חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מינוי הרמטכ"ל – דרוש חוק תמנוני תקשורת

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 8.08.10 6:08

מעורבותם של משרדי אסטרטגיה תדמית ותקשורת בתחום הביטחוני הרגיש של מינוי הרמטכ"ל הבא מעוררת את הצורך בהסדרה חוקית של פעילותם. עדיפים מקקי הלשכה מראשי הנחש והתמנונים של משרדי האסטרטגיה

מאת: שי כהן

סיפור הביזיונות של "מערכת הבחירות לרמטכ"ל" כפי שמתייחסות אליה חלק מכתבות העיתונים ובעיקר השיא הנוכחי בפרשת המכתב (המזויף?) ממשרדו של אייל ארד- הם הזדמנות להתבונן בתפקידם של משרדי אסטרטגיה תדמית ותקשורת במציאות הישראלית ולעמוד על הצורך הדחוף ברגולציה ופיקוח על תחום רגיש זה.

כמי שעושה אותה עבודה עצמה מעבר למתרס של ההון והאינטרס, בתכנון והביצוע של מאבקים ציבוריים של התארגנויות עובדים וקבוצות אזרחיות, אני מרגיש שעברנו מזמן את הגבול. חשיבה אסטרטגית "יצירתית" וכן, גם ספינולוגיה תקשורתית – היו תמיד חלק מהמערכת הפוליטית והכלכלית. אולם- מעמדו של התחום נשמר בגבולות של יועצים, דוברים ו"כותבי נאומים" שנשכרו ישירות על ידי דמויות פוליטיות מרכזיות (או חברות כלכליות) ושרתו לאורך זמן ותחת שליטה ברורה יחסית של מובילי המהלכים עצמם.

ואילו עתה, כמו לא נותרו עוד גבולות, מהווים משרדי האסטרטגיה והתדמית כוח עצמאי, לעיתים חזק מאותו לקוח לרגע אותו הם "משרתים" בעודם עוסקים בעצמם בהובלה (הנכלולית משהו) של מהלכים פוליטיים וציבוריים.

הסכנה של התחזקות הספינולוג כשחקן בעל אינטרסים וקיום נפרד היא ברורה גם בלי ההתלכלכות המיותרת בהליך בחירת הרמטכ"ל. הקשר בין "תיקים" שונים שמרכז אותו משרד, בין המהלכים השונים שאותו עורך "אמן השחמט" התקשורתי לרוחב הלוח- כאשר הוא משרת במקביל מפלגה או שתיים, חברות אנרגיה ובנקים, ואולי כעת גם גנרל- הוא הבעיה, השאלה מיהו הזנב ומיהו הכלב הופכת סבוכה, ואיתה השאלה המטרידה מי מהם מקשקש בכולנו.

אם כך דרוש חוק, כדוגמת חוק הלוביסטים, אשר יסדיר את עיסוקם ופעילותם של משרדי היח"צ. שקיפות לגבי לקוחות ואינטרסים, מגבלות בעיסוק במינוי מפקדים במערכות הביטחון ופקידים ביצועיים בתפקידים בכירים, ואולי גם דיווח ברור של הכנסות והוצאות (תשלום לעדים בביהמ"ש או בבית דין השדה בתקשורת כבר לא כל כך שונים זה מזה)

נכון שחוק ורגולציה לא ימנעו את הנזקים שעלולים, ושלדעתי כבר גורמים אבירי הלוח המחיק והמקלדת לציבוריות הישראלית, אולם קריאת כיוון ברורה יכולה ליצור מפנה בדרך בה אנו מבינים את תפקידם וביכולת להתגונן מפגיעה זו.

אכן- טריקים ושטיקים לעולם יהיו חלק מהמשחק הפוליטי, אולם עלינו להשאיר כמה שניתן מהם בגבולות הבטוחים יותר של מקקי הלשכה, ולהגן על שאריות ההליך הדמוקרטי מראשי הנחש וזרועות התמנון של משרדי הייעוץ האסטרטגיים הגדולים. אולי לשלי יחימוביץ' ושותפיה הנמרצים (גדעון סער- שהיה שותף לחוק הלוביסטים כבר לא פנוי לקידום עניינים צודקים בפרלמנט, כך שמעתי) פתרונים.

שי כהן הוא יו"ר הוועד המנהל

המכללה החברתית כלכלית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. אלי סתוי- :

  הקשר שבין הון שלטון תקשורת ורגולציה
  מהווה לדעת רבים וטובים את הסרטן הלאומי שכבר הספיק לאכול בנו כל חלקה טובה.
  התארגנות תנועה לאומית שתהפוך למפלגה
  לקראת הבחירות ותניף את דגל המאבק,
  נגד ממנפי הקשר ושותפיהם הפוליטיים,
  ותצא במסר המרכזי ,שמדינת ישראל היא אנטי
  קשרי הון, שלטון,אכן מסוגלת לעצור את
  הסחף האיום והמתגבר שמאיים עלינו לכלותנו כישות וכמדינה דמוקרטית.

 2. עמית-ה :

  מדינת ישראל הצליחה להגשים את הסיוט של הוגיה.
  היא הפכה את הפירמידה חזרה, ממצב שאנשי העבודה נמצאים בראש והספקולנטים מוקעים, אל השתחוות לעגל הזהב ושכר מינימלי לעבודה.
  גם בתחום שאתה כותב עליו שי המדינה שבעת הקמתה חרתה על דגלה את המעשיות הפכה את היוצרות.
  בנימין נתניהו ניסח את זה: "עשית לא דיבררת לא עשית!" שבאופן טבעי הופכת ל: "דיבררת לא עשית, עשית!"

 3. עודד גלעד :

  שלטון מקומי לא באמת יכול להון הגלובלי, ולכן הוא חובר אליו. רק שלטון ברמה העולמית יוכל לעשות כאן סדר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.