין כנראה דרך אחרת. לכן, הלחץ הציבורי הרב על אהוד ברק והנהגת מפלגת העבודה. אהוד ברק גם גרם להחרפת הלחץ משום ההבטחה שנתן לאופיר פינס ערב הסיבוב השני בפריימריז. אין כמעט ספק שבזכות ההתחייבות הזאת גבר ברק על עמי איילון ברוב זעום למדי. אני מסכים שהוא חייב קודם לקרוא את הדו"ח ולשקול את טובת המדינה קודם כל, אבל כל התרחישים מורים שאם אולמרט לא יבין זאת בעצמו על ברק ומפלגת העבודה להראות לו את הכיוון החוצה.

תיאורטית יש תרחיש שבו אומר ברק כי למען תהליך השלום כדאי שלא לזעזע את יציבות המערכת הפוליטית. אפשר היה לשקול שיקול כזה אילו היה ברור כי אולמרט ימשיך ללא חת בהתקדמות בתהליך השלום אבל הוא רועד מכל עלה נידף, בעיקר העלה של ש"ס. לכן ספק אם ראוי להושיט לו גלגל הצלה.

אין, כמובן, שחר לדברים שמפיצים אולמרט וצחי הנגבי כאילו הם יכולים להסתדר בלי העבודה בקואליציה. אם העבודה פורשת אין לממשלה רוב ויש אפשרות להשיג רוב של 61 להקדמת הבחירות.

אם יפעל ברק בדרך ערכית המתחייבת מהתחייבותו ערב הפריימריז, הרי יש לו רק שתי אפשרויות – ללחוץ על אולמרט להתפטר ולאפשר ל"קדימה" לבחור מתוכה ראש ממשלה אחרת, או לפעול להקדמת הבחירות, מתוך הסכמה בין הסיעות הגדולות. ואם קדימה מתקדמת, אז על אפה וחמתה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. תוהה :

  משעשע שאתה פותח את דבריך ב'אינני מתיימר לדעת מה כתוב בדו”ח הסופי של ועדת וינוגרד', ואז מסביר לכולנו בדיוק מה הולך להיות כתוב בדו"ח.

  ואפשר לחשוב שהועדה יכולה לכתוב משהו אחר משכתבה בדו"ח הביניים, עם האווירה התקשורתית.

 2. דני בלוך :

  כנראה שלא הצלחתי להסביר את עצמי אז אני חוזר בלשון פשוטה וברורה: אינני יודע מה ייכתב בדוח הסופי. הוועדה יכולה לכתוב גם שונה ממה שכתבה בדו"ח הביניים לקולא או לחומרא. אני כותב רק מה צריך, לדעתי, לקרוא, בלי כל קשר למה שייכתב או ייאמר.

 3. יעקב לקס (לקסי) :

  עוד משהו שאנחנו נוטים להשכיח.
  אולמרט הציב את פרץ במשרד הבטחון רק על-מנת שלא להפקיד בידיו את האוצר. האוצר הופקד בידי הירשזון (זוכרים?).
  הסיבות היו לא ענייניות.
  פרץ נאות להיות שר הבטחון, כדי לקבל "הכשר" להנהגה לאומית.
  הסיבות לא היו עניניות.
  ובנוסף לכשלון הצבאי, יצרנו מכשלה חברתית-כלכלית בכך שדחינו לזמן ארוך את היכולת של מפלגת העבודה לחזור לקו שפרץ התחיל להוביל.
  נכון לא כל אלה בסדר היום של "וינוגרד" אבל הם – ועוד איך – בסדר היום הלאומי האמיתי, אז בבקשה לזכור גם אותם.

 4. דורון גרינשטיין :

  כאילו לא מספיק שברק לא מהווה אלטרנטיבה ראוייה בעיני תומכי העבודה לביבי, הרי שבהתנהלותו בשבועות האחרונים: מוסר כפול, הליכה בין הטיפות, התנסחויות המעורפלות ועודף מיליטריזם מרחיק גם אנשי שמאל חשובים: במקרה הטוב לשמאל הקיצון, וברע לפתק הלבן.

  לדידי לא קיים אפילו סיכוי תיאורטי שהוא יפרוש
  דורון

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.