אזרחים קשי-יום נזקקים לדיור ציבורי

במכתב זה, שנשלח לחברי הכנסת החברים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, מצוטטים דבריה של תושבת בית שמש הנזקקת לעזרה בדיור ציבורי. חבר עבודה שחורה עמית הרפז יזם  פנייה זו מתוך תקווה שנציגי הציבור יטו שכם לעזרתה

הנמענים למכתב הם חברי הכנסת: חיים כץ, אילן גילאון, סעיד נפאע, משה מטלון, אריה  ביבי, שלי יחימוביץ, רחל אדטו עפו אגבאריה, חיים אמסלם, אריה אלדד, אורי מקלב

לכבוד ח"כ חיים כץ

שלום רב,

שמי עמית הרפז ואני חבר באתר עבודה שחורה.

אני שולח לך את המכתב המצורף שהגיע אלינו לפני מס' ימים לאור חברותך /יו"רותך בועדת העבודה הרווחה והבריאות.

א. מבית-שמש שוטטה באינטרנט, (ממרכז "להבה" בעירה, אין לה מחשב בביתה) ו"עלתה" על "עבודה שחורה".  בלי שידעה מי אנחנו היא הפנתה אלינו את זעקתה, לא בדקנו ולא הצלבנו מידע, דיברנו איתה וניכרים דברי אמת

לכבוד עבודה שחורה שלום

אני פונה אליכם בבקשת עזרה כאשר כרגע אני נמצאת במצב לא ברור. אני גרושה +3, מזה כ-8 שנים, לאחר נישואין קשים . שהיתי שנה במקלט לנשים עד שהובטח מצבי.  הילדים שלי היו קטנים, הייתי בדיכאון וכל מה שעשיתי זה לדאוג לאוכל, לחכות שיבואו מהגנים לגדל אותם וזהו, ליותר מזה לא היה לי כוח.  באותה תקופה דאגו לי מהמקלט לקבל עזרה בסיוע לשכר דירה ממשרד השיכון ואומנם קיבלתי אותו וניסיתי לשרוד עם מה שיש.

לאחר שנתיים התגרשתי ובקשתי דיור סוציאלי, קיבלתי סירוב בטענה כי כתוב בהסכם גירושין (שחתמתי עליו בלא לראותו בכלל, רק כדי לקבל את הגט, וכולם – כולל הדיינים – בקשו שאחתום עליו), שם נכתב שהמשמורת של הילדים אצלי עד שהבעל יצא מבית הכלא ואז יתקיים דיון לגבי משמורת הילדים.  כמובן שאף אחד לא חשב לרגע שזה יקרה וברור שהילדים יחיו אצלי כי אני השפויה שבינינו.

ערערתי (על הסירוב לדיור סוציאלי – ע.ש.) וערעורי נדחה.  אני מציינת שאני גרה בבית שמש ושאני אישה דתייה. גרתי אז באזור דתי וגם משרד השיכון בנה דירות לציבור הדתי.  במצבי אז לא היה לי כוח להלחם בכל החזיתות וויתרתי, לפני כ-3 שנים קיבלתי זכאות לדיור סוציאלי ומאז הוצעו לי 3 דירות שלא תאמו את מצבי הבריאותי.  גם האזור לא תאם את מצבנו הכללי.  היום אני נמצאת לפני פינוי מהבית בתאריך 15.8.10 ואין לי לאן ללכת, השכירות מאוד גבוהה.

במשרד השיכון אומרים שאין דירות פנויות בבית שמש אפילו שאני ראשונה בתור.  אני סובלת מפוסט טראומה ומחרדות וגם מבעיות גופניות המגבילות אותי. אין לי כוח אפילו לארוז ולחפש מקום כי אני יודעת שהשכירויות גבוהות.  למרות שאני מקבלת סיוע בסך 1250 ש"ח אני מתחננת לעזרה!

פניתי לעיריית בית שמש והם לא יכולים לעזור לי, גם שלחתי פקס ללשכתו של שר השיכון והם לא עזרו לי.

אנא צרו איתי קשר,

מאת

א.(השם שמור במערכת עבודה שחורה)

מקריאה ברחבי הרשת והדפוס אני מבין שמדינת ישראל לא השתמשה בכספים שקיבלה ממכירת הדיור הציבורי לצורך בניה, הגדלת ההיצע והורדת המחיר.

כמו כן אני מבין שגברת א. מבית שמש מייצגת לא מעט אנשים.

מה שאינני מצליח להבין הוא כיצד ייתכן שבשנות החמישים של המאה הקודמת הצליחו כ-10% מסה"כ האזרחים החיים היום בישראל לספק  לנזקקים הרבים שעלו לישראל יותר יחידות דיור משישראל 2010 מספקת.

האם ייתכן שמדובר בסוג של נכות או אימפוטנציה? או שאולי המדיניות הכלכלית הכושלת של השנים האחרונות רוקנה את שק התקציב וישראל פשוט לא יכולה להרשות לעצמה בניה של דיור לנזקקים?

אתר "עבודה שחורה" שם לו למטרה לקדם את הקשר בין הציבור לנבחריו.

ייתכן שמכתב זה ותגובתך יפורסמו באתר.

שא ברכה

"עוד אאמין גם באדם גם ברוחו רוח עז"

עמית הרפז

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

2 Responses to “אזרחים קשי-יום נזקקים לדיור ציבורי”

  1. א. קוריאל הגיב:

    לא רק אזרחים קשי יום.
    גם אזרחים ממעמד הביניים (על גווניו השונים) זקוקים לדיור בר השגה. דיור בר השגה הוא דרך להבטיח דיור במחירים הוגנים לכלל האזרחים, וגם אמצעי להשאיר את שוק הדיור באזורים השפויים של סקאלת המחירים – בניגוד למה שקורה בארץ בשנתיים האחרונות.
    אסור להפוך את נושא דיור בר-השגה לעניין לעניים בלבד.

  2. […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , הפער הדיגיטלי בישראל. הפער הדיגיטלי בישראל said: האם ×–×” מפתיע שמכירת דירות הדיור הציבורי לא היטיבה עם הציבור? מכתב מבית שמש http://bit.ly/cT2Px0 /via @blacklabor […]

Leave a Reply