חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רן כהן: דיור בר-השגה מצליח בעולם

נושאים שיכון ושלטון מקומי ב 29.01.08 6:02

בעקבות טוקבק ביקורתי שהתקבל באתר בתגובה למאמר של רן כהן על הצעת חוק לדיור בר-השגה ביקשנו מהעוזרת שלו, תמי זנדברג, להגיב לטענה הנפוצה כי רגולציה מרכזית על מחירי הדיור היא מתכון לאסון

להלן הטוקבק של מוטי היינריך (הופיע כאן, תגובות דומות הופיעו גם בבלוג של יואב לרמן, העוסק באופן תדיר בנושא דיור בר השגה):
"החוק יהיה בכייה לדורות. אכן יש בעייה בשוק הדירות אך זו נובעת מהיצע חסר של דירות בגלל הרגולציה הממשלתית המעיקה. פשוט כמעט הכול אסור וקשה לבנות בישראל. החוק המוצע סיבך את שוק הדיור במדינות אירופה, גרם ליוקר בשמים ולשחיתות מקיפה. לא פתר אלא החמיר. מה צריך לעשות? אפשר לקרוא בבלוג הבא."

ומכאן תשובתה של תמי זנדברג:

  הויכוח על רגולציה בשוק הדיור, כמו על רגולציה בכלל, הוא שאלה של תפיסת עולם, הרבה יותר מאשר שאלה אמפירית. אנו יודעים שדוגמאות ומחקרים ניתן למצוא לפי הזמנה, ותמיד יהיו טיעונים שיתמכו בעמדה כזאת או אחרת. ההכרה הערכית שהביאה את רן כהן לנסח את הצעת החוק שלו נבעה מתפיסת עולם אידיאולוגית ופוליטית של מה נכון וראוי שיתקיים בחברה, וכנגזרת מכך מהם הכלים החקיקתיים העומדים לרשותו כמחוקק כדי להביא לכך. השיטה הסוציאליסטית הנהוגה במדינות סקנדינביה היא מודל אוטופי רחוק יחסית למצב בישראל כיום.

  לגבי שוק הדיור, הצעת החוק "דיור בר השגה" של רן כהן השתמשה במודלים מצרפת, אנגליה, אירלנד, מדינות בארה"ב וקנדה, בכולן פועל דיור בר השגה מוצלח.

  בעיית הדיור בישראל אינה נובעת מעודף רגולציה אלא דווקא מכניעה של קובעי המדיניות והרגולטורים לאינטרסים של בעלי הון. נכון שיש מחסור בהיצע דירות, וזאת בפרט לדירות "רגילות" למעמד הבינוני ולא בדירות יוקרה, בהן אין שום מחסור. ולמה זה קורה? משום שהרשויות, במיוחד במרכז הארץ שם הביקוש גבוה ביותר, בוחרות במדיניות מעודדת מגדלים ומגורי יוקרה, ע"י מדיניות של איחוד מגרשים והקלות מס. כך צמחו בתל אביב מגדלי יו, מגדלי אקירוב, מגדלים ברוטשילד, ועומדים לקום מגדלי בצלאל, מגדלים על שפת הים ועוד ועוד, ולא נוספה ולו דירה אחת סטנדרטית לרפואה.

  שלא לדבר על דיור ציבורי, שם כבר למעלה מ-20 שנה לא נבנתה אף דירה אחת, למרות עשרות אלפי חסרי דיור הזכאים לדיור ציבורי שממתינים בתורים שנמשכים שנים.

  תגידו רגולציה? נכון. לדעתו של רן כהן תפקידה של רגולציה הוא לשרת את אזרחי המדינה ולאזן בין כוחות, ולדאוג לכך שחזקים לא ינצלו את כוחם לרעה.

  מטרתה של הרגולציה למנוע קיטוב מעמדי שיש לו ביטוי מרחבי חריף מאוד, שנוצר דווקא מכיוון שהמדינה מושכת ידיה משוק הדיור ונותנת ל"כוחות השוק" הידועים לשמצה להסדיר את היחסים בין ביקוש להיצע. אבל איזה היצע וביקוש של מי, אלה שאלות שחובתו של המחוקק לתת עליהן את דעתו, וכך נעשה בהצעה "דיור בר השגה".

  תודה על ההזדמנות לדיון פורה בסוגיה,
  תמי זנדברג
  עוזרת לח"כ רן כהן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.