חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ישולבו הקייסים וזקני העדה בבחינת הזכאות לעלייה מאתיופיה

נושאים איכות השלטון, דעות, זכויות אדם ב 4.08.10 5:40

לעלייה מאתיופיה ,לא יהיה אף פעם סוף, אם הקייסים וזקני העדה לא יהיו שותפים בבדיקת זהותם של מבקשי עלייה לישראל
מאת: איינאו פרדה סנבטו

בתקופה האחרונה חודש הויכוח על מספר אנשים וזהותם של האתיופים הטוענים שהם בעלי זיקה לקהילת ביתא ישראל ומבקשים בשל כך לעלות לישראל.

עד שנת 1992 הקייסים וזקני העדה היו שותפים בצוות שעסק בבדיקת זהותם של מבקשי עלייה לישראל. הצוות הוקם ביוזמת מדינת ישראל ופעל במתחם שגרירות ישראל באתיופיה וכל המבקש לעלות לישראל נתבקש להוכיח את יהדותו עד שבעה דורות אחורה.   הצוות הורכב מקייסים ומזקני העדה שבקיאים בשורשים יהודיים ושיודעים לספור עד שבעה דורותיו היהודיים של כל מבקש עלייה.  בצוות היו חברים שחיו באתיופיה בכפרים שונים.  כך נמנע מאלפי האתיופים הטוענים שהם פלשמורה אבל אינם ביתא ישראל לעלות לישראל עד מבצע שלמה.

במסגרת מבצע שלמה עלו הקייסים וזקני העדה לישראל. כאן בישראל הרבנות הראשית ומוסדות המדינה הנוספים סירבו לשתף את הקייסים בבדיקת זהותם של מבקשי עלייה.  כך למעשה נפרץ השער בפניי אלפי האתיופים העולים היום לישראל על פי חוק הכניסה, זאת בהכשר הרבנות בלבד.  הקייסים, לעומת זאת עדיין מטילים ספק ביהדותם ודורשים להיות מעורים בהליך הבדיקה של מבקשי עלייה מאתיופיה לישראל.

לראשונה בתחילת חודש יוני פתח מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי שולחן דיונים מורחב, שבו משתתפים הקייסים ואנשי ציבור מהקהילה, בעניין העלאת הפלשמורה לישראל, המתנגדים והתומכים כל אחד עם מניעיו עמו.

הקייסים ביקשו ליטול חלק בהליך בדיקת זהותם של כל המבקשים לעלות לישראל וכך למנוע העלאת נוצרים בתחפושת פלשמורה.  אחרים לעומת זאת דורשים לעלות באופן מידי את כל מבקשי העלייה הנמצאים שנים רבות במחנה המתנה לעלייה בגונדר.  דיון כזה, שמציעים הקייסים יפתור הרבה בעיות ותהיות רבות אחרי העלאתם לישראל.

לכן כדאי מאוד שגם גופים העוסקים בעלייה (משרד הפנים, הסוכנות היהודית וארגונים של יהודי התפוצות) יבואו לדיון עם מצפון נקי וייטלו חלק, כי היום כל אתיופיה רוצה לעלות ישראל.  השתתפות כל הגורמים סביב השולחן החדש שפתח מנכ"ל משרד ראש הממשלה תועיל למדינת ישראל וגם לאותם מבקשי עלייה, כך שיעלו באמת אלה הזכאים לעלייה, לאחר בדיקה קפדנית ומניעת העלאת נוצרים בזהות יהודית.

כמובן שהדיון החדש בשולחן והמורחב נותן אימון בקייסים כשותפים במערכת, בכלל זה הרצון להסיר את הספק ביהדותם של הפלשמורה שעולים לישראל על פי חוק הכניסה ומנהיגי ביתא ישראל אינם מכירים בזיקתם לקהילה.  עד היום המנהיגים הרוחניים הורחקו מכל עשייה בעניין עלייה ועוד. כעת משנפתח סוף סוף דף חדש, חייבים לקיימו גם בנוכחות השרים וראש הממשלה אשר כדאי שישמעו את הדעות השונות בתוך הקהילה לגבי עלייה מאתיופיה.  זאת לפני שיקבלו החלטה מכרעת להעלאת או מניעת העלאתם של הפלשמורה לישראל.

בעניין העלייה לא הצבע קובע, הזהות היהודית היא הקובעת.  כי עלינו לישראל מתוך זיקה ציונית, דתית ואידיאולוגית ולא היינו שונים בצבע עורנו מהעם האתיופי.  נוצרה עכשו הזדמנות פז שכל הצדדים יושבים סביב שולחן אחד ודנים על עניין עקרוני, לעשות בדיקה ע"י זקני העדה וקייסים.  כל אחד על פי האזור שלו יבצע את הבדיקה.  כך תימנע העלאת נוצרים על חשבון יהודים.
כי אם לא כך, לא יהיה סוף ל"עלייה" מאתיופיה!

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. אנונמי :

    לא מאוחר מדי? עכשיו שהרבה מהאנשים האלה עלו ארצה וכל מה שהם רוצים זה לעלות את משפחתם לארץ,אני אישית לא חושב שהקייסים הם אלו שישפעו בדבר הזה,אני גם חושב שחלק מהקייסים לא יעשות את עבודתם נאמנה,במקרה הזה,לפחות לא כמו שפעלו בזמנו שהייה צריך.

  2. 8.8.2010 « מה אני קוראת :

    […] אוגוסט 8, 2010 בשעה 7:21 pm | פורסם בכללי | להגיב איינאו פרדה סנבטו פותחת ב"עבודה שחורה" את הנושא המעניין של שילוב […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.