חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מס המעסיקים ושכר העובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 28.01.08 6:00

בינואר 2008 בוטל מס המעסיקים. אם את/ה עובד/ת בעמותה או רשות מקומית, שי כהן – יו"ר המכללה החברתית-כלכלית, ממליץ לפנות להנהלה ולשאול לאן נעלמו 4% שיכלו להגיע לשכרך

מס המעסיקים הינו מס ששולם בפועל רק על ידי עמותות ורשויות מקומיות, וזהו הישג חשוב לחברה האזרחית. ומצד שני יש פה גם אתגר מעניין- למעשה אם לא היו נערכים שינויים בתוכניות התקציביות של עמותות (שבדרך כלל סוכמו ואושרו בהנהלות לפני שאושר השינוי במס), הרי שבעלויות השכר המתוכננות לעובדים בעמותות מופיע עודף של כ4% -תוספת דרושה וראויה לשכר הנמוך של רוב מוחלט של עובדים אלו, הממלאים משימות קשות וחשובות בתנאי העסקה ירודים.

אולם למרבה הצער, במצב הנוכחי של זכויות עובדים ושוק העבודה, יש נטייה לראות כל הקלה כזו כזכות יתר של המעסיק, והנהלות הארגונים רואים בה הזדמנות לאזן קצת את תקציב ההוצאות ואולי להרחיב פעילות. בהקשר לשינוי במס לא נרשמה כל עלייה בשכר עובדי הרשויות, גם כאשר רבים מהם נדרשים להשלמת הכנסה, ועוד לא שמענו על עמותה אחת שהעניקה תוספת זו לעובדיה.

דווקא כארגונים לחברתיים עינו לזכור כי מטרות חברתיות, ראויות ככל שיהיו, לא יעמדו לבדן ואינן מחליפות את המחויבות לשכר והעסקה הוגנים. לכן אנו, בוועד המנהל של המכללה החברתית-כלכלית, החלטנו להעלות את שכר העובדים בעמותה בשיעור המס שבוטל, ולקרוא להנהלות וועדים בחברה האזרחית וברשויות להחליט החלטות דומות.

אם את/ה עובד/ת בעמותה , גש/י ושאל/י את המנהל, הוועד המנהל או הממונה עליך- מה עם הארבעה אחוז ההם? אולי לא כל ארגון יחליט להוסיף את היתרה לשכר, אבל לפחות ראוי לדבר על זה, ראוי שהשינוי בעלויות השכר והאפשרות להעלאת שכר העובדים לכל הפחות תופיע על סדר היום.

שי כהן – יו"ר הועד המנהל
המכללה החברתית כלכלית

הבלוג של שי כהן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.